SLD zaprezentował "Niezbędnik historyczny". Bez Grudnia '70 i tragedii Wujka

07.05.2013 20:06
Leszek Miller z

Leszek Miller z "Niezbędnikiem historycznym lewicy" (Fot. SLD)

SLD zaprezentował "Niezbędnik historyczny lewicy". Niewielka czerwona książeczka zawiera hasła dotyczące wybranych wydarzeń z uwzględnieniem roli lewicy w historii Polski. Według SLD celem "Niezbędnika" jest "odkłamanie historii" i przywrócenie równowagi historycznej. Jednak w książeczce nie ma informacji m.in. o wydarzeniach z Grudnia '70, czy masakrze w kopalni Wujek.
Twórcą "Niezbędnika historycznego lewicy" jest działający przy Sojuszu think thank Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Publikacja opatrzona jest mottem z Karola Marksa: "Tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży, jak zmora na umysłach żyjących".

Szef SLD Leszek Miller podczas prezentacji "Niezbędnika" w Sejmie dziękował autorom i pomysłodawcom publikacji, która - jak mówił - ma na celu dostarczenia rzetelnej wiedzy o polskiej historii.

- Nie jest czymś nadzwyczajnym, że domagamy się spokojnego i obiektywnego podejścia do naszej historii. Nie jest czymś oryginalnym, że tego oczekujemy od władz publicznych, a ponieważ władze dostarczają nam co chwilę dowodów, że będą używały polityki historycznej do walki politycznej, to ta rękawica, która jest rzucona, musi być podjęta - powiedział Miller.

Jak podkreślił, działacze lewicy muszą dołożyć starań, aby ta broszura "zawędrowała pod strzechy", aby była czytana i aby mieli ją pod ręką wszyscy, którzy prowadzą codzienną działalność polityczną.

"Nie piszemy o Grudniu '70"

Szef Centrum Ignacego Daszyńskiego Tomasz Kalita ocenił, że "Niezbędnik" to nowa broń "w walce o prawdę historyczną". Według niego nadszedł czas przywrócenia równowagi historycznej, w której "prawda znaczyłaby w końcu prawdę, a kłamstwo zostałoby nazwane po imieniu".

- Bo prawica zachowuje się tak, jakby PiS zakładał Józef Piłsudski, a okrągły stół był jedną wielką Targowicą. Za chwilę wszyscy będą uważać, że Polskę do UE wprowadzał Donald Tusk z Bronisławem Komorowskim pod rękę, a 1 maja jest świętem reżimu komunistycznego - ironizował Kalita.

Pytany, dlaczego w "Niezbędniku" nie ma informacji m.in. o wydarzeniach z Grudnia '70, czy masakrze w kopalni Wujek, odparł, że w publikacji znalazły się wydarzenia pomijane w debacie publicznej.

- Nie piszemy o Grudniu '70, natomiast piszemy o tzw. zamachu majowym 1926 r., który jest przemilczany zwłaszcza przez prawicę. To nie jest podręcznik historii, to są wybrane hasła, które w dzisiejszej Polsce są przemilczane, o których się nie mówi i chcemy je przywołać - podkreślił.

Politycy krytykują

Krytycznie o najnowszej publikacji SLD wypowiadają się przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych w Sejmie. Według Pawła Olszewskiego (PO) Sojusz przedstawił jednostronne podejście do historii, ignorując całkowicie niechlubną kartę lewicy w historii Polski. Zdaniem Adama Hofmana (PiS) dzisiejsza lewica, gloryfikując m.in. Edwarda Gierka i traktując wybiórczo historię Polski, określa się sama jako postkomuna, czego wyrazem jest przywoływanie w broszurze Karola Marksa.

Także Stanisław Żelichowski (PSL) bardzo krytycznie odnosi się do inicjatywy polityków Sojuszu, w której - zdaniem ludowców - pominięte zostały niewygodne dla lewicy fakty. Opinią tę podziela także Łukasz Gibała (Ruch Palikota), mówiąc wprost, że subiektywny wybór historii to fatalny pomysł.

Patryk Jaki (Solidarna Polska) nie wykluczył wniosku do prokuratury ws. publikacji, która - jego zdaniem - może nawoływać i propagować symbole i wartości totalitarnego komunizmu.

Zobacz także
Komentarze (115)
SLD zaprezentował "Niezbędnik historyczny". Bez Grudnia '70 i tragedii Wujka
Zaloguj się
 • kieszonkowiec12

  Oceniono 1 raz 1

  O grudniu 70 tyle się trąbi, że po co to jeszcze rozkminiać? Jeśli lewica wydaje książeczkę, to pod kątem lewicy. Jak PiS coś wypoci, to tez pod swoim kątem. I po co ten płacz? Czemu PiS-owska prawda jest bardziej prawdziwsza?

 • wzgardzony

  Oceniono 1 raz 1

  Pewnie, że za Gierka było lepiej!
  Za Gieraka to ja wbiegałem na V piętro biegiem bez zadyszki.
  A teraz?
  Pożal się Boże, idę powolutku a już na parterze mam duszności.

  Za dziewczynami się oglądam do tej pory z tym, że za Gierka wiedziałem po co się oglądam, a teraz? Zapomniałem.
  Rocznik 1949

  Proszę o inne przykłady, że za Gierka było lepiej.

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 3 razy -1

  Jestem z rocznika 1959 i też uważam, że za Gierka żyło się lepiej. Za Gierka pewnie zarabiałbym realnie 1/4 tego, co zarabiam teraz, ale nie jestem dobrym przykładem. Ilość pasożytów i złodzieji za Gierka była zdecydowanie mniejsza i nawet drobni pijaczkowie mieli jakąś pracą i mogli utrzymać rodziny. Pytałem jeszcze rodziców, jak oni oceniają te czasy i twierdzą, że żyło się dobrze. Nie mieliśmy samochodu, na wczasy jeździliśmy nad Bałtyk pociągiem, mieliśmy zawsze pełną lodówkę i nie czuliśmy się specjalnie biedni. Praca była dla każdego. Teraz jest straszny syf, który przede wszystkim wyraża się długiem publicznym. Nie ma takiej możliwości, żeby kiedykowiek Polska podniosła się i spłaciła obecny dług publiczny. Najciekawsze jest to, że teoretycznie będą go spłacać prapraprawnuki. Powinni się spytać swoich prapradziadków dlaczego niby to mają robić. Moim zdaniem Gierkowi należy się więcej pomników niż JPII, zaś te fajtłapy, co rządziły od 1989 powinny wszytskie zostać zamknięte do pierdla na dożywocie i tam powinni być przypięci do rowerków i prokukować energię elektryczną

 • andrzy

  0

  Każda strona w polityce ma własną propagandę :)

  ---
  www.SwiatStarodrukow.pl

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  Tragedia to była 10 kwietnia, zwłaszcza dla pisu. W PRL-u były zwykłe zbrojne bunty przeciwko władzy z inspiracji tych, którym się marzył powrót na salony. Jeśli się wywołuje bunty to trzeba brać pod uwagę, ze może się przelać krew. Ciekawe czy gdyby dzisiaj podrożał cukier o 2 złote albo margaryna o 50 groszy doszłoby do krwawych starć z władzą?

 • sebolargo

  Oceniono 4 razy -2

  Ta czerwona książeczka Millera pomieściła tylu zdrajców ludobójców bandytów i złodziei ?

 • olekgw

  Oceniono 5 razy -3

  Nie ma tragedii Wujka, przecież ta tzw tragedia czy stan wojenny był tylko dla naszego dobra.
  Nawet winnych nie ma. fałszowanie historii trwa, w końcu historię piszą zwycięzcy, a komuniści okazali się zwycięzcami po 89 r.
  Wymieniajmy komunistów którzy zostali skazani!!!!

 • kermit.dolomit

  Oceniono 4 razy -2

  Historia lewicy to historia czerwonych zaprzańców i morderców

 • aghrra

  Oceniono 4 razy 0

  Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji kolejny raz chcą na nowo pisać historie Może przybliżą prawdziwą rolę polskiej Qrwicy w 1920 1939 i 1944-89

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje