Kaczyński: Należy skrócić do trzech lat kadencję władz PiS

09.05.2013 15:34
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (fot. Anna Krasko/Agencja Gazeta)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że podczas czerwcowego kongresu partii będzie proponował zmianę w statucie, polegającą na skróceniu o rok kadencji władz Prawa i Sprawiedliwości - z czterech lat do trzech. Kongres PiS, który zbiera się w dniach 29-30 czerwca na Śląsku, wybierze też szefa ugrupowania.
Pierwotnie planowano, że zjazd będzie programowy, ostatecznie ma mieć charakter programowo-wyborczy. Szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński wyjaśnił, że zmiana koncepcji kongresu wynika z prerogatyw prezesa, który postanowił skrócić kadencję władz, upływającą w 2014 r.

Prezes PiS był pytany o tę kwestię na konferencji prasowej. - Mam takie osobiste przeświadczenie, przy czym to będzie decyzja kongresu, ja mogę mówić o tym zupełnie indywidualnie, że należy w statucie skrócić kadencję kierownictwa partii o rok - z czterech lat do trzech - powiedział prezes PiS.

- Cztery lata, jeśli chodzi o partię polityczną, to jest może troszeczkę zbyt długo, więc ja bym proponował - ale nie wiem, czy to przejdzie, bo różne są zdania na ten temat w partii - żeby kadencję po prostu skrócić - dodał.

"Jest dobry moment"

Pytany, dlaczego zdecydował się na zmianę charakteru czerwcowego kongresu, odparł: - Jest dobry moment i dlatego robimy kongres. - W partiach politycznych jest tak, że kongresy robi się zwykle wtedy, gdy jest dobry moment. No i jest dobry moment i to jest przesłanka tej decyzji, którą zgodnie ze statutem podejmuję jednoosobowo, ale która oczywiście była konsultowana z Komitetem Politycznym - tłumaczył.

Według niego zjazd zorganizowany "tuż przed serią wyborów w 2014 r. mógłby być obciążony różnego rodzaju sprawami, które dzisiaj można rozstrzygać w spokoju, a być może za rok ten spokój byłby już jakoś zakłócany". - Poza tym kongres programowy musielibyśmy odbyć, więc tutaj może też takie drugorzędne przyczyny typu oszczędnościowego wchodzą w grę - dodał.

Ostatni kongres PiS odbył się w marcu 2010 r. w Poznaniu. Wtedy też Jarosław Kaczyński został po raz kolejny wybrany na prezesa partii; nie miał żadnego kontrkandydata.

Zobacz także
Komentarze (90)
Kaczyński: Należy skrócić do trzech lat kadencję władz PiS
Zaloguj się
 • lukasz_rxs

  0

  Ale co byście nie wymyślili na tym kongresie to i tak nie ma na kogo zagłosować w tym kraju.... prawie wszyscy mają ręce do siebie i zerowe pojęcie o prowadzeniu państwa.

 • lukasz_rxs

  0

  ….polegającą na skróceniu o rok kadencji władz Prawa i Sprawiedliwości..... i wprowadzeniu gruntownych badań psychologiczno psychiatrycznych dla ewentualnych kandydatów na stanowisko prezesa…..

 • potulny186

  0

  Lepiej co roku. To ogóle bez znaczenia. "Mnie z funkcji Prezesa PiS może odwoła tylko Pan Bóg"

 • dorik2

  Oceniono 1 raz 1

  Kongres PiS w czerwcu wybierze szefa? Naród czeka z zapartym tchem, kto to będzie! Bukmacherzy przyjmują zakłady!

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 1 raz 1

  wielki mały imperatorek pisduszy robic szopka:) nie sciemniaj starcze, wiadomo, ze kongresik jest po to by wyciac konkurencje... stare metody rodem z Odessy:)

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 1 raz 1

  Dla Polski byłoby najlepiej rozpieprzyć śmierdzący pisuar na cztery świata strony.............

 • costa3500

  Oceniono 1 raz 1

  Dla Polski było by najlepiej skrócić tego pajaca o głowę.

 • zdun66

  Oceniono 1 raz 1

  Prezes chce tylko zrobić porządek z kandydatami na to stanowisko.
  Najpierw ich namierzy, a potem wyrzuci, tak jak wielu innych w przeszłości.
  Może być tylko jeden wódz i zbawca.

 • drbob20

  Oceniono 1 raz 1

  po co pisowi jakies kongresy, jest prezes kaczy a reszta to kacze gownojady

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje