W Rosji płoną szpitale psychiatryczne. Trzy w niespełna dwa tygodnie

Gdy wybuchły płomienie, w budynku znajdowało się 41 osób

Gdy wybuchły płomienie, w budynku znajdowało się 41 osób (Fot. Pavel Sergeyev AP)

Kolejny pożar szpitala psychiatrycznego w Rosji. Jeden z pacjentów zginął, inny został ranny po tym, jak ogień zajął lecznicę w Krasnodarze na południu Rosji. To trzeci tego typu incydent w Rosji w ostatnich dwóch tygodniach.
Po tym, jak wybuchł pożar, ewakuowano 42 osoby. Jednej niestety nie udało się uratować. Według wstępnych raportów zapalił się materac jednego z pacjentów. Przedstawiciel ministerstwa ds. nadzwyczajnych zapewniał Interfax, że służby ratunkowe "pojawiły się bardzo szybko". Sam pożar udało się ugasić w pół godziny.

Trzy pożary w 13 dni

Jest to trzeci pożar szpitala psychiatrycznego w ostatnich dwóch tygodniach. 1 maja pożar wybuchł w lecznicy w miejscowości Tambow. Zginął wówczas 55-letni pacjent, który udusił się dymem. Ponad pięćdziesiąt osób udało się ewakuować. Ogień ugaszono w kilka minut. - Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez pacjenta, który palił papierosy w łóżku - mówił dziennikarzom regionalny przedstawiciel ministerstwa ds. nadzwyczajnych.

Z kolei 26 kwietnia zapalił się szpital we wsi Ramienskij, około 40 kilometrów na północ od stolicy Rosji.

38 ofiar pożaru szpitala pod Moskwą

Gdy pojawiły się płomienie, w budynku znajdowało się 41 osób. Zginęło 38, dziewięć kobiet i 29 mężczyzn, w tym dwaj przedstawiciele personelu medycznego. Z pożogi uratowało się dwóch pacjentów i pielęgniarka. Anonimowe źródło w policji, przywoływane przez ITAR-TASS, podało, że ofiary nie miały szans na ratunek. Pożar wybuchł, gdy spali. Część z nich próbowała się ratować, ale zatruła się dymem, budynek właściwie doszczętnie spłonął.

Pożary w placówkach służby zdrowia nie są w Rosji rzadkością. Wiadomo o co najmniej 18 przypadkach w ciągu ostatnich siedmiu latach. W 2009 roku w Republice Komi w domu starców zginęły 23 osoby. Dwa lata wcześniej, w pożarze w mieście Tula zginęły 32 osoby. Także w 2007 roku w pożarze w domu opieki zginęło 61 osób.

Zobacz także
 • Protest krewnych osób, które zaginęły podczas katastrofy budynku Rana Plaza w Bangladeszu Bangladesz: w zawalonym budynku wybuchł pożar
 • Na barce w porcie w Alabamie wybuchły zbiorniki z paliwem. Trzy osoby zostały poważnie ranne Eksplozje zbiorników z paliwem na barce w Alabamie. Trzy osoby w stanie krytycznym
Komentarze (28)
W Rosji płoną szpitale psychiatryczne. Trzy w niespełna dwa tygodnie
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Doskonały temat żeby doje.bać Ruskim w święto zwycięstwa. Po co mają się cieszyć w największe święto obchodzone od 1945r skoro można rozpylić mglę z gówna. Kto by pomyślał że jeszcze parę godzin temu był tu temat rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowską rzeszą. Ciekawe kto interweniował aby go zdjąć z portalu?

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jest budowana prawdziwa demokracja.?
  Niechaj te nieszczesliwe praktyki,beda chwila
  zadumy dla zwolennikow idei na wodzie patykiem
  pisanych.

 • annx78

  Oceniono 1 raz -1

  @suupertlumacz
  gdzie widziałes w polsce klinike psychiatryczna??

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy -2

  W zasadzie, ten kraj jest jednym wielkim szpitalem psychiatrycznym.

  Po niemiecku sadza nazywa się Ruß. Zatem Rußland = kraj sadzy.

 • anthrax_2

  Oceniono 2 razy 0

  No i gdzie teraz będą zamykać opozycjonistów ?

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 1

  Byl kiedys A. Hitler ,J. Stalin,
  jest teraz W. Putin ,a unas,
  kto?

 • dyzurnydebil

  Oceniono 2 razy -2

  a chinskich mordercow nie mozna nawet skomentowac ...
  strach padl na redaktorkow...
  zobaczcie na youtube :"wypadek w chinach nikt nie pomogl dziewczynce" ,i skomentujcie gdziekolwiek .
  jak dla mnie chinczycy, to potwory z innej planety.

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy -4

  PSYCHIATRIA JEST JEDYNĄ DZIEDZINĄ NAUKI W KTÓREJ W CIĄGU OSTATNICH 200 (DWUSTU) LAT BYŁ REGRES POZA USA I ROSJĄ (ZSRR). Przed Napoleonem poziom psychiatrii był wyższy niż obecnie.
  Przyczyn tego niezwykłego stanu należy szukać w nadmiernym humanitaryzmie Europy a zwłaszcza Niemiec (Bismarck) . Ułomność umysłowa zwalnia od odpowiedzialności karnej, służby wojskowej, zapewnia wyżywienie i kwaterę (wojak Szwejk). Wyższy poziom psychiatrii w USA i w Rosji (ZSRR) wynika ze stosowania tam psychiatrii do celów wojskowych i wywiadowczych
  ………………..
  Sensacyjne zweryfikowane informacje od zaprzyjaźnionej wariatki (schizofreniczki).
  1. Ponad 3 razy więcej hospitalizowanych kobiet niż mężczyzn; wynika to zarówno ze względu mniejszej ambicji jak i z powodu chęci doraźnego poprawienia sytuacji bytowej.
  2. Dla pierwszej hospitalizacji odsetek symulantek przekracza 70%
  3. Dla świętego spokoju pacjentom obu płci przepisuje się nadmierne ilości leków uspokajających. Popularne jest RELANIUM; maksymalna dzienna dawka to 20 miligramów, znajomej ordynowano 15 mg przez kilkanaście lat., najzdrowszego by zamieniło w wariata… Na szczęście pacjenci nie są kontrolowani czy przyjmują wydane leki, nie wykupują recept, a relanium można sprzedać znacznie powyżej ceny aptecznej, jeszcze kilka lat temu interes był dużo lepszy niż na viagrze. Co ciekawe, nie ma zakazu palenia (wychowanie bezstresowe?), a spożycie kawy znacznie powyżej przeciętnej, a przecież oba nałogi podwyższają chwilowo ciśnienie czyli działają przeciwnie do relanium…
  4. Psychiatrzy pierwszego kontaktu to niemal wyłącznie kobiety. Prywatna praktyka nie istnieje. Dla zapewnienia sobie etatów wyznaczają częste wizyty kontrolne, a przy każdej niewyznaczonej wizycie zapewniają dojazd pacjenta specjalnie wezwaną karetką do miejsca hospitalizacji przy najmniejszej sugestii.
  5. Atrakcyjność pacjentek jest powyżej średniej. O dziwo, brak wykorzystywania seksualnego przez personel. Kiedyś były przypadki gwałtów przez pacjentów. Kobiecość znacznie powyżej przeciętnej. Dzietność też. Z tego powodu, jak również z powodu częstego napływu krwi do miednicy w czasie orgazmów, pacjentki mają na czym siedzieć i czym oddychać…
  6. Lokalny OPS pośredniczy w przekazywaniu centralnie przyznawanego DODATKU OPIEKUŃCZEGO niezależnego od dochodów. Znajoma pozostawała DWADZIEŚCIA LAT BEZ NALEŻNEJ LEGITYMACJI INWALIDY PIERWSZEJ GRUPY, A PRZEZ TRZY LATA BEZ DOWODU.OSOBISTEGO
  7. Mają nakaz eksmisji od 5 lat, wyłączony prąd od dwóch, w zimie woda zamarza na podłodze, ale jak nieletnia córka chciała popełnić samobójstwo z użyciem tabletek matki , i nakłoniła do próby przyjaciółkę, to lokalny sąd kosztami KURATORA obarczył tę rodzinę. Nie wystąpili z podaniem o zwolnienie…
  8. Za namową pań z OPS wariatka wystąpiła o alimenty. Sąd przyznał je hojnie, z wyrównaniem za rok do tyłu, bo miały być od osoby prywatnej , od męża, SŁUSZNIE BEZ UWZGLĘDNIENIA ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO . Dopiero po przyznaniu jej alimentów przez sąd, OPS przyznał jej zasiłek socjalny. Jego wysokość została pomniejszona o ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY potraktowany jako dochód. Wbrew obowiązującemu prawu, nawet ten zaniżony zasiłek jest wstrzymywany gdy komornik wypłaca jej ZALEGŁE ALIMEMENTY. Ponieważ również większość z pozostałych w Polsce to idioci, wyjaśniam że jest to równoznaczne z dofinansowaniem lokalnego KOMORNIKA i BUDŻETU LOKALNEGO OPS nie tylko z budżetu centralnego, ale również z zasobów tego wegetującego małżeństwa.

 • city-zen

  Oceniono 3 razy 1

  Palą się "cytadele" poprzedniego systemu, w którym niebezpieczni dla tego sytstemu ludzie byli internowani. A może zmarł właśnie nieświadomy podpalacz? Takie jest przeznaczenie, ale, czy można je zdeterminować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje