Weszli do pociągu Eurostar z pistoletem z drukarki 3D. Ochrona nie zareagowała

12.05.2013 12:27
Twórca pistoletu Liberator prezentuje jego działanie

Twórca pistoletu Liberator prezentuje jego działanie (Fot. Youtube.com)

Dziennikarze brytyjskiego dziennika "Daily Mail" za pomocą drukarki trójwymiarowej wydrukowali składany, jednostrzałowy pistolet liberator. Z rozłożoną na trzy części bronią wsiedli do pociągu Eurostar jadącego z Londynu do Paryża. Ochrona nie zwróciła na nich uwagi. Po wejściu do wagonu reporterzy złożyli pistolet i swobodnie poruszali się z nim po wagonach.
Para reporterów bez żadnych trudności przeszła kontrolę na stacji kolejowej w Londynie - informuje serwis Dailymail.co.uk. Zasady bezpieczeństwa w pociągach Eurostar są podobne do tych, które stosuje się na lotniskach. Oznacza to, że dziennikarze nie powinni mieć możliwości wniesienia - nawet rozłożonego na części - pistoletu do pojazdu.

Jednak pracownicy ochrony nie nabrali żadnych podejrzeń i bez problemu wpuścili reporterów do wagonu. Dziennikarze złożyli broń w całość i swobodnie poruszali się z nią po pociągu. - Pozowaliśmy z pistoletem do zdjęć obok niczego niepodejrzewających pasażerów - napisali autorzy prowokacji.

Eurostar: Musimy w pełni zrozumieć ten problem

Plastikowy liberator, mimo że wygląda jak zabawka, może strzelać prawdziwymi pociskami. Ładuje się go nabojem o kalibrze 38. Za pomocą takiej broni można zabić. Akcję "Daily Mail" skomentował rzecznik prasowy Eurostar. - Eurostar ma bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa z kilkoma kontrolami, które są wymagane przez władze w celu ochrony tunelu pod kanałem La Manche. Bardzo poważnie traktujemy te kwestie - powiedział. - Natychmiast przeprowadzimy śledztwo, które pozwoli nam w pełni zrozumieć ten problem - zapowiedział rzecznik.

Liberator to pierwszy na świecie pistolet wyprodukowany za pomocą drukarki 3D. Stworzył go 25-letni student prawa Cody Wilson. Zamieścił on również w internecie schematy broni oraz poradnik o tym, jak za pomocą drukarki 3D zbudować liberatora. Wilson został za to ostro skrytykowany, zaczął dostawać anonimowe pogróżki.

Zobacz rozmowę z twórcą liberatora:Zobacz także
Komentarze (140)
Zaloguj się
 • wielki_czarownik

  Oceniono 356 razy 316

  Redaktorzyna nieuk nie wie, że kaliber .38 oznacza 0.38 cala a nie 38 mm. Ale czego tu wymagać?

 • marooned.mb

  Oceniono 213 razy 181

  "Za pomocą takiej broni można zabić." - za pomocą długopisu też można i co?
  Czy ta akcja miała na celu rozpoczęcie procesu blokowania druku 3D bez "licencji"?

 • fakiba

  Oceniono 159 razy 157

  Kalibrem 38 mm to armaty się ładuje nie pistolety

 • lehoo

  Oceniono 139 razy 123

  Zapewne w oryginalnym tekście chodziło o kaliber 0,38 cala. Ale co to za różnica dla gazetowego pisarka - wolontariusza z 1 gimnazjalnej.

 • ben-oni

  Oceniono 139 razy 119

  "Za pomocą takiej broni można zabić" - za pomocą widelca TEŻ!!! Nawet krawatem można kogoś udusić. O kant d..py możecie sobie rozbić te wasze kontrole na lotniskach i w pociągach.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 101 razy 89

  Ta kula to pędziła jak strzała, czy szczała jak pędziła?

 • quosoo

  Oceniono 120 razy 86

  Eurostar to mój ulubiony środek transportu. Z Brukseli do Londynu poniżej dwóch godzin - z centrum do centrum, bez przydługich odpraw i formalności... Przez takich przygłupów to się może skończyć, będzie jak na lotniskach przechodzenie boso przez bramki wypiernicznie rzeczy z bagażu podręcznego , limity, ograniczenia, a i tak to nie zapobieże żadnemu zagrożeniu... tylko utrudni życie ludziom, co będzie kolejnym wielkim zwycięstwem terroru na osiągnięciami kultury Zachodu.

 • tedopielgrzym

  Oceniono 46 razy 32

  Reklama DRUKAREK

  dość udana, wciągnęła dziennikarzy, chyba że z premedytacją wzięli w niej udział

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje