Kaczyński: W Polsce rodzi się 400 tys. dzieci, nasze potrzeby to 600 tys.

11.05.2013 21:18
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na spotkaniu w Starachowicach Jarosław Kaczyński zaznaczył, że w Polsce rodzi się za mało dzieci. Jego zdaniem spowoduje to, że Polska będzie coraz mniejsza, a inne kraje europejskie - większe.
Kaczyński powiedział, że w Polsce rocznie przychodzi na świat mniej niż 400 tys. dzieci, a nasze potrzeby demograficzne to 600 tys. - Nie będzie dzieci, jeśli nie będzie mieszkań - przestrzegał szef PiS. Przypomniał, że projekt PiS zakłada budowę bardzo tanich mieszkań dla ludzi średnio i słabo zarabiających pod wynajem. W późniejszym czasie przechodziłyby one na własność. Działki miałyby pochodzić od państwa. Spłata za wykup mieszkania miałaby być częścią czynszu za to mieszkanie. Finansowaniem takich mieszkań miałyby zajmować się banki, a nie budżet państwa.

"Musimy sami wygrać wybory"

Kaczyński pytany był przez uczestników kolejnego spotkania prezesa PiS - w Kowali k. Radomia - o ewentualnego koalicjanta po wygranych wyborach. Odparł, że jeśli PiS będzie rządzić z koalicjantem, to w Polsce nic się nie zmieni. - My musimy sami wygrać wybory. W Polsce musi wygrać siła, która rzeczywiście chce zmian i nie ma uwikłań, nie musi się niczego bać - podkreślił.

Wątek wyborczy padł też w Starachowicach. Kaczyński podkreślił, że wielu ludzi jest zawiedzionych sposobem rządzenia, nawet spośród tych, którzy dwukrotnie głosowali na Platformę Obywatelską. Przekonywał, że każdy ma wybór i musi być tego świadomy. Według niego nie wiadomo, jak długo potrwa ta kadencja parlamentu. - Jeszcze niedawno powiedziałbym, że wybory na 90 proc. będą w terminie konstytucyjnym, czyli w 2015 roku. Dzisiaj już bym tak nie powiedział. Prawdopodobieństwo jest większe niż 50 proc. - podkreślił.

2 mln nowych miejsc pracy

W Kowali prezes PiS przekonywał, że walka z bezrobociem jest łatwiejsza w mniejszych miejscowościach niż w Warszawie. Jak wyjaśnił, chodzi o to, "żeby za pomocą stosunkowo nie tak wielkich środków skłonić ludzi, w szczególności z młodszego pokolenia, ale tutaj nie ma ograniczeń wiekowych, by podjęli ryzyko zakładania własnych przedsiębiorstw, tworzenia miejsc pracy dla siebie i dla innych". Według niego może to przynieść 1,2 mln miejsc pracy w "stosunkowo niedługim" czasie. W Starachowicach Kaczyński powiedział, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie; niedługo zostanie skierowany do Sejmu. Wśród zawartych tam propozycji jest wprowadzenie ulg dla tych przedsiębiorców, którzy będą tworzyć miejsca pracy.

Druga - według Kaczyńskiego - metoda pokonania bezrobocia to sięgnięcie po fundusze, które mają być zaangażowane w program "Inwestycje polskie". Prezes PiS uważa, że 40 mld zł, które w różnych formach ma być zaangażowane w ten program, "w obecnym mechanizmie ekonomicznym zostanie po prostu rozerwane między największych graczy, bo to będzie tani i łatwy pieniądz". Jego zdaniem efekty tego przedsięwzięcia dla polskiej gospodarki będą bardzo ograniczone, a jeśli chodzi o miejsca pracy - "pewnie na granicy zera".

Według Kaczyńskiego za te pieniądze można by uruchomić mechanizm tworzenia miejsc pracy w większych miastach. - Przy optymistycznym obliczeniu, przy takim mechanizmie lewarowania, który jest możliwy w tego rodzaju operacjach, można by liczyć z tej drugiej akcji na około 800 tys. miejsc pracy - podkreślił lider PiS.

Zobacz także
Komentarze (690)
Zaloguj się
 • le_mingque

  Oceniono 1165 razy 1051

  A teraz najlepsze
  Powiedział to bezdzietny, stary kawaler mieszkający przez całe życie z mamusią.

 • tupkal

  Oceniono 837 razy 765

  Jarek, to się dorzuć ze swoimi dzieciakami - może zrób to z Kryśką Pawłowicz.

 • evergreen111

  Oceniono 768 razy 696

  Stary, bezdzietny kawaler uczy nas, że trzeba robić dzieci? BEZ-CZELN-NY ID-ITO-TA !!!!

 • apas13

  Oceniono 603 razy 561

  Kaczor, ojciec gromadki dzieci i zwolennik in vitro - by wszyscy chetni dzieci mieć mogli - chyba wie, o czym mówi?

 • wraziglaty

  Oceniono 478 razy 432

  Pan prezes, jako ojciec piątki dzieci, świeci przykładem. W ogóle, wszystkie kraje katolickie mają wysoki przyrost naturalny: Polska, Włochy, Portugalia. Nie to, co lewicowo-liberalna cywilizacja śmierci z bezdzietnym Komorowskim na czele. Nie to, co ateistyczne Francja, Szwecja czy Islandia, gdzie panuje relatywizm moralny!

 • chateau

  Oceniono 364 razy 334

  A zapłaciłem Rogalskiemu z kasy partyjnej ledwie 250 tysięcy.
  Wina Tuska.

 • oszrany

  Oceniono 340 razy 314

  A prezes stoi i zawija w papierki :) Daj przykład obywatelu, towarzyszom pracującym i na wychowanie kasy nie miejącym !

 • stasiek33

  Oceniono 351 razy 269

  A co ten ślimok zrobił aby wzrosła ilość dzieci? Chyba że z Grodzką go wyswatać A zresztą po co. On i tak nie wie po co ma i co się z tym robi. Artysta do bólu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje