Polska traci cenny kapitał ludzki. Repatrianci wolą Niemcy i Rosję

13.05.2013 06:15
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Jak wynika z najnowszego raportu Fundacji "Energia dla Europy", Polska nie jest atrakcyjnym krajem dla repatriantów - ujawnia "Rzeczpospolita". Wolą oni Niemcy i Rosję.
Według ekspertów przez brak sensownych programów ułatwiających repatriantom powrót Polska traci cenny kapitał ludzki, którego z roku na rok coraz bardziej zaczyna brakować. Z danych MSW wynika, że do końca 2011 r. (ostatnie dostępne informacje) w ramach repatriacji osiedliło się w Polsce 5215 osób. W roku 2011 wydano 178 wiz krajowych w celu repatriacji. Tymczasem poza granicami kraju mieszka obecnie od 1150 tys. Polaków (spis powszechny ZSRR z 1989 r.) do 2600 tys. osób (dane Wspólnoty Polskiej).

- Niska liczba Polaków powracających to skutek przerzucenia odpowiedzialności za zorganizowanie im życia na samorządy. A dla nich to kłopot, bo trzeba im zapewnić pracę, mieszkanie i zadbać o ich integrację z lokalną społecznością - tłumaczy Mirosław Bieniecki, szef Instytutu Studiów Migracyjnych.

W efekcie, jeśli repatrianci decydują się już wyjechać, to wybierają Niemcy, gdzie mogą liczyć na wysokie zasiłki. - A jeśli nawet wybiorą Polskę, bardzo szybko wracają do Rosji, gdzie żyje im się często łatwiej niż tu - opowiada Bieniecki.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (147)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 482 razy 446

  Jeszcze trochę, a do Polski będą ludzie zsyłani za karę, jak kiedyś na Syberię.

 • philosophe

  Oceniono 308 razy 262

  Tak naprawde, to nie chodzi tu o sprawy materialne, tym bardziej w przypadku Rosji. Polska jest krajem o bezdusznej kulturze dnia powszedniego, braku uprzejmosci i wysokich, niczym nie uzasadnionych (poza zachlannoscia polskich biznesmenow ) wysokich cenach oraz niskich placach, lapowkarskich policjantach i niewydolnych sadach oraz biurokracji, uniemozliwiajacej normalne funkcjonowanie.

 • mppmpp

  Oceniono 301 razy 261

  Zwiększyć podatki. Zwiększyć opresyjność państwa.
  Buhahaha. Zaczyna brakować niewolników - podatników?

  Pozdrawiam.

 • wredny_gad

  Oceniono 201 razy 189

  Chętnie oddamy za darmo resztę "bezcennego kapitału ludzkiego" który mamy na utrzymaniu budżetu państwa - polityków, niewydolną i skorumpowaną policję, sędziów i prokuratorów, biurwy, "działaczy", związki zawodowe, nauczycieli bez polotu i pasji za to z kartą nauczyciela, "rolników" co pola na oczy nie widzieli itd. - jakieś 2 miliony na początek.

 • hrhs1

  Oceniono 160 razy 158

  to ciekawe, ze polacy ze wschodu nie chca wracac do bylej ojczyzny, to co powiedziec o polakach z zachodu?

 • tc2

  Oceniono 121 razy 95

  nie trzeba szumnych patetycznych i kłamliwych slow
  wystarczy jak rozbolą zęby, jak rozboli brzuch, żeby zamarzyć żeby być poza tym nieudanym kraju nieudanych ludzi

  ZUS m przysłał że będę miał emeryturę 1oooZŁ. szkoda ze chyba jestem za stary by się w końcu zdecydować GDZIEKOLWIEK wyjechać.

 • gienek.pl

  Oceniono 93 razy 63

  Rząd woli wydawać miliardy zł na wojnę w Afganistanie i miliardy zł na wspieranie tzw. demokracji w innych państwach.

 • maaac

  Oceniono 119 razy 33

  "Cenny kapitał"? Jak ktoś NAPRAWDĘ jest cenny znajdzie mieszkanie i pracę SAM. Dlaczego mam płacić na utrzymanie kolejnego bezrobotnego? W dodatku traktować go lepiej niż innych bezrobotnych? Jak Niemców (jeszcze) na to stać to ich problem.

  Cały czas będę powtarzał, że problem z imigracją NIE polega na przyjeździe "obcych" ale na utrzymywaniu ich na garnuszku państwa siłą rzeczy na głodowych zasiłkach. W dodatku sfrustrowanych bo pracy nie mogą znaleźć. No a jak się im płaci tylko za rodzenie i posiadanie dzieci to już całkiem tragedia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX