NYT: Dyplomacja walczy o zniesienie wiz. "Pewni kongresmeni już zaczynają zadawać pytania"

12.05.2013 21:56
W Kongresie USA

W Kongresie USA (Fot. Melina Mara AP)

Kilka państw, w tym Korea Płd., Irlandia i Polska, mają do załatwienia własne sprawy przy okazji reformy imigracyjnej w USA, jak np. zniesienie wiz dla turystów z Polski, i na różne sposoby próbują wpłynąć na Kongres - pisze dzisiejszy "New York Times". Dziennik zauważa, że "ogromny pakiet imigracyjny" może wywołać krytykę w USA, kiedy Amerykanie dowiedzą się, co zwiera.
Nowojorski dziennik w obszernej analizie pisze, że te trzy kraje już odniosły pierwszy sukces, bo korzystne dla nich zapisy znalazły się w obszernym projekcie całościowej ustawy o reformie systemu imigracyjnego USA. Korea Południowa i Irlandia miałyby dostać dodatkową pulę tysięcy wiz pracowniczych dla swych obywateli. Z kolei Polska - jak przypomina "NYT" - "uzyskała w projekcie takie zapisy, które pozwoliłyby na włączenie jej do grupy państw, których obywatele mogą jeździć do Stanów Zjednoczonych jako turyści bez wiz".

Każde z państw prowadzi w Waszyngtonie lobbing, by zapisy nie wypadły z ustawy w toku prac w Kongresie - jedne kraje wynajmują kosztowne firmy, inne polegają na pracownikach własnych ambasad.

Polski rząd - zauważa "NYT" - zaprosił we wtorek wiceprezydenta Joe Bidena i czołowych kongresmenów do rezydencji polskiego ambasadora w USA Ryszarda Schnepfa na obchody święta narodowego 3 Maja, "podczas których serwowano pierogi i trzy typy polskiej szynki". Dziennik relacjonuje, że podczas tej uroczystości, która przyciągnęła setki polskich dyplomatów i prominentnych przedstawicieli amerykańskiej Polonii, Biden żartował, że w swym rodzimym stanie Delaware jest nazywany "Joe Bidenski", a ambasador Schnepf wyrażał ufność, że kwestia polskich wiz zostanie wkrótce załatwiona.

Były analityk CIA wynajęty do lobbingu

Także rząd Irlandii wykorzystał niedawne obchody Dnia św. Patryka w Waszyngtonie, w których brał udział premier Enda Kenny, by "zabezpieczyć" obiecaną w ustawie imigracyjnej pulę 10,5 tys. wiz pracowniczych dla Irlandczyków. O irlandzkie interesy zabiega też były demokratyczny kongresmen Morrison Bruce zatrudniony przez grupę Amerykanów irlandzkiego pochodzenia. Ponadto Dublin wynajął do lobbingu byłego analityka CIA; dwóch weteranów Białego Domu (z administracji demokratycznego prezydenta Billa Clintona oraz republikańskiego George'a Busha) i cały zespół byłych współpracowników z Kongresu.

Korea Płd. - donosi "NYT" - ma aż "cztery firmy lobbingowe zaangażowane w kampanię, (...) którym w tym roku zapłaci około 1,7 mln USD". O korzystne pule nawet 15 tys. specjalnych wiz dla pracowników z Korei Płd. zabiegała w Waszyngtonie w ubiegłym tygodniu prezydent Park Geun Hie. - Jeśli ustawa o kwotach wizowych przejdzie w Kongresie, to będzie to z korzyścią dla obu naszych gospodarek - mówiła w środę na Kapitolu.

"Amerykanie mają prawo wiedzieć, co jest w pakiecie imigracyjnym"

Dotychczas w debacie o liczącej prawie 900 stron ustawie imigracyjnej media i politycy skupiali się głównie na wrażliwych kwestiach ochrony granicy USA przed nielegalną imigracją i procedurach zalegalizowania pobytu i uzyskiwania obywatelstwa przez ok. 11 mln już mieszkających w USA nielegalnych imigrantów. Mało miejsca poświęcano natomiast innym zapisom ustawy, ważnym z punktu widzenia interesów państw trzecich.

Ale, jak zauważa "NYT", pewni kongresmeni "już zaczynają zadawać pytania, argumentując, że Amerykanie mają prawo wiedzieć, co jest w tym ogromnym pakiecie imigracyjnym". Zdaniem dziennika krytykę mogą wywołać zwłaszcza zapisy o dodatkowych kwotach wiz pracowniczych ze względu na obawy, że zaszkodzi to amerykańskim pracownikom.

Jeżeli chodzi o postulaty zniesienia wiz dla turystów, z których skorzystałaby Polska, ale też i inne kraje, to "NYT" wskazuje na podnoszone przez niektórych obawy, że "Stany Zjednoczone będą narażone na wzrost nielegalnej imigracji". A przynajmniej do czasu wdrożenia w USA opóźniającego się od dawna systemu monitorowania turystów - kiedy wyjeżdżają, a nie tylko kiedy wjeżdżają do USA - który ma służyć zapobieganiu nielegalnym przedłużeniom pobytu.

Te obawy odrzuca jednak administracja prezydenta Baracka Obamy i ci kongresmeni, którzy są zwolennikami rozszerzenia programu o ruchu bezwizowym dla turystów (Visa Waver Program) - zauważa "NYT". Dziennik przytacza argument, że w projekcie całościowej ustawy imigracyjnej znalazł się zapis o stworzeniu systemu monitorowania turystów, a nowi turyści oznaczają "miliardy dolarów" wydane w USA każdego roku.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • propagacja

  Oceniono 189 razy 155

  Mieliście szanse,teraz to wypad na drzewo z tymi waszymi wizami.. wprowadzić wizy dla jankesów!..

 • soldadura104

  Oceniono 99 razy 71

  Jak Amerykanie z wojskowej Akademii Lotniczej USA zaprosili mnie do siebie to powiedziałem że konsul mnie obraził i nie pójdę po wizę USA ale możemy się spotkać w połowie drogi. Zaprosili mnie na konferencję w Paryżu.

 • stachud

  Oceniono 84 razy 68

  Mam w głębokiej dooopie wasze wizy !!!!! Chcę wprowadznia wiz dla Jankesów przyjeżdżających do Polski.

 • con.dominium

  Oceniono 83 razy 63

  Milion w Niemczech, dwa na wyspach, kolejne dwa w skandynawii i reszcie świata........ Ile jeszcze ma nas wyjechać?

 • maxymus1

  Oceniono 80 razy 54

  Panie Obama! Polski żołnierz ginie w Afganistanie i Iraku, A Państwo trwacie w tym,że Polacy wam jakąś krzywdę zrobią, przynajmniej jak Talibowie!!! Wie Pan co? Ja mam w dupie Amerykę taką , znaczy USA!
  Jesteście podli, jak zwykłe sukinkoty! Polityka pieprzona! Nie chcę Pana znać! A USA mam w dupie!

 • remo29

  Oceniono 38 razy 26

  W ty Ameryce ino wariaty szczelajo, a terrorysty bomby podkładajo! Nie znoście wiz!
  --
  parada karzełków

 • big.ot

  Oceniono 24 razy 18

  Polacy jednak nie mają honoru. Posłaliśmy kontyngenty do Iraku i Afganistanu, a nasi obywatele nadal są przez ju-es-ej traktowani na równi z obywatelami tychże. Kupiliśmy od jankesów f-16, wkurzyliśmy Rusków kruszeniem kopii o tarcze rakietową, która okazała się niewypałem. Pozwalaliśmy na naszym terytorium torturować jeńców amerykańskich.

  I po co to wszystko? Żeby nadal na kolankach prosić o wizy turystyczne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje