Unijny zakaz mentoli i slimów ogranicza wolność. Większość Polaków przeciw "dyrektywie tytoniowej"

09.05.2013 20:33
Na dymku z rakiem.

Na dymku z rakiem. (Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta)

60 proc. ankietowanych przez CBOS jest przeciwne zakazowi sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim, który UE zamierza wprowadzić w tzw. dyrektywie tytoniowej. Większość uważa też, że regulacje UE nadmiernie ingerują w życie obywateli.
W kwietniowym badaniu Omnibus, CBOS - na zlecenie Instytutu Globalizacji - pytał m.in. o zasadność unijnego zakazu sprzedaży papierosów smakowych -mentolowych oraz typu slim. 60 proc. respondentów, zarówno palących, jak i niepalących sprzeciwiło się zakazowi, podczas gdy za dobry krok uznało zakaz 18 proc. ankietowanych.

76 proc. uczestników badania zgodziło się natomiast ze stwierdzeniem, że w przypadku produktów szkodliwych dla zdrowia, takich jak cukier, sól, tłuszcz, kawa, tytoń, edukacja na temat szkodliwości jest skuteczniejsza od zakazu używania. Przeciwnego zdania było 11 proc. pytanych. Jednocześnie 59 proc. respondentów zgodziło się, że regulacje UE nadmiernie ingerują w życie obywateli, podczas gdy przeciwnego zdania było w sumie 27 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-26 kwietnia br. na ogólnopolskiej losowej grupie 1115 respondentów.

Unijne regulacje ograniczają wolności wyboru dorosłych obywateli

Wyniki sondażu zostały zaprezentowane przy okazji rozpoczętej w czwartek kampanii społecznej organizacji pozarządowych - m.in. Instytutu Globalizacji - "Prawo dla Ludzi", którą koordynuje Polski Instytut Myśli Gospodarczej (PIMG). Według organizatorów, kampania jest inicjatywą przeciwko coraz dalej idącemu ograniczaniu wolności wyboru dorosłych obywateli przez regulacje unijne, czego przykładem - ich zdaniem - jest właśnie "dyrektywa tytoniowa".

- Uważamy, że zarówno w Polsce, jak i w UE zbyt mało jest refleksji nad skutkami wprowadzanego prawa. Kierujemy kampanię "Prawo dla Ludzi" do polskich decydentów. Refleksja i debata publiczna powinny poprzedzać działania legislacyjne ingerujące w życie obywateli - oświadczył prezes PIMG i koordynator kampanii Zbigniew Pisarski.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że nie kwestionują szkodliwości palenia papierosów i konieczności ograniczania ich konsumpcji. Uważają jednak, że rozwiązywanie problemów społecznych przez administracyjne zakazy jest nieskuteczne, sprzeczne z wartościami Unii Europejskiej i prowadzi do spadku zaufania do Brukseli.

Jednym z elementów kampanii jest wysyłanie do polskich europosłów petycji o podjęcie działań w celu odrzucenia proponowanych w dyrektywie zakazów i ograniczeń.

Polski rząd jest za sprzedażą mentoli i slimów

Polski rząd opowiada się za utrzymaniem sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim. Stanowisko to powtórzył w środę wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki w odpowiedzi na dezyderat sejmowej komisji rolnictwa ze stycznia 2013 r., w którym posłowie zwracają uwagę na wpływ na polski sektor tytoniowy projektowanej dyrektywy.

W dezyderacie stwierdza się m.in., że "delegalizacja papierosów mentolowych i typu slim będzie skutkować radykalnym spadkiem zapotrzebowania na krajowy surowiec tytoniowy, a co za tym idzie, pogorszeniem się warunków bytowych 60 tys. ludzi uprawiających ten surowiec w 14,5 tys. gospodarstwach rolnych, głównie we wschodnich rejonach Polski, zagrożonych strukturalnym bezrobociem".

Wzrośnie przemyt, spadnie produkcja i wpływy do budżetu

Posłowie przestrzegają przed przemytem zakazanych typów papierosów, natomiast przedstawiciele branży tytoniowej mówią o znacznym zmniejszeniu produkcji i wpływów do budżetu, gdyż tego typu papierosy stanowią ok. 30-40 proc. produkcji.

W środę Radziewicz-Winnicki nie podzielił tych opinii, stwierdził, że jego zdaniem zakaz nie spowoduje załamania w branży. Jak mówił, nie ma wątpliwości, że z powodu tytoniu Polacy umierają wcześniej niż inne europejskie nacje, jednak palacze są osobami uzależnionymi od papierosów, raczej nie przestaną palić, a będą kontynuować nałóg, wykorzystując inne rodzaje papierosów.

Zobacz także
Komentarze (101)
Unijny zakaz mentoli i slimów ogranicza wolność. Większość Polaków przeciw "dyrektywie tytoniowej"
Zaloguj się
 • kocury

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, kiedy ostrzeżenia o szkodliwości pojawią się na napojach alkoholowych, frytkach czy innych fast - foodach i napojach gazowanych, które w sumie szkodzą jeszcze bardziej i to głównie dzieciom?

 • kocury

  Oceniono 1 raz 1

  "wzrośnie przemyt" to dlaczego na większości paczek walających się na terenie kampusów studenckich orzełek na banderoli ma dwie głowy, a nie jedną?

 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Po co truć innych i siebie? Palenie i obrót tytoniem powinno być zakazane w Polsce. Trzeba chronić życie innych ludzi, nawet jak sami chcą innych i siebie narażać. B.Klimkiewicz.

 • unijnazgubapolakow

  Oceniono 1 raz 1

  Nie pierwszy to powód gdzie przez unię Polska tylko traci. Planowane jest zakazanie papierosów slimow czy mentoli. Także rzucenie zaporowych cen nic nie da, rozwinie się prohibicja i przemyt. Tego chcecie? To prawda, palenie tytoniu nie jest zdrowe. Fakt. Ale nie możecie narzucać tak dużej grupie co ma robić a co nie. Jeżeli uważacie inaczej, to od razu wprowadźmy prohibicję na alkohol (który jest o wiele gorszy od papierosów), komputery (nawet to uzależnienie może zabić), kofeinę (czyli napoje energetyzujące i kawa precz). Jeżeli o czymś zapomniałem, to sobie dopiszcie. Z Sowieckiej okupacji bezmyślnie oddaliśmy się w poddanie europejskiej głupocie, gdzie marchewka to owoc, ślimaki to ryby i inne tego typu debilizmy są szerzone, ignorowane są za to elementarne kwestie z zakresu ekonomii, gdzie np. nic nie jest za darmo, a wspólna waluta wymaga wspólnych rozwiązań prawno-fiskalnych. Unii chodzi o zagładę polskiego rolnictwa i produkcji papierosów w Polsce. To systematyczny plan wdrażany przez ministerstwo finansów i zwiększanie cen papierosów. Jako ciekawostka - w 2013 r., po raz pierwszy po ponad 10 latach wzrostów podatków, dochody z akcyzy na papierosy będą niższe niż rok wcześniej. Spadek – szacowany na blisko 1 mld zł – będzie konsekwencją zbyt szybkiego tempa podwyżek akcyzy, co doprowadziło do masowego odchodzenia konsumentów kupujących tanie papierosy do szarej strefy i kupowania papierosów od przemytników. Straty budżetu byłyby jeszcze wyższe gdyby nie zeszłoroczna decyzja rządu o utrzymaniu obecnej stawki akcyzy procentowej na poziomie 31,41%. Zmiana na 25% kosztowałaby budżet kolejne 200 milionów złotych. Od 2004 roku dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy i podatku VAT na papierosy rosły z roku na rok i dostarczyły w ostatnich dwóch latach ponad 9% łącznych wpływów budżetowych Polski. Systematyczny wzrost trwał do połowy 2012 r., ale w drugim półroczu doszło do około dwu-procentowego spadku dochodów w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

 • voiceinthedesert1

  0

  Ta kwestia ma dwie strony, jak moneta. Z jedne strony, nie należy tolerować Wielkich Braci. Z drugiej, należy zapytać się, czy polskie rządy przypadkiem same na siebie nie sprowadzają zniewolenia, poprzez ignorowanie problemów społecznych. Podam zanieczyszczenie powietrza w Krakowie. Czy trzeba czekać aż Wielki Brat zmusi pana Majchrowskiego, "wybitnego menadżera", do działania w tej sprawie? Prawdopodobnie tak. Bo działanie w tej sprawie ukróciłoby sukcesy menadżerskie władz Miasta!!

 • polsz

  0

  "w przypadku produktów szkodliwych dla zdrowia, takich jak cukier, sól, tłuszcz, kawa, tytoń"
  znalazło się miejsce na cukier ale miejsca na alkohol już nie ma

 • aghrra

  Oceniono 1 raz 1

  Za to UE da wam możliwość że będzie mogli po ślubie adoptować bachory i je pedalić

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem wytrawnym WŁÓCZĘGĄ MIĘDZYNARODOWYM z blisko półwiecznym doświadczeniem.
  Kiedyś było to spowodowane niedostatkiem funduszów, obecnie otyłością i chęcią pozostawienia miejsca w żołądku na degustacje lokalnej żywności poza hotelem.

  Z pełnym przekonaniem chciałem polecić 2 produkty cywilizacji USA dostępne praktycznie w całym świecie:
  1. Ogólnoświatowe sieci darmowych toalet Mac Donalds, Burger King, KFC, inne podobne. Charakterystyczne logo jest widoczne z daleka co jest szczególnie pożyteczne w krajach gdzie znajomość cywilizowanych języków nie jest popularna wśród tubylców: Laos, Kambodża, Albania, Środkowa Afryka, Sudan, Polska, Jemen
  2. Środki przeczyszczające sprzedawane jako napoje gazowane w powyższych placówkach. Ich spożycie powoduje spulchnienie zawartości jelit. Spożywać tylko schłodzone, inaczej może pojawić się odruch wymiotny i/lub rozpuszczanie szkliwa zębów. Jako chemik doradzam bezbarwne - zwykle Seven Up, Sprite - bo wśród składników rakotwórczych nie mają barwników.

 • hen-live

  Oceniono 1 raz 1

  Przez takie idiotyczne dyrektywy czy przepisy bedzie coraz mniej zwolennikow UE.Moze wydadza jeszcze dyrektywe ktora reka musimy sie podcierac.Paranoja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje