Tusk: CBA pilnie zbada sprawę ministra Nowaka

07.05.2013 16:41
Sławomir Nowak

Sławomir Nowak (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk zapewnił, że CBA pilnie zbada sprawę ewentualnych relacji ministra transportu Sławomira Nowaka z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach. Jak dodał, CBA wszczęło w tej sprawie normalną procedurę, tzw. badania przedkontrolnego.
Wypowiedź premiera ma związek z publikacją tygodnika "Wprost", który napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. W publikacji opisano m.in. wizyty ministra w klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media.

"CBA pilnie zbada sprawę"

- Odpowiednie służby państwowe, tak czy inaczej, oceniają sprawę, przede wszystkim pod kątem zagrożenia korupcją, a więc jest kwestia domniemanego uprzywilejowania jednej ze spółek - jeśli chodzi o kontrakty ze spółkami Skarbu Państwa czy też instytucjami rządowymi. CBA tę sprawę pilnie zbada - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Tusk podkreślił też, że dla niego "najmocniejszy argument z możliwych" to nie kwestia wyjaśnień Nowaka, ale decyzja ministra o tym, że sprawę publikacji "Wprost" skieruje do sądu, "tak aby sąd wyjaśnił, co w tym artykule jest prawdą, a co jest insynuacją czy przekłamaniem".

"Sam minister powinien chcieć weryfikacji"

Premier był też pytany o wypowiedź nowego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego dotyczącą Nowaka. Biernacki pytany we wtorek w TVN24, czy sprawą powinno się zainteresować CBA, odpowiedział: "To powinno być zweryfikowane, oczywiście, że tak". - To jest naturalne, sam minister Nowak powinien poprosić, żeby to zostało zweryfikowane, bo to jest w jego interesie oczyścić się przed opinią publiczną, przed państwem - ocenił minister sprawiedliwości.

Tusk przypomniał, że CBA wszczęło normalną procedurę, tzw. badania przedkontrolnego, w związku z sugestiami dotyczącymi Nowaka, zawartymi w tygodniku "Wprost". - Ministrowie w moim rządzie nie muszą prosić, żeby CBA z własnej inicjatywy, zgodnie z zasadami i procedurą, podejmowało działania sprawdzające - zapewnił premier.

"Nie było żadnej złośliwości"

- Minister Biernacki odpowiedział w sposób wyjątkowo wstrzemięźliwy i dość naturalnie oczywisty na pytanie dziennikarza, nie dostrzegłem w tym żadnej złośliwości pod adresem ministra Nowaka - ocenił szef rządu.

Tusk zapowiedział też, że o efektach działań CBA zostanie poinformowana opinia publiczna.

Według autorów artykułu w tygodniku "Wprost" firma CAM Media dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony złotych; z jej usług korzystały m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy.

Nowak w oświadczeniu zaznaczył, że nigdy nie ułatwiał ani nie pomagał w prowadzeniu biznesu, zdobywaniu zleceń lub kontraktów firmie CAM Media ani żadnej innej firmie. Zapowiedział też, że sprawę publikacji "Wprost" skieruje do sądu. Minister transportu podkreśla, że tygodnik naruszył jego dobre imię.

Zobacz także
Komentarze (184)
Zaloguj się
 • milorex10

  Oceniono 245 razy 189

  Niech się CBA weźmie za cały rząd od razu. Nie można robić wyjątków. Stawiam zwłaszcza na Ministerstwo Skarbu i spółki skarbu państwa, które weszły ostatnio na giełdę. A w tych spółkach aż roi się od polityków PO, oraz ich kolesi i sympatyków, którzy tuczą się na państwowym, często nie robiąc dosłownie nic. Jedna z tych spółek w rok potrafiła zrobić kilkadziesiąt milionów strat, choć powinno być odwrotnie. Jak oni to robią, ci fachowcy z PO.

 • zygosz

  Oceniono 216 razy 164

  A jaki bedzie rezultat ?
  Stara metoda ,Miro,Rychu ,Zbychu.
  koniec kropka wszyscy czysci,jak lza.
  Konic ,jedziemy dalej !

 • tutkarz

  Oceniono 197 razy 137

  I może z pismem wnoszącym o zbadanie Nowaka, CBA dostała od razu wytyczne jaki ma być wynik tej kontroli? Czemu mam wrażenie, że ktoś chce pozbawić opozycji argumentów i tym samym sztucznie poprawić sobie sondaże.

 • el_bigos

  Oceniono 145 razy 121

  To są działania pozorowane, za miesiąc się dowiemy,że wszystko było w porządku.

 • elkipan

  Oceniono 159 razy 119

  Każde badanie sprawy z umoczonym POwcem, ma wynik przesądzony...
  POwiec jest niewinny, albo prawie właściwie niewinny...

 • dziadekjam

  Oceniono 118 razy 94

  "CBA pilnie zbada sprawę"
  ====================
  I znowu się okaże, że użyli "metod niezgodnych z prawem" i będzie kolejne uniewinnienie :-(

 • 68jacekw

  Oceniono 103 razy 75

  Załatwimy,Donuś wszystko załatwimy.Trzeba nieco czasu,parę artykułów w GieWu i Polityce,wywiady u Olejnik i Lisa,poranek w TOK FM-i sytuacja wróci do normy.Okaże się,ze zegarki nałożył agent Tomek gdy Pan Minister spał zmęczony budowa kolejnych setek kilometrów autostrad i torów.Jak by nie patrzyć -obiektywnie znów
  Kaczyński winien.

 • leoleo

  Oceniono 84 razy 68

  czyzby min nowak szedł do odstrzału?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje