Gdzie Polska będzie składować radioaktywne odpady? Minister szuka miejsca

11.05.2013 12:40
Elektrownia atomowa w Niemczech

Elektrownia atomowa w Niemczech (Fot. Maciej Swierczynski / AG)

Ministerstwo gospodarki podpisało kontrakt na badania, które mają wskazać najlepsze miejsce na lokalizację nowego składowiska radioaktywnych odpadów. Równolegle ruszyła procedura dialogu, który ma doprowadzić do uzyskania społecznej akceptacji dla tej budowy.
Na początku przyszłej dekady Polska będzie potrzebowała nowego składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów, ponieważ działający od 50 lat w Różanie nad Narwią obiekt zostanie całkowicie zapełniony i zamknięty. Te radioaktywne odpady powstają dziś głównie w przemyśle, medycynie i nauce, które powszechnie korzystają ze źródeł promieniowania. Przyszłe składowisko ma również móc pomieścić odpady powstające w elektrowniach jądrowych, jednak nie będzie to silnie radioaktywne wypalone paliwo jądrowe, które wymaga odrębnego traktowania.

Przetarg na badania i wskazanie optymalnej lokalizacji wygrało konsorcjum w składzie: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin Sp. z o.o. i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Zamówienie jest finansowane ze środków NFOŚ.

Szukanie lokalizacji potrwa trzy lata

Równolegle ruszyła procedura dialogu, który ma doprowadzić do uzyskania społecznej akceptacji. W ramach finansowanego przez UE projektu IPPA (Impementing Public Participation Approaches in Radioactive Waste Disposal), odbyło się pierwsze tego typu wysłuchanie publiczne, poświęcone formom uczestnictwa społeczeństwa w procesie decyzyjnym związanym z budową składowiska. Udział w nim wzięli m.in. eksperci w dziedzinie gospodarki odpadami promieniotwórczym, nauk społecznych, przedstawiciele środowisk ekologicznych i społeczności lokalnych.

W czasie wysłuchania dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej MG Zbigniew Kubacki poinformował, że wyłonienie najlepszej lokalizacji potrwa ok. 3 lat, budowa powinna ruszyć ok. 2018-19 r., a składowisko powinno zacząć działać w latach 2021-23.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 114 razy 96

  Myślę, że najlepsze miejsce w Polsce na składowanie radioaktywnych odpadów jest pod gmachem SEJMu?! Poddaję mój pomysł pod głosowanie Polaków!

 • juninho73

  Oceniono 42 razy 28

  A ja proponuję cały urobek wywieźć na ulicę Wiejską w Warszawie i złożyć to pod kopułą sejmu . Idealne miejsce.

 • dziadekjam

  Oceniono 49 razy 25

  Zaoferować wszystkim, którzy będą mieszkali w promieniu 2 km od składowiska materiałów radioaktywnych z elektrowni jądrowej, energię elektryczną z 90% zniżką, a będą kolejki chętnych, nie mówiąc o wzroście wartości tych nieruchomości To samo zrobić z sąsiadami elektrowni jądrowej.

 • mecenas28

  Oceniono 33 razy 23

  JA PROPONUJE WARSZAWĘ POD SEJMEM DO WSZYSTKIEGO SIĘ GARNĄ BO JAKO STOLICA TO U NICH TO I ODPADY NIECH WEZMĄ

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 24 razy 20

  Na Wiejskiej - tam same intelektualne popromienne mutanty, nic im już nie zaszkodzi.

 • plorg

  Oceniono 27 razy 15

  Szuka? A po co?
  Pod budynkiem ministerstwa składować i przy prywatnych posasjach ministrów.

 • stachkaz47

  Oceniono 24 razy 12

  Specem od trefnych odpadów jest specjalista z CHORZOWA.
  Kilka set ton ludzkiego ścierwa poupychał gdzie się dało i nikt o tym
  nie wiedział.
  Szczerze go polecam ministrowi.
  Miejmy nadzieję że żaden nadgorliwy sędzia go nie przymknie bo byłby to
  straszny cios w Polską EKOLOGIĘ ,Ochronę Środowiska .
  Myślę że prokurator też będzie łaskawy i wyznaczy mu za to jakieś prace społeczne.
  Najlepiej w kostnicy.

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 11

  W Chorzowie - GW "doniosła" - trzech braci prowadzi renomowaną firmę utylizacyjną,.
  Sto ton odpadów szpitalnych zakopali na działce, to i z tym sobie poradzą.

 • mirek11768

  Oceniono 17 razy 11

  To się naszuka baaaaaardzo długo . Wszyscy będą mówić ,, owszem trzeba składować , ale nie tutaj tylko 100 km. dalej '' :))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje