Sikorski: Konflikt w Europie jest możliwy do wyobrażenia. Nasze relacje z Rosją są kruche

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Czy wojna Polski z Niemcami jest możliwa? Dlaczego pojednanie z Rosją jest tak skomplikowane? I jaka jest tajemnica sukcesu gospodarczego Polski w ostatnich latach? - odpowiedzi na te pytania udzielił Radosław Sikorski w "Foreign Affairs", jednym z najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych stosunkom międzynarodowym. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych kwestii poruszonych w rozmowie z szefem polskiego MSZ.
Sikorski o Unii Europejskiej

Sikorski pytany, czy chce ściślejszej integracji Polski z UE, zaznaczył: - Unia Europejska jest dla Polski bardzo korzystna. Była nią jeszcze zanim do niej przystąpiliśmy, ponieważ ukierunkowała nas strategicznie i dała swojego rodzaju wzorzec cywilizacyjny, który prawnie zabezpieczył demokratyczny system wolnorynkowy. Osiągnięcie tego celu wymagało determinacji i stanowi ramy, dzięki którym - na przykład - nie obawiamy się już Niemiec, ponieważ oba kraje są interesariuszami tej samej wspólnoty. A Grupa Wyszehradzka - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, mają taką samą liczbę głosów, co Niemcy i Francja razem wzięte.

Szef MSZ mówił także o korzyściach dla Polski wynikających z Polskiej prezydencji w UE: - Polska prezydencja w Unii Europejskiej była szczególnie pożytecznym doświadczeniem. Przyczyniła się bowiem do poprawy jakości naszego aparatu państwowego, pozwoliła nam zdobyć doświadczenie wynikające z odpowiedzialności za 500 milionów ludzi. Nauczyła nas myśleć w skali całego kontynentu - zaznaczył.

Sikorski o sukcesie Polski

Sikorski wypowiadał się również w sprawie sukcesu gospodarczego, jaki w ostatnich latach przeżywa Polska. - Odnotowaliśmy narastająco prawie 20-procentowy wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich czterech lat. Zwiększył się popyt na nasze euroobligacje, które są niżej oprocentowane niż papiery Hiszpanii, Włoch, a nawet Francji. Nasza gospodarka pnie się w górę według różnych międzynarodowych wskaźników, na przykład wskaźników dotyczących konkurencyjności przemysłu. To wszystko jest efektem fundamentalnych reform przeprowadzonych przez nas 20 lat temu, które nadal forsujemy - bez zamieszek - zaznaczył.

- Nasz program reform na początku lat 90. przeprowadziliśmy w duchu szarży kawaleryjskiej i to zdało egzamin. Nasza recesja trwała najkrócej, była najpłytsza, a gospodarka wyszła z niej lepiej przygotowana na ostatni kryzys finansowy. Inne kraje postsowieckie kierowały się złudzeniami, że rozciągnięcie tego w czasie będzie mniej bolesne. Różne kraje prywatyzowały też gospodarkę na różne sposoby, mając większe lub mniejsze poparcie społeczeństwa. Oznacza to, że nasz region stanowi bogatą bazę danych zawierającą przykłady trafionych i nietrafionych rozwiązań transformacji, co można wykorzystać gdzie indziej. (...) Sądzę jednak, że główny wniosek, jaki z tego płynie, to brak "trzeciej drogi" między gospodarką nakazowo-rozdzielczą a wolnym rynkiem. Opóźniając reformy, narażamy się na utknięcie w połowie drogi, z kapitalizmem kolesiowskim i korupcją - dodał Sikorski.

Sikorski o relacjach z Niemcami

Pytany o relacje z Niemcami Sikorski zaznaczył, że mimo tragicznej historii wzajemnych stosunków, pojednanie obu krajów już się dokonało. - Nasz silny sojusz jest oparty na traktatach. Jesteśmy partnerami w EU i wspólnie inicjujemy ważne unijne projekty. Proszę też pamiętać, że osiągnęliśmy pojednanie z Ukrainą, krajem, z którym łączy nas historia masakr i czystek etnicznych w latach 40. XX wieku - powiedział.

- Czy może pan sobie wyobrazić ponowny wybuch konfliktu geopolitycznego na zachód od Polski za pana życia? - pytał szefa MSZ dziennikarz "Foreign Affairs". - Jako były korespondent wojenny i pisarz mam bogatą wyobraźnię. Ale nie, nie mogę sobie wyobrazić konfliktu zbrojnego między nami i Niemcami - stwierdził Sikorski.

Sikorski o relacjach z Rosją

Sikorski mówił również, że Polska dąży do pojednania z Rosją, jednak nie jest to łatwe. - Jest to o tyle bardziej skomplikowane, że Rosjanom trudno jest rozdzielić ich dumę płynącą ze zwycięstwa w II wojnie światowej, od tego, co powinni odczuwać wobec stalinizmu, czyli odrazy - powiedział. Jak dodał, w sprawie poprawienia stosunków z Rosją konieczne jest działanie długofalowe. - Nasze kościoły wydały wspólne oświadczenie, wzorowane na oświadczeniu biskupów polskich i niemieckich z lat 60. XX wieku. Doceniamy również wizytę prezydenta Putina w Katyniu w 2010 r., miejscu kaźni tysięcy polskich jeńców wojennych. Utworzyliśmy również wspólną Polsko-Rosyjską Grupę ds. Trudnych, której zadaniem jest ustalenie faktów naszej tragicznej historii - mówił.

Szef MSZ przyznał także, że konflikt na wschodzie nie jest wykluczony. - Nasze relacje z Rosją, tak jak i wasze, są pragmatyczne, lecz kruche. Niestety, po wojnie między Rosją a Gruzją, obawiam się, że konflikt w Europie jest możliwy do wyobrażenia. Prowadzimy z Rosją intensywny dialog w sprawach bezpieczeństwa i mam nadzieję, że uda się nam wyjaśnić nasze różnice. Przykładowo, teraz kiedy Stany Zjednoczone ogłosiły rezygnację z budowy czwartego etapu obrony przeciwrakietowej [w Europie], etapu potencjalnie wpływającego na rosyjskie środki odstraszania jądrowego, mamy nadzieję, że Rosja dotrzyma danego słowa i powstrzyma się od wrogiego rozmieszczania elementów broni rakietowej na granicy z NATO - powiedział.

Sikorski o patriotyzmie

Pytany o swój patriotyzm oraz godzenie go z byciem dumnym Europejczykiem, Sikorski zaznaczył. - Bycie Europejczykiem nie wyklucza tożsamości narodowej, stanowi jej dodatkową warstwę. W Europie mamy patriotyzmy regionalne i lokalne. Jest ona dodatkowym miejscem, z którym się identyfikujemy. Często odkrywamy naszą tożsamość europejską, wyjeżdżając lub mieszkając za granicą, podobnie jak Amerykanie odkrywają swoją amerykańską tożsamość przebywając w Europie. Bycie w Unii Europejskiej pomaga nam budować pomyślną Polskę, a co za tym idzie, wzmacniać naszą nową dumę narodową na podstawie sukcesów, a nie krzywd jakich doznaliśmy w przeszłości.

"Foreign Affairs" jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych stosunkom międzynarodowym. Wydawany od 1922 roku przez Council on Foreign Relations dwumiesięcznik w całości poświęcony jest polityce międzynarodowej i roli Stanów Zjednoczonych we współczesnym świecie. Obecnie redaktorem naczelnym FA jest Gideon Rose, który za administracji Billa Clintona pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Cały wywiad w "Foreign Affairs" >>

Zobacz także
 • Radosław Sikorski Sikorski: Nie bądźmy hipokrytami - Kwaśniewski ma prawo doradzać. Państwo mało płaci
 • Tomasz Lis i Radosław Sikorski Lis: Wygląda na to, że Sikorski chciał mieć dupokryjkę przed środowiskami prawicowymi
Komentarze (136)
Sikorski: Konflikt w Europie jest możliwy do wyobrażenia. Nasze relacje z Rosją są kruche
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  @ fletniapana
  "A jeszcze niedawno twierdził, że relacje z Rosją są bardzo dobre. Alzheimer ? "

  Nie, nie Alzheimer a Sikorski, he, he, he,

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Sikorski, konflikty można też kreować! Napięcia między narodami eskaluje się bardzo łatwo, tylko załagodzić je jest bardzo trudno.

 • stachkaz47

  Oceniono 5 razy -1

  Ci Rosjanie mają anielską cierpliwość
  do tych popaprańców po katastrofie smoleńskiej.
  Za tyle starań wszystko wypłacone krzywym pyskiem.

 • bp_2

  Oceniono 3 razy -3

  Teraz już nie muszę się wstydzić za Anię Fatygę z jej pokazem głupich min (wzamian za odpowiedź).
  W Polsce obecnie następują historyczne zmiany. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak rozwijającym się krajem, nigdy nie mieliśmy dobrych relacji z Niemcami.
  Wcześniej Polska zawsze w świecie była postrzegana jak biedny, zabobonny kraj z hronicznie toczącymi się tam konfliktami ....

  Oczywiście jak wszędzie, są też krytycy wszelakiego rozwoju wypadków :-).

 • yarrrr

  Oceniono 1 raz 1

  Niby rozsądnie mówi, ale w granicach obecnego systemu. CHOREGO systemu.
  Przebudować trzeba wszystko, a zacząć od likwidacji pieniądza odsetkowego. Mniej życia na kredyt, misji wojskowych, a więcej wolności, demokracji i rozwoju nauki, ale nie tej skostniałej. Słowem: stawianie na rozwój.

 • unamatita

  Oceniono 1 raz 1

  "Nasze relacje z Rosją są kruche" - poważnie? Przecież dla tych właśnie relacji odpuściliście katastrofę smoleńską i niektórzy ściskali się z Putinem! Więc co ty pie...sz zdRadku?
  u.

 • ksks3

  Oceniono 3 razy 3

  "Nasze relacje z Rosją są kruche" - przez takich pożal się boże polityków jak pan, panie Sikorski !

 • wiejskimondrala

  Oceniono 2 razy 2

  "Proszę też pamiętać, że osiągnęliśmy pojednanie z Ukrainą, krajem, z którym łączy nas historia masakr i czystek etnicznych w latach 40. XX wieku - powiedział."
  Masakry i czystki etniczne dzielą, a nie łączą, zaś żadno pojednanie sie nie dokonało - jest raczej gorzej niż lepiej w tej kwestii...

 • fletniapana

  Oceniono 4 razy 2

  A jeszcze niedawno twierdził, że relacje z Rosją są bardzo dobre. Alzheimer ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje