Praca przy szparagach za 2500 euro. Dla Polaków to już za mało?

Zbiór białych szparagów na farmie w Niemczech

Zbiór białych szparagów na farmie w Niemczech (Fot. MICHAELA REHLE REUTERS)

Niemieccy rolnicy mogą wybierać wśród chętnych do pracy przy zbiorach, bo rąk do pracy jest nadmiar. - Nie poradzilibyśmy sobie bez polskich studentów - mówią farmerzy ogórkowi ze Szprewaldu. Jednak w zagłębiu szparagowym w Beelitz, z Polski przyjeżdża coraz mniej chętnych do zbioru tych warzyw, a zarobić można nawet ok. 100 euro dziennie.
Rolnicy w Brandenburgii, sąsiadującej z Polską, mają w tym roku nawet nadmiar chętnych do pracy przy zbiorach, jak wynika z ankiety agencji DPA.

- W roku 2013 było więcej chętnych niż pracy - podkreśla Manfred Schmidt ze zrzeszenia farmerów szparagowych w Beelitz. Zrzeszenie ogrodników Berlina-Brandenburgii szacuje liczbę robotników sezonowych z Europy Środkowej i wschodniej, którzy będą pracować tam na plantacjach szparagów, ogórków i przy zbiorze owoców na ponad 5000.

Ogółem liczba robotników sezonowych w Niemczech dojdzie w tym roku do 270 tys. Jak informuje Niemiecki Związek Rolniczy najwięcej z nich przyjedzie z Polski, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji.

Już nie ma takiej biedy

W samym tylko Beelitz, będącym znanym zagłębiem szparagowym, na obszarze 1300 ha pracować będzie 2000 osób. 70 proc. z nich to ludzie z Polski, informuje Schmidt. W tamtym regionie sytuacja jest właściwie bez zmian, ale gdzie indziej zauważa się, że z Polski przyjeżdża coraz mniej zainteresowanych pracą w Niemczech. Wynika to ze wzrostu płac w niektórych branżach w Polsce, tłumaczy Burkhard Moeller, referent ds. socjalnych w Niemieckim Związku Rolniczym. Nie ma już takiego przymusu, by szukać zarobku za granicą.

Podstawowe wynagrodzenie u szparagowych rolników wynosi 700-800 euro miesięcznie. Do tego dochodzą dodatki za indywidualne zbiory. Dobry zbieracz szparagów może w ten sposób miesięcznie wyciągnąć nawet 2,5 tys. euro. Stawka godzinowa wynosi z reguły ok. 5 euro plus dodatki. W Polsce ustawowa stawka minimalna wynosi w przeliczeniu 2,23 euro.

- Doświadczony pracownik potrafi dziennie zebrać od 100 do 150 kg szparagów - opowiada farmer z Beelitz Joerg Buschmann. Czyli dzienny zarobek to ok. 100 euro.

"Bez nich byśmy sobie nie poradzili"

Także w Szprewaldzie, w okresie wysypu ogórków, potrzeba jest dużo rąk do pracy. W spółdzielni rolnej "Unterspreewald" z Duerrenhoefe od końca czerwca pracować będzie dodatkowo 140 osób. - Nasi ludzie przyjeżdżają tu stale od lat - mówi prezes spółdzielni Uwe Schieban. Wielu z nich to studenci z Polski. - Bez nich byśmy sobie nie poradzili - dodaje.

Spółdzielnia uprawia na 45 ha ogórki, na 25 ha szparagi. - Gdyby nie było robotników sezonowych, trzeba byłoby zmechanizować zbiory, ale wtedy odbiłoby się to na jakości. Nie ma to jak szparagi zbierane ręcznie - zapewnia Schieban.

Bezrobotni to żadna opcja

Od lat już niemieckie pośredniaki były zdania, że przy pracach polowych w sezonie powinni pracować także niemieccy bezrobotni. Określono nawet normę, miało to być 20 proc. pracowników na polu. W regionach, gdzie jest niskie bezrobocie, dopuszczano obniżenie tego pułapu do 10 proc., czyli 90 proc. robotników sezonowych mogli stanowić cudzoziemcy.

Lecz taka regulacja była krytykowana przez rolników, bo nie sprawdzała się w konfrontacji z rzeczywistością. Rolnicy narzekali na bezrobotnych Niemców, że nie byli wcale zmotywowani do pracy i brak im było wytrwałości.

Lecz w ramach dalszego otwarcia UE na wschód regulację tę zniesiono. Od maja 2011 swobodny dostęp do sezonowego rynku pracy mają obywatele wszystkich "nowych" państw członkowskich. Od stycznia 2012 mogą przybywać także robotnicy sezonowi z Rumunii i Bułgarii bez wymogu posiadania zezwolenia na pracę. Od lipca 2013 ta swoboda dotyczyć będzie także Chorwatów.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Trzyodcinkowy serial TV "Nasze matki, nasi ojcowie" Niemieckie media: Polacy oburzeni serialem ZDF. Wnukowie okupantów...
 • Brytyjska policja Spowodowali śmiertelny wypadek, by wyłudzić ubezpieczenie. Polacy wywołali skandal na Wyspach
 • Niemiecka policja Plaga oszustw "na wnuczka" w Niemczech. Stoją za nimi Polacy
Komentarze (93)
Praca przy szparagach za 2500 euro. Dla Polaków to już za mało?
Zaloguj się
 • maggie9191

  0

  Witam,piszę obecnie pracę licencjacką na temat mobbingu w miejscu pracy, bardzo proszę o wypelnienie tej anonimowej ankiety,która posłuży mi wyłącznie do celów badawczych. Z góry bardzo dziękuję! moje-ankiety.pl/respond-44046.html

 • maggie9191

  0

  Piszę pracę licencjacką na temat mobbingu w miejscu pracy, bardzo proszę o wypelnienie tej anonimowej ankiety,która posłuży mi wyłącznie do celów badawczych. Z góry bardzo dziękuję! moje-ankiety.pl/respond-44046.html

 • grzybniazpatatajnia

  Oceniono 10 razy 10

  Można zarobić około 100 EUR dziennie, czyli zapewne mniej, w przeciwny przypadku napisano by że można zarobić ponad 100 EUR. Druga sprawa, od tej kasy musicie zapłacić składki, podatki i inne cuda na kiju, do ręki dostaniecie dużo mniej. Kolejna sprawa, nie wiem czy autor tego tekstu jest świadom że szparagi nie rosną na drzewach a w ziemi. Zapewniam ze jeżeli uda się przetrwać pierwszy dzień pracy, to kolejnego dnia obudzi się w takiej pozycji w jakiej poprzedniego dnia zbierał te patyki, i nie będzie mógł się ani wyprostować ani zgiąć bardziej. A w tekście przecież stoi że te niby 100 EUR dziennie mogą wyciągnąć jedynie doświadczeni zbieracze - np. karły mogące zbierać szparagi na stojąco. No a oprócz tego trzeba gdzieś mieszkać i coś jeść, to też kosztuje. I nagle okazuje się że lepiej znaleźć coś o wiele gorzej płatnego w Polsce, i wyjdzie się na to samo.

 • ergosumek

  Oceniono 4 razy 2

  "Praca przy szparagach za 2500 euro. Dla Polaków to już za mało? "
  ++++++++++++++++++++
  Sraty pierdaty, doopa w kraty.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 4

  - W roku 2013 było więcej chętnych niż pracy - podkreśla Manfred Schmidt...

  A jak było w 2014?

 • aleocb

  Oceniono 5 razy 1

  Do kogo mam zadzwonić? trzeba znać niemiecki? 10-12 godzin mogę zasuwać jak robot automat przez miesiąc za dniówkę 100euro..coś nowego zawsze i dla mnie to łatwizna, wiadro i worki w rękę i 6 rano w pole! Bułka z masłem a praca fizyczna musi być w cenie. Ktoś ma namiary? proszę o odp.

 • wari

  Oceniono 4 razy 2

  Płaca 2 500 euro w szparagach całkowicie nierealna, chyba, że ktoś jest maszyną, a tacy zdarzają się wyjątkowo.

 • ucago

  Oceniono 1 raz 1

  Ale @muzzyczny symfonię strzelił, musi dobrze mu gra.

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy -1

  Ten kto pisze takie tytuly jak tu w gazecie ten nie ma najmniejszego pojecia o niczym. Gazeta mysli sobie ze rolnik bedzie jeszcze do plantacji szparagow doplacal? Ceny szparagow sa w tym roku tak niskie jak nigdy dotad, w ramach polepszenia konta TARGET 2 panstwa ktore nie maja nic do zaproponowania Niemcom przysylaja szparagi ktore mozna kupic w markiecie za 1 € peczek. Jak gazeta a szczegolnie autor artykulu ze niemieckie szparagi pozwoli niemiecki rolnik zniszczyc by utrzymac place jak i sprzedaz po dawnych wysokich cenach? Dostosowuje cene do konkurencji by sprzedac produkt i go nie zniszczyc, a ze Polakowi 2.500 € sie nie godzi, jego problem, konkurencja chetnych do pracy jest duza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje