NYT: Dyplomacja walczy o zniesienie wiz. "Pewni kongresmeni już zaczynają zadawać pytania"

12.05.2013 21:56
Kilka państw, w tym Korea Płd., Irlandia i Polska, mają do załatwienia własne sprawy przy okazji reformy imigracyjnej w USA, jak np. zniesienie wiz dla turystów z Polski, i na różne sposoby próbują wpłynąć na Kongres - pisze dzisiejszy "New York Times". Dziennik zauważa, że "ogromny pakiet imigracyjny" może wywołać krytykę w USA, kiedy Amerykanie dowiedzą się, co zwiera.
Nowojorski dziennik w obszernej analizie pisze, że te trzy kraje już odniosły pierwszy sukces, bo korzystne dla nich zapisy znalazły się w obszernym projekcie całościowej ustawy o reformie systemu imigracyjnego USA. Korea Południowa i Irlandia miałyby dostać dodatkową pulę tysięcy wiz pracowniczych dla swych obywateli. Z kolei Polska - jak przypomina "NYT" - "uzyskała w projekcie takie zapisy, które pozwoliłyby na włączenie jej do grupy państw, których obywatele mogą jeździć do Stanów Zjednoczonych jako turyści bez wiz".

Każde z państw prowadzi w Waszyngtonie lobbing, by zapisy nie wypadły z ustawy w toku prac w Kongresie - jedne kraje wynajmują kosztowne firmy, inne polegają na pracownikach własnych ambasad.

Polski rząd - zauważa "NYT" - zaprosił we wtorek wiceprezydenta Joe Bidena i czołowych kongresmenów do rezydencji polskiego ambasadora w USA Ryszarda Schnepfa na obchody święta narodowego 3 Maja, "podczas których serwowano pierogi i trzy typy polskiej szynki". Dziennik relacjonuje, że podczas tej uroczystości, która przyciągnęła setki polskich dyplomatów i prominentnych przedstawicieli amerykańskiej Polonii, Biden żartował, że w swym rodzimym stanie Delaware jest nazywany "Joe Bidenski", a ambasador Schnepf wyrażał ufność, że kwestia polskich wiz zostanie wkrótce załatwiona.

Były analityk CIA wynajęty do lobbingu

Także rząd Irlandii wykorzystał niedawne obchody Dnia św. Patryka w Waszyngtonie, w których brał udział premier Enda Kenny, by "zabezpieczyć" obiecaną w ustawie imigracyjnej pulę 10,5 tys. wiz pracowniczych dla Irlandczyków. O irlandzkie interesy zabiega też były demokratyczny kongresmen Morrison Bruce zatrudniony przez grupę Amerykanów irlandzkiego pochodzenia. Ponadto Dublin wynajął do lobbingu byłego analityka CIA; dwóch weteranów Białego Domu (z administracji demokratycznego prezydenta Billa Clintona oraz republikańskiego George'a Busha) i cały zespół byłych współpracowników z Kongresu.

Korea Płd. - donosi "NYT" - ma aż "cztery firmy lobbingowe zaangażowane w kampanię, (...) którym w tym roku zapłaci około 1,7 mln USD". O korzystne pule nawet 15 tys. specjalnych wiz dla pracowników z Korei Płd. zabiegała w Waszyngtonie w ubiegłym tygodniu prezydent Park Geun Hie. - Jeśli ustawa o kwotach wizowych przejdzie w Kongresie, to będzie to z korzyścią dla obu naszych gospodarek - mówiła w środę na Kapitolu.

"Amerykanie mają prawo wiedzieć, co jest w pakiecie imigracyjnym"

Dotychczas w debacie o liczącej prawie 900 stron ustawie imigracyjnej media i politycy skupiali się głównie na wrażliwych kwestiach ochrony granicy USA przed nielegalną imigracją i procedurach zalegalizowania pobytu i uzyskiwania obywatelstwa przez ok. 11 mln już mieszkających w USA nielegalnych imigrantów. Mało miejsca poświęcano natomiast innym zapisom ustawy, ważnym z punktu widzenia interesów państw trzecich.

Ale, jak zauważa "NYT", pewni kongresmeni "już zaczynają zadawać pytania, argumentując, że Amerykanie mają prawo wiedzieć, co jest w tym ogromnym pakiecie imigracyjnym". Zdaniem dziennika krytykę mogą wywołać zwłaszcza zapisy o dodatkowych kwotach wiz pracowniczych ze względu na obawy, że zaszkodzi to amerykańskim pracownikom.

Jeżeli chodzi o postulaty zniesienia wiz dla turystów, z których skorzystałaby Polska, ale też i inne kraje, to "NYT" wskazuje na podnoszone przez niektórych obawy, że "Stany Zjednoczone będą narażone na wzrost nielegalnej imigracji". A przynajmniej do czasu wdrożenia w USA opóźniającego się od dawna systemu monitorowania turystów - kiedy wyjeżdżają, a nie tylko kiedy wjeżdżają do USA - który ma służyć zapobieganiu nielegalnym przedłużeniom pobytu.

Te obawy odrzuca jednak administracja prezydenta Baracka Obamy i ci kongresmeni, którzy są zwolennikami rozszerzenia programu o ruchu bezwizowym dla turystów (Visa Waver Program) - zauważa "NYT". Dziennik przytacza argument, że w projekcie całościowej ustawy imigracyjnej znalazł się zapis o stworzeniu systemu monitorowania turystów, a nowi turyści oznaczają "miliardy dolarów" wydane w USA każdego roku.

Zobacz także
Komentarze (107)
NYT: Dyplomacja walczy o zniesienie wiz. "Pewni kongresmeni już zaczynają zadawać pytania"
Zaloguj się
 • framberg

  Oceniono 4 razy 4

  Był na to czas. Teraz większość ma w dupie te wizy, zabiegi naszej administracji traktuje jako poniżające dla Polski wazeliniarstwo a bliscy nam kiedyś Amerykanie swym wyrachowaniem zapracowali na pogardę.
  Niech się walą razem z wizami.

 • polakmalyusa

  0

  Pod kazdym wzgledem!

 • polakmalyusa

  Oceniono 2 razy 0

  Obawiam sie ,gdy nie bedzie kontroli na wizy do USA, bandyci s Polski wzmocnia Amerykanske bandy..

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  Wizy to karta przetargowa by nastawic Polske przeciw Rosji i przekonac do nowej umowy o "wolnym handlu", ktora przerzuci koszty wychodzenia USA z tamtejszego syfu i bagna na barki Europejczykow.
  Ekonomia NATO jako rozwiązanie kryzysu USA

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  Najlepiej tak. Wyeksportować bezrobocie i niech się inni martwią. Tak łatwiej niż zrobić u nas drugą Irlandię. Wizy by były już od dawna zniesione, gdyby nasi obywatele nie udawali że wyjeżdżają tam jako turyści. Nie byłoby wtedy tak dużego procentu odmów i wizy automatycznie zostały by zniesione. A tak to nie ma na to nadziei. Nie ma co się dziwić skoro jest tam już ponad 11 mln nielegalnych imigrantów z którymi jest coraz więcej kłopotów. W tej sytuacji wpuszczać następnych nikt nie zaryzykuje.

 • jaga500

  Oceniono 2 razy 2

  Polecamy Amerykanom spostrzeżenia Brytyjczyków. Okazało się , że tam gdzie mieszkają Polacy okolice stały się spokojne i bezpieczne. Ale wiemy przecież o co chodzi z wizami do USA dla Polaków. Nie zapłacimy jednak...

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Polski rząd - zauważa "NYT" - zaprosił we wtorek wiceprezydenta Joe Bidena i czołowych kongresmenów do rezydencji polskiego ambasadora w USA Ryszarda Schnepfa na obchody święta narodowego 3 Maja, "podczas których serwowano pierogi i trzy typy polskiej szynki".

  Świadomy sabotaż. NY City jest największym miejskim skupiskiem ludności żydowskiej w świecie, 3 maja był początek szabasu, serwowano trzy typy polskiej szynki
  Nie słyszałem o innej szynce niż wieprzowa, a przecież to niekoszerne...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  Żenada z tymi wizami.

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy -4

  mamy w USA za duzo problemow z imigrantami, dlatego nie zgadzam sie na zniesienie wiz dla Polakow , mam male zaufanie do zachowania i przestrzegania prawa przez Polakow, jestem przeciwny przydzielenie wiz pracowniczych Irlandyczkom i Koreanczykom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje