Zalewski: Rzezie na Wołyniu były ludobójstwem. Ukraińcy muszą je potępić

09.05.2013 07:54
Paweł Zalewski

Paweł Zalewski (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

- Nie potępiamy wszystkich Ukraińców za rzezie na Wołyniu, ale oczekujemy, że oni potępią te zbrodnie. To warunek pojednania - powiedział Paweł Zalewski, eurodeputowany PO, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
- Na Wołyniu doszło do ludobójstwa. Wynika to z badań historyków i wspomnień świadków - mówi Zalewski, który współprzewodniczy Polsko-Ukraińskiemu Forum Partnerstwa. Głosy badaczy, którzy twierdzą, że wydarzenia na Wołyniu miały charakter wojny domowej, określił jako "sprzeczne z prawdą historyczną".

"Kaczyński zmarnował szansę. Jego doradcy dostawali odznaczenia od Juszczenki"

- 70. rocznica rzezi wołyńskiej to ostatnia szansa, by ją obchodzić z ludźmi, którzy pamiętają tamte wydarzenia - podkreślał Zalewski. Dodał, że pięć lat temu Lech Kaczyński zmarnował tę szansę, praktycznie wycofując się z udziału w obchodach rocznicowych.

- Stało się tak głównie za sprawą jego doradców, którzy odbierali wysokie odznaczenia państwowe z rąk prezydenta Wiktora Juszczenki. Tego samego, który przywódcę UPA Stepana Banderę uczynił bohaterem narodowym Ukrainy - rzucił europoseł.

Oddzielmy kwestię ludobójstwa od bieżącej polityki

Według Zalewskiego tym razem obchody powinny zawierać dwa elementy: uczczenie pamięci pomordowanych w duchu prawdy historycznej, ale także apel o pojednanie.

Jednocześnie Zalewski podkreślił, że zależy mu na tym, żeby "oddzielić kwestię pojednania i dyskusję o ludobójstwie od bieżącej polityki". - Najważniejsze, by nie uaktywnili się ci, którzy chcą w Polsce wykorzystać tę kwestię do własnych interesów politycznych. Mogliby zepsuć proces pojednania, który już się rozpoczął - stwierdził.

Cały wywiad można przeczytać na stronie "Rzeczpospolitej" >>>

Zobacz także
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • lignan

  Oceniono 101 razy 91

  Wyjatkowo trafne przemyślenia Zalewskiego. Szczerze powiem, że tego się po nim nie spodziewałem... 150 tys. Polaków bestialsko zamordowanych nie tylko na Wołyniu, ale i na Podolu i w Małopolsce Wschodniej woła o pamięć, którą im odbierano przez całe dziesięciolecia...
  A polityka Kaczyńskiego w tej kwestii była wiecej niż obrzydliwa...

 • elkipan

  Oceniono 95 razy 83

  Dla przypomnienia należy dodać, że rzeź wołyńska dotyczy kilkakrotnej ilości ofiar niż mord katyński.

 • ben-oni

  Oceniono 104 razy 62

  Wczoraj - 8 maja i nic. Dzisiaj - 9 maja i jeszcze większe NIC. Mija 68 rocznica Zwycięstwa a GW milczy dając w zamian teksty o zegarkach Nowaka i kolejnych paranojach Macierewicza. Władze państwowe milczą. Żadnej defilady ani nawet przemówienia prezydenta.

  Naród który traci pamięć jest skazany na zagładę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Czyżby POlandia nie chciała urazić Angelę - tacy już jesteśmy europejscy?? (a rocznicę powstania żydowskiego w getcie świętowali jak potłuczeni!)

 • alesieporobilo

  Oceniono 66 razy 60

  Mordercy Polakow w Malopolsce Wschodniej wciaz tam zyja i maja sie swietnie. Zastanawiajacym jest fakt, ze swiat sciga zbrodnie nazistow niemieckich a nie sciga zbrodni nazistow ukrainskich. Czas najwyzszy to zmienic.

 • januszz4

  Oceniono 60 razy 54

  Warto również pamiętać, że ludobójstwo na Kresach łączyło się z niebywałym okrucieństwem i zwyrodnieniem. W wielu przypadkach to nie było zwykłe rozstrzeliwanie ludzi ale potworne tortury i bestialskie znęcanie się nad ofiarami.

 • jurek42

  Oceniono 51 razy 47

  Moja umierająca Mama, ocalona w rzezi wołyńskiej przez całe życie chciała uchronić swoje dzieci od wspomnień z przeszłosci. W moim domu nigdy nie rozmawiano o czasach wojny. Kiedy jako młodzy chłopiec próbowałem się dopytywać o tamte czasy, rodzice umiejętnie zmieniali temat na bardziej radosny budowania naszej rodziny od nowa. Jenak na łozu śmierci, Mama wyznała, ze tamte straszne czasy ciągle Jej towarzyszyły przez całe życie. Budzi la się w nocy i nasłuchowała czy Ukraińcy ne idą wymordowac Jej rodzinę .... nie wiem czy można dzieci zbrodnarzy ukraińskich nie powinny żyć w prawdzie o swoich rodzicach. Zbrodnia jest zbrodnią a ludobójstwo nigdy nie powinno być zapomniane ..... ku przestrodze zyjących.

 • wieszczkamil

  Oceniono 43 razy 43

  Nie oszukujmy się ukraińcy mają i mieli nas gdzieś nawet gdy mieszkali w naszym państwie cięgle spiskowali.
  Nie kierowali tej akcji na wrogów ale na własnych sąsiadów a eaz jako państwo nie chcą sie do tego przyznać .Nie oszukujmy sie upa to byli zwykli bandyci....

 • fakiba

  Oceniono 39 razy 35

  Trzeba mówić prawdę i tyle a nie dla jakichś orderów i żeby mieć kolegę udawać że to nie tak było jak było w rzeczywistości

 • zdzisiek66

  Oceniono 37 razy 33

  Yeronimo, jeśli na serio uwierzyłeś w ukraińskie teorie o tym, że prześladowania sanacyjnego rządu są usprawiedliwieniem do zorganizowania i przeprowadzenia akcji wymordowania w nadzwyczaj bestialski sposób 100 tysięcy ludzi, niezależnie od płci i wieku, to możesz przybić piątkę z tym profesorem, który twierdzi, że Żydzi sami są sobie winni za Holocaust.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje