ONZ po raz pierwszy zbada naruszenia praw człowieka w Korei Płn.

08.05.2013 12:11
ONZ po raz pierwszy zbada naruszenia praw człowieka w Korei Płn.

ONZ po raz pierwszy zbada naruszenia praw człowieka w Korei Płn. (Fot. Uncredited AP)

ONZ powołała trzyosobową komisję, która ma - po raz pierwszy w historii - zbadać przypadki łamania praw człowieka w Korei Płn. Komisja zajmie się doniesieniami na temat obozów, tortur i pozbawiania żywności. Podsumowujący raport ma być gotowy w marcu 2014 r.
Na czele komisji stanął emerytowany australijski sędzia Michael Kirby; będzie z nim współpracował specjalny sprawozdawca ONZ Indonezyjczyk Marzuki Darusman i serbska działaczka na rzecz praw człowieka Sonja Biserko.

W swojej pracy komisja będzie zapewne musiała opierać się głównie na zdjęciach satelitarnych i zeznaniach zbiegów z komunistycznej Korei Północnej, ponieważ jest bardzo nieprawdopodobne, by Pjongjang wpuścił śledczych. Korea Północna wcześniej krytykowała takie śledztwo jako "wybieg polityczny".

Jednak Kirby, były sędzia Sądu Najwyższego Australii, zapowiadał w rozmowie z australijskimi mediami zamiar włączenia Korei Północnej w prace komisji tak, by "zdobyć najlepsze i najbardziej rzetelne materiały, które zostaną przekazane ONZ, będącej oczami i uszami świata". Dodał, że wiele osób już się z nim skontaktowało w celu współpracy.

Marzuki Darusman, specjalny sprawozdawca ONZ ds. Korei Północnej, przedstawił organizacji wstępny raport, na podstawie którego Rada Praw Człowieka ONZ zarekomendowała wszczęcie dochodzenia. W raporcie zwrócono uwagę na warunki w północnokoreańskich obozach pracy, w których przetrzymywanych jest zapewne ok. 200 tys. ludzi, i opisano "powszechne i systematyczne naruszenia praw człowieka", w tym wykorzystywanie dostępu do jedzenia jako środka kontroli obywateli i przypadki zniknięć ludzi; za zniknięciami tymi stoi aparat państwa.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • dyrdy.mal

  Oceniono 35 razy 27

  No to sie ocknelo ONZ... Ciekawe jakie beda wnioski i ew. konsekwencje.

 • the_tree_of_truth

  Oceniono 13 razy 13

  No jeśli Kim wpuści ludzi z ONZ to im zrobi szopkę w dokładnie takim samy stylu jaką się robi gdy sprawdzane są więzienia w Tajlandi... Kim zorganizuje przepiękne przedstawienie a biedni skazańcy, przynajmniej ich część, będzie miała okazję takiego dnia najeść się jedzenia...

 • tenare

  Oceniono 14 razy 10

  " ONZ powołała trzyosobową komisję, która ma - po raz pierwszy w historii - zbadać przypadki łamania praw człowieka w Korei Płn. "

  W odwecie Korea Płn. powołała trzyosobową komisję, która ma - po raz pierwszy w historii - zbadać przypadki korupcji w ONZ.

 • sebolargo

  Oceniono 9 razy 9

  No nie to niemożliwe co ONZ chce badać obozy tortury egzekucje pozbawianie żywności KRLD to miłujący pokój kraj demokracji ludowej a nie III Rzesza Organizacja Narodów Zjednoczonych chyba zdaje sobie sprawę że tylko Niemcy robili takie rzeczy i że nie należy burzyć związanego z tym ustalonego porządku

 • sb_slav

  Oceniono 21 razy 7

  Kiedy onz zbada łamanie oraw człowieka w Palestynie?
  Napływowi gnębią miejscowych
  Niektóre ulice są tylko dla żydów
  Komunikacja miejska jest podzielona na koszerną i niekoszerną
  Strefa Gazy to getto jak z 2 wojny - żydzi nie dopuszczają nawet misji humanitarnych
  Izrael używa pocisków z białym fosforem przeciwko ludności cywilnej
  Bombarduje cywilne szpitale

  Kiedy tym zajmie się onz?

 • calli

  Oceniono 20 razy 4

  Następne powinny być komisje ds. łamania praw człowieka w Guantanamo oraz w Palestynie i na terytoriach okupowanych przez zbrodnicze państwo Izrael.

  Przydałaby się tez komisja ds. łamania praw człowieka i obywatela w Polsce - mogliby się zająć polską służbą zdrowia, sądownictwem, łamiącą wszelkie demokratyczne standardy ordynacją wyborczą, wpływem organizacji religijnych na stanowienie i egzekwowanie prawa w państwie etc.

 • kaszebe12

  Oceniono 3 razy 1

  A co z raportami ONZ-u dotyczacymi ciaglego lamania Praw Czlowieka przez Rasowe Mocarstwo ? -Zostana "zapomniane" ?

 • folwark_polski

  Oceniono 5 razy 1

  będą badać w/g jedna pani drugiej pani, ciekawe a przecież USmeni chwalili się że maja sprzęt który potrafi z satelity przeczytać gazetę przez okno u ruskich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje