Włoski rekord: 15 mln osób nie ma konta w banku

12.05.2013 08:32
Bezdomny przed bankiem w Mediolanie

Bezdomny przed bankiem w Mediolanie (Fot. Luca Bruno AP)

Lepiej w materacu niż w banku - tak włoskie media komentują dane, według których aż 15 milionów Włochów nie ma konta bankowego. Ten rekord wśród tzw. starych państw Unii budzi zdumienie, bo padł w kraju, gdzie działa najstarszy bank na świecie.
Instytut analiz rynku finansów i handlu z Mestre na północy Włoch, który przeanalizował dane z całej Europy, zauważył, że tak powszechny brak zaufania do banków, niewystępujący na taką skalę w żadnym kraju zachodniej Europy, ma głębokie przyczyny historyczne i społeczne. W szerokiej warstwie osób starszych i z najniższym wykształceniem trzymanie pieniędzy w domu jest swoistym elementem tradycji - zauważył ekspert Giuseppe Bortolussi.

Zwyczaj - płacenie gotówką

Kolejną przyczyną niechęci do banków jest wciąż powszechnie praktykowany zwyczaj płacenia we Włoszech gotówką, co również sprawia, że ludzie unikają banków. Nie bez znaczenia, podkreślił Bortolussi, są również uważane za jedne z najwyższych w Europie koszty utrzymania nawet najzwyklejszego bieżącego rachunku bankowego. To zazwyczaj kilkanaście euro miesięcznie. Instytucje bankowe odpowiadają na ten zarzut argumentem wysokich podatków, jakimi są obciążone. Poziom wszystkich tych podatków jest niespotykany w żadnym innym kraju Europy - przypomina się.

Dane wskazują, że we Włoszech konta nie ma 29 procent mieszkańców powyżej 15. roku życia. Na następnych miejscach w tym rankingu wszystkich krajów Unii są Polska (30 procent) i Rumunia (55 procent).

Lecz włoskie dane robią największe wrażenie, gdy porówna się je ze statystyką takiego kraju jak Niemcy, gdzie konta nie ma jedynie 2 procent mieszkańców powyżej 15. roku życia. We Francji i Wielkiej Brytanii pieniędzy w banku nie trzyma po 3 procent obywateli z tej grupy wiekowej.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 70 razy 58

  Większość ludzi ma konta z powodu wymogów instytucjonalnych i każdy, kto nie musi go mieć, to go nie ma.

 • siekier35

  Oceniono 38 razy 36

  prawdopodobieństwo okradzenia na ulicy pewnie jest dużo mniejsze niż prawdopodobieństwo (a może wręcz pewność) okradzenia przez państwo....

 • wiceherszt

  Oceniono 34 razy 30

  W dzisiejszych czasach i przy obecnych stopach procentowych konto w banku przydaje się w zasadzie tylko do płatności kartą. Trzymanie tam jakichś większych kwot jest wyjątkowo ryzykowne, nawet nie ze względu na trwałe zagrożenie depozytów wszelkimi "wariantami cypryjskimi", ale uprawianej przez banki kreatywnej księgowości, w wyniku której z na pozór stabilnej instytucji z dnia na dzień może wykluć się bankrut, oświadczający zdezorientowanym depozytariuszom "nie mamy, i co nam zrobicie?".

  Drugą sprawą, w tym przypadku już typowo polską jest działalność wszelkich zbójów takich jak komornicy czy US, którzy mają w zwyczaju rabować całą zawartość konta, bo akurat były tam środki i nazwisko od biedy zgadzało się z nazwiskiem ich dłużnika.

  Niestety z powodu oszczędności większość pracodawców nie zgadza się na wypłaty gotówki "do ręki", chociaż przy tak galopującej fiskalizacji może się z tą formą jeszcze przeproszą, wypłacając "na czarno" lwią część pensji. Myślę jednak, że jeszcze jeden czy dwa "Cypry" i wrócimy do obrotu gotówkowego.

 • alehin

  Oceniono 33 razy 27

  Włochy następne w kolejce do "cypryzacji", więc tego rodzaju analizy są potrzebne.

 • anthrax_2

  Oceniono 33 razy 25

  Włosi już się nie śmieją z Kaczyńskiego
  Poszli po rozum do głowy i nie dają zarobić bankom
  A bankowcy załamani

 • arekmx

  Oceniono 19 razy 13

  Nie rozumiem. Ranking ile % osób nie ma konta w banku,

  Włochy 29 procent mieszkańców powyżej 15 roku życia
  Polska 30%
  Rumunia 55%
  Niemcy 2%
  Francja 3%

  Jakim cudem Włochy mają "rekord" skoro procentowo w żadnym kierunku nie są pierwsi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje