Poważna awaria na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

10.05.2013 10:13
Międzynarodowa stacja kosmiczna

Międzynarodowa stacja kosmiczna (Fot. Paolo Nespoli AP)

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) doszło do rozszczelnienia systemu chłodzenia układu zasilania - poinformował dowódca załogi stacji ISS, Kanadyjczyk Chris Hadfield. Według jego oceny sytuacja jest poważna, ale nie zagraża życiu astronautów. W pewnym momencie do wyjścia w przestrzeń szykowało się nawet dwóch członków załogi, którzy mieli naprawić uszkodzenie, ale misję przełożono na jutro.
Członkowie załogi zauważyli w czwartek płatki zestalonego amoniaku ulatniające się ze stacji. Amoniak wykorzystywany jest jako chłodziwo systemu zasilania.

Według agencji NASA nieszczelność powiększa się, ale stacja wyposażona jest w zapasowe systemy chłodzenia. Inżynierowie NASA pracują nad tym, jak ominąć uszkodzony fragment, ale z informacji dowódcy stacji wynika, że nie obędzie się bez kosmicznego spaceru i próby naprawy uszkodzenia przez załogę stacji. Hadfield poinformował na swoim profilu na Facebooku, że ostatecznie wyjście w przestrzeń przełożono na jutro.

Zobacz relację na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej >>>

Astronauci w sytuacji zagrożenia zawsze mogą skorzystać z kapsuł ratunkowych zdolnych do powrotu na Ziemię, ale obecnie nie przewiduje się ich użycia.

Rozszczelnienie instalacji chłodzenia to jedno z kilku niebezpieczeństw, które może zagrozić stacji. Największym z nich zdaniem naukowców jest możliwość zderzenia z osiągającymi ogromne prędkości meteoroidami. Innym zagrożeniem związanym z przebywaniem w przestrzeni kosmicznej są strumienie naładowanych cząstek powstających podczas wybuchów na Słońcu. Powodują one zakłócenia i awarie instalacji elektrycznych na Ziemi i mogłyby zagrozić, a nawet poważnie uszkodzić stację kosmiczną.

Głównym zadaniem wybudowanej w 1998 roku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • qib

  Oceniono 103 razy 83

  I tak największym niebezpieczeństwem dla kosmonautów byłby udział polskich polityków w zarządzaniu Stacją...

 • tim7

  Oceniono 25 razy 21

  Sejmowa Komisja ds. Przestrzeni Kosmicznej bez problemu rozwiąże problem, wystarczy kilka posiedzeń. Wszak nigdzie na świecie nie ma takich speców od kosmicznych pomysłów, jak Paweł Poncyliusz, Karol Karski (spec od kosmicznego prowadzenia meleksa), Roman Kosecki (nie raz wy#ebał piłkę w kosmos), czy Tadeusz Iwiński.

 • raul_duke

  Oceniono 21 razy 19

  Tak to jest ze stacjami kosmicznymi jeśli przed oddaniem do użytku ksiądz ich nie poświęci kropidłem...

 • fryzjer_lysych

  Oceniono 18 razy 12

  Powinna być jak najszybciej powołana specjalna komisja pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. To wygląda na ruski spisek

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 17 razy 11

  Stację widać czasami jak przelatuje nad Polską. Wyglada jak bardzo jasna gwiazda. Wysyłaja na maila kiedy bedzie w zasięgu.
  spotthestation.nasa.gov/

 • blogfiles

  Oceniono 4 razy 4

  "Członkowie załogi zauważyli w czwartek płatki zestalonego amoniaku ulatniające się ze stacji." - jednak przed publikacją tego artykułu warto było sprawdzić w Wikipedii co to takiego ten "P6 truss" :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje