Włoski rekord: 15 mln osób nie ma konta w banku

12.05.2013 08:32
Bezdomny przed bankiem w Mediolanie

Bezdomny przed bankiem w Mediolanie (Fot. Luca Bruno AP)

Lepiej w materacu niż w banku - tak włoskie media komentują dane, według których aż 15 milionów Włochów nie ma konta bankowego. Ten rekord wśród tzw. starych państw Unii budzi zdumienie, bo padł w kraju, gdzie działa najstarszy bank na świecie.
Instytut analiz rynku finansów i handlu z Mestre na północy Włoch, który przeanalizował dane z całej Europy, zauważył, że tak powszechny brak zaufania do banków, niewystępujący na taką skalę w żadnym kraju zachodniej Europy, ma głębokie przyczyny historyczne i społeczne. W szerokiej warstwie osób starszych i z najniższym wykształceniem trzymanie pieniędzy w domu jest swoistym elementem tradycji - zauważył ekspert Giuseppe Bortolussi.

Zwyczaj - płacenie gotówką

Kolejną przyczyną niechęci do banków jest wciąż powszechnie praktykowany zwyczaj płacenia we Włoszech gotówką, co również sprawia, że ludzie unikają banków. Nie bez znaczenia, podkreślił Bortolussi, są również uważane za jedne z najwyższych w Europie koszty utrzymania nawet najzwyklejszego bieżącego rachunku bankowego. To zazwyczaj kilkanaście euro miesięcznie. Instytucje bankowe odpowiadają na ten zarzut argumentem wysokich podatków, jakimi są obciążone. Poziom wszystkich tych podatków jest niespotykany w żadnym innym kraju Europy - przypomina się.

Dane wskazują, że we Włoszech konta nie ma 29 procent mieszkańców powyżej 15. roku życia. Na następnych miejscach w tym rankingu wszystkich krajów Unii są Polska (30 procent) i Rumunia (55 procent).

Lecz włoskie dane robią największe wrażenie, gdy porówna się je ze statystyką takiego kraju jak Niemcy, gdzie konta nie ma jedynie 2 procent mieszkańców powyżej 15. roku życia. We Francji i Wielkiej Brytanii pieniędzy w banku nie trzyma po 3 procent obywateli z tej grupy wiekowej.

Zobacz także
Komentarze (37)
Włoski rekord: 15 mln osób nie ma konta w banku
Zaloguj się
 • nie-tak

  Oceniono 1 raz 1

  Szczesliwi ci Wlosi ze nie dadza sie okrasc mafi.
  Beppe Grillo wniosl postulat by wloskim politykom przepolowic pobory, reakcje pana Schulza (szefa PE) jak i wloskiego obecnego premiera namiestnika byly przeogromne, ktora bardziej przekonaja Wlochow jak i innych w unii ze maja chowac pieniadze pod przyslowiowym materacem jak je trzymac w banku.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Wysokie odsetki osób bez konta w Rumunii i w Polsce wynikają z prymitywizmu ludności tych krajów, z zaniedbań cywilizacyjnych. Natomiast odstępowanie od posiadania konta we Włoszech, kraju w którym powstał pierwszy bank, wynika dwóch powodów:
  1. świadomość spadającej wiarygodności tych instytucji, czego dowodem Cypr
  2. Rosnący udział banków jako narzędzia inwigilacji służb państwowych

  Z podobnych przyczyn w Polsce wzrasta zainteresowanie anonimowymi telefonami komórkowymi , opartymi o startery anonimowo kupowane w sklepach, a spada zainteresowanie telefonami komórkowymi opartymi na abonamencie, mimo niższych taryf tych ostatnich i otrzymywania aparatu gratis (ew. za symboliczną opłatą). W przypadku telefonów komórkowych Polacy już pokonali barierę cywilizacyjną.

  Natomiast umiejętność wykorzystania TELEFONU STACJONARNEGO w Polsce ma jeszcze znaczne rezerwy. Idzie o wykorzystanie telefonu stacjonarnego DLA IDENTYFIKACJI ROZMOWCY w kontaktach z INSTYTUCJAMI PAŃSTWOWYM. Pionierem tego wykorzystania jest Kanada. Odległość 1000 km do stolicy prowincji (odpowiednik województwa) nie jest tam rzadkością. Aby uniknąć kłopotliwych dojazdów na wezwanie urzędu wystarczy w czasie pobytu w takim mieście w kilku instytucjach (urząd podatkowy, urząd imigracyjny, prokuratura - w zależności od spodziewanych potrzeb) pozostawić oświadczenia ze zdjęciem i danymi osobowymi że ponosi się pełną i wyłączną odpowiedzialność za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z abonentem zamieszkałym pod wskazanym adresem. Przykładowo dwa lata później, na żądanie wyjaśnienia niuansów zeznania podatkowego wystarczy zadzwonić do urzędu, przedstawić się i podać że aktualnie jest się pod telefonem. Urzędnik odszuka akta, ZADZWONI DLA WERYFIKACJI TOŻSAMOŚCI, a dalsza rozmowa będzie przebiegać z takimi konsekwencjami prawnymi jakby się było w urzędzie.

  Tak było w Kanadzie 40 lat temu kiedy nie było Internetu, komunikatorów głosowych itp. Teraz jest to pewnie bardzo uproszczone. Polska jest ciągle na etapie URZĄD WZYWA W DNIU...Sprawa ta ma jeszcze jeden aspekt. Polskie budżetowe bydło urzędnicze kierując się instynktem klasowym wspiera Pocztę Polską która posiada monopol na doręczanie takiej korespondencji urzędowej po zawyżonych kosztach.

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy 3

  Życie na kredyt, pieniądz odsetkowy to największe zło naszej cywilizacji!

 • excrement

  Oceniono 4 razy 2

  "Ten rekord wśród tzw. starych państw Unii budzi zdumienie, bo padł w kraju, gdzie działa najstarszy bank na świecie."

  Jeśli już iść ta drogą i stosunek do banków wiązać z czasem ich działalności, to można przypuszczać, że Włosi - dłużej niż pozostali (np. Cypryjczycy) - wiedzą, z czym wolą nie mieć do czynienia.

 • mjantoni

  Oceniono 3 razy -3

  Poniższe komentarze pokazują jakim potencjałem tupetu dysponują u nas Ludzie Ciemni

 • 31.februarius

  Oceniono 2 razy 2

  Konto we Włoskim banku?
  To masz po pieniądzach, jak w banku!

 • wiezet

  Oceniono 8 razy -6

  To tylu Kaczyńskich tam mieszka? No to już wiem dlaczego Yaroslav stara się o władzę. Ktoś musi wyżywić rodzinę..... ( ...z ziemi polskiej do włoskiej.....)

 • wiceherszt

  Oceniono 34 razy 30

  W dzisiejszych czasach i przy obecnych stopach procentowych konto w banku przydaje się w zasadzie tylko do płatności kartą. Trzymanie tam jakichś większych kwot jest wyjątkowo ryzykowne, nawet nie ze względu na trwałe zagrożenie depozytów wszelkimi "wariantami cypryjskimi", ale uprawianej przez banki kreatywnej księgowości, w wyniku której z na pozór stabilnej instytucji z dnia na dzień może wykluć się bankrut, oświadczający zdezorientowanym depozytariuszom "nie mamy, i co nam zrobicie?".

  Drugą sprawą, w tym przypadku już typowo polską jest działalność wszelkich zbójów takich jak komornicy czy US, którzy mają w zwyczaju rabować całą zawartość konta, bo akurat były tam środki i nazwisko od biedy zgadzało się z nazwiskiem ich dłużnika.

  Niestety z powodu oszczędności większość pracodawców nie zgadza się na wypłaty gotówki "do ręki", chociaż przy tak galopującej fiskalizacji może się z tą formą jeszcze przeproszą, wypłacając "na czarno" lwią część pensji. Myślę jednak, że jeszcze jeden czy dwa "Cypry" i wrócimy do obrotu gotówkowego.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 5

  W Polsce 30% mieszkańców powyżej 15 roku życia nie ma kont bankowych, a dodatkowe 50% ma tylko konta:-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje