Apelowali premier i minister sprawiedliwości. Bezskutecznie. Sejm przywrócił sądy rejonowe

10.05.2013 14:44
Marek Biernacki

Marek Biernacki (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Sejm uchwalił obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która określa strukturę sądów powszechnych w kraju i m.in. ma przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku tego roku. Za przyjęciem ustawy głosowało 231 posłów, przeciw było 200, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Jeszcze przed głosowaniem o odrzucenie projektu apelowali kolejno m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki, a po nim premier Donald Tusk. - To nie jest sposób na budowę prestiżu powiatu czy województwa - przekonywał Tusk. Jak mówił, w związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z konstytucją reformę ministra Jarosława Gowina ws. reorganizacji sądów, jest teraz szansa, aby reformować wymiar sprawiedliwości.

- Jeśli teraz tego nie zrobimy, w przyszłości będzie jeszcze trudniej - mówił. Obywatelski projekt ustawy premier nazywał "kapitulacją przed presją środowisk lokalnych za utrzymaniem prestiżu w powiecie". - Prestiż i sąd w powiecie to dwa odrębne tematy - mówił Tusk.

"Reforma miała usprawnić działanie sądów"

Wcześniej Biernacki oświadczył, że reforma sądów ma jeden cel - usprawnienie postępowań. - To początek naszej drogi - dodał i przyznał, że "widzi wielką akcję medialną" przeciw rządowym zmianom.

Od stycznia tego roku - na mocy rozporządzenia Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

TK potwierdził w końcu marca, że ustawowa podstawa prawna do wydania przez ministra rozporządzenia jest zgodna z konstytucją. Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.

PSL pomógł w opracowaniu projektu

W związku z tym przed rokiem, przy wsparciu m.in. PSL, opracowany został obywatelski projekt - zebrano pod nim ponad 150 tys. podpisów. Ustawa o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy, tak by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.

Zobacz także
Komentarze (119)
Apelowali premier i minister sprawiedliwości. Bezskutecznie. Sejm przywrócił sądy rejonowe
Zaloguj się
 • amur-49

  Oceniono 2 razy 2

  Gowina nie lubię, bo uważam go za szkodliwego zacofańca. Ale w sprawie reformy sądownictwa go popieram. Reforma ta nie likwiduje małych sądów, a jedynie zmienia ich staus z samodzielnych urzędów, na filie. Likwiduje tylko niepotrzebne etaty prezesów i prowadzi do równomierniejszego obciążenia pracą sędziów i asesorów. Oczywiście solą w oku jest PSL-owi, który większość owych prezesów osadził na stołkach. A jakie są najboleśniejsze operacje chirurgiczne? No właśnie - odcinanie ryja od koryta i odrywanie d... od fotela.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 1 raz -1

  Niezabardzo rozumie oburzenie zacnych komentatorow,.Skoro sprawy w sadach wleka sie latami to jak sie czesc sadow zlikwiduje to nierozumie dlaczego wyroki mialy by zapadac szybciej?Jesli Panowie Sedziowie orzekali w powiatach bzdury,to trzeba zmienic Panow Sedziow a nie pozamykac sady.Pozatem chyba latwiej stawic sie do sadu w malej miejscowosci,niz za kazdym razem jezdzic do miasta wojewodzkiego?

 • siw-y1

  Oceniono 2 razy 2

  Powołać we wszystkich przywróconych sądach na prezesów ludzi z PiS a zaraz okaże się że takie stanowiska w tych sadach są nie potrzebne tak jak zdecydował Gowin bo on nie zlikwidował SĄDÓW tylko ciepłe posadki w tych sądach i to bardzo kolesiów boli i o to tak płaczą i robią kanalie z siebie.............

 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli lokalne układy i sitwy chroniące gumofilcowych BISNEZMENUF mogą bezkarnie działać dalej

 • benusek

  Oceniono 2 razy 2

  Obłuda, obłuda, obłuda PSL. Projekt obywatelski z podpisami 200tys popiera Sejm , popiera bo zyskuje na tym zaplecze PSL. Obywatelski projekt z poparciem 2ml ludzi nie znajduje poparcia bo PSL na tym nic nie traci ma swój KRUS , który jest nie do ruszenia bo chłopi z PSL na to nie pozwalają. Dziw że PiS tak łatwo dał się wciągnąć w gierki PSL-u. Z drugiej strony PiS zagłosował by za każdą ustawą byle tylko dowalić PO. Niech żyje obłuda PSL.

 • palkota

  Oceniono 1 raz 1

  Wię jak widać PSL i cała opozycja popiera uklady i ukladziki, powiązania i zamiast ograniczać te sprawy przez
  reorganizację przykladają sie do tego, zeby utrzymywac te stołki w sądach.

 • palkota

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli naprawdę PO chce jeszcze być u władzy to musi się pozbyć koalicjanta jakim jest obrotowa partia PSL.
  Oni już węszą nową koalicję i razem głosują z PiS-em. Wziąc do koalicji SLD i glosowania pójdą gladko.
  A z PSL-em jeszcze nie raz będą kłopoty przy innych glosowaniach.

 • malgoska_k

  Oceniono 1 raz 1

  Czy GW nie wie czy udaje, ze nie wie, ze do wejścia w życie ustawy potrzeba jeszcze zgody senatu, a potem ponownie sejmu i potem Prezydenta z PO ? Wiadomo, ze ten nie podpisze ustawy i tyle z niej będzie. Nakręcacie lemingi, a te jak zwykle łapią się na to jak małe dzieci. Grunt, żeby zrobić sensację ...

 • blueola2

  Oceniono 2 razy 2

  To głosowanie mnie naprawdę przeraziło! Pokazuje, jak głęboko powiązana układami i sitwą jest Polska. Jeżeli ktoś z prowincji zadrze z lokalnym prominentem - nieważne czy z biznesu, czy z polityki -NIE MA NAJMNIEJSZEJ SZANSY , aby dochodzić sprawiedliwości przed sądem rejonowym. To układ zamknięty, czego przykładem jest to, że marszałek podkarpacki (PSL) natychmiast wyszedł z więzienia za śmiesznie niskim poręczeniem finansowym. PSL i PiS konserwują ten stan rzeczy, a my wszyscy jesteśmy ofiarami rzeczpospolitej kolesiów. Pojechałabym do sądu 500 km, żeby mieć gwarancję obiektywnego procesu prowadzonego przez niezawisłego sędziego. Hańba, hańba.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje