UJ o włos, ale znów przed UW. Kto najlepiej kształci w kraju? [RANKING UCZELNI]

09.05.2013 06:13
Uniwersytet Jagielloński, nieznacznie, ale kolejny rok z rzędu wyprzedził w rankingu Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Jagielloński, nieznacznie, ale kolejny rok z rzędu wyprzedził w rankingu Uniwersytet Warszawski (Fot. AG)

- Uniwersytet Jagielloński o włos (0,08 pkt) przed warszawskim uniwersytetem - czołówka zwycięzców sprzed roku utrzymała swoje pozycje w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych 2013 Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" oraz "Rzeczpospolitej".
Trzeci, z większą już stratą, jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a czwarta - Politechnika Warszawska. W zestawieniu uczelni ekonomicznych na pozycję lidera powróciła po roku Szkoła Główna Handlowa. W rankingu niepublicznych uczelni magisterskich ponownie niekwestionowanym liderem jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z rankingu uczelni niepublicznych ubyło 30 szkół, co odzwierciedla malejącą liczbę studentów.

W gazecie czytamy też, że po raz pierwszy kapituła oceniła też 40 najpopularniejszych kierunków na polskich uczelniach, sprawdzając, gdzie najlepiej wykłada się np. językoznawstwo, a gdzie psychologię, energetykę czy kierunki muzyczne. Tu po wynikach widać, że mamy dwa silne ośrodki akademickie - Warszawę i Kraków. W nich zaś dominują trzy uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Jagielloński.

- Wieloletnia obserwacja wyników rankingu pokazuje, że najlepsze polskie uczelnie wciąż umacniają swoją pozycję - mówi prof. Marek Rocki z kapituły rankingu.

Więcej na stronie "Rzeczpospolitej"

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • suwakwrozporku

  Oceniono 165 razy 147

  Plagiaty, wieloetatowość, nepotyzm i kumoterstwo, granty służące jedynie do wyciągnięcia kasy i ...nie służące do niczego innego, habilitacja jako gwarancja "świętej krowy", dopisywanie szefów do publikacji...

  To że są jeszcze w rankingu 500 światowych uniwersytetów to cud...

 • ganro

  Oceniono 91 razy 81

  A patentów rejestrujemy najmniej w UE.

 • 24u

  Oceniono 183 razy 63

  UJ i UW na czele w Polsce a w rankingu 500 swiatowych Uniwersytetow na szarym koncu.To w duzej mierze zasluga prof.typu Bruzda,Pawlowicz,Glinski itp.,ktorzy osmieszaja polska nauke.

 • kosmyg

  Oceniono 56 razy 46

  Takie rankingi najczęściej pokazują kto ma najlepszych studentów, a nie kto najlepiej kształci, bo to drugie można zmierzyć jedynie porównując poziom wiedzy i umiejętności na początku i końcu edukacji. A tego się akurat nie sprawdza nigdzie.

 • folwark_polski

  Oceniono 75 razy 17

  a kto tak twierdzi? studenci? oni zawsze będą chwalili tych co najmniej wymagają

 • forgotten_realms

  Oceniono 28 razy 16

  Na głównej widzę ranking uczelni wyższych. Nieszczęsne redaktorki, ofiary buzkowej reformy edukacji, skąd niby mają wiedzieć, że uczelnia to uczelnia - nie jest ani "wyższa", ani "niższa".

 • jezierskiadam

  Oceniono 100 razy 10

  Na Politechnice Warszawskiej wykształcili Biniendę
  Jest o bezwartościowe wykształcenie.
  Kompromitacja rankingu.

 • krark

  Oceniono 12 razy 8

  Ten ranking jest bezwartościowy. Czternasta lokata jaką zajmuje Uniwersytet Gdański dobitnie o tym świadczy. Mimo, że kilka lat temu wyszło na jaw przyjmowanie dzieci oficjeli i prawników na studia na Wydziale Prawa bez względu na wyniki egzaminu wstpnego, władze tej uczelni nie rozwiązały wydziału. Nie było dymisji rektora, ani dziekana. senat UG też milczał jak zaklęty. O poziomie tej uczelni świadczą też wyczyny niektórych jej absolwentów np. wydziału historii, choć nie tylko. Ta uczelnia od co najmniej kilku lat nie powinna istnieć. Obecnie zajmuje 14 lokatę. Po prostu masakra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje