Kaczyński: W Polsce rodzi się 400 tys. dzieci, nasze potrzeby to 600 tys.

11.05.2013 21:18
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na spotkaniu w Starachowicach Jarosław Kaczyński zaznaczył, że w Polsce rodzi się za mało dzieci. Jego zdaniem spowoduje to, że Polska będzie coraz mniejsza, a inne kraje europejskie - większe.
Kaczyński powiedział, że w Polsce rocznie przychodzi na świat mniej niż 400 tys. dzieci, a nasze potrzeby demograficzne to 600 tys. - Nie będzie dzieci, jeśli nie będzie mieszkań - przestrzegał szef PiS. Przypomniał, że projekt PiS zakłada budowę bardzo tanich mieszkań dla ludzi średnio i słabo zarabiających pod wynajem. W późniejszym czasie przechodziłyby one na własność. Działki miałyby pochodzić od państwa. Spłata za wykup mieszkania miałaby być częścią czynszu za to mieszkanie. Finansowaniem takich mieszkań miałyby zajmować się banki, a nie budżet państwa.

"Musimy sami wygrać wybory"

Kaczyński pytany był przez uczestników kolejnego spotkania prezesa PiS - w Kowali k. Radomia - o ewentualnego koalicjanta po wygranych wyborach. Odparł, że jeśli PiS będzie rządzić z koalicjantem, to w Polsce nic się nie zmieni. - My musimy sami wygrać wybory. W Polsce musi wygrać siła, która rzeczywiście chce zmian i nie ma uwikłań, nie musi się niczego bać - podkreślił.

Wątek wyborczy padł też w Starachowicach. Kaczyński podkreślił, że wielu ludzi jest zawiedzionych sposobem rządzenia, nawet spośród tych, którzy dwukrotnie głosowali na Platformę Obywatelską. Przekonywał, że każdy ma wybór i musi być tego świadomy. Według niego nie wiadomo, jak długo potrwa ta kadencja parlamentu. - Jeszcze niedawno powiedziałbym, że wybory na 90 proc. będą w terminie konstytucyjnym, czyli w 2015 roku. Dzisiaj już bym tak nie powiedział. Prawdopodobieństwo jest większe niż 50 proc. - podkreślił.

2 mln nowych miejsc pracy

W Kowali prezes PiS przekonywał, że walka z bezrobociem jest łatwiejsza w mniejszych miejscowościach niż w Warszawie. Jak wyjaśnił, chodzi o to, "żeby za pomocą stosunkowo nie tak wielkich środków skłonić ludzi, w szczególności z młodszego pokolenia, ale tutaj nie ma ograniczeń wiekowych, by podjęli ryzyko zakładania własnych przedsiębiorstw, tworzenia miejsc pracy dla siebie i dla innych". Według niego może to przynieść 1,2 mln miejsc pracy w "stosunkowo niedługim" czasie. W Starachowicach Kaczyński powiedział, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie; niedługo zostanie skierowany do Sejmu. Wśród zawartych tam propozycji jest wprowadzenie ulg dla tych przedsiębiorców, którzy będą tworzyć miejsca pracy.

Druga - według Kaczyńskiego - metoda pokonania bezrobocia to sięgnięcie po fundusze, które mają być zaangażowane w program "Inwestycje polskie". Prezes PiS uważa, że 40 mld zł, które w różnych formach ma być zaangażowane w ten program, "w obecnym mechanizmie ekonomicznym zostanie po prostu rozerwane między największych graczy, bo to będzie tani i łatwy pieniądz". Jego zdaniem efekty tego przedsięwzięcia dla polskiej gospodarki będą bardzo ograniczone, a jeśli chodzi o miejsca pracy - "pewnie na granicy zera".

Według Kaczyńskiego za te pieniądze można by uruchomić mechanizm tworzenia miejsc pracy w większych miastach. - Przy optymistycznym obliczeniu, przy takim mechanizmie lewarowania, który jest możliwy w tego rodzaju operacjach, można by liczyć z tej drugiej akcji na około 800 tys. miejsc pracy - podkreślił lider PiS.

Zobacz także
Komentarze (690)
Kaczyński: W Polsce rodzi się 400 tys. dzieci, nasze potrzeby to 600 tys.
Zaloguj się
 • aktyntasza

  Oceniono 1 raz 1

  Najważniejsze żeby te kobiety rodziły dzieci które nie palą papierosów i nie piją alkoholu podczas ciąży bo przyszły bezrobotny powinien być przynajmniej zdrowy.

 • emeryt21

  0

  Milcz na ten temat....Gdzie sa Twoje dzieci ? a moze sa tylko je ukrywasz ? Moze dziennikarze pogrzebia w Twojej mlodosci ?

 • mkjd4

  Oceniono 1 raz 1

  "Wasze" potrzeby a nasze potrzeby - prawie robi wielką różnicę

 • henyk

  0

  To skandal. Sam nie płodzi a innym by kazał. 600 tys. i najlepiej, gdyby to byli zwolennicy PiS.

 • hens

  Oceniono 1 raz 1

  Takie nieroby seksualne jak prezes Kaczyński, powinny co miesiąc płacić 5 tys zł grzywny tak kiedyś zwanego BYKOWEGO za notoryczny brak potomstwa. !

 • wels5

  Oceniono 1 raz 1

  A jakie sukcesy pod względem urodzin dzieci ma J. Kaczyński?

 • wuem43

  0

  To nas co ta nieudaczna pokraka czeka? Do roboty palancie!

 • inkwizytorstarszy

  0

  Tak tak kaczorku, dużo dzieci w rodzinie a będą biedne i niewykształcone. I wtedy może poprą PiS...

 • spokojny102

  0

  Jaro zacznij od Hoffmana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje