Apelowali premier i minister sprawiedliwości. Bezskutecznie. Sejm przywrócił sądy rejonowe

10.05.2013 14:44
Marek Biernacki

Marek Biernacki (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Sejm uchwalił obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która określa strukturę sądów powszechnych w kraju i m.in. ma przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku tego roku. Za przyjęciem ustawy głosowało 231 posłów, przeciw było 200, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Jeszcze przed głosowaniem o odrzucenie projektu apelowali kolejno m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, a po nim premier Donald Tusk. - To nie jest sposób na budowę prestiżu powiatu czy województwa - przekonywał Tusk. Jak mówił, w związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z konstytucją reformę ministra Jarosława Gowina ws. reorganizacji sądów, jest teraz szansa, aby reformować wymiar sprawiedliwości.

- Jeśli teraz tego nie zrobimy, w przyszłości będzie jeszcze trudniej - mówił. Obywatelski projekt ustawy premier nazywał "kapitulacją przed presją środowisk lokalnych za utrzymaniem prestiżu w powiecie". - Prestiż i sąd w powiecie to dwa odrębne tematy - mówił Tusk.

"Reforma miała usprawnić działanie sądów"

Wcześniej Biernacki oświadczył, że reforma sądów ma jeden cel - usprawnienie postępowań. - To początek naszej drogi - dodał i przyznał, że "widzi wielką akcję medialną" przeciw rządowym zmianom.

Od stycznia tego roku - na mocy rozporządzenia Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

TK potwierdził w końcu marca, że ustawowa podstawa prawna do wydania przez ministra rozporządzenia jest zgodna z konstytucją. Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.

PSL pomógł w opracowaniu projektu

W związku z tym przed rokiem, przy wsparciu m.in. PSL, opracowany został obywatelski projekt - zebrano pod nim ponad 150 tys. podpisów. Ustawa o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy, tak by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.

Zobacz także
Komentarze (119)
Apelowali premier i minister sprawiedliwości. Bezskutecznie. Sejm przywrócił sądy rejonowe
Zaloguj się
 • amur-49

  Oceniono 2 razy 2

  Gowina nie lubię, bo uważam go za szkodliwego zacofańca. Ale w sprawie reformy sądownictwa go popieram. Reforma ta nie likwiduje małych sądów, a jedynie zmienia ich staus z samodzielnych urzędów, na filie. Likwiduje tylko niepotrzebne etaty prezesów i prowadzi do równomierniejszego obciążenia pracą sędziów i asesorów. Oczywiście solą w oku jest PSL-owi, który większość owych prezesów osadził na stołkach. A jakie są najboleśniejsze operacje chirurgiczne? No właśnie - odcinanie ryja od koryta i odrywanie d... od fotela.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 1 raz -1

  Niezabardzo rozumie oburzenie zacnych komentatorow,.Skoro sprawy w sadach wleka sie latami to jak sie czesc sadow zlikwiduje to nierozumie dlaczego wyroki mialy by zapadac szybciej?Jesli Panowie Sedziowie orzekali w powiatach bzdury,to trzeba zmienic Panow Sedziow a nie pozamykac sady.Pozatem chyba latwiej stawic sie do sadu w malej miejscowosci,niz za kazdym razem jezdzic do miasta wojewodzkiego?

 • siw-y1

  Oceniono 2 razy 2

  Powołać we wszystkich przywróconych sądach na prezesów ludzi z PiS a zaraz okaże się że takie stanowiska w tych sadach są nie potrzebne tak jak zdecydował Gowin bo on nie zlikwidował SĄDÓW tylko ciepłe posadki w tych sądach i to bardzo kolesiów boli i o to tak płaczą i robią kanalie z siebie.............

 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli lokalne układy i sitwy chroniące gumofilcowych BISNEZMENUF mogą bezkarnie działać dalej

 • benusek

  Oceniono 2 razy 2

  Obłuda, obłuda, obłuda PSL. Projekt obywatelski z podpisami 200tys popiera Sejm , popiera bo zyskuje na tym zaplecze PSL. Obywatelski projekt z poparciem 2ml ludzi nie znajduje poparcia bo PSL na tym nic nie traci ma swój KRUS , który jest nie do ruszenia bo chłopi z PSL na to nie pozwalają. Dziw że PiS tak łatwo dał się wciągnąć w gierki PSL-u. Z drugiej strony PiS zagłosował by za każdą ustawą byle tylko dowalić PO. Niech żyje obłuda PSL.

 • palkota

  Oceniono 1 raz 1

  Wię jak widać PSL i cała opozycja popiera uklady i ukladziki, powiązania i zamiast ograniczać te sprawy przez
  reorganizację przykladają sie do tego, zeby utrzymywac te stołki w sądach.

 • palkota

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli naprawdę PO chce jeszcze być u władzy to musi się pozbyć koalicjanta jakim jest obrotowa partia PSL.
  Oni już węszą nową koalicję i razem głosują z PiS-em. Wziąc do koalicji SLD i glosowania pójdą gladko.
  A z PSL-em jeszcze nie raz będą kłopoty przy innych glosowaniach.

 • malgoska_k

  Oceniono 1 raz 1

  Czy GW nie wie czy udaje, ze nie wie, ze do wejścia w życie ustawy potrzeba jeszcze zgody senatu, a potem ponownie sejmu i potem Prezydenta z PO ? Wiadomo, ze ten nie podpisze ustawy i tyle z niej będzie. Nakręcacie lemingi, a te jak zwykle łapią się na to jak małe dzieci. Grunt, żeby zrobić sensację ...

 • blueola2

  Oceniono 2 razy 2

  To głosowanie mnie naprawdę przeraziło! Pokazuje, jak głęboko powiązana układami i sitwą jest Polska. Jeżeli ktoś z prowincji zadrze z lokalnym prominentem - nieważne czy z biznesu, czy z polityki -NIE MA NAJMNIEJSZEJ SZANSY , aby dochodzić sprawiedliwości przed sądem rejonowym. To układ zamknięty, czego przykładem jest to, że marszałek podkarpacki (PSL) natychmiast wyszedł z więzienia za śmiesznie niskim poręczeniem finansowym. PSL i PiS konserwują ten stan rzeczy, a my wszyscy jesteśmy ofiarami rzeczpospolitej kolesiów. Pojechałabym do sądu 500 km, żeby mieć gwarancję obiektywnego procesu prowadzonego przez niezawisłego sędziego. Hańba, hańba.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje