Poseł odchodzi z Platformy, zostaje w klubie. "Sprzeciw wobec działań w samorządzie"

09.05.2013 19:43
Autobus Platformy Obywatelskiej

Autobus Platformy Obywatelskiej (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

- Złożyłem legitymację partyjną, to mój sprzeciw wobec tego, co działacze Platformy robią w samorządzie, był problem lokalny, jeśli chodzi o brak relacji z lokalnymi strukturami PO, nosiłem się z tym już od kilku lat - tak poseł Adam Żyliński uzasadnił swoją rezygnację z członkostwa w PO. Poseł podkreślił, że pozostaje nadal w klubie parlamentarnym Platformy.
Żyliński jest posłem PO drugą kadencję. Mandat zdobył w okręgu elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie). W przeszłości pełnił m.in. funkcję radnego i burmistrza Iławy. Żyliński powiedział, że powodem jego odejścia z PO jest trwający od kilku lat konflikt z iławskimi samorządowcami należącymi do Platformy.

- Jestem wyczulony na dobre praktyki w samorządzie, a w Iławie samorząd jest upartyjniony, chodzi o to, że wielu funkcjonariuszy partyjnych zasiada obecnie w administracji publicznej. Nie godzę się z tym. Konflikt między mną a lokalnymi samorządowcami trwa od wielu lat - tłumaczył Żyliński.

Zwolnienie skarbnika przelało czarę

Dodał, że ostatnim przykładem upartyjnienia samorządu iławskiego było zwolnienie skarbnika Urzędu Miasta. - To był najlepszy skarbnik ze wszystkich urzędów miast w regionie - ocenił. Żyliński stwierdził też, że był "sekowany przez lokalnych działaczy PO" i dlatego podjął decyzję o oddaniu legitymacji partyjnej.

Zapowiedział przy okazji, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych zamierza wystartować na burmistrza Iławy - jak mówił - "przeciwko lokalnym strukturom Platformy". - Buduję zespół ludzi i wystartuję z komitetem pod własnym nazwiskiem - podkreślił.

Burmistrz Iławy: Zarzuty są niezasadne

Burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik ocenił, że zarzuty Żylińskiego są niezasadne. - Nie wiem, skąd on takie rzeczy wymyśla. Zarzuty, że samorząd lokalny w Iławie jest upartyjniony, jest nieprawdą. Pan Żyliński nie uczestniczy od czterech lat w posiedzeniach koła PO w Iławie i od dwóch lat w posiedzeniach rady regionalnej Platformy w Olsztynie - powiedział Ptasznik.

- Panią skarbnik zwolniłem, bo nie wypełniała swoich zadań i straciłem do niej zaufanie, jako burmistrz mam prawo oceny pracowników - dodał Ptasznik. O zapowiedzi posła startu w wyborach na burmistrza Iławy Ptasznik powiedział, że jest demokracja i każdy ma prawo decydować, co chce robić.

"Absolutnie zostaję w klubie PO"

Informując o rezygnacji z członkostwa w partii, Żyliński zaznaczył jednocześnie, że zostanie w klubie parlamentarnym PO. - Moja decyzja nie niesie żadnych konsekwencji, absolutnie pozostaję w klubie Platformy - powiedział Żyliński.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że każdy ma prawo do własnej oceny sytuacji i swoich działań, a - jak zauważyła - widocznie poseł nie był zadowolony z aktualnej sytuacji w swoim regionie.

Podkreśliła jednocześnie, że cieszy ją deklaracja posła Żylińskiego o tym, że pozostaje w klubie parlamentarnym PO. - To świadczy o jego odpowiedzialności - oceniła. O swojej rezygnacji z członkostwa w PO poseł Żyliński powiedział w wywiadzie opublikowanym wczoraj w tygodniku "Kurier Iławski". Dziś napisała o tym "Rzeczpospolita".

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • looksharp

  Oceniono 129 razy 31

  no wszyscy sie ewakuujcie z tego PO tylko butow nie potraccie, suma sumarum i tak zwalicie winy na innych ( PIS i Kaczor ) a pomoga wam w tym rezimowe michnikowe media.

  Panowie z PO to zenada, macie wy honor ? Myslicioe ze zmienicie szyld i ludzie wam zapomna i wybacza ??

  Ten rezim ? To upodlenie ? Ten totalitaryzm ?

  NIGDY !

 • zygosz

  Oceniono 63 razy 21

  PO teraz juz sie sypie od srodka ,
  bedzie potrzebna miotla i szczotka.
  Bo balagan bedzie wielki ,trzeba
  szykowac tez worki.
  I taczki beda potrzebne ,bo porzadek
  trzeba zrobic wszedzie .

 • gr_ub_y

  Oceniono 55 razy 19

  Gdy upadnie PeOwski dyktat będzie tyle roboty z uporządkowaniem tego syfu, że rozciągnie się dobę do 48h, tak by sądy nie były 24-godzinne, a 48-godzinne!

 • vomitorium1

  Oceniono 29 razy 19

  " ... nosiłem się z tym już od kilku lat ... "
  no proszę
  i się urodziło

 • wiesniak70

  Oceniono 45 razy 13

  No i wyniesie Gowin lub Schetyna Sztandar :)))

 • kalebas

  Oceniono 22 razy 12

  Absolutnie ! - jak śpiewał niegdyś Wojciech Młynarski. Absolutnie...

 • wiesniak70

  Oceniono 45 razy 11

  To juz koniec okupacji? Skonczyl sie komunizm po raz drugi? Who knows ...

 • wiesniak70

  Oceniono 28 razy 10

  Zrobimy wiecej w balona ... cwaniaki

 • zygosz

  Oceniono 4 razy 4

  Smutna nowina Donkowi sypie sie
  druzyna ,dobrze, ze nie wyjechal po
  kraju Tuskobusem,jezdzilby tylko
  z gruzem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje