Zarzut dla mężczyzny, który groził siekierą - "Wawel to mój dom!"

09.05.2013 16:32
Seat ibiza, którym na Wawel wjechał 48-latek z siekierą

Seat ibiza, którym na Wawel wjechał 48-latek z siekierą (fot. MichaA, A?epecki / Agencja Gazeta)

Zarzuty stosowania przemocy i gróźb wobec funkcjonariusza publicznego, jakim jest pracownik straży zamkowej, usłyszał dziś mężczyzna, który na Wawelu groził turystom i wjechał na dziedziniec zamku samochodem. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności - podała policja.
Krakowska prokuratura zdecydowała w czwartek, że postępowanie dotyczące mężczyzny będzie prowadzone w trybie dochodzenia przez policję i to policja przedstawi 48-letniemu Grzegorzowi Ś. zarzuty. - Prokurator wystąpił także o uzupełnienie materiału dowodowego - powiedziała rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej prok. Bogusława Marcinkowska.

Grzegorz Ś. jest wciąż przesłuchiwany. Jak dowiedziała się PAP, policja zwróci się do prokuratury, by ta wystąpiła do sądu o aresztowanie mężczyzny.

W środę rano 48-latek kierujący seatem ibizą próbował wjechać na Wzgórze Wawelskie od strony Bramy Herbowej. Widząc idących alejką ludzi, wysiadł z samochodu i zaczął im wygrażać siekierą. Kiedy ksiądz prowadzący grupę zareagował, mężczyzna wrócił do samochodu i gwałtownie ruszył w kierunku ludzi.

Strażnicy ze straży zamkowej, reagując na sytuację, oddali strzał ostrzegawczy, a potem kolejny w oponę samochodu. Mężczyzna mimo to przedostał się na dziedziniec zamku, po którym krążył samochodem.

Grzegorza Ś. zatrzymali i obezwładnili policjanci. Był trzeźwy. - Pytany przez policjantów w radiowozie, dlaczego tak się zachował, odpowiedział, że Wawel jest jego domem i nie lubi obcych - mówił rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak. Zamek Królewski na Wawelu odwiedza co roku ponad 1 mln turystów.Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • seipsam

  Oceniono 43 razy 17

  taki mały szczegół umknąl, mianowice, ze Grzegorz Ś., który wjechał samochodem na Wzgórze Wawelskie i zaatakował siekierą turystów, był delegatem na Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej w 2006 roku.

  Mężczyźnia, który próbował wjechać na Wzgórze Wawelskie od strony Bramy Herbowej. Widząc idących alejką ludzi, wysiadł z samochodu i zaatakował siekierą grupę turystów, a potem próbował rozjechać ich samochodem. Strażnicy, strzelając w opony auta, próbowali zatrzymać napastnika. Mężczyzna mimo to przedostał się jednak na dziedziniec zamku, po którym krążył samochodem. Gdy został wreszcie zatrzymany przez policję, tłumaczył, że Wawel jest jego domem, a on „nie lubi obcych”.

  Wcześniej Grzegorz Ś. był czynnie zaangażowany w działalność polityczną. Kandydował nawet na wójta gminy Wielka Wieś z KWW Nasza Gmina. Ponadto - jak można wyczytać w danych Państwowej Komisji Wyborczej w roku 2002 - Grzegorz Ś. kandydował na radnego gminy Połaniec (powiat Staszów), uzyskując 2 proc. poparcia.

  Interesującej wiedzy na temat napastnika z Wawelu dostarcza także lektura małopolskiego pisma członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej. To właśnie na łamach „MałoPOlski” pojawiła się informacja, że Grzegorz Ś. był aktywnym członkiem PO i jako delegat z Krakowa brał udział w Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej w 2006 r.

 • jaklucz

  Oceniono 26 razy 14

  Lechu? To cud!

 • chakal85

  Oceniono 42 razy 12

  hahahahaha, ani słowem, że koleżka delegatem na Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej w 2006 roku. hahahaha lemingi, znowu Was robią w bambuko :D:D

 • przy_grobli

  Oceniono 40 razy 12

  A czemu GieWu ani słowa o tym że to aktywny działacz Platformy Obywatelskiej?
  Cenzura na Czerskiej coraz więcej pracy ma.....

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 22 razy 8

  Grzegorz Ś., który wjechał samochodem na Wzgórze Wawelskie i zaatakował siekierą turystów, był delegatem na Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej w 2006 roku.
  BEZ KoMENTARZA.

 • niebieski.k

  Oceniono 41 razy 7

  Może lewaki napiszecie coś o tym, że ten świr był aktywnym członkiem PO ???!!!

 • losiu4

  Oceniono 23 razy 3

  niech sie słuzby medyczne przyjrzą bliżej członkom Partii Miłości... coś za dużo wśród nich ludzi o morderczych skłonnościach. Najpierw Cyba, teraz ten... wyraźnie z tymi ludźmi jest cos nie tak

  pozdrawiam

  Losiu

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 2

  Dom jak to dom, tylko ta piwnica pełna trupów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje