Kaczyński: Należy skrócić do trzech lat kadencję władz PiS

09.05.2013 15:34
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (fot. Anna Krasko/Agencja Gazeta)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że podczas czerwcowego kongresu partii będzie proponował zmianę w statucie, polegającą na skróceniu o rok kadencji władz Prawa i Sprawiedliwości - z czterech lat do trzech. Kongres PiS, który zbiera się w dniach 29-30 czerwca na Śląsku, wybierze też szefa ugrupowania.
Pierwotnie planowano, że zjazd będzie programowy, ostatecznie ma mieć charakter programowo-wyborczy. Szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński wyjaśnił, że zmiana koncepcji kongresu wynika z prerogatyw prezesa, który postanowił skrócić kadencję władz, upływającą w 2014 r.

Prezes PiS był pytany o tę kwestię na konferencji prasowej. - Mam takie osobiste przeświadczenie, przy czym to będzie decyzja kongresu, ja mogę mówić o tym zupełnie indywidualnie, że należy w statucie skrócić kadencję kierownictwa partii o rok - z czterech lat do trzech - powiedział prezes PiS.

- Cztery lata, jeśli chodzi o partię polityczną, to jest może troszeczkę zbyt długo, więc ja bym proponował - ale nie wiem, czy to przejdzie, bo różne są zdania na ten temat w partii - żeby kadencję po prostu skrócić - dodał.

"Jest dobry moment"

Pytany, dlaczego zdecydował się na zmianę charakteru czerwcowego kongresu, odparł: - Jest dobry moment i dlatego robimy kongres. - W partiach politycznych jest tak, że kongresy robi się zwykle wtedy, gdy jest dobry moment. No i jest dobry moment i to jest przesłanka tej decyzji, którą zgodnie ze statutem podejmuję jednoosobowo, ale która oczywiście była konsultowana z Komitetem Politycznym - tłumaczył.

Według niego zjazd zorganizowany "tuż przed serią wyborów w 2014 r. mógłby być obciążony różnego rodzaju sprawami, które dzisiaj można rozstrzygać w spokoju, a być może za rok ten spokój byłby już jakoś zakłócany". - Poza tym kongres programowy musielibyśmy odbyć, więc tutaj może też takie drugorzędne przyczyny typu oszczędnościowego wchodzą w grę - dodał.

Ostatni kongres PiS odbył się w marcu 2010 r. w Poznaniu. Wtedy też Jarosław Kaczyński został po raz kolejny wybrany na prezesa partii; nie miał żadnego kontrkandydata.

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 149 razy 95

  Najlepiej jak by kadencję skrócili do zera i to razem z wyniesieniem sztandaru tej parszywej antypolskiej partii.

 • e-komentarz

  Oceniono 100 razy 78

  Już raz skracał kadencję, (wtedy - rządu) i marnie na tym wyszedł.
  Teraz powtórka z rozrywki? Daj Boże...

 • 24u

  Oceniono 94 razy 66

  Jest to bardzo dobry moment do samorozwizania sie tej antypolskiej partii.

 • dynac

  Oceniono 74 razy 52

  Żartowniś albo głupek. Proponuję wybory co roku. Tylko czy jest jakikolwiek kontrkandydat dla Zbafcy?
  Jarosław, Jarosław, Jarosław...

 • dynac

  Oceniono 59 razy 45

  Patrzajta ludkowie, tak wygląda kupa.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 47 razy 37

  "Okłamują mnie na wszystkie strony, nie mogę na nikim polegać, niedobrze mi się robi od tego wszystkiego [...] Jeżeli coś mi się przytrafi, PiS zostanie bez prezesa. Nie mam następcy. Pierwszy, [...], jest wariatem. Drugi, [...], stracił sympatię narodu, a trzeciego, [...], nie zaakceptuje partia, a zresztą i tak jest zbyt nieudolny, by na coś się przydać."

 • blondyn-3

  Oceniono 46 razy 36

  to niech sam da dobry przyklad i spie... bo juz siedzi i tak dluzej niz 3 lata

 • zegareek

  Oceniono 44 razy 34

  a co nas to obchodzi ?
  to jest wewnętrzna sprawa PISLANDII

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 34

  Prezes zaproponował i tylko czeka żeby ktoś mu się sprzeciwił a marny będzie jego los

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje