Gdzie Polska będzie składować radioaktywne odpady? Minister szuka miejsca

11.05.2013 12:40
Elektrownia atomowa w Niemczech

Elektrownia atomowa w Niemczech (Fot. Maciej Swierczynski / AG)

Ministerstwo gospodarki podpisało kontrakt na badania, które mają wskazać najlepsze miejsce na lokalizację nowego składowiska radioaktywnych odpadów. Równolegle ruszyła procedura dialogu, który ma doprowadzić do uzyskania społecznej akceptacji dla tej budowy.
Na początku przyszłej dekady Polska będzie potrzebowała nowego składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów, ponieważ działający od 50 lat w Różanie nad Narwią obiekt zostanie całkowicie zapełniony i zamknięty. Te radioaktywne odpady powstają dziś głównie w przemyśle, medycynie i nauce, które powszechnie korzystają ze źródeł promieniowania. Przyszłe składowisko ma również móc pomieścić odpady powstające w elektrowniach jądrowych, jednak nie będzie to silnie radioaktywne wypalone paliwo jądrowe, które wymaga odrębnego traktowania.

Przetarg na badania i wskazanie optymalnej lokalizacji wygrało konsorcjum w składzie: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin Sp. z o.o. i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Zamówienie jest finansowane ze środków NFOŚ.

Szukanie lokalizacji potrwa trzy lata

Równolegle ruszyła procedura dialogu, który ma doprowadzić do uzyskania społecznej akceptacji. W ramach finansowanego przez UE projektu IPPA (Impementing Public Participation Approaches in Radioactive Waste Disposal), odbyło się pierwsze tego typu wysłuchanie publiczne, poświęcone formom uczestnictwa społeczeństwa w procesie decyzyjnym związanym z budową składowiska. Udział w nim wzięli m.in. eksperci w dziedzinie gospodarki odpadami promieniotwórczym, nauk społecznych, przedstawiciele środowisk ekologicznych i społeczności lokalnych.

W czasie wysłuchania dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej MG Zbigniew Kubacki poinformował, że wyłonienie najlepszej lokalizacji potrwa ok. 3 lat, budowa powinna ruszyć ok. 2018-19 r., a składowisko powinno zacząć działać w latach 2021-23.

Zobacz także
Komentarze (41)
Gdzie Polska będzie składować radioaktywne odpady? Minister szuka miejsca
Zaloguj się
 • josif47

  0

  Gdzie skladowac te odpady ?....podpowiadam...u ministra na dzialce rekreacyjnej...

 • ulebyk

  0

  Proponuje składać je na Czerskiej....albo może w Szwecji? Pod domem żydowskiego mordercy Polaków Stefana Szechtera, BRATA ADAMA MICHNIKA?

 • yarrrr

  Oceniono 1 raz 1

  W mieszkaniu ministra.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Wszystkie odpady by było można wtłaczać w rurociąg północny który praebiega po dnie Bałtyku.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 1 raz 1

  Może niech lepiej obecna ekipa się za to nie bierze,
  sprawa jest zbyt poważna

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz -1

  Proponuje Wawel, mozna by zakonserwowac na wieczne czasy pewnego wodza wybawce Gruzji.

 • andaraos

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem najodpowiedniejszymi miejscami są gmachy I, II, III, IV, V... władzy.
  Nie potrzebna byłaby rewolucja, by całkowicie pozbyć się draństwa.

 • hosimin

  0

  Uwaga, dyskutanci!
  Ostrzegam, na tym forum działa ukryta, szybka cenzura!
  Przed 5 minutami zalogowany jako hosimin umieściłem w tej rameczce tekst za cyklem torowym w energetyce jądrowej i przeciw "nieszczęsnym ekologom" (może ten cudzysłów się nie podobał?), lansującym fantastyczne pomysły oparcia energetyki w Polsce na energii wiatru. Niestety po kliknięciu na "Wyślij" mój tekst znikł, natomiast pojawiła się oferta zalogowania lub zarejestrowania. Moją represją na tego rodzaju wybryki będzie zaprzestanie pożyczania "Gazety Wyborczej" od sąsiada, przez co stracą czytelnika i pójdą z torbami.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  ....Gdzie Polska będzie składować radioaktywne odpady? Minister szuka miejsca....
  Jak to gdzie? A gdzie składował przez 12 lat odpady medyczne i resztki ludzkie przedsiębiorca ze Śląska z braćmi? A gdzie przedsiębiorczy rodacy wyrzucają odpady czyszcząc swoje posesje.
  Szanowny Panie Ministrze gwarantuję panu nikt się nie zorientuje a jedynie ludziom zaczną szybciej włosy wychodzić. Dla osób chorych onkologicznie to będzie wręcz zbawienne. Może pan już szykować miejsce na klacie. Pan "prezydęt wszystkich prawicowych patriotów" już szykuje order za pomysłowość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje