Tusk: CBA pilnie zbada sprawę ministra Nowaka

07.05.2013 16:41
Sławomir Nowak

Sławomir Nowak (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk zapewnił, że CBA pilnie zbada sprawę ewentualnych relacji ministra transportu Sławomira Nowaka z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach. Jak dodał, CBA wszczęło w tej sprawie normalną procedurę, tzw. badania przedkontrolnego.
Wypowiedź premiera ma związek z publikacją tygodnika "Wprost", który napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. W publikacji opisano m.in. wizyty ministra w klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media.

"CBA pilnie zbada sprawę"

- Odpowiednie służby państwowe, tak czy inaczej, oceniają sprawę, przede wszystkim pod kątem zagrożenia korupcją, a więc jest kwestia domniemanego uprzywilejowania jednej ze spółek - jeśli chodzi o kontrakty ze spółkami Skarbu Państwa czy też instytucjami rządowymi. CBA tę sprawę pilnie zbada - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Tusk podkreślił też, że dla niego "najmocniejszy argument z możliwych" to nie kwestia wyjaśnień Nowaka, ale decyzja ministra o tym, że sprawę publikacji "Wprost" skieruje do sądu, "tak aby sąd wyjaśnił, co w tym artykule jest prawdą, a co jest insynuacją czy przekłamaniem".

"Sam minister powinien chcieć weryfikacji"

Premier był też pytany o wypowiedź nowego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego dotyczącą Nowaka. Biernacki pytany we wtorek w TVN24, czy sprawą powinno się zainteresować CBA, odpowiedział: "To powinno być zweryfikowane, oczywiście, że tak". - To jest naturalne, sam minister Nowak powinien poprosić, żeby to zostało zweryfikowane, bo to jest w jego interesie oczyścić się przed opinią publiczną, przed państwem - ocenił minister sprawiedliwości.

Tusk przypomniał, że CBA wszczęło normalną procedurę, tzw. badania przedkontrolnego, w związku z sugestiami dotyczącymi Nowaka, zawartymi w tygodniku "Wprost". - Ministrowie w moim rządzie nie muszą prosić, żeby CBA z własnej inicjatywy, zgodnie z zasadami i procedurą, podejmowało działania sprawdzające - zapewnił premier.

"Nie było żadnej złośliwości"

- Minister Biernacki odpowiedział w sposób wyjątkowo wstrzemięźliwy i dość naturalnie oczywisty na pytanie dziennikarza, nie dostrzegłem w tym żadnej złośliwości pod adresem ministra Nowaka - ocenił szef rządu.

Tusk zapowiedział też, że o efektach działań CBA zostanie poinformowana opinia publiczna.

Według autorów artykułu w tygodniku "Wprost" firma CAM Media dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony złotych; z jej usług korzystały m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy.

Nowak w oświadczeniu zaznaczył, że nigdy nie ułatwiał ani nie pomagał w prowadzeniu biznesu, zdobywaniu zleceń lub kontraktów firmie CAM Media ani żadnej innej firmie. Zapowiedział też, że sprawę publikacji "Wprost" skieruje do sądu. Minister transportu podkreśla, że tygodnik naruszył jego dobre imię.

Zobacz także
Komentarze (184)
Tusk: CBA pilnie zbada sprawę ministra Nowaka
Zaloguj się
 • andrzy

  0

  Czyżby akcja pod publiczkę?

  ---
  www.SwiatStarodrukow.pl

 • peloxxx

  Oceniono 2 razy 2

  Humor stulecia CBA zbada sprawe nowaka. grabarczyk przy nowaku to pryszcz,nowak to jest dopiero kleszcz.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 3

  CBA - koń by się uśmiał. CBA to było za Kaczyńskiego, teraz pozostały jakieś PO-wskie popłuczyny.

 • och_jo

  Oceniono 2 razy 2

  Mam Pana Ministra za głupka. (I to od dłuższego czasu). Pan Picuś Glancuś. Kurteczka, zegareczki, usmiechy, Oczywiście ze chodzi o to ze się "wymieniał" zegarkami nawet jesli sie tylko wymieniał. Minister powinien być INNY niż 8 letnia dziewczynka, która wymienia się naklejkami z koleżanką. Jesli nie jest dojrzalszy to zimno się robi.

 • kararaka

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli Tusk zlecił zbadanie sprawy do CBA to wiadomo już z góry jaki będzie wynik.

 • siw-y1

  Oceniono 3 razy 3

  nic się nie stało, nic się nie stało, itd, itp.............

 • tirnanog010101

  Oceniono 4 razy 4

  Znamienne jest to, że CBA zbada sprawę dopiero po publikacji dziennikarzy "Wprost". Proponuję zatrudnić ich zamiast agentów specjalnych (niezłe mamy służby, co?). Są skuteczniejsi i wykrywają więcej afer, a przynajmniej nie zamiatają ich pod dywan.

 • a.k.traper

  0

  badanie przez instytucje to jedno a zaufanie społeczne to drugie, ja bym go oddelegował na urlop za swe bezmyślne i aroganckie wypowiedzi.

 • folwark_polski

  Oceniono 4 razy 4

  CBA z urzędu powinno sprawdzać za to okradają naród z potężnej forsy a nie na POlecenie POlityczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje