Minister zapowiada "drugą wojnę ze zorganizowaną przestępczością"

10.05.2013 12:56
Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Jesteśmy w przededniu drugiej wojny ze zorganizowaną przestępczością - mówił minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Podkreślał, że bezpieczeństwo powszechne i zwalczanie zorganizowanej przestępczości to priorytety działań jego resortu. Sienkiewicz zapowiedział też nowe sposoby przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, dzieci i osób starszych. - Do końca roku gotowe będą programy antyterrorystyczny i antykorupcyjny - dodał.
- Polska ma za sobą wielki sukces. To było zwycięstwo w pierwszej wojnie ze zorganizowaną przestępczością. Ta wojna miała miejsce w latach 90. i przedmiotem tej wojny były wielkie gangi, niezwykle brutalne, zhierarchizowane. Państwo tę wojnę wygrało. Nie ma już Wołomina i Pruszkowa. Te wielkie konglomeraty zostały rozbite - powiedział Sienkiewicz.

Poinformował, że obecnie 200 grup przestępczych jest w stałym monitoringu policji, ale żadne z nich nie mają szans powrócić do poziomu z lat 90. - Jesteśmy w przededniu drugiej wojny z zorganizowaną przestępczością, ale charakter tej przestępczości będzie radykalnie inny. Umownie nazywa się ją przestępczością "białych kołnierzyków" - powiedział Sienkiewicz.

Wyłudzenia podatków, branża paliwowa i hutnicza

Dodał, że nie są to brutalne gangi, ale przestępczość o charakterze sieciowym, której istotą jest dokonywanie na wielką skalę wyłudzeń podatków. Dodał, że chodzi m.in. o branże paliwową i hutniczą. - Ta przestępczość ma charakter transgraniczny - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział, że zmieni się usytuowanie Centralnego Biura Śledczego w strukturach policji, zostanie też - o 200, 300 - zwiększona liczba etatów w Biurze, a jego szef będzie w randze komendanta.

Sienkiewicz: Przemoc? Państwo nie kończy się w progu prywatnego domu

Przeciwdziałanie przemocy wobec najsłabszych - kobiet, dzieci i starców - wymienił wśród swoich priorytetów szef MSW, podkreślając, że nie może być sytuacji, w której "państwo polskie kończy się na progu prywatnego domu".

- Chcieliśmy wdrożyć nowe algorytmy działania policji w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, dzieci i starców. Chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, w której sygnał o zagrożeniu przemocą fizyczną wobec kobiety, wobec dziecka w domu nie będzie nigdy lekceważony i nie będzie prowadził do sytuacji, w której państwo polskie kończy się na progu prywatnego domu, a to, co się dzieje wewnątrz tego domu, może być absolutnym horrorem nieosiągalnym dla organów ścigania. Ta sytuacja musi ulec zmianie - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział, że w tej sprawie MSW chce wejść w intensywny dialog z organizacjami pozarządowymi, np. Błękitną Linią, i razem z policją stworzyć praktyczny model działania tej formacji. - Chcemy rozerwać ten najgorszy związek z możliwych, czyli związek między katem a ofiarą, ponieważ ofiara bardzo często nie ma śmiałości wypowiedzieć swojej krzywdy, a to tak naprawdę jest podstawą ścigania w sensie prawnym - tłumaczył minister.

Sienkiewicz: najdalej za dwa tygodnie decyzje ws. reformy specsłużb

Minister na konferencji poinformował też o planowanych zmianach w służbach specjalnych. - Najdalej za dwa tygodnie ogłoszona zostanie reforma specsłużb; wcześniej spotka się w tej sprawie Kolegium ds. Służb Specjalnych - zapowiedział. Poinformował, że reforma jest "właściwie gotowa", ale nie chciał mówić o szczegółach.

- Kiedy odbędzie się Kolegium ds. Służb Specjalnych przy premierze, wtedy będzie, przypuszczam, i publiczny komunikat, i konferencja prasowa temu poświęcona - zaznaczył. Dodał, że Kolegium spotka się prawdopodobnie 21 maja. - Będziemy chcieli zlikwidować krzyżowanie się kompetencji i rozproszenie środków, tzn. ABW nie będzie zajmowała się zorganizowaną przestępczością i narkotykami. Uprawnienia te zostaną przekazane właśnie do CBŚ, co, mam nadzieję, także wzmocni zdolność do działania tego organu - powiedział szef MSW.

"Do końca roku programy antyterrorystyczny i antykorupcyjny"

Do końca roku ma powstać program działań antyterrorystycznych oraz spójny system antykorupcyjny - to kolejne plany zapowiedziane przez ministra Sienkiewicza. - Ma powstać spójny system działań antyterrorystycznych, dlatego trzeba wykonać pewnego rodzaju spis powszechny działań antyterrorystycznych i oddziałów tym się zajmujących. Program ma pozwolić spiąć je w jeden mechanizm, określić precyzyjnie, do czego dane formacje mają być używane, jaka jest ich specjalizacja - wyjaśnił.

- Trzeba też wdrożyć cały system dowodzenia w sytuacjach kryzysowych - dodał. Odnosząc się do działań przeciwdziałających korupcji, zapowiedział, że priorytetem jest stworzenie spójnego systemu antykorupcyjnego. Zaznaczył, że wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński niedawno przedstawiał już pierwsze założenia systemu i liczy, że jeszcze w tym roku taki kompleksowy projekt antykorupcyjny w Polsce powstanie.

"Konsultacje ws. systemu antykorupcyjnego w toku"

Sienkiewicz zaznaczył, że założenia były konsultowane zarówno ze służbami specjalnymi zajmującymi się przeciwdziałaniem korupcji - czyli CBA i ABW - jak i organizacjami pozarządowymi. Zapowiedział dalsze konsultacje. Szef MSW, pytany o niedawne zmiany personalne w kierownictwie policji, zapewnił, że nie ma chaosu w Komendzie Głównej Policji.

- Chaos w Komendzie Głównej Policji? Ta diagnoza jest nieprawdziwa. Doszło do wymiany dwóch wicekomendantów KGP, co jest zrozumiałe w sytuacji nowych zadań i nowego ministra - powiedział. Dodał, że od pewnego czasu w policji funkcjonuje system rotacji komendantów wojewódzkich co 3 lata.

- Zerwaliśmy z tradycją polegającą na tym, że komendant wojewódzki wywodził się z województwa, w którym działał, i tam odchodził na emeryturę - powiedział szef MSW. W jego ocenie tworzyło to niezdrowe sytuacje. Ocenił, że system rotacyjny komendantów wojewódzkich oraz ich zastępców tworzy korpus "ludzi gotowych służyć państwu na każdym obszarze". "Mamy w tej chwili trzy takie wakaty związane z przesunięciem. Wszystkie te wakaty w przyszłym tygodniu zostaną zapełnione - powiedział Sienkiewicz.

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • orgazor

  Oceniono 103 razy 77

  Kiedy zaczną od siebie? największe przestępstwa są na wysokich stołkach....

 • dyzio-badyzio

  Oceniono 83 razy 59

  Człowieku! Zanim gadać weźcie się do roboty. CBA, CBŚ, ABW, policja, UKS... tysiące funkcjonariuszy, a mafia podatkowa zbija kokosy... Ciekawe ile uczciwych firm w branży stalowej wytrwa do czasu, aż urzędnicy zmienia przepisy i wyślą policjantów... No cóż, łatwiej skazać babcię za sprzedaż pietruszki na ulicy niż zadrzeć z mafią ... A może mafia to też urzędnicy ? Układ Zamknięty ???

 • tenare

  Oceniono 41 razy 29

  Pierwsza wojna ze zorganizowaną przestępczością zakończyła się pełnym sukcesem.
  Złapali bimbrownika, ogrodnika z ziołami i właściciela pirackiej bombardy.

 • grymas50

  Oceniono 42 razy 28

  "
  Zapowiedział, że zmieni się usytuowanie Centralnego Biura Śledczego w strukturach policji, zostanie też - o 200, 300 - zwiększona liczba etatów w Biurze, a jego szef będzie w randze komendanta."
  A jakie beda czapki, orzełki, dystynkcje?. To też ważne w walce z zorganizowana przestępczością.

 • sasquatch-junior

  Oceniono 37 razy 25

  Szanowni Państwo, Rodacy ! Proszę przygotować się na to, że wielu z Was zostanie obudzonych rano przez krewkich i beztroskich chłopców z polskiej policji, którzy po raz kolejny pomylą mieszkania..... .

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 46 razy 22

  Sawickie już sie boją

 • dziadekjam

  Oceniono 47 razy 19

  Zdecydowani lepsze były opowiadania Henryka Sienkiewicza niż Bartłomieja...:-(

 • dejtrejder

  Oceniono 12 razy 8

  Brawo! Pan minister będzie walczył z bandą polityków i urzędasów! Proszę w pierwszej kolejności wsadzić Tuska za oszustwa wyborcze i chytre baby z sejmu za przywłaszczenie publicznych pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje