W. Brytania chce ograniczyć prawa imigrantów - tych co "nie wnoszą wkładu"

08.05.2013 17:19
Bezdomny na ulicy Londynu, luty 2013 r.

Bezdomny na ulicy Londynu, luty 2013 r. (Fot. TOBY MELVILLE REUTERS)

Królowa Elżbieta II przedstawiła dzisiaj w Izbie Lordów składający się z 15 projektów ustaw program brytyjskiego rządu na najbliższą sesję parlamentarną, w tym działania mające na celu ograniczenie niektórych praw imigrantów m.in. do świadczeń socjalnych. - Celem nowelizacji ustawy imigracyjnej jest zapewnienie, że Wielka Brytania przyciąga ludzi gotowych wnieść społeczny wkład i odstrasza tych, którzy tego nie chcą - powiedziała królowa.
Proponowana w programie zmiana ustawy imigracyjnej pod groźbą wysokich kar ma nałożyć na właścicieli mieszkań obowiązek sprawdzania, czy lokator przebywa legalnie w Wielkiej Brytanii. Imigranci nie będą mieli automatycznego dostępu do publicznej służby zdrowia NHS. Jeśli znajdują się w Wielkiej Brytanii od niedawna, to będą traktowani jak goście i zobowiązani do pokrycia części kosztów leczenia bądź będą musieli zadbać, by zrobił to rząd kraju, z którego pochodzą.

Imigranci będą mieli prawo do zapomogi dla bezrobotnych przez okres do sześciu miesięcy, jeśli nie szukają aktywnie pracy bądź nie mogą wykazać, że mają obiecującą perspektywę jej uzyskania. Rząd wyda też wytyczne dla władz lokalnych nakazujące priorytetowe traktowanie miejscowej ludności w przydziale mieszkań kwaterunkowych.

Nagradzanie ciężko pracujących, odstraszanie leniwych

Pracodawcy zatrudniający nielegalnych imigrantów będą karani wyższymi grzywnami niż obecnie. Łatwiej też będzie deportować imigrantów, którzy popadli w konflikt z prawem. Rząd chce bowiem położyć kres praktyce nadużywania zapisu o prawie do życia rodzinnego, zawartego w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, którym posługują się imigranci skazani za pospolite przestępstwa dla uniknięcia deportacji. Powołują się na konwencję, gdy mają partnera z prawem pobytu w Wielkiej Brytanii.

- Priorytetem rządu jest umocnienie gospodarki, w tym zmniejszenie deficytu finansów. Rząd będzie promował ideę sprawiedliwego społeczeństwa, w którym nagradzani są ludzie ciężko pracujący (...). Celem nowelizacji ustawy imigracyjnej jest zapewnienie, że Wielka Brytania przyciąga ludzi gotowych wnieść społeczny wkład i odstrasza tych, którzy tego nie chcą - powiedziała Elżbieta II.

Podzielenie imigrantów na dwie kategorie

Zdaniem komentatorów wprowadzenie niektórych z tych rozwiązań może okazać się trudne w praktyce, ponieważ będzie oznaczało podzielenie imigrantów na dwie kategorie: tych, którzy zasługują na świadczenia (właściwych imigrantów) i tych, którym one nie przysługują (czasowych gości). Innym niezamierzonym skutkiem zmian prawa może być wzrost biurokracji i kosztów, ponieważ np. NHS będzie musiała sprawdzać status imigrantów i rozliczać płatne usługi.

Zgodnie z rządowym programem od 2016 roku podstawowa państwowa emerytura w Wielkiej Brytanii będzie miała stałą, jednakową dla wszystkich stawkę - 144 funtów tygodniowo. Obecnie jest to 107 funtów, ale do tego dochodzą dodatki w zależności od stanu majątkowego emeryta. Od 2026 roku będzie wprowadzony podwyższony wiek emerytalny - 67 lat.

Obrona przed napływem imigrantów z Rumunii i Bułgarii

Tradycyjne otwarcie nowej sesji parlamentu przez głowę państwa obfituje w symbolikę uświęconą tradycją i jest wyrazem układu sił między monarchą, parlamentem i władzą sądową; do czasu utworzenia Sądu Najwyższego najwyższym organem sądowym w Wielkiej Brytanii była Izba Lordów.

Podczas dzisiejszej uroczystości, po raz pierwszy od 17 lat, Elżbiecie II i księciu Filipowi towarzyszył następca tronu książę Walii Karol wraz z małżonką księżną Kornwalii Kamilą, dla której uroczystość była pierwszą, w której uczestniczyła. Odczytywane to jest przez komentatorów jako sygnał, że publiczna rola księcia Walii będzie rosła.

Wprawdzie mowa tronowa królowej została napisana jeszcze przed wyborami lokalnymi z 2 maja, w których sukces odniosła partia UKIP, to treść przemówienia odbierana jest w szczególny sposób, ze względu na sukces partii Nigela Farage'a. Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) chce bowiem ograniczenia napływu imigrantów i wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Rząd, który przygotował przemówienie Elżbiety II, chciał pokazać opinii publicznej oraz prawicowej prasie, że broni się przed perspektywą dużego napływu imigrantów z Rumunii i Bułgarii w związku z otwarciem dla nich unijnego rynku pracy z początkiem 2014 roku - twierdzą eksperci.

Zobacz także
Komentarze (62)
W. Brytania chce ograniczyć prawa imigrantów - tych co "nie wnoszą wkładu"
Zaloguj się
 • szlajus

  Oceniono 1 raz 1

  "Pracodawcy zatrudniający nielegalnych imigrantów będą karani wyższymi grzywnami niż obecnie"
  Czyli praca dalej jest przestępstwem. Te palanty nadal nie rozumieją, że ten kto przyjeżdża do pracy jest właśnie tym "właściwym". I oni pier..olą o rozdzielaniu emigrantów na złych i dobrych. Pacany wolą dać zasiłek 6 miesięczny i nauczyć imigrantów darmozjadztwa od razu, a później dziwią się, że nie chce im się pracować.
  Pozwólcie ludziom pracować!!! Powtarzam to po raz kolejny:
  POJĘCIE "NIELEGALNA PRACA" POWINNO BYĆ NIELEGALNE!!!

 • awojtas39

  0

  Koniec wyjazdów Polaków do Wielkiej Brytanii ,Irlandii,Szwajcarii,Hiszpanii,Grecji,na Cypr.Włoch.
  wszystkie ograniczenia powoduje europejski kryzys w gospodarce.

 • szymek_50

  0

  Co kraj, to obyczaj.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 9 razy -5

  Całe wieki eksploatowali i żerowali na innych narodach i jak widać dalej to skutecznie robią.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy -6

  Polscy ambitni aryjczycy mają najlepsze możliwości emigracji do kraju angielskojęzycznego dla zrobienia kariery od czasu 2ej Wojny Światowej.
  Popełniłem błąd przed półwiekiem nastawiając się na angielski; niemiecki był wtedy dużo lepszy tym bardziej że kwalifikacja na studia w NRD nie była tępiona politycznie. Jacek Kaczmarski doradzał rosyjski:
  Jeszcze Filip - fizyk w Moskwie, dziś nagrody różne zbiera
  Jeździ kiedy chce do Polski, był przyjęty przez premiera
  ale miałem niewłaściwe nastawienie ...
  :)))

 • grejwi

  Oceniono 11 razy 5

  siemanko. Nie jestem rasistą!!!! Ale!!!! byłem widziałem pakoli.. maja po parę , parenaście dzieci...dostają na nie kasę z UK.... W przyszłym wieku ilu będzie ich a ilu Anglików? ps Anglik ma 1,2 dzieci, pakol 3do 10. Każde z tych dzieci założy swoją rodzinę..................................Masakra. Mam nadzieję, że u nas to sie nie zdaży...

 • perora_agresji

  Oceniono 8 razy -4

  Złota żyła pęknie polakom którzy na niczym innym tam nie żyją jak tylko na socjalu :)

 • milden_hall

  Oceniono 26 razy 24

  I bardzo dobrze! Przez dwa lata w UK nawet mi do głowy nie przyszło, żeby brać benefity, płacę podatki (niemałe) i złości mnie, jak słucham Polaków, Litwinów, Bułgarów, dla których benefity stanowią podstawowy cel bycia tutaj. A mogli by bez trudu pracować i zarabiać więcej... Ale się nie chce. Lenistwo. Taki poziom wsparcia jest demoralizujący i nie motywuje do rozwoju. Zgadzam się, że są ludzie, którzy tej pomocy potrzebują (czasowo), ale to mniejszość. To samo dotyczy Brytyjczyków, którzy z benefitów zrobili sobie sposób na życie. Dobre jest to, że Brytole mają jaja, żeby zrobić z tym porządek, a w Polsce nie ma odważnego, żeby ukrócić pasożytnictwo budżetówki na sektorze prywatnym...

 • tak.ale

  Oceniono 6 razy 4

  Miejmy nadzieję, że Elżbieta nie abdykuje. Król Karol - oby nigdy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje