W związku z zamachami w Reyhanli turecka policja aresztowała 9 osób

12.05.2013 13:08
W związku z zamachami w Reyhanli turecka policja aresztowała 9 osób

W związku z zamachami w Reyhanli turecka policja aresztowała 9 osób (Fot. AP)

Turecki wicepremier Besir Atalay poinformował o aresztowaniu dziewięciu osób w związku z podwójnym zamachem bombowym w mieście Reyhanli, na południu Turcji, w pobliżu granicy z Syrią. Według najnowszych danych zginęło w nim 46 osób. Wszyscy zatrzymani to obywatele Turcji.
Z kolei minister spraw wewnętrznych Muammer Guler powiedział, że sobotnie ataki zostały przeprowadzone przez ugrupowanie powiązane z syryjskim wywiadem, ale nie wymienił jego nazwy.

W niedzielę turecka telewizja informacyjna NTV podała, że bilans ofiar śmiertelnych sobotnich wybuchów samochodów pułapek w Reyhanli wzrósł do 46, po tym jak trzy osoby ranne zmarły w szpitalu. W niedzielę rano w szpitalach pozostawało ok. 50 rannych. Tureckie MSW dodało, że do tej pory zidentyfikowano 35 ofiar, a trzy z nich to Syryjczycy.

Wcześniej szef tureckiego MSZ Ahmet Davutoglu wyraził przekonanie, że za podwójnym zamachem w Reyhanli stoją siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeciwko któremu w kraju toczy się rebelia. - Atak nie ma nic wspólnego z syryjskimi uchodźcami w Turcji, ale wszystko łączy go z syryjskim reżimem - ocenił Davutoglu w wywiadzie z turecką telewizją TRT. Dodał, że ludzie odpowiedzialni za zamachy bombowe w Turcji stoją też za zeszłotygodniowym atakiem w syryjskim mieście Banijas nad Morzem Śródziemnym, gdzie bojownicy walczący po stronie Asada mieli zabić co najmniej 60 osób. Szef syryjskiej dyplomacji ostrzegł też przed "etnicznymi prowokacjami w Turcji i Libanie po masakrze w Banijas".

Zobacz także
Komentarze (12)
W związku z zamachami w Reyhanli turecka policja aresztowała 9 osób
Zaloguj się
 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  My czyli spoleczenstwo,ludzie nie bedacy przedstwicielami kregow politycznych jestesmy ciagle kolowani i probuje sie nami manipulowac.Nie wiemy kto dokonal tej zbrodni,konkretnie kto to zorganizowl,nie wiemy czy sie dowiemy i nie wiemy co wiedza sluzby i co niektorzy politycy.Mozemy sobie tylko spekulowac prznajmniej narazie i nic wiecej.Natomiast z poszczegolnych artykulow,wypocin politykierni wynika jasno jak pewne sily chca ta tragedie i przeciw komu wykorzystac.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 0

  No to dzięki szkoleniu przez CIA i Mosad aparat bezpieczeństwa Turcji będzie wiedział jak "zmotywować" biedne kozły ofiarne do przyznania się do wspólpracy z władzami Syrii.
  Zupełnie jak Kalid Szejd Mohammad po odpowiednim "opracowaniu" (tzw. enhanced interrogation techniques) "przyznał się" do planowania zmachów 11/09/2001...
  Ale oliwa sprawiedliwa....
  Zapominając o torturach
  Informacje o zamachach 11.09.2001

 • abw12300

  Oceniono 8 razy -4

  ...... Wszyscy zatrzymani to obywatele Turcji.... i agenci Asada zapomniała se dodać Gazeta Wyborcza i Michnik.

 • tryndyrynda

  Oceniono 5 razy 1

  "...policja aresztowała 9 osób wz, zamachami". Jak to się powinno odczytać?

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 2

  Aaaaa, gazeto co stalo sie z toba, nawracasz sie na wlasciwa strone i zaczynsz powoli informowac poprawnie?
  Szkoda ze jeszcze nie napiszesz ze zleceniodawcy tego terrorystycznego ataku powinni w pierwszej kolejnosci byc zaaresztowani.
  Malych sie aresztuje i sadzi a grube ryby pozostaja na wolnosci!!!!

 • olena.s

  Oceniono 6 razy 2

  Obawiam się, że zapłacą za to przypadkowi syryjscy uchodźcy - w okolicy jest ich ponad 20 tysięcy, i stosunki między obiema grupami i tak są już dość napięte.

  katar1.blox.pl/html

 • muzzyczny

  Oceniono 16 razy 2

  Turecki rząd robi to co amerykański. Sieje terror i oskarża tych , których nienawidzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje