W Rosji płoną szpitale psychiatryczne. Trzy w niespełna dwa tygodnie

09.05.2013 12:46
Gdy wybuchły płomienie, w budynku znajdowało się 41 osób

Gdy wybuchły płomienie, w budynku znajdowało się 41 osób (Fot. Pavel Sergeyev AP)

Kolejny pożar szpitala psychiatrycznego w Rosji. Jeden z pacjentów zginął, inny został ranny po tym, jak ogień zajął lecznicę w Krasnodarze na południu Rosji. To trzeci tego typu incydent w Rosji w ostatnich dwóch tygodniach.
Po tym, jak wybuchł pożar, ewakuowano 42 osoby. Jednej niestety nie udało się uratować. Według wstępnych raportów zapalił się materac jednego z pacjentów. Przedstawiciel ministerstwa ds. nadzwyczajnych zapewniał Interfax, że służby ratunkowe "pojawiły się bardzo szybko". Sam pożar udało się ugasić w pół godziny.

Trzy pożary w 13 dni

Jest to trzeci pożar szpitala psychiatrycznego w ostatnich dwóch tygodniach. 1 maja pożar wybuchł w lecznicy w miejscowości Tambow. Zginął wówczas 55-letni pacjent, który udusił się dymem. Ponad pięćdziesiąt osób udało się ewakuować. Ogień ugaszono w kilka minut. - Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez pacjenta, który palił papierosy w łóżku - mówił dziennikarzom regionalny przedstawiciel ministerstwa ds. nadzwyczajnych.

Z kolei 26 kwietnia zapalił się szpital we wsi Ramienskij, około 40 kilometrów na północ od stolicy Rosji.

38 ofiar pożaru szpitala pod Moskwą

Gdy pojawiły się płomienie, w budynku znajdowało się 41 osób. Zginęło 38, dziewięć kobiet i 29 mężczyzn, w tym dwaj przedstawiciele personelu medycznego. Z pożogi uratowało się dwóch pacjentów i pielęgniarka. Anonimowe źródło w policji, przywoływane przez ITAR-TASS, podało, że ofiary nie miały szans na ratunek. Pożar wybuchł, gdy spali. Część z nich próbowała się ratować, ale zatruła się dymem, budynek właściwie doszczętnie spłonął.

Pożary w placówkach służby zdrowia nie są w Rosji rzadkością. Wiadomo o co najmniej 18 przypadkach w ciągu ostatnich siedmiu latach. W 2009 roku w Republice Komi w domu starców zginęły 23 osoby. Dwa lata wcześniej, w pożarze w mieście Tula zginęły 32 osoby. Także w 2007 roku w pożarze w domu opieki zginęło 61 osób.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • unnabujp

  Oceniono 22 razy 16

  Mysle ze sa one zlokalizowane w miejscach ktore sa bardzo cenne dla deweloperow, "nowych ryskich" i calej tej halastry ( budynki sa stare, niemozliwa jest odbudowa i "apetyczna dzialeczka" jest do zagospodarowania ).

 • kalebas

  Oceniono 19 razy 11

  Może hydroterapia się nie sprawdziła i to jest nowa rosyjska metoda leczenia ogniem.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 9 razy 5

  A przyczyny pożarów ten serwis informacyjny poda? "Zapalił się materac" - znaczy samozapłon?

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jest budowana prawdziwa demokracja.?
  Niechaj te nieszczesliwe praktyki,beda chwila
  zadumy dla zwolennikow idei na wodzie patykiem
  pisanych.

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 1

  Byl kiedys A. Hitler ,J. Stalin,
  jest teraz W. Putin ,a unas,
  kto?

 • city-zen

  Oceniono 3 razy 1

  Palą się "cytadele" poprzedniego systemu, w którym niebezpieczni dla tego sytstemu ludzie byli internowani. A może zmarł właśnie nieświadomy podpalacz? Takie jest przeznaczenie, ale, czy można je zdeterminować?

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Doskonały temat żeby doje.bać Ruskim w święto zwycięstwa. Po co mają się cieszyć w największe święto obchodzone od 1945r skoro można rozpylić mglę z gówna. Kto by pomyślał że jeszcze parę godzin temu był tu temat rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowską rzeszą. Ciekawe kto interweniował aby go zdjąć z portalu?

 • anthrax_2

  Oceniono 2 razy 0

  No i gdzie teraz będą zamykać opozycjonistów ?

 • annx78

  Oceniono 1 raz -1

  @suupertlumacz
  gdzie widziałes w polsce klinike psychiatryczna??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje