Apelowali premier i minister sprawiedliwości. Bezskutecznie. Sejm przywrócił sądy rejonowe

10.05.2013 14:44
Marek Biernacki

Marek Biernacki (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Sejm uchwalił obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która określa strukturę sądów powszechnych w kraju i m.in. ma przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku tego roku. Za przyjęciem ustawy głosowało 231 posłów, przeciw było 200, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Jeszcze przed głosowaniem o odrzucenie projektu apelowali kolejno m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, a po nim premier Donald Tusk. - To nie jest sposób na budowę prestiżu powiatu czy województwa - przekonywał Tusk. Jak mówił, w związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z konstytucją reformę ministra Jarosława Gowina ws. reorganizacji sądów, jest teraz szansa, aby reformować wymiar sprawiedliwości.

- Jeśli teraz tego nie zrobimy, w przyszłości będzie jeszcze trudniej - mówił. Obywatelski projekt ustawy premier nazywał "kapitulacją przed presją środowisk lokalnych za utrzymaniem prestiżu w powiecie". - Prestiż i sąd w powiecie to dwa odrębne tematy - mówił Tusk.

"Reforma miała usprawnić działanie sądów"

Wcześniej Biernacki oświadczył, że reforma sądów ma jeden cel - usprawnienie postępowań. - To początek naszej drogi - dodał i przyznał, że "widzi wielką akcję medialną" przeciw rządowym zmianom.

Od stycznia tego roku - na mocy rozporządzenia Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

TK potwierdził w końcu marca, że ustawowa podstawa prawna do wydania przez ministra rozporządzenia jest zgodna z konstytucją. Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.

PSL pomógł w opracowaniu projektu

W związku z tym przed rokiem, przy wsparciu m.in. PSL, opracowany został obywatelski projekt - zebrano pod nim ponad 150 tys. podpisów. Ustawa o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy, tak by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.

Zobacz także
Komentarze (119)
Zaloguj się
 • tot14

  Oceniono 249 razy 211

  Wynagrodzenie sędziego w Wysokim Mazowieckim = Wynagrodzenie sędziego w Warszawie!

  10 spraw sędziego w Wysokim Mazowieckim < 30 spraw sędziego w Warszawie!

  Koszty życia w Wysokim Mazowieckim < Koszty życia w Warszawie

  Sądy rejonowe to wspaniali pracodawcy m.in. dla rodziny PSLu!

  O lokalnych układach nie wspomnę :)

  Polska państwo Sprawiedliwe i państwo PRAWA

 • stanislawolek

  Oceniono 184 razy 152

  ....powinni jeszcze przywrócić PGR y i Kółka Rolnicze ..... niemoty a nie posły ..!

 • tacx

  Oceniono 176 razy 142

  Gumiaki terroryzują ten kraj. Krus nie do ruszenia. mafia sędziów nie do ruszenia. Sekunduje im w tym smoleński idiota a wszystkiemu bezczynnie się przygląda neiudacznik z Peło który do reformy Krus może miec palikota. ale najwyraxniej nie chce. A nard dalej płaci podatki obszarnikom, sędziom, mundurowym i cała ferajna ma się znakomicie. Skończy sie w wiadomy sposób. jak w Grecji

 • novina1

  Oceniono 114 razy 90

  ...nic się nie da zrobić w tym porąbanym kraju...sądy i prawnicy to państwo w państwie...przyzwyczaili się,że proste sprawy wloką ladami, a płaci podatnik....a koszty rosną....żadnej odpowiedzialności,żadnych terminów....no cóż, pecunia non olet !

 • wyksztalciuch2

  Oceniono 95 razy 77

  Cóz.

  Rozbity zostałby jeden układ (patrz :Układ zamkniety).

  Przecież na prowincji wszyscy wszystkich znają.
  Jak tu skazać człowieka z którym spotykasz sie niemal codziennie i należy do establiszmentu ?

  Przecież nie o oszczedności tu chodziło
  Rzeczywiście najmocniej umocowani są ludzie powiązani z PSL, którzy krecą lody az miło,(ale nie tylko).

  Skazać ich na obcego sedziego z dużego miasta?

 • lukasiklukasik

  Oceniono 93 razy 77

  No to nieźle pobili tę pianę. Obie strony, jakby co.

  A prawdziwa poprawa funcjonowania wymiaru sprawiedliwości - w lesie.

 • jerzykkur38

  Oceniono 99 razy 75

  Chodziło przede wszystkim o to ,żeby za żadne skarby świata nie usprawnić pracy sądów.Wstyd ,panowie posłowie.Procesy trwają latami,sędziów mamy nieprzeliczone rzesze a rzeczywistość w wymiarze sprawiedliwości jest zawstydzająca.Nie ma to ,jak być prezesem w sądzie rejonowym,pobierać olbrzymie wynagrodzenie i nic nie robić.

 • twan48

  Oceniono 66 razy 58

  powinno sie zlikwidowac powiaty,bo one sa glownymi siedliskami mfii PSLowskiej

 • szy37

  Oceniono 99 razy 49

  olejna kompromitacja PO

  powinni zrobić wybory

  PSL by zostało wyeliminowane
  i
  po sprawie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje