Minister zapowiada "drugą wojnę ze zorganizowaną przestępczością"

10.05.2013 12:56
Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Jesteśmy w przededniu drugiej wojny ze zorganizowaną przestępczością - mówił minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Podkreślał, że bezpieczeństwo powszechne i zwalczanie zorganizowanej przestępczości to priorytety działań jego resortu. Sienkiewicz zapowiedział też nowe sposoby przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, dzieci i osób starszych. - Do końca roku gotowe będą programy antyterrorystyczny i antykorupcyjny - dodał.
- Polska ma za sobą wielki sukces. To było zwycięstwo w pierwszej wojnie ze zorganizowaną przestępczością. Ta wojna miała miejsce w latach 90. i przedmiotem tej wojny były wielkie gangi, niezwykle brutalne, zhierarchizowane. Państwo tę wojnę wygrało. Nie ma już Wołomina i Pruszkowa. Te wielkie konglomeraty zostały rozbite - powiedział Sienkiewicz.

Poinformował, że obecnie 200 grup przestępczych jest w stałym monitoringu policji, ale żadne z nich nie mają szans powrócić do poziomu z lat 90. - Jesteśmy w przededniu drugiej wojny z zorganizowaną przestępczością, ale charakter tej przestępczości będzie radykalnie inny. Umownie nazywa się ją przestępczością "białych kołnierzyków" - powiedział Sienkiewicz.

Wyłudzenia podatków, branża paliwowa i hutnicza

Dodał, że nie są to brutalne gangi, ale przestępczość o charakterze sieciowym, której istotą jest dokonywanie na wielką skalę wyłudzeń podatków. Dodał, że chodzi m.in. o branże paliwową i hutniczą. - Ta przestępczość ma charakter transgraniczny - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział, że zmieni się usytuowanie Centralnego Biura Śledczego w strukturach policji, zostanie też - o 200, 300 - zwiększona liczba etatów w Biurze, a jego szef będzie w randze komendanta.

Sienkiewicz: Przemoc? Państwo nie kończy się w progu prywatnego domu

Przeciwdziałanie przemocy wobec najsłabszych - kobiet, dzieci i starców - wymienił wśród swoich priorytetów szef MSW, podkreślając, że nie może być sytuacji, w której "państwo polskie kończy się na progu prywatnego domu".

- Chcieliśmy wdrożyć nowe algorytmy działania policji w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, dzieci i starców. Chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, w której sygnał o zagrożeniu przemocą fizyczną wobec kobiety, wobec dziecka w domu nie będzie nigdy lekceważony i nie będzie prowadził do sytuacji, w której państwo polskie kończy się na progu prywatnego domu, a to, co się dzieje wewnątrz tego domu, może być absolutnym horrorem nieosiągalnym dla organów ścigania. Ta sytuacja musi ulec zmianie - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział, że w tej sprawie MSW chce wejść w intensywny dialog z organizacjami pozarządowymi, np. Błękitną Linią, i razem z policją stworzyć praktyczny model działania tej formacji. - Chcemy rozerwać ten najgorszy związek z możliwych, czyli związek między katem a ofiarą, ponieważ ofiara bardzo często nie ma śmiałości wypowiedzieć swojej krzywdy, a to tak naprawdę jest podstawą ścigania w sensie prawnym - tłumaczył minister.

Sienkiewicz: najdalej za dwa tygodnie decyzje ws. reformy specsłużb

Minister na konferencji poinformował też o planowanych zmianach w służbach specjalnych. - Najdalej za dwa tygodnie ogłoszona zostanie reforma specsłużb; wcześniej spotka się w tej sprawie Kolegium ds. Służb Specjalnych - zapowiedział. Poinformował, że reforma jest "właściwie gotowa", ale nie chciał mówić o szczegółach.

- Kiedy odbędzie się Kolegium ds. Służb Specjalnych przy premierze, wtedy będzie, przypuszczam, i publiczny komunikat, i konferencja prasowa temu poświęcona - zaznaczył. Dodał, że Kolegium spotka się prawdopodobnie 21 maja. - Będziemy chcieli zlikwidować krzyżowanie się kompetencji i rozproszenie środków, tzn. ABW nie będzie zajmowała się zorganizowaną przestępczością i narkotykami. Uprawnienia te zostaną przekazane właśnie do CBŚ, co, mam nadzieję, także wzmocni zdolność do działania tego organu - powiedział szef MSW.

"Do końca roku programy antyterrorystyczny i antykorupcyjny"

Do końca roku ma powstać program działań antyterrorystycznych oraz spójny system antykorupcyjny - to kolejne plany zapowiedziane przez ministra Sienkiewicza. - Ma powstać spójny system działań antyterrorystycznych, dlatego trzeba wykonać pewnego rodzaju spis powszechny działań antyterrorystycznych i oddziałów tym się zajmujących. Program ma pozwolić spiąć je w jeden mechanizm, określić precyzyjnie, do czego dane formacje mają być używane, jaka jest ich specjalizacja - wyjaśnił.

- Trzeba też wdrożyć cały system dowodzenia w sytuacjach kryzysowych - dodał. Odnosząc się do działań przeciwdziałających korupcji, zapowiedział, że priorytetem jest stworzenie spójnego systemu antykorupcyjnego. Zaznaczył, że wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński niedawno przedstawiał już pierwsze założenia systemu i liczy, że jeszcze w tym roku taki kompleksowy projekt antykorupcyjny w Polsce powstanie.

"Konsultacje ws. systemu antykorupcyjnego w toku"

Sienkiewicz zaznaczył, że założenia były konsultowane zarówno ze służbami specjalnymi zajmującymi się przeciwdziałaniem korupcji - czyli CBA i ABW - jak i organizacjami pozarządowymi. Zapowiedział dalsze konsultacje. Szef MSW, pytany o niedawne zmiany personalne w kierownictwie policji, zapewnił, że nie ma chaosu w Komendzie Głównej Policji.

- Chaos w Komendzie Głównej Policji? Ta diagnoza jest nieprawdziwa. Doszło do wymiany dwóch wicekomendantów KGP, co jest zrozumiałe w sytuacji nowych zadań i nowego ministra - powiedział. Dodał, że od pewnego czasu w policji funkcjonuje system rotacji komendantów wojewódzkich co 3 lata.

- Zerwaliśmy z tradycją polegającą na tym, że komendant wojewódzki wywodził się z województwa, w którym działał, i tam odchodził na emeryturę - powiedział szef MSW. W jego ocenie tworzyło to niezdrowe sytuacje. Ocenił, że system rotacyjny komendantów wojewódzkich oraz ich zastępców tworzy korpus "ludzi gotowych służyć państwu na każdym obszarze". "Mamy w tej chwili trzy takie wakaty związane z przesunięciem. Wszystkie te wakaty w przyszłym tygodniu zostaną zapełnione - powiedział Sienkiewicz.

Zobacz także
Komentarze (88)
Minister zapowiada "drugą wojnę ze zorganizowaną przestępczością"
Zaloguj się
 • kysyprzemysl

  0

  Wszystkie partie co powstały,
  - w mafie się pozamieniały.
  Oraz mafie jakie były,
  - to do partii znów wstąpiły.
  Jest więc dla nich układ miły.

  Podzielili się wpływami,
  - i wielkimi też kasami.
  Naród Polski okłamują,
  - niby przyszłość nam budują.

  Świat tez cały z nas się śmieje,
  - przecież widzą co się dzieje.
  Z PIS-u byli już rządzili,
  - bałaganu narobili.

  Afer wiele i wykryli,
  - a niektóre i zrobili.
  Swoich później w je wrobili.
  Też Leppera wykończyli.

  A na koniec ludzie mali,
  - traktat pewien podpisali.
  Tym do UNI nas wepchali.

  Dziś jesteśmy niby w Uni,
  - biedę mamy jak w Rumunii.
  Mamy wielkie bezrobocie,
  - zdrajcy otrzymują krocie.

  Na to wszystko Święty Boże,
  - demokracja nie pomoże.
  Demokracja oszukana,
  - ordynacja zakłamana.

  Już przy urnach oszukują,
  - nic się Polską nie przejmują.
  Dla nich najważniejsza kasa,
  - a nie też Ojczyzna nasza.

  Autor :Trybun Ludowy ,,KYSY”

 • kysyprzemysl

  0

  Panie Ministrze tu już dawno w Polsce wojna,
  - tylko cicha i spokojna.
  Wojna bardzo niebezpieczna,
  - bo w działaniach dość skuteczna.
  Starzy są tu wykańczani,
  - medycyny pozbawiani.
  Młodzi z Polski uciekają,
  - bo przyszłości tu nie mają.
  Kraj tez powiem z każdej strony,
  - dość dokładnie jest niszczony.
  Czy Minister to nie widzi?
  - czy się mówić o tym wstydzi.
  Albo brakło też odwagi,
  - lepsza kasa od powagi.
  Takich dziś ministrów mamy,
  - kiedyś to ,,porozliczamy."

  ,,KTO NAMI RZĄDZI?”

  Taki tytuł ja spotkałem,
  - i odpowiedź szybko dałem.

  Kto nami rządzi?

  Oto na dziś jest pytanie,
  - wiele odpowiedzi na nie.
  Duch odważny we mnie siedzi,
  - dam ja kilka odpowiedzi.

  ,,Baby" we wsi też pytały,
  - różnie też odpowiadały.
  Każda wiele nagadała,
  - każda także rację miała.

  Ja Wam i odpowiedź dam
  - może tu nie będę sam.
  Może ktoś się też nie zgodzi,
  - niech i powie nie zaszkodzi.

  Rządzi dziś głupota i ,,beszczelność”,
  - i zachłanność, i pazerność.
  Ludzie którym ciągle mało,
  - wciąż i więcej by się zdało.

  Rządzi także brak miłości,
  - szczęście drugich to też złości.
  Rządzą z sejmu ,,ekstrementy’’,
  - gdzie też żaden nie jest święty.
  Oraz tam jest takich wielu,
  - co po trupach, a do celu.

  Dodam z braku i miłości,
  - jest w kościele, a się złości
  A na koniec to Wam powiem,
  - rządzą z banków też panowie.
  Kysy mówić się nie wstydzi,
  - rządzi kto się ,,świni brzydzi”.

  Widać ,,długie macki” mają,
  - gdzie ,,interes” tam macają.
  Już nie rządzi demokracja,
  - rząd przejęła obca nacja.

  Ekonomię studiowałem,
  - taką prawdę też spisałem.
  27grudnia2012
  Autor: Krzysztof Szczurko ps. ,,KYSY”
  Zwany także Trybun Ludowy
  Dam Wam tajny numer który,
  - dzwoni wprost do mej komóry.
  A najlepiej jak się da,
  - dam Wam tajne tutaj dwa:
  781-096- 772 oraz:782-119-573
  Oraz dam wam i gotowy,
  - adres mój e-mailowy:
  kysyprzemysl@gmail.com

 • lryszard

  Oceniono 1 raz 1

  MAM NADZIEJE, BO DALEJ TOLEROWAC TEJ HITLEROWSKIEJ BANDYCKIEJ ORGANIZACI SS ADOLF TUSK - PLATWORMA OBYWATELSKA POLACY NIE MOGA, TEN SSESMA ADOLF TUS ROBI WSZYSTKO ABY W NAGRODE ZA ZLIKWIDOWANIE UCZCIWYCH POLAKOW I POZOSTAWIENIU JEDYNIE PARSZYWE KAPITALISTYCZNE SWINIEW POLSCE DOSTC SIE DO SWEGO BUNDESTAGU JAKO SZEF 11111

 • queserasera

  Oceniono 2 razy 2

  Minister zapowiada "drugą wojnę ze zorganizowaną przestępczością", bo dotąd zamiast walczyć z przestępczością grał w karty na zegarki i łaził na dupy. Na wieść o tym przestępcy zamarli z przerażenia a po części popuścili w gacie, Bo też tak straszny minister to dla nich pewna śmierć... z powodu skrętu kiszek :)

  Ach te orły z platformianego rządu Słoneczka Peru - nie ma dnia by nie stawiały człowieka przed dylematem: śmiać się czy płakać?

 • izopropanol

  Oceniono 3 razy 3

  O jak rany, zamkna ZUS i SEJM ????

 • scibor3

  Oceniono 1 raz 1

  "Chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, w której sygnał o zagrożeniu przemocą fizyczną wobec kobiety, wobec dziecka w domu nie będzie nigdy lekceważony"

  A wobec mężczyzny będzie? Pierwszy dzień na stanowisku i już działa według stereotypów. A przestępców zacznij pan szukać na początku wsród kolegów. Na przykład tych z zegarkami.

 • pedersdorfer

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Sienkiewicz jakiemu Państwu ty służysz?Pradziad Henryk sie w grobie przewraca ze służysz Koloborantom,Zdrajcom,Złodziejom.

 • pedersdorfer

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba tworzyć Panstwo podziemne,Gdzie Polska Inteligencja?Gdzie są Polacy czy już wszystkich wymordowano?

 • pedersdorfer

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba popierać każdego polaka który NIE powinien płacić żadnych podatków dla tej bandy z Warszawy,UE-eskiej .Bo pieniądze Polskiego podatnika są wydawane na wojny w interesie Obcych bankierów ,korporacji,wyprowqadzane sa na prywatne konta rzadzących okupantów.Na Polskie chore ,dzieci ,na leczenie obywateli ,pieniędzy nie MA,tak samo nie ma na zasiłki,jakl są to śmieszne kwoty po 50zł,Nic się w Polsce nie rozwija zakłady polikwidowane,przemysłu Polskiego Brak ,Handlu Brak obce markiety.Pytam sie Na kogo mamy Płacic ten Haracz.zwracam sie do urzedników,Policjantów,co wam ta władza da na starość?Tak samo was wydymaja jak starych Funkcjonarjuszy na dole.że na nic im nie starcza .Suchocka zabrała Emerytury mundurowe z 100% na 75%,a teraz jeszcze wam wydłużyli wiek Emerytalny .Polsicjanci szeregowi służacy za groszowe wypłaty średnio 2500zł,Celnicy służacy za grosze,przez nich idzie kupa kasy z handle granicznego,a Ten rzad okupacyjny nie chce ich włączyc do SŁUŻB Mundurowych.Komu służycie na pewno nie Polakom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje