Zalane domy, mosty i drogi. Burze w południowej i centralnej Polsce

Dzisiaj chmura burzowa przeszła nad Andrychowem sypiąc gradem wielkości orzechów włoskich

Dzisiaj chmura burzowa przeszła nad Andrychowem sypiąc gradem wielkości orzechów włoskich (Fot. Maga/ przesłane na Alert24)

Zalane posesje, podmyte mosty, uszkodzone drogi, samochód przygnieciony przez drzewo - to wynik intensywnych burz, które przeszły wczoraj nad kilkoma województwami w Polsce, m.in. łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim. Obfite opady, także gradu, mogą powtórzyć się dziś i jutro.
Czekamy na Wasze zdjęcia burz! Wyślijcie je na Alert24>>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Przez centralną i południową Polskę przeszły gwałtowane burze. Odnotowano około 126 interwencji Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, głównie w celu wypompowania wody z podtopionych piwnic - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Po ulewnej burzy do jakiej doszło dziś w nocy nad powiatem pińczowskim i kazimierskim w Świętokrzyskiem podtopionych zostało 50 domów. 2 rodziny ewakuowano.

Grad wielkości orzechów włoskich

Opady były krótkotrwałe, ale bardzo intensywne. W Bobinie w woj. małopolskim zalany został tartak, a w Żębocinie podmyty most na kanale. Na terenie powiatu oświęcimskiego w gminie Przeciszów wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Drogi krajowe nr 28 i 79 zostały zamknięte z powodu zagrożenia osuwiskami.

Nad Andrychowem w woj. małopolskim przeszła chmura burzowa z gradem - poinformował nas czytelnik serwisu Alert24.pl. Jak widać na załączonym zdjęciu, grad był wielkości orzechów włoskich.

Pan Grzegorz z kolei przesłał nam na Alert24.pl zdjęcia ze Szczecina z ulicy Sierpowej. Tam potężna wichura i ulewa połamały drzewa. Jedno z nich przygniotło samochód.

W woj. świętokrzyskim na skutek cofnięcia się wody z rzeki Nidzica zalana została miejscowość Działoszyce. W woj. łódzkim strażacy 19 razy wyjeżdżali, by usunąć konary i drzewa leżące na ulicach.

Burze mogą dać się we znaki także dziś i jutro. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że intensywne opady deszczu spodziewane są niemal w całym kraju z wyjątkiem części północno-wschodniej. Gwałtowne wzrosty poziomu wody ponad stan ostrzegawczy mogą wystąpić w dopływach Wisły i Sanu w południowej części kraju.

Jutro i w piątek również możliwe burze

Jak informuje IMGW, jutro jedynie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu nie wystąpią burze. Na pozostałym terenie może spać deszcz i grad. W nocy z czwartku na piątek na południowym wschodzie nie powinny wystąpić burze. Na pozostałym obszarze przelotnie spadnie deszcz, miejscami burze. W piątek zachodzie kraju przelotnie popada deszcz, na pozostałym obszarze mogą wystąpić burze i grad.

Komentarze (38)
Zalane domy, mosty i drogi. Burze w południowej i centralnej Polsce
Zaloguj się
 • brahmaputra33

  Oceniono 3 razy 3

  Z kręgów zbliżonych do Prezesa JK donoszą, że jak zostanie premierem /na najbliższe 8 lat/, nie będzie żadnych powodzi, wylewów, podtopień i gradu. To tylko to cholerne PO nie potrafi nic załatwić.

 • niebieski.k

  Oceniono 6 razy -6

  sebastian_lurkiewicz mi napisał, że kiedyś trafił go piorun i coś mu się z głową stało. Od tego czasu nie wie co pisze i stał się wyznawcą POmylonych.

 • niebieski.k

  Oceniono 9 razy -5

  Że też ryżego nie trafi w ten kłamliwy łeb...

 • sebastian_lurkiewicz

  Oceniono 3 razy 1

  Zmiany klimatyczne zachodzą bardzo szybko. Kto jest temu winien? To chyba na zawsze pozostanie zagadką...

 • bilewiczowszczynski

  Oceniono 2 razy 2

  "Jak informuje IMGW, jutro jedynie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu nie wystąpią burze. Na pozostałym terenie może spać deszcz i grad."
  No, to nie spimy sami.

 • biberstein1863

  Oceniono 50 razy -10

  Ludzie jak mozecie pozwalac temu rzadowi, ze nic nie robi w zakresie ochrony przed powodzia i pozwala was zalewac od tylu lat ???

  To niespotykane na skale swiatowa!!!

 • namiastek

  Oceniono 16 razy -8

  to wszystko przez Jałtę !

 • gregory433

  Oceniono 19 razy 7

  Nie widzę żadnego zagrożenia dla zachodniej Polski.Wolę sprawdzać DARMOWE Niemieckie radary niż przepowiednie IMGW.www.wetteronline.de/regenradar?animation=true&animode=0,
  obejmują połowę Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje