Po nocnych burzach podtopione domy i zalane drogi

07.05.2013 22:10
Strażacy usuwają powalone drzewo

Strażacy usuwają powalone drzewo (Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Podtopione domy i zalane drogi to efekt wczorajszych burz z obfitymi opadami deszczu. Zalane są niektóre powiaty w Małopolskiem i Świętokrzyskiem.
- Z każdą minutą przybywa zgłoszeń od mieszkańców, którzy wzywają ratowników z pompami do podtopionych piwnic domów - powiedział rzecznik wadowickich strażaków Krzysztof Cieciak.

Zalana Małopolska

W rejonie Gierałtowic powstało rozlewisko po tym, jak wylał strumień przecinający drogę wojewódzką 781. Szosa - łącząca Zator z Łękawicą - jest nieprzejezdna. Pod wodą są też fragmenty dróg powiatowych w okolicach Frydrychowic i Przybradzu, a także fragmenty ulic w niżej położonych rejonach Wadowic.

Rzecznik Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu Zbigniew Jekiełek powiedział, że bardzo dużo zgłoszeń napływa z rejonu Zatora i Osieku. Woda wdziera się do piwnic i zalewa lokalne drogi.

Ratownicy wzywani byli także w powiatach proszowickim i wielickim - poinformowały służby prasowe małopolskiej straży pożarnej.

50 podtopionych domów

Po ulewnej burzy do jakiej doszło dziś w nocy nad powiatem pińczowskim i kazimierskim w Świętokrzyskiem podtopionych zostało 50 domów. 2 rodziny ewakuowano. Trwa usuwanie skutków nawałnicy.

- Przyczyną podtopienia była tzw. cofka na rzecze Niedzicy, która nie pomieściła po ulewie nadmiaru wody. A ta z kolei wróciła do rzeczki Jakubówka, która przepływa przez Działoszyce i tu wylała - tłumaczył Kazimierz Kasprzyk, dyżurny z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Od kilku godzin dziewięć zastępów straży pożarnej wypompowuje wodę z pomieszczeń gospodarczych i ulic. Ponadto mogą występować utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 768 łączącej Skalbmierz z Działoszycami. Przez kilka godzin była całkowicie zalana. - Woda opadła, ale na powierzchni zostało dużo mułu i piachu - dodał Kasprzyk.

Komentarze (24)
Po nocnych burzach podtopione domy i zalane drogi
Zaloguj się
 • andrzy

  0

  Potop znów nas zaskoczył mimo, że nie był szwedzki :D

  ---
  www.SwiatStarodrukow.pl

 • potp

  Oceniono 27 razy 23

  a Imgw i pogodynka.pl nie wydały ostrzeżeń meteorologicznych, mimo, że można było się spodziewać takich zjawisk, przecież nie wzięły się znikąd, ja już o 17 wiedziałem, że za ok 2-3 godziny nad Łodzią będzie burza i była od 19:30 do 20:30, ja wiedziałem to oni nie wiedzieli? Wiedziałem to z ich map (m.in. radarowych)

 • malyjasio2010

  Oceniono 27 razy -1

  Czy ja się wypowiadam na temat pogody w TelAvivie?

 • best.bacha191

  Oceniono 34 razy 10

  Burze z obfitymi opadami deszczu a w zwiazku z tym podtopione domy i zalane drogi to normalne/oczywiste w takich warunkach pogodowych. Zgloszenia mieszkancow wzywajacych ratownikow, w tej sytuacji, tez normalne/oczywiste. Nie jest to wiadomosc na pierwsza strone ogolnokrajowej gazety. Na lokalnej, jak najbardziej.

 • wrinks

  Oceniono 55 razy -13

  Małopolska zagrożona. Dobrze, ze strażacy ratują, jednak...ta grupa ostatnio budzi sporo moich wątpliwości.

  Przy każdym niemal wypadku czy pożarze jest po kilka zastępów straży pożarnej...czy tu nie chodzi o wyłudzanie pieniędzy należnych za udział niezależnie od konieczności takiej liczby zastepów?

 • 31.februarius

  Oceniono 47 razy 35

  Święty Augustyn burzowy,
  źle się będą cieliły krowy.

  Przysłowie staroweterynarskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje