Zalewski: Rzezie na Wołyniu były ludobójstwem. Ukraińcy muszą je potępić

09.05.2013 07:54
Paweł Zalewski

Paweł Zalewski (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

- Nie potępiamy wszystkich Ukraińców za rzezie na Wołyniu, ale oczekujemy, że oni potępią te zbrodnie. To warunek pojednania - powiedział Paweł Zalewski, eurodeputowany PO, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
- Na Wołyniu doszło do ludobójstwa. Wynika to z badań historyków i wspomnień świadków - mówi Zalewski, który współprzewodniczy Polsko-Ukraińskiemu Forum Partnerstwa. Głosy badaczy, którzy twierdzą, że wydarzenia na Wołyniu miały charakter wojny domowej, określił jako "sprzeczne z prawdą historyczną".

"Kaczyński zmarnował szansę. Jego doradcy dostawali odznaczenia od Juszczenki"

- 70. rocznica rzezi wołyńskiej to ostatnia szansa, by ją obchodzić z ludźmi, którzy pamiętają tamte wydarzenia - podkreślał Zalewski. Dodał, że pięć lat temu Lech Kaczyński zmarnował tę szansę, praktycznie wycofując się z udziału w obchodach rocznicowych.

- Stało się tak głównie za sprawą jego doradców, którzy odbierali wysokie odznaczenia państwowe z rąk prezydenta Wiktora Juszczenki. Tego samego, który przywódcę UPA Stepana Banderę uczynił bohaterem narodowym Ukrainy - rzucił europoseł.

Oddzielmy kwestię ludobójstwa od bieżącej polityki

Według Zalewskiego tym razem obchody powinny zawierać dwa elementy: uczczenie pamięci pomordowanych w duchu prawdy historycznej, ale także apel o pojednanie.

Jednocześnie Zalewski podkreślił, że zależy mu na tym, żeby "oddzielić kwestię pojednania i dyskusję o ludobójstwie od bieżącej polityki". - Najważniejsze, by nie uaktywnili się ci, którzy chcą w Polsce wykorzystać tę kwestię do własnych interesów politycznych. Mogliby zepsuć proces pojednania, który już się rozpoczął - stwierdził.

Cały wywiad można przeczytać na stronie "Rzeczpospolitej" >>>

Zobacz także
Komentarze (96)
Zalewski: Rzezie na Wołyniu były ludobójstwem. Ukraińcy muszą je potępić
Zaloguj się
 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 2 razy 0

  Leo Hochberg :w latach 1947-1955 sędzia i sekretarz Zgromadzenia Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego, a w latach 1955-1957 sędzia Sądu Najwyższego.
  22. Urodzony 15 listopada 1898 r. w Jarosławiu, syn Dawida,, w stalinowskiej prokuraturze był odpowiedzialny za sprawy szczególne. Przykładowo 3 maja 1948 r. Najwyższy Sąd Wojskowy wyrok na Pileckiego utrzymał w mocy. Z ramienia Naczelnej Prokuratury Wojskowej dopilnował tego mjr Rubin Szwajg. Niedawno Interpol dostarczył stronie polskiej takie oto dane: “Rubin Szwajg – SHATKAY Reuben, s. David, ur. 15 listopada 1898 r., zm. 19 kwietnia 1992 r. w Izraelu.
  23.Podlaski Hersz, syn Mojżesza i Szpryncy Austern, ur. 7 marca 1919 r. w Suwałkach. Później imiona rodziców zmieniono – odpowiednio – na Maurycego i Stanisławę. W 1956 r. Henryk Podlaski zaczął używać imienia Bernard, po czym ślad po nim zaginął. Jak można domniemać po kolejnej zmianie nazwiska ukrywanej w 3 RP pod fasadą tzw. ,,Ustawy o ochronie danych osobowych’’
  24.Marian Frenkiel – niby-pułkownik, prokurator wojskowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, szef Oddziału Naczelnej Prokuratury Wojskowej (październik 1950 – listopad 1956), członek Partii od 1954, do którego obowiązków należało prowadzenie i nadzorowanie śledztw w sprawach wojskowych

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 2 razy 0

  Zmienione prawo w Polsce zabierajace wlascicielom gruntu mineraly ,czy wode pod powierzchnia jest rabunkiem ! Trzeba zapobiec całkowitemu wywłaszczeniu Polaków Z ICH ZIEMI . Zaciągnięte przez warszawski judenrat bilionowe pożyczki mogą byc tylko spłacone terytorium naszego państwa (obawiam sie ze wszystko obłożyli hipoteka) - powtarzam -NASZEGO PANSTWA.Warszawski judenrat -czyli tzw polski rzad jest obcą agentura ,działa wbrew konstytucji i na szkodę Polaków . Dlatego wszystkie jego ustawy , umowy ,darowizny nie mogą mieć mocy prawnej jako ze powstały na gruncie przestępstwa . To musimy głosić wszem i wobec . W wolnej Polsce osoby biorący udział i odnoszące korzyści z przestępstwa będą surowo ukarane bez wzgledu na to jakimi obywatelami są.Nawet wlasciciele firm dzialajacy na szkode swoich firm sa w świetle prawa przestępcami ,a co dopiero rządy niewierne swojemu narodowi.

 • gate.of.delirium

  Oceniono 1 raz 1

  No, cóż. Widzę, że dla władzy politycy PO i PiS-u nawet z hitlerowcami by się wycałowali, a cóż dopiero z ukraińskimi nazistami z "Svobody" czy UNA-UNSA...

 • barbara333-4

  Oceniono 3 razy 3

  Ludobójstwo banderowskich oprawców na Polakach przez całe dziesięciolecia są tematem tabu . Tak jak dla mnie jest oburzające , zdumiewające gloryfikowanie po 89 r akowców i przyznawanie im najwiekszych orderów polskich . Dla mnie większa część ludzi z AK - to byli takze bezlitośni mordercy własnych rodaków , żydów. To przeważnie w tamtych czasach grupa młodych gó...arzy, którym dano broń i robiono z nich wykonawców wyroków śmierci bez żadnych sądów. Były to przewaznie porachunki osobiste , napady , grabieże, pomówienia ... itd. Po latach jest wiele na ten temat książek, które wydano za granicą, w Polsce nie maja nakładów, w internecie można znaleź wiele wspomnień ludzi , świadków - o działalności AK w Polsce. . To są przerażajace dokumenty. Mojego wujka Ak zabiło w ostatnich dniach wojnu, a był porucznikiem. Zabito go wraz z jego adiutantem żydem. Przed śmiercią skarzył się mojej mamie, ze AK kazało mu zlikwidować zyda. Odmówił. I nigdy juz nie wrócił. Prawica lubuje się w AK, ... kocha kiboli , faszystowskich ONR ców..... historia się powtarza.

 • wojciech_mlody

  Oceniono 1 raz 1

  Ziemie ukraińkie to polskie ziemie!!!Zagrabione przez sowietów!!!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  @yeronimo

  Juz ci przy twym poprzednim poscie powiedzialam, ze bredzisz jak poplatany, a o historii tego okresu wiesz tyle, ile ci w komuszym podreczniku napisano.
  Coz, uzupelnianie luk w twojej wiedzy na forum mija sie z celem - to rzucanie perel przed wieprze. Za to zadam ci tu tylko jedno pytanie: czy chamy z Jedwebnego tez mialy "uzasadniony powod" do wymordowania swych zydowskich sasiadow, he? Przeciez jak sam piszesz: bez istotnego powodu nikt sie nie rzuca z nozem na sasiada. A tym bardziej nie pali go zywcem w stodole...
  Czekam na twa kolejna PC spiewke.:)))

 • 123waz

  Oceniono 4 razy 4

  Nasza telewizja juz nie uczy i nie informuje . Ani Włoyń, Podole..mord, ludobójstwo , pamięć ofiar tamtej rzezi faszysty i mordercy Bandery i ukraińskich oprawców- to nie temat dla tych lalusiowatych dziennikarzy , którzy tylko umieją wymawiać, i pławić sie w opluwaniu historii PRLU......Telewizja , a przede wszystkim TVN24 stało sie tabloidowe, plotkarskie , szukające sensacji, i na temacie suflera Millera jadą non stop tydzień, zegarki Nowaka, Europa plus , której nie ma , śliniący się Kalisz .....a tematy gospodarcze, tematy przeszłości, rocznicowe - nikogo nie obchodzą. Tematy o świecie , o postrzeganiu nas, o naszych politykach za granicą NIC NIC . Niedouczeni dziennikarze prowadzą takie tematy , które im "leżą " - a więc , że PRL to był reżim i dyktatura - ze to i owo. I tak telewizja zakłamuje nam wszystko. Karmi nas papką plotek, słówek, które polityk wybełkota i można o tym mówić godzinami od porannej audycji, po Morozowskiego o 18, po fakty po faktach, po Olejnikową , szkiełko , powtórki po 24 tej....

 • jonkasta

  Oceniono 8 razy 8

  To było straszne ludobójstwo. Te ofiary czekają na pamięc i na wskazanie winnych. Nie doczekały sie, ani w PRLU, ani w Polsce solidarnoscviowej...zawsze z pobudek politycznych, wstrętnych.... za to zaniechanie i ukrywanie prawdy- powinny srodowiska podjac po tylu latach temat. Zamordowano bestialsko dzieci, kobiety, noworodki roztrzaskiwano o sciany lub drzewa, palono rodziny w domowiskach. To haniebne, ze tyle lat zakłamuje sie historię.

 • pandada

  Oceniono 4 razy -2

  Pogodzenie się wcale wiele nie wymaga. Można przywołać tu współpracę polskich i ukraińskich faszystów.
  Polacy z ONR twierdzą, że są kontynuatorami myśli skrajnych odłamów endecji, a te uważały, że Ukraińców należy wynarodowić, zniszczyć ich kulturę, "nawrócić".
  Ukraińcy ze Swobody czczą nacjonalistów Bandery, są wobec nich bezkrytyczni, to są dla nich "żołnierze wyklęci".
  I mimo to faszyści z ONR zapraszają faszystów ze Swobody na Marsz Niepodległości, uczestniczą we wspólnych kongresach itd.
  Zatem pojednać można się też dzięki kłamstwu i głupocie, a przede wszystkim odnalezieniu wspólnego wroga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje