Po nocnych burzach podtopione domy i zalane drogi

07.05.2013 22:10
Strażacy usuwają powalone drzewo

Strażacy usuwają powalone drzewo (Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Podtopione domy i zalane drogi to efekt wczorajszych burz z obfitymi opadami deszczu. Zalane są niektóre powiaty w Małopolskiem i Świętokrzyskiem.
- Z każdą minutą przybywa zgłoszeń od mieszkańców, którzy wzywają ratowników z pompami do podtopionych piwnic domów - powiedział rzecznik wadowickich strażaków Krzysztof Cieciak.

Zalana Małopolska

W rejonie Gierałtowic powstało rozlewisko po tym, jak wylał strumień przecinający drogę wojewódzką 781. Szosa - łącząca Zator z Łękawicą - jest nieprzejezdna. Pod wodą są też fragmenty dróg powiatowych w okolicach Frydrychowic i Przybradzu, a także fragmenty ulic w niżej położonych rejonach Wadowic.

Rzecznik Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu Zbigniew Jekiełek powiedział, że bardzo dużo zgłoszeń napływa z rejonu Zatora i Osieku. Woda wdziera się do piwnic i zalewa lokalne drogi.

Ratownicy wzywani byli także w powiatach proszowickim i wielickim - poinformowały służby prasowe małopolskiej straży pożarnej.

50 podtopionych domów

Po ulewnej burzy do jakiej doszło dziś w nocy nad powiatem pińczowskim i kazimierskim w Świętokrzyskiem podtopionych zostało 50 domów. 2 rodziny ewakuowano. Trwa usuwanie skutków nawałnicy.

- Przyczyną podtopienia była tzw. cofka na rzecze Niedzicy, która nie pomieściła po ulewie nadmiaru wody. A ta z kolei wróciła do rzeczki Jakubówka, która przepływa przez Działoszyce i tu wylała - tłumaczył Kazimierz Kasprzyk, dyżurny z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Od kilku godzin dziewięć zastępów straży pożarnej wypompowuje wodę z pomieszczeń gospodarczych i ulic. Ponadto mogą występować utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 768 łączącej Skalbmierz z Działoszycami. Przez kilka godzin była całkowicie zalana. - Woda opadła, ale na powierzchni zostało dużo mułu i piachu - dodał Kasprzyk.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje