Trybunał w Niemczech: homoseksualne związki partnerskie równe małżeństwom

10.05.2013 06:00
Parada gejów

Parada gejów (Fot. AP)

Wspólnota majątkowa należy się również homoseksualnym związkom partnerskim - stwierdził Federalny Trybunał Konstytucyjny i nakazał Bundestagowi zmianę przepisów. To jego kolejne orzeczenie zrównujące te związki w prawach z małżeństwami - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Wezwanie do zmiany prawa nie podlega żadnym dyskusjom i musi zostać wykonane do 18 czerwca - wynika z korespondencji, do jakiej dotarła "Süddeutsche Zeitung". W liście adresowanym do Norberta Lammerta, przewodniczącego Bundestagu, wiceprezes Trybunału Ferdinand Kirchhof sugeruje, że jeśli do tego czasu parlament nie uchwali odpowiedniego prawa, mogą to uczynić sędziowie, wprowadzając przepisy przejściowe. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby tak się stało, bo z werdyktami Trybunału mało kto w Niemczech polemizuje.

Kłopot w tym, że odpowiednie regulacje należało wprowadzić dawno temu. Trybunał już w lipcu ubiegłego roku uznał za niezgodne z konstytucją niezrównanie w prawach podatkowych homoseksualnych związków partnerskich z małżeństwami. Bo choć ustawa o związkach osób tej samej płci obowiązuje od 2001 r., przepisy dające im ulgi podatkowe wprowadzono znacznie później (np. w przypadku wspólnego zakupu nieruchomości dopiero w 2010 r.).

Trybunał wezwał więc w 2012 r. Bundestag do uchwalenia przepisów podatkowych pozwalających takim osobom na wspólne rozliczanie się. Ale sprawa utknęła, bo zmianie prawa sprzeciwiała się koalicja chadeków i liberałów. Teraz nie może już oponować, a opozycja z SPD, która wnosiła o podobne zmiany w przeszłości, triumfuje.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej "

Komentarze (328)
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 287 razy 85

  A w Polsce jak zwykle totalny burdel. Ani ładu ani porządku w żadnej dziedzinie życia społecznego.

 • tth

  Oceniono 361 razy 79

  A w Polsce rządzonej od lat przez prawicę - czy to Kaczyńskiego, czy Tuska - nadal interes Watykanu przed interesem obywateli...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 131 razy 61

  Drą tu niektórzy swoje twarze, jakby to ich dotyczyło. Świat się zawali, bo para gejów czy lesbijek będzie miała wspólnotę majątkową. Do tego w Niemczech - po prostu straszne. Kupcie sznur i się z rozpaczy powieście.

 • kato-rznik

  Oceniono 242 razy 60

  Wszędzie społeczeństwa się rozwijają i idzie na lepsze, tylko w naszym skansenie ludziska jeszcze tępe.
  Budują np. pomnik Legolasa koło Świebodzina, albo Świątynię Łobłudy Bezbożnej w Warszawie, albo Złotego Cielca w Częstochowie.
  Straszne

 • cloudo

  Oceniono 220 razy 54

  Nie rozumiem oburzonych. Dlaczego nie można zrównać praw do małżeństwa? Przecież chodzi o ślub państwowy. Czy geje i lesbijki są według was gorszymi ludźmi, obywatelami? Konstytucja nakazuje wręcz taką regulację.

 • mocz-nick

  Oceniono 596 razy 42

  Ideologiczny bełkot. Małżeństwo ma do spełnienia ważną rolę społeczną. Prokreacja, wychowanie dzieci itp. Jeśli w Polsce wychowanie dziecka do pełnoletności kosztuje ok. 200-300 tys. zł, to uzasadnienie np. dla ulg podatkowych jest oczywiste. Proszę mi wskazać analogiczne uzasadnienie dla związków homoseksualnych. Rozumiem, że w związku z panującą ostatnio lewacką modą uznajemy dorobek psychologii za nieaktualny. Od dziś uznajemy, że dla dziecka nie jest istotne czy ma mamę, tatę i dwojakiego rodzaju wzorce. Od dziś wzorcem będzie lokalny Elton John z wąsatym Mietkiem.

 • jacekzwawy

  Oceniono 130 razy 8

  Powinniśmy brać przyklad z Niemiec - to kraj bogaty, gospodarny i dobrze zorganizowany!

 • mindek1968

  Oceniono 9 razy 5

  Pamiętajmy, że związki partnerskie to nie tylko homo. Po 5 latach musieliśmy z żoną, "zalegalizować" nasz związek, bo nigdzie nic nie mogliśmy załatwić razem bez "papierka". A lasy Amazonii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje