Były polski dyplomata skazany za jazdę po alkoholu

09.05.2013 13:30

Fot. Micha3 Lepecki / Agencja Gazeta

Na 6 tys. zł grzywny, 2 tys. zł świadczenia pieniężnego i 2-letni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami skazał olsztyński sąd rejonowy byłego polskiego dyplomatę z Kaliningradu Zbigniewa Ś. za jazdę autem po pijanemu. Oskarżony dobrowolnie poddał się karze.
Zbigniew Ś. został zatrzymany przez policję 11 lutego pod Dobrym Miastem, gdy prowadził samochód. Badanie wykazało 2,7 promila alkoholu w organizmie. Dyplomata tłumaczył potem śledczym, że wracał ze spotkania służbowego w Olsztynie. Po tym spotkaniu wypił - jak mówił - niewielką ilość wódki.

- Nie czułem się źle, dlatego wsiadłem za kierownicę. Chciałem wrócić do Rosji i tam wypocząć, bo następnego dnia miałem zaplanowanych mnóstwo spraw - tłumaczył Ś., który od razu po zatrzymaniu przyznał, że popełnił życiowy błąd, który przekreślił cały jego zawodowy dorobek.

Przed sądem Zbigniew Ś. przyznał się do winy, przeprosił za swe zachowanie, ale nie chciał składać wyjaśnień. Prosił sąd, by wymierzono mu karę bez orzekania o pozbawieniu wolności, nawet w zawieszeniu. W zamian proponował wyższą grzywnę i deklarował, że przez rok nie będzie kierował pojazdami.

Żal, skrucha i wysoka grzywna

Uczestnicząca w procesie prokurator zgodziła się na wyższą grzywnę kosztem wyroku w zawieszeniu, ale zażądała zakazu prowadzenia samochodów. - Pan oskarżony był pijany w znacznym stopniu - argumentowała. Ś. zgodził się na 2-letni zakaz prowadzenia aut i tak uzgodniony wyrok sąd orzekł.

- Sądzę, że wyrok jest dla pana surowy ze względu i na wysokość świadczeń finansowych i 2-letni zakaz kierowania pojazdami. W ocenie sądu wobec osób, które dotychczas były niekarane, i od początku wyrażają żal i skruchę z powodu tego, co się stało, nie należy orzekać kary pozbawienia wolności, nawet w zawieszeniu - mówił w uzasadnieniu sędzia Krzysztof Bieńkowski.

62-letni dyplomata był kierownikiem wydziału promocji handlu i inwestycji w Kaliningradzie, nadzorowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Pracował w konsulacie jako radca konsul od stycznia 2011 r. Wcześniej przebywał na placówkach w Kazachstanie i Kirgistanie. Po dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy Zbigniew Ś. założył własną działalność gospodarczą.

Zobacz także
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • kat-kk

  Oceniono 27 razy 21

  No jak dyplomata, to w Polsce jak ksiądz,2,5%% to daje 2 lata w zawieszeniu na 7 dni..Bądźcie Polacy wyrozumiali jak ksiądz morduje dziecko, jedzie za karę aż na Ukrainę.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 17 razy 15

  Dyplomata... Przeciez nie mozna traktowac dyplomaty jak zwyklego obywatela. Dostal az 8 tys zl grzywny wiec kary nawet w zawieszeniu nei mozna mu dac. Jakiz wyrozumialy sedzia. Ciekawe czy wobec wszystkich innych tak wyrozumiale orzeka.

 • hare-hare

  Oceniono 12 razy 8

  jakie to proste,wyraził skruchę ,dostał pokutę i gitara,a mógł zabić,no ale jak by to był terrorysta któremu uniemożliwiono zrobienie zamachu to z pierdla by nie wyszedł

 • spluwa-orginal

  Oceniono 9 razy 7

  " wypił - jak mówił - niewielką ilość wódki"...

  Niewielka ilosc wodki = 2,7 promila ?????????????????????????????????????

 • lokis_jarl

  Oceniono 4 razy 4

  polski dyplomata, akredytowany w kraju x w Polsce jest zwykłym obywatelem bez statusu dyplomaty
  za to objęty jest "ochroną" tylko w karju akredytacji, np. konsul Kowalski z Meksyku nie ma akredytacji w Brazylii i praktycznie rzecz ujmując odpowiada w Brazylii jak zwykły turysta

 • doktor104

  Oceniono 8 razy 4

  Jak to przecież polscy dyplomaci i generałowie nie piją.

 • n0th

  Oceniono 3 razy 3

  Zaraz...jak to ku... jest

  Były dyplomata:
  6 tys. zł grzywny, 2 tys. zł świadczenia pieniężnego i 2-letni zakaz kierowania

  Normalny szarak przy 2,7 promila:
  pozbawienie wolności do lat 2, zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do dziesięciu lat

  czyli zabranie prawka praktycznie na zawsze

  wszystkie świnie miały być równe !

 • staryrys48

  Oceniono 5 razy 3

  Ta grzywna to jakaś kpina. Dla takiego tuza to grzywna powinna być niższa jak 30 tys.

 • hulajnoga123

  Oceniono 2 razy 2

  Caly departament na Kaliningrad, no to ile kolejnych departamentow na Rosje, ile na kazde nastepne panstwo, Polska to widocznie bardzo bogaty kraj, i wlasnie to bogactwo musi promowac- ten medialny chwyt z jazda pod wplywem to promocja w stylu Michael'a Jackson'a- super

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje