Prorządowa gazeta ukarana za rasistowski artykuł o Romach. Przyjaciel Orbana zapłaci za słowa o ''zwierzętach''

09.05.2013 06:42
Romowie zostali skandalicznie określeni w prorządowej węgierskiej gazecie

Romowie zostali skandalicznie określeni w prorządowej węgierskiej gazecie (Fot. SUSANA VERA REUTERS)

Węgierski Państwowy Zarząd Mediów (NMHH) ukarał grzywną prawicowy dziennik "Magyar Hirlap" za rasistowski artykuł. Zdaniem komentatorów to przełomowa decyzja, bo od utworzenia w 2010 roku urząd wymierzał kary jedynie mediom sprzyjającym opozycji.
Sprzyjająca rządowi gazeta musi zapłacić grzywnę w wysokości 250 tys. forintów (ok. 3,5 tys. zł) za tekst swego czołowego publicysty Zsolta Bayera na temat incydentu z udziałem Romów - orzekł wpływowy NMHH, powołując się na artykuł 17 węgierskiej konstytucji, zakazujący "podżegania do nienawiści na tle rasowym".

Kolega premiera

Zsolt Bayer to jeden z najbliższych współpracowników premiera Viktora Orbana. Razem z nim zakładał rządzący Fidesz i otrzymał legitymację partyjną z numerem 5. Nie pełni żadnej funkcji politycznej, ale często przemawia na wiecach u boku Orbana i organizuje prorządowe demonstracje z udziałem zwolenników prawicy.

W artykule, który ukazał się 5 stycznia, Bayer określił romską mniejszość na Węgrzech mianem "zwierząt niezasługujących na to, by żyć jak istoty ludzkie". Publicysta stwierdził, że "wielu Romów to zabójcy, których należy natychmiast wyeliminować".

Artykuł powstał po tragicznym incydencie, który miał miejsce w sylwestra w miejscowości Szigethalom niedaleko Budapesztu. Podczas bójki węgierskich bokserów z Romami jeden ze sportowców został zaatakowany nożem i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Jeden artykuł, burza w całym kraju

Po publikacji artykułu na Węgrzech rozpętała się burza. Podczas masowych demonstracji organizowanych przez organizacje obywatelskie protestujący nosili szale z napisem "Jestem Romem" i żądali, by Orban osobiście potępił słowa Bayera i usunął go z partii. Szef opozycyjnego ugrupowania Razem 2014 Gordon Bajnai domagał się, by prokurator generalny oskarżył Bayera o podżeganie do nienawiści rasowej.

Od kontrowersyjnego artykułu zdystansował się wówczas wicepremier i minister sprawiedliwości Tibor Navracsics, jednak rzecznik Fideszu Mate Kocsis ocenił, że publicysta miał rację, choć wyraził się w "kontrowersyjny sposób".

W kolejnym artykule Bayer twierdził, że został źle zrozumiany. "Nie pisałem o fizycznej likwidacji romskiej mniejszości, ale o tym, że jej przedstawiciele powinni respektować zasady społecznej koegzystencji w naszym kraju" - przekonywał.

Dziennikarz od mocnych określeń

Artykuły Bayera nie od dziś budzą kontrowersje na Węgrzech. W 2009 roku publicysta zaatakował węgierskich dziennikarzy pochodzenia żydowskiego po wypowiedzi dziennikarza Rudolfa Ungvaryego, który ostrzegał, że wygrana Fideszu w wyborach oznacza objęcie władzy przez ludzi, których przodkowie zabijali Żydów.

Węgierscy komentatorzy uznali decyzję NMHH za "symboliczną i przełomową", gdyż urząd ten wielokrotnie nakładał grzywny na media sprzyjające opozycji (np. telewizja RTL Club i rozgłośnia Klubradio), ale dotąd ani razu nie interweniował w sprawach dotyczących mediów prorządowych.

NMHH został utworzony w lipcu 2010 roku na podstawie ustawy medialnej znowelizowanej głosami deputowanych Fideszu. Rządząca prawica sprawuje w nim pełną kontrolę.

Decyzje NMHH, uprawnionego do wymierzania wysokich kar finansowych mediom, które "nie reprezentują w sposób zrównoważony politycznych punktów widzenia", wielokrotnie krytykowały Komisja Europejska, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • trup

  Oceniono 156 razy 96

  Brak tolerancji dla zwierzęcych zachowań ludzkiego bydła należy raczej szanować a nie karać.

  Jeśli cyganie mają żyć w nowoczesnych krajach europejskich w XXI wieku to muszą respektować
  normy, które nas wszystkich obowiazują. A jeśli sami wybierają drogę upodlenia, przestępstwa i wiecznej zabawy zamiast pracy, niech nie maja do nikogo pretensji, że są traktowani jak śmieci.

 • elektronik_99

  Oceniono 107 razy 77

  Gdy zobaczy się na żywo taką romską wioskę, to zaczyna się rozumieć skąd biora się rasistowskie poglądy u Węgrów czy skądinąd sympatycznych i tolerancyjnych Słowaków.

 • ciemnastronaksiezyca

  Oceniono 60 razy 42

  Sami wybrali sobie taki a nie inny sposób zycia więc wszelkie lamenty obrońców demokracji i praw człowieka są śmieszne. Nie mam nic do żadnej rasy, kolru skóry czy religii, ale nie mogę udawać że nie widzę tego wszystkiego co z uporem prezentują Cyganie. Jesli ktoś chce żebym ten cały bałagan zaakceptował i zakochał sie z tej uciśnionej mniejszości...to nic z tego! W tym przypadku moge byc rasistą...sorry...

 • aghrra

  Oceniono 52 razy 30

  Kara powinna być ale za obrażanie zwierząt które porównuje się do cyganów Bądźmy humanitarni !

 • menago1916

  Oceniono 47 razy 29

  Widziałem jak żyją cyganie w okolicach jednego z budapesztanskich dworców, która zreszta niemal całkowicie opanowali. Nawet na podstawie takich obserwacji mogę napisać, ze zgadzam sie w 100% z Bayerem. A i nie wiem kto zorganizował demonstracje broniące cyganstwo - mieszkańcy Budapesztu traktują ich jak wszy.

 • losiu4

  Oceniono 32 razy 22

  fakt, przesadził. Co jak co, ale zwierzęta o swoje "mieszkania" dbają...

  Pozdrawiam\

  Losiu

 • czechy11

  Oceniono 41 razy 13

  Kocham zwierzęta-są normalne, wdzięczne i nie robią niczego na złość ani po to aby miec mieć mieć. Zdecydowanie przewyższają intelektualnie ludzi, którym ciągle mało mało mało i wszytsko się nalezy. Największa plagą ziemi są ludzie. Również ci, którzy uważają, że wszyscy żyjący inaczej musza się do nich dostosować.

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 21 razy 11

  Syf, malaria, bród, smród, ubóstwo i przestępczość ale mamy podziwiać i afirmować, bo inaczej jesteśmy rasistami. Nawet jak cygańscy bandyci machają nożami.

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 9

  "Sprzyjająca rządowi gazeta musi zapłacić grzywnę w wysokości 250 tys. forintów (ok. 3,5 tys. zł) ..."

  850€, no to po "Magyar Hirlap".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje