43 zabitych w zamachu przy granicy z Syrią

11.05.2013 14:54
40 osób zginęło w zamachu przy granicy z Turcji z Syrią

40 osób zginęło w zamachu przy granicy z Turcji z Syrią (Fot. AP)

Co najmniej 43 osoby zginęły, a około stu zostało rannych w eksplozji dwóch samochodów pułapek w Reyhanli na południu Turcji, przy granicy z Syrią, w której trwa antyprezydencka rewolta. Ankara zapowiedziała podjęcie koniecznych kroków, by chronić kraj.
O najnowszym bilansie poinformował w sobotę późnym wieczorem turecką telewizję NTV wicepremier Turcji Besir Atalay. Premier Recep Tayyip Erdogan zastrzegał już wcześniej w oświadczeniu telewizyjnym, że liczba zabitych może rosnąć. Zasugerował, że zamach może mieć związek z trwającym od ponad dwóch lat konfliktem w Syrii lub z procesem pokojowym, który ma zakończyć trwającą od blisko trzech dziesięcioleci zbrojną rebelię kurdyjskich separatystów.

- Żyjemy w trudnych czasach, zaczęliśmy nową erę - proces rozwiązań dla kwestii kurdyjskiej. Takie działania (zamach) mogli podjąć ci, którzy nie są w stanie zaakceptować tej nowej ery - powiedział Erdogan. Jak tłumaczył, kolejną delikatną sprawą jest to, że prowincja Antiochia (tur. Hatay), gdzie doszło do eksplozji, znajduje się przy granicy z Syrią, w której toczy się konflikt wewnętrzny. Jak poinformował szef tureckiego MSW, dwa samochody pułapki eksplodowały przed siedzibą władz i pocztą w Reyhanli. Na razie nie ma informacji, kto mógł przeprowadzić zamach.

"Nasze siły bezpieczeństwa podejmą konieczne kroki"

Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu ostrzegł przed - jak to ujął - "testowaniem tureckiej siły". Podkreślił, że Ankara podejmie konieczne środki, żeby chronić terytorium swojego kraju. - Nasze siły bezpieczeństwa podejmą konieczne kroki - zapowiedział Davutoglu w Berlinie, gdzie przebywa z wizytą.

Będąca członkiem NATO Turcja jest obecnie jednym z największych krytyków działań prezydenta Syrii Baszara el-Asada w zwalczaniu rebelii. Według szacunków ONZ Turcja przyjęła 260 tysięcy uchodźców z Syrii. Ankara twierdzi jednak, że jest ich około 400 tysięcy.

W mijającym tygodniu pojawiła się kolejna perspektywa rozwiązania konfliktu syryjskiego, kiedy to szefowie dyplomacji Rosji i USA Siergiej Ławrow i John Kerry poinformowali, że Waszyngton i Moskwa zwołają międzynarodową konferencję w celu jego zakończenia. Wyrazili nadzieję, że odbędzie się ona jeszcze w maju.

Tymczasem anonimowy przedstawiciel rosyjskich władz powiedział, że zwołanie konferencji jeszcze przed końcem maja będzie niemożliwe z uwagi na spory co do tego, kto powinien brać udział w syryjskim procesie pokojowym. Konflikt zbrojny między siłami reżimowymi prezydenta Asada a rebeliantami trwa od marca 2011 roku; zginęło w nim ponad 70 tys. ludzi.

Zobacz także
Komentarze (76)
43 zabitych w zamachu przy granicy z Syrią
Zaloguj się
  • vikaromaniuta

    Oceniono 1 raz 1

    Wiele osób od dawna twierdzi, że Al –Kaida, co po arabsku oznacza „baza” to tak naprawdę organizacja, której początek dało samo CIA. Teraz niewiele osób o tym wie, bo media nie poruszają takich wstydliwych tematów, ale i Osama bin Laden i sama organizacja została stworzona przy współudziale CIA

  • seros3

    Oceniono 1 raz -1

    Kazdy widzi ze prowadzaa takie prowokacje zeby znalezdz pretekst do interwencji w Syrii . Nie udalo sie poprzez ONZ szukaja innych sposobow .

  • jurek42

    Oceniono 2 razy 2

    Turcja teraz zaczyna rozumieć co to sa fanatycy islamscy..... Hamas, Hezbollah i inne Al Kaidy. nie wiem jak rozwiążą ten problem na swoim terytorium ale pewnie już nie będą krytykowac Izraela za walke z terroryzmem.

  • gralfa00aa11

    0

    Sw Lipko! ale kopalnia! Litwo ojczyzno i tu Harvestom Rudym bedzie gadac !

  • condor82

    Oceniono 10 razy -4

    Na 1000 procent stoją za tym syryjscy rządowi prowokatorzy.Arabscy rządowi debile myslą że nikt się nie połaoie-taki był Husajn i Kadafi.Umysłowe kaleki.

  • chrisdk

    Oceniono 8 razy 2

    Ucichnie jutro. Bostonem obłudne media żyły przynajmniej dwa tygodnie.

  • klarysa1111

    Oceniono 1 raz 1

    "43 osób nie żyje"
    ?!

  • iremus

    Oceniono 9 razy 3

    To że sprawcami są tzw rewolucjoniści syryjscy to pewne na 300%. Wcześniej szukali "wsparcia" Izraela.Teraz liczą, że zaangażuje się Turcja a oni wejdą za armią turecką jako oswobodziciele i przejmą władzę. Z tym że kraj będzie zrównany z ziemią a przeciwnicy wybici do nogi.

  • mohel_z_lelowa

    Oceniono 15 razy -1

    Tylko zydzi moga stac za tym zamachem ,jak i za tymi mordami w Syrii ,oni maja obnizony prog moralny ,ich religia redukuje "gojow" do robakow i smierc ich nic nie znaczy. Wezmy zydokomune i holocaust Polakow mordowanych przez Zydow z czerwona gwiazda na czapkach ,holokaust Palestyny, Iraku itd..W rewolucji bolszewickiej Zydzi odpowiadaja za holokaust okolo stu milionow Rosjan.Wegrom juz sie oczy otwarly i mysle ze powoli swiat sie otrzasnie z ich klamstw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje