Polska traci cenny kapitał ludzki. Repatrianci wolą Niemcy i Rosję

13.05.2013 06:15
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Jak wynika z najnowszego raportu Fundacji "Energia dla Europy", Polska nie jest atrakcyjnym krajem dla repatriantów - ujawnia "Rzeczpospolita". Wolą oni Niemcy i Rosję.
Według ekspertów przez brak sensownych programów ułatwiających repatriantom powrót Polska traci cenny kapitał ludzki, którego z roku na rok coraz bardziej zaczyna brakować. Z danych MSW wynika, że do końca 2011 r. (ostatnie dostępne informacje) w ramach repatriacji osiedliło się w Polsce 5215 osób. W roku 2011 wydano 178 wiz krajowych w celu repatriacji. Tymczasem poza granicami kraju mieszka obecnie od 1150 tys. Polaków (spis powszechny ZSRR z 1989 r.) do 2600 tys. osób (dane Wspólnoty Polskiej).

- Niska liczba Polaków powracających to skutek przerzucenia odpowiedzialności za zorganizowanie im życia na samorządy. A dla nich to kłopot, bo trzeba im zapewnić pracę, mieszkanie i zadbać o ich integrację z lokalną społecznością - tłumaczy Mirosław Bieniecki, szef Instytutu Studiów Migracyjnych.

W efekcie, jeśli repatrianci decydują się już wyjechać, to wybierają Niemcy, gdzie mogą liczyć na wysokie zasiłki. - A jeśli nawet wybiorą Polskę, bardzo szybko wracają do Rosji, gdzie żyje im się często łatwiej niż tu - opowiada Bieniecki.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (147)
Polska traci cenny kapitał ludzki. Repatrianci wolą Niemcy i Rosję
Zaloguj się
 • max bien

  0

  Moze rzad zorganizowałby remont t osiedli po wojskach radzieckich jak np Pstrąże Kłomino i inne sa to duze osiedla wiec mozna byloby wieksza akcje zorganizowac dla naszych rodakow ze wschodu zasoby mieszkaniowe by nie niszczały a rzadowi by chwały to dodało
  a kraj zasilił by sie nowym ogniem narodu ktory go cenii

 • dzespo

  Oceniono 1 raz 1

  Tak.. wiecie ja juz niedlugo wyjade bo mam zaklepana stala prace potez zciagne cala rodzine i najlepszych znajomych..w Polsce robilem 15 lat ,na umowach smieciowych,5 lat poza granicami kraju to starczylo mi tylko by podnosic kwalifikacje a nie pale,wypije moze 3 razy w roku, mam duzo blizn na ciele od pracy fizycznej wiec kto nie ma mozliwosci w kraju niech nawet sie nie zastanawia by wyjechac na zachod,, ! Sami widzicie po ocenach komentarzy.. ! ile % zal.. niech Rzad sam idzie do pracy bo Narod za Nich nie mysli robic..!

 • konrad.ludwik02

  0

  "Repatrianci wolą Niemcy i Rosję" - wybitnie "gupi" nagłówek!
  Oczywistą oczywistością jest, że potencjalni repatrianci niemieccy z Rosji preferują zamożne Niemcy aniżeli jakikolwiek inny kraj, podobnie z całą pewnością potencjalni repatrianci polscy wyjadą do Polski tylko - jeżeli będzie to dla nich opłacalne! Tj. zapewnione im zostanie godne mieszkanie, praca, warunki socjalne, szkoła itd.
  Natomiast nie można nazwać kogoś repatriantem, jeżeli nie zamierza opuścić swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania, obojętnie z jakiego powodu.

 • tornson

  0

  Polska to nie jest kraj do życia tylko do rzyci.

 • benkmen

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze Polska nie zginęła.jeżeli emigranci np vatykańscy po Seminarium,Duchownym wybierają kraj upiłowany w panience z dzieckiem.

 • kuma1

  Oceniono 7 razy -3

  Kapitał jest w milionie skrobanek rocznie.

 • novipir

  Oceniono 3 razy 3

  To moze zacznijcie od zatrudniania ten ludzki kapital, rozumiem z zesza humanistow nie ma co zrobic, ale jak ktos mowi biegle w 2, 3 jezykach plus dyplomy plus jakies doswiadczenie, i ma trudnosci ze znalezieniem platnych praktyk, juz nie mowie o pracy, to nie PIER..LCIE ze ucieka ludzki Kapital!

 • sselrats

  0

  Sensowne programy ułatwiające repatriantom powrót? Nie ma? Nie ma biletow powrotnych do Polski?

 • glemp1

  Oceniono 7 razy 3

  Skoro nie chcą Polaków ze wschodu to wkrótce przyjmą muslimów z bliskiego wschodu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje