Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Premier David Cameron pod presją eurosceptyków

12.05.2013 18:46
Brytyjski premier David Cameron

Brytyjski premier David Cameron (Fot. SUZANNE PLUNKETT REUTERS)

Grupa eurosceptyków w partii torysów Davida Camerona chce, by parlament już teraz przygotował ustawę torującą drogę unijnemu referendum w 2017 r. i krytykuje plany ustawodawcze rządu za to, że jej nie zawierają. To dla premiera politycznie trudna sytuacja.
Konserwatywni posłowie John Baron i Peter Bone, którzy twierdzą, że mają za sobą poparcie około stu kolegów, zgłosili poprawkę do przedstawionego w tych dniach w mowie tronowej Elżbiety II programu ustawodawczego rządu na najbliższą kadencję Izby Gmin. Głosowanie

nad poprawką odbędzie się prawdopodobnie w środę, choć spiker Izby Gmin John Bercow musi to jeszcze formalnie potwierdzić.

Z uwagi na parlamentarną arytmetykę poprawka nie zostanie przyjęta, ale jej zgłoszenie i poparcie przez część torysowskich posłów stawia premiera Camerona w politycznie trudnym położeniu - wskazuje, że jego polityka wobec UE rozmija się z oczekiwaniami grupy posłów jego partii.

"Przepisy o referendum? Przyjąć już teraz"

Cameron zgodził się na rozpisanie referendum w sprawie pozostania bądź wyjścia z UE w przyszłej kadencji parlamentu, ale przedtem chce renegocjować warunki brytyjskiego członkostwa zakładające odebranie Brukseli niektórych prerogatyw. On sam jest zwolennikiem pozostania w UE.

Konserwatywni eurosceptycy chcą, by przepisy prawne przygotowujące referendum, które Cameron planuje rozpisać w połowie przyszłej kadencji parlamentu (w 2017 r.), zostały przyjęte już teraz. W ten sposób do rozpisania referendum zobowiązany byłby rząd wyłoniony w wyborach z 2015 r. bez względu na jego polityczną barwę, a więc także laburzystowski, mimo że Partia Pracy nie widzi potrzeby zmiany obecnego statusu Wielkiej Brytanii w UE i nie chce referendum.

Cameron nie mógłby wprowadzić ustawy referendalnej pod obrady Izby Gmin, nawet gdyby chciał, ponieważ nie zgodzi się na to jego koalicjant - liberalni demokraci. Dzisiejsze doniesienia sugerują, że w środowym głosowaniu nad poprawką konserwatywni posłowie nie będą związani dyscypliną klubową, członkom rządu i ich parlamentarnym współpracownikom polecono jednak, by wstrzymali się od głosu.

W opinii komentatorów poparcie poprawki przez któregoś z około stu ministrów, sekretarzy stanu bądź prywatnych parlamentarnych sekretarzy będzie bardzo niezręczne dla premiera. On sam w głosowaniu nie weźmie udziału, ponieważ będzie w tym czasie w USA.

Cameron dogada się z liberałami?

Kancelaria premiera zakomunikowała, że Cameron gotów jest zastanowić się nad sposobami wzmocnienia obietnicy rozpisania referendum w 2017 r. W tym kontekście mówi się nieoficjalnie o tym, że Cameron mógłby sprzyjać prywatnej inicjatywie poselskiej. Proeuropejscy laburzyści i liberałowie byliby wówczas zmuszeni do publicznego wystąpienia przeciw projektowi posłów, co w ocenie konserwatywnych eurosceptyków wykrystalizowałoby polityczne podziały i osłabiłoby poparcie dla partii UKIP Nigela Farage'a będącej polityczną konkurencją na prawym skrzydle politycznej sceny.

Wewnątrzpartyjne kontrowersje na tle stosunku do UE zyskały na znaczeniu po niedawnych wyborach lokalnych w Anglii i Walii, w których duży sukces odniosła UKIP (Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa) stojąca na gruncie wystąpienia z UE. Sprzyjają jej niektórzy konserwatywni posłowie. Farage nie wyklucza sojuszu z torysami, ale pod warunkiem że partia ta odsunie Camerona od przywództwa.

Zobacz także
Komentarze (97)
Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Premier David Cameron pod presją eurosceptyków
Zaloguj się
 • braunal

  0

  Polska będzie nastepna

 • arkadius.muhomory

  Oceniono 1 raz -1

  wprowadźmy wizy dla angoli, skończą się wizyty brzydkich czerwonomordych chord na Wawel

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 0

  Populizm to dobra rzecz na dziś ale jutro trzeba już płacić od tego odsetki.Dwie strony tego samego medalu Watykan przyrzekł rozhisteryzowanym babom JP II święty dziś i dziś nie wie jak z tego się wykręcić .Cameron zasugerował pijanym Angolom że wyjście z UE jest sprawą otwartą to teraz ma .Teraz może się zastanawiać jak szybko w razie czego instytucje finansowe będą przenosiły się na kontynent ( a na tym opiera się gospodarka W.B ) i jak szybko rozpadną się resztki imperium bo i Szkoci , Walijczycy itd wcale nie chcą wychodzić z UE (a Angoli darzą uczuciem równie ciepłym jak my Ruskich)

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 2 razy 0

  No to beda nasi chlopcy i nasze dziewczyny ze swymi pięknymi kolorowymi dziećmi wracac. Beda nowe rece do pracy

 • abcdefg1313

  Oceniono 2 razy 2

  Oj, nie kochaja nas tu, nie. W Polsce tez nas nie kochaja, ale my ich tak dlugo bedziemy kochac az nas w koncu pokochaja (Kingsajz)

 • sebolargo

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo GB im wcześniej opuszczą rozpadający się srocjalistyczny eurokołchoz tym lepiej dla nich

 • agoraj

  Oceniono 1 raz -1

  przede wszystkim niech Cameron wycofa swoich (brytyjskich) urzędników wyższego szczebla, bo zarabiają za dużo pieniędzy (przynajmniej tak twierdzi Cameron). Niech niejaka Ashton zrezygnuje z urzędu i swoich własnych przywilejów, jakie ma otrzymać po zakończeniu pełnienia funkcji. Niech UK zrezygnuje z rabatu. Itd. Wtedy będzie można porozmawiać o zmniejszonym uczestnictwie UK w UE. Bo teraz Cameron narzeka na eurourzędników, że darmozjady, a zapomina, że sporo z nich - szczególnie na samej górze - to jego obywatele. Narzeka na wydatki z budżetu, do którego Wielka Brytania dokłada się najmniej. Trzeba być konsekwentnym, panie premierze.

 • ce65

  Oceniono 4 razy 0

  Przeciez TOTO [Unia} powstalo ,po to aby doic maluczkich,o jakiej tu sprawiedliwosci spolecznej Wy mowicie,jezeli byloby tak dobrze tym ktorzy do niej wstapia,to nie bylo by tej sytuacji ktora jest obecnie w wiekszosci krajow unjinych.I co to ma byc?? unjiny dobrobyt,owszem na powstaniu Unii najwiecej jak zwykle zarobili Niemcy,mimo ze sa najwiekszym platnikiem do kasy unjinej.Przeciez administracja unjina to ponad 40 tys.urzednikow,zarabjiajacych krocie!!!! A kto na to lozy,no kto Wy wszyscy i to nie Wy macie z tego profit? Ale coz wiekszosc polakow wierzy w unie,zupelnie slepo???Z Unii moga tylko cieszyc sie ci co ciagna z kasy unjinej potezne uposazenia,a dla reszty wkrotce stanie sie przeklenstwem???

 • papaleone

  Oceniono 2 razy 0

  PGR-y też nie miały racji bytu.
  A do dupy są spółki- szeptały jaskółki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje