PiS żąda dymisji Muchy w związku z koncertem Madonny

09.05.2013 16:06
Poseł PiS Marcin Mastalerek zażądał, by premier Donald Tusk zdymisjonował minister sportu Joannę Muchę. Chodzi o ustalenia NIK dotyczące możliwych nieprawidłowości przy organizacji m.in. ubiegłorocznego koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Według mediów, Ministerstwo Sportu mogło wykorzystać ponad 6 mln zł niezgodnie z przeznaczeniem. Zamiast na promocję Euro 2012 oraz piłki siatkowej, resort wydał je na koncerty Madonny i Coldplay oraz słynny już "mecz na wodzie" Polski z Anglią. Takie wątpliwości w swoim raporcie przedstawia Najwyższa Izba Kontroli, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza" wspólnie z Radiem ZET.

PiS chce usunięcia Muchy z rządu

- Informacje Najwyższej Izby Kontroli o zmarnotrawieniu 6 mln zł przez urzędników podległych Ministerstwu Sportu są oczywiście kompromitujące dla minister Muchy, ale jeszcze bardziej kompromitujące dla premiera Donalda Tuska będzie, jeśli minister Mucha pozostanie na swoim stanowisku - mówił Mastalerek na konferencji prasowej w Sejmie.

- Domagamy się natychmiastowego wyrzucenia z rządu minister Muchy. Mamy nadzieję, że Donald Tusk nie będzie bronił tego błędu, jakim było powołanie minister Muchy - oświadczył polityk PiS. Jak podkreślił, Joanna Mucha - zanim objęła resort sportu - nie była z tym ministerstwem związana w żaden sposób, nigdy także nie zajmowała się sportem.

Mastalerek zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na "zmarnotrawieniu 6 milionów złotych" oraz działalności na szkodę spółki Narodowe Centrum Sportu.

Kaczyński: Decyzja była bezprawna

O ustalenia NIK pytany był również prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Decyzja była z całą pewnością bezprawna. Środki przeznaczone na sport nie mogą być wydawane na zupełnie inne - w istocie mające charakter propagandowy - cele - podkreślił szef PiS na konferencji prasowej. Jak dodał, koncert Madonny miał bowiem pokazać, że stadiony zbudowane dużym kosztem na Euro 2012 są wykorzystywane.

- Z drugiej strony to jest pewien bardzo specyficzny przekaz kulturowy - nie ukrywam, że radykalnie się z nim nie zgadzam - ale być może dla niektórych jest on bardzo wygodny, takie godzenie w elementarne wartości, ostentacyjne ich lekceważenie czy zgoła deptanie - dodał Kaczyński.

Mucha nie zgadza się z zarzutami NIK

Joanna Mucha nie zgadza się z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli o niezgodnym z przeznaczeniem wykorzystaniu rezerwy finansowej resortu na Euro 2012 i upowszechnianie siatkówki wśród dzieci i młodzieży. Na konferencji prasowej w Warszawie Mucha poinformowała, że rezerwa miała dotyczyć wszystkich imprez testowych Stadionu Narodowego.

- Środki z rezerwy były przeznaczone na cały rok 2012, na wszystkie imprezy testowe i na wszystkie koszty Stadionu Narodowego.

Gdybyśmy przyjęli inne założenie, to oznaczałoby, że po Euro 2012 powinniśmy zgasić światło i zamknąć Stadion Narodowy na cztery

spusty - powiedziała Mucha i zaznaczyła, że nie zgadza się z zarzutami przedstawionymi przez NIK. - Nie mieliśmy żadnej okazji, by się do nich ustosunkować. Zostaliśmy poinformowani znacznie później przez dziennikarzy - dodała.

Zobacz także
Komentarze (394)
Zaloguj się
 • bruna5

  Oceniono 450 razy 230

  Najsmutniejsze jest to, że PiS ma rację, ale ludzie tak ich nie trawią, że są gotowi zaakceptować każde partactwo, każdy szwindel obecnie rządzących. Zaakceptują wszytko, byleby dowalić PiSowi.

 • chi_neng1

  Oceniono 393 razy 153

  Czy moze ktos obliczyc ile kosztuje porzadkowanie Krakowskiego Przedmiescia od 3 lat po comiesiecznym przksztalcaniu go w cmentarz ?

 • ulanzalasem

  Oceniono 168 razy 120

  Abstrahując od PiSu...ministra Mucha się już kilka razy skompromitowała, nawet uprawiała czary biegając wokół czczonych budowli, ale nic nie wyszło. Stadiony powstały często z jakimiś niedoróbkami, miały wypełnić się kibicami, a święcą pustkami lub wypełniają się w 50-65% co jest porażką. Stadiony powstały z naszych podatków, stadiony nie tylko sporo kosztowały, ale nadal musimy wykładać na ich funkcjonowanie kolejne środki, bo utrzymanie stadionu nie należy do najtańszych. Łaski nam minister sportu, premier(poprzedni i obecni), piłkarze i właściciele klubów nie robią, to raczej obywatele są dla nich naprawdę łaskawi, że wszystkich jeszcze nie pogonili. Lazio i Roma, Bayern oraz tak samo Bayern i TSV grają na jednym stadionie, gra tam również odpowiednio reprezentacja Włoch oraz Niemiec. U nas w stolicy postawiono osobny stadion dla Legii, stadion Narodowy...Narodowy, na którym nie można było rozegrać finału Pucharu Polski, stadion gdzie reprezentacja ogłasza swoją grę (wow...co za łaskawość i dziwna rzecz...), stadion gdzie organizuje się koncerty, nawet gdyby wychodzili na zero to powinien być to w 100% problem organizatora, agencji koncertowej, a nie podatników. Dlaczego na jednym stadionie nie może grać Legia, Polonia i reprezentacja, dlaczego podatnik ma dokładać do koncertu jakieś gwiazdeczki ? Nic mnie nie obchodzi twórczość danego artysty, czy to pop, rock czy jest stary lub młody...To nie jest powiedzmy dom kultury, to nie jest dofinansowanie do koncertu w ramach większej dostępności muzyki, sztuki, ale koncert podstarzałej celebrytki...dlaczego z naszych podatków ?! Czy w tym kraju cokolwiek może funkcjonować w miarę normalnie ? Może niedługo zbudujemy tor formuły 1 na jeden wyścig, a potem będziemy płacić mln złotych na jego utrzymanie i nawet nie pozwolimy z niego korzystać obywatelom ? Potem lotnisko przy miejscowości, która liczy 1000 osób (a w okolicy nie będzie aglomeracji), ekrany akustyczne w środku lasu lub na pustyni...?!

 • jamcijest44

  Oceniono 195 razy 65

  "Poseł PiS Marcin Mastalerek zażądał, by premier Donald Tusk zdymisjonował minister sportu Joannę Muchę".

  A czy jest JAKIKOLWIEK minister, którego dymisji PiS dotąd nie zażądał? Pytam serio, bo - przypominam - jedyna partia, której statut czyni jej prezesa praktycznie nieusuwalnym...

 • dynac

  Oceniono 266 razy 44

  PiS im w oko i koncert Darskiego na dokładkę.
  Boże coś Polskę pokarał PiS-em...

 • led2007

  Oceniono 273 razy 21

  A ja czekam na delegalizację pisu jak na deszcz. Ten bełkot i zbiorowe przewidzenia są nie do wytrzymania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje