Białoruś. Tuż przy grobach żołnierzy AK powstanie gospodarstwo hodujące krowy

Przy cmentarzu trwa budowa co najmniej pięciu obór. W marcu 2014 r. mają tu zamieszkać krowy

Przy cmentarzu trwa budowa co najmniej pięciu obór. W marcu 2014 r. mają tu zamieszkać krowy (Fot. Alexander Sayenko)

Kołchoz tuż obok mogił polskich żołnierzy w Surkontach na Białorusi oburza mieszkańców, ale dyrekcja zakładu nic sobie z tego nie robi. - Nie widzę w tym żadnego problemu - mówi Swietłana Wilkiewicz, zastępczyni przewodniczącego kołchozu Boltiszki ds. ideologii. O sprawie pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Surkonty to maleńka wieś niedaleko granicy białorusko-litewskiej. Zaledwie kilka domów. Spośród setek wymierających wsi wyróżnia ją jedynie położony tuż obok polski cmentarz wojskowy. Spoczywają na nim żołnierze Armii Krajowej. Jeszcze niedawno cmentarz znajdował się wśród pól, a od sąsiedniego niewielkiego gospodarstwa z jedną oborą dzieliło go 150 m. Jednak w ubiegłym roku kołchoz Boltiszki, do którego ono należy, postanowił stworzyć tam duży ośrodek hodowli krów. Granice gospodarstwa znacznie poszerzono, rozkopaną ziemię dzieli dziś od cmentarza zaledwie 30 m (zmierzyłem).

- Sąsiedztwo obory godzi w pochowanych w Surkontach polskich żołnierzy - mówi "Gazecie" prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi Weronika Sebastianowicz. 74-letnia mieszkanka Surkont Janina Krecz dodaje: - Ludzi, którzy przyjeżdżają na cmentarz, oburza ta sytuacja.

Przedstawiciele kołchozu nie widzą jednak żadnego problemu. - Gospodarstwo będzie oddalone od grobów o 50 m - twierdzi Swietłana Wilkiewicz. - Od strony cmentarza znajdzie się główna brama wjazdowa na jego teren. Podwórzowy wybieg dla krów będzie dalej.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej ".

Zobacz także
 • Aleś Bialacki Białoruś: Aleś Bialacki dostał naganę za... spanie
 • Henryk Wujec Wujec o demokratyzacji Białoruś: Małe szanse. Tam zabójstwa to groźba stała
Komentarze (62)
Białoruś. Tuż przy grobach żołnierzy AK powstanie gospodarstwo hodujące krowy
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 4 razy 2

  Jak Polacy obchodzą się z grobami cudzoziemców (patrz: czerwonoarmiści), tak inne kraje obchodzą się z ich AKowcami !

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 5 razy 3

  Hmm ............... Bialorus czyli ich ziemia ......... AK czyli nie ich zolnierze .............. oddajac szacunek zolnierzom AK mimo wszystko nie widze powodu dla ktorego z tego powodu ze tam sa ich groby Bialorusini mieliby sie "ograniczac". Jak to tak razi pseudopatriotow to niech przeniosa te groby do Polski .
  W Polsce panuje jakis dziwny zwyczaj ze "patrioci" bardziej martwia sie o los umarlych niz o zywych, sa pieniadze na pomniki a nie ma pieniedzy na leczenie dzieci.
  To chyba taka zemsta hitlera z za grobu.

 • raul_duke

  Oceniono 6 razy 4

  Na litość boską! 50 metrów od cmentarza będzie znajdował się płot i brama wjazdowa do ośrodka hodowli krów. Krowy nie robią podkopów w celu ucieczki z ogrodzonego terenu, choć mają tylko dwie drogi wyjścia z kołchozu - kradzież lub śmierć. Kołchozy utrzymujące się z hodowli krów nie prowadzą odwiertów w celu poszukiwania gazu łupkowego, więc naprawdę nie dostrzegam żeby ktoś lub coś nie dawało spoczywać w spokoju żołnierzom AK.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 7 razy 3

  W czym problem?
  Przecież oni walczyli o to, by były tam białoruskie krowy, nie hilterowskie...
  ;>

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 7 razy 5

  Podobóz KzL Stutthof w dz Mścięcino Szczecin po wojnie z baraków były utworzone świniarnie, teraz są zakłady rzemieślnicze. Ot, kwintesencja honoru.

 • kosior740

  Oceniono 4 razy -2

  No i mamy ,,wysyp'' POLAKOFOBÓW.Gdyby to tak sprawa dotyczyła cmentarza ,,krasnoarmistów''lub ,,mojrzeszowych'' to wyobrazam sobie komentarze na tym portalu.

 • seboc

  Oceniono 12 razy 10

  Daniele powinni hodować.
  Daniele są szczególnym zwierzęciem, sakralnym.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 0

  @andrzejbak
  Z okazji świąt majowych psycholi wypuścili na przepustki. Ile dostałeś czasu? Do końca tygodnia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje