Przejdzie Marsz Szmat. "Spódniczka dupy nie daje"

Marsz Szmat w Berlinie

Marsz Szmat w Berlinie (Fot. slutwalkberlin.de)

Marsz Szmat, czyli prowokacyjnie i wyzywająco ubranych ludzi, po raz pierwszy przejdzie przez Warszawę. Cel: walka ze stereotypami związanymi z przemocą seksualną.
Na przykład takim, że wymuszony seks z mężem lub partnerem to nie gwałt. Albo że kobieta zgwałcona sama się o to prosiła, bo była zbyt wyzywająco ubrana.

Tak stwierdził pewien kanadyjski oficer policji - powiedział w 2011 r., że kobieta - by czuć się bezpieczną - powinna unikać ubierania się "jak szmata". To zapoczątkowało ideę Marszu Szmat (ang. Slut Walk). W Warszawie manifestacja wyruszy 18 maja o godz. 13 z pl. Trzech Krzyży, a następnie Nowym Światem, ul. Królewską i Marszałkowską dotrze na pl. Konstytucji. Marsz Szmat to główne wydarzenie majowej kampanii społecznej "Razem Przeciw Przemocy Seksualnej" zainicjowanej przez Queerowe Centrum Społeczne, nieformalną organizacją nieheteronormatywnej młodzieży. Dziś w siedzibie fundacji Feminoteka odbyła się konferencja prasowa na ten temat.

- W Polsce nie robi się praktycznie nic w kwestii instytucji przeciwdziałających przemocy seksualnej, nie ma szkoleń, które uwrażliwiałyby na kwestię przemocy np. policjantów - mówiła Joanna Piotrowska, prezeska Feminoteki. -Tymczasem policja daje porady, jak się ubrać, żeby nie prowokować, jak się nie dać zgwałcić na ulicy czy w parku. Mamy złe prawo, a skala przemocy seksualnej jest niewiadoma. Według statystyk policyjnych rocznie zgłasza się dwa tysiące zgwałconych kobiet, ale z badań kryminolożki Beaty Gruszczyńskiej z Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że ofiarą gwałtów pada nawet 100 tys. kobiet.

"Marsz Szmat idzie nie tylko dla kobiet, także dla mężczyzn"

Kampanię "Razem Przeciw Przemocy Seksualnej" rozpocznie konferencja naukowa pt. "Dość mitów. Psychologiczne, kulturowe i prawne aspekty przemocy seksualnej" inspirowana wydanym przez Feminotekę i Fundację Heinricha Bölla raportem pt. "Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtów w Polsce".

- Ten raport pokazał, że żyjemy w społeczeństwie gwałtów, a przemoc seksualna łączy się z fizyczną i ekonomiczną - powiedziała Liliana Religa z Fundacji Heinricha Bölla. W ramach kampanii odbędą się też warsztaty samoobrony dla kobiet w stylu Wing Tsun Kung Fu. Na facebookowej stronie kampanii trwa też akcja pt. "Nie znaczy nie" - każdy może przysłać swoje zdjęcie z tym hasłem.

- Marsz Szmat idzie nie tylko dla kobiet, także dla mężczyzn, bo przemoc seksualna wobec mężczyzn jest obwarowana jeszcze większym milczeniem. Jest taki stereotyp, że jak ktoś nie ma ochoty na seks, to jest niepełnowartościowym mężczyzną. Sami mężczyźni wstydzą się mówić, że padli ofiarą przemocy, że ktoś wymusił na nich seks - zwróciła uwagę prezeska Queerowego Centrum Społecznego Małgorzata Kamińska ubrana w koszulkę z czerwonym prowokacyjnym hasłem: "Spódniczka dupy nie daje".

Zobacz także
 • Kolaż, który jest efektem połączenia przedwojennych fotografii i współczesnych kadrów, stworzył i opublikował na swoim blogu "Rembertów bezpośrednio" Aleksander Lesiński, mieszkaniec dzielnicy, historyk sztuki, prywatny przedsiębiorca. Dzielnica się nie zmieniła. "Rembertów przeciera oczy"
 • W pracowni sitodruku aktywiści
Syreny drukują plakaty i ulotki,
ozdoby na koszulki. Są tu dwie
maszyny, jedna dla kursantów
zgodnie z zasadą 'Zrób to sam' Uczelnia Uliczna: Tutaj uczą dziergania, teorii queer
 • Centrum Koszalina "Urodzona w Koszalinie pasuję do Warszawy" [FELIETON]
Komentarze (332)
Przejdzie Marsz Szmat. "Spódniczka dupy nie daje"
Zaloguj się
 • jacek3454

  Oceniono 1 raz 1

  Czy rzeczywiscie jest tak, ze odwaznie ubrane sa wylacznie obiektem atakow, mam watpliwosci. Czy sa statystyki, ktore tego dowodza? Przeciez ktos moze nakrecic sie ogladajac ladne zdjecia rozneglizowanych Pan, czy pornole, a potem reagowac na naturalnie ksztaltna pupe w zwyklych spodniach. Wystarczy przejzec pierwsze strony najwiekszych, tylko polskich portali, zeby znalezc cos pobudzajacego zmysly. Przeciez dzis mamy do czynienia z agresywnym marketingiem ukierunkowanym na to jak wmowic potencjalnemu nabywcy, ze gowno jest seksi i o nim zawsze marzyles, opakowane w umowe, ktora ma cie zmusic do dlugiego trwania w tym gownie, a jesli nie uratuje cie zbyt drogi Sad to reszta w imieniu dowolnej RP zajmie sie komornik. Czy ktos odwazy sie z tym walczyc, nie bo to jest duza kasa. I kolko zamyka sie. Drogie panie protestujcie, i bierzcie dobra kase za pozowanie w sesjach reklamowych. Moze zaprotestujcie przeciwko samym sobie, pod haslem: Jak mozesz zrozumiec kobiete skoro ona siebie tez nie rozumie.

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 2 razy 0

  hmmm ... bardzo ciekawe ....
  ale co innego ...
  mianowicie jak ja napiszę w komentach o DAWANIU DUPY to zostaję zmoderowany, a gazecina wypierdcza może tak sobie napisać w TYTULE arta i co

  i GÓWNO !!!

 • z20120131

  0

  "Tymczasem policja daje porady, jak się ubrać, żeby nie prowokować, jak się nie dać zgwałcić na ulicy czy w parku." To źle? Można spytać dlaczego?

 • caryca84

  Oceniono 3 razy 1

  Jak czytam komentarze mężczyzn tutaj to ręce się załamują... Równie dobrze co drugi mógłby być gwałcicielem.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 0

  Szanowne panie, a Polsce nie brakuje dżentemenów, tylko "madamów" coraz mniej, normalny mężczyzna zawsze zwróci uwagę na atrakcyjna dla niego kobietę a ta jeżeli jest zainteresowana znajdzie sposób by mu to zrekompensować i nie zawsze będzie to seks, chociaż to naturalne, kobiety też pragną "ucisku w uścisku" a nawet przemocy ale tylko z wybranym partnerem.
  Są mężczyźni którzy z różnych powodów nie szanują kobiet, to kwestia wychowania i kultury osobistej ale nie widzę aż takiego problemu w stosunkach damsko - męskich by tak drastycznie pokazywać przez panie co je ominęło i czego szukają, są bardziej subtelne metody ale tego uzywaja kobiety temperamentne i inteligentne, reszta zostaje albo świętymi albo feministkami.
  Spódniczki dają, tylko nie wszystkie i nie każdemu a część nawet lubi odgrywać "szmaty", ale tylko w pewnym układzie:)))

 • summer68

  Oceniono 2 razy -2

  "Szmaty" jak same się określają, ubierają się jak tirówki, idą ulicą, ze wzrokiem zawieszonym w dali, ignorują zawistne spojrzenia kobiet ubranych normalnie i pełne zwierzęcego pożądania spojrzenia mężczyzn. Następnie przychodzą do domu, przebierają się w dresy. I dalej są szmatami.

 • hrabia_onejski

  0

  I tak w zasadzie liczy się tylko dupa, nie szmata na niej. Kobity powinny to wiedzieć. Same zwracaja uwagę i potem pretensja do garbatego, ze nie może dopasować bluzki.

 • mypetroniusz-ak-25

  0

  a sobecka z pisu też pójdzie,bardzo mi się {podoba}.

 • ryd67

  0

  Spódniczka dupy nie daje - ale ją zakrywa lub nie bardzo zakrywa, zależy jaka jest, a jak nie zakrywa to może wywoływać niezdrowe emocje u zdrowych ludzi. Po co kusić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje