Gang Polaków wyłudzał zasiłki w Wielkiej Brytanii. Aresztowania

07.05.2013 16:16
Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii

Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii (Fot. Piotr Bernaś / AG)

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy aresztował pięciu przywódców dwóch grup przestępczych, które wyłudziły co najmniej 1,2 mln zł zasiłków socjalnych w Wielkiej Brytanii. Świadczenia pobierano za prawie 40 osób, które o tym nie wiedziały.
Jak poinformowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji kom. Monika Chlebicz, członkowie grup wyszukiwali osoby w trudnej sytuacji materialnej, a następnie zawozili je do Wielkiej Brytanii pod pretekstem załatwienia pracy. Tam załatwiano formalności w urzędach i bankach. Osoby te nie znały angielskiego i nie miały świadomości, że uczestniczą w procedurze przyznawania zasiłków. Później dowiadywały się, że nie ma dla nich pracy, więc wracały do Polski.

Zasiłki trafiały do członków obu grup przestępczych, stanowiąc przez kilka lat ich stale źródło dochodu. Funkcjonariusze CBŚ od ponad roku rozpracowywali obie grupy przestępcze, które wywodzą się z województwa kujawsko-pomorskiego, a kierowali nimi mieszkańcy powiatu inowrocławskiego. W gangach obowiązywała ścisła hierarchia, pomimo powiązań rodzinnych.

Policjanci przedstawili 11 osobom zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi, a pięciu z nich również kierowania grupą. Przywódcy zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące. Podejrzanym zarekwirowano m.in. trzy luksusowe samochody, a także pieniądze polskie i obce, o łącznej wartości ponad 160 tys. zł.

Policja zapowiedziała, że w sprawie planuje kolejne zatrzymania.

Zobacz także
Komentarze (63)
Zaloguj się
 • snake.plissken

  Oceniono 106 razy 88

  W artykule zapomniano podać, że ten gang (podobnie jak inne parające się tą "profesją" ) tworzyli CYGANIE z polskimi paszportami. Przepraszam, ROMOWIE.

 • snake.plissken

  Oceniono 80 razy 68

  @gregsmile

  Jak coś się dzieje, jak wyciągają łapę po pieniążki, to są "biednymi, skrzywdzonymi Romami", ale jak ich sąd skazuje za oszustwa, to mamy w mediach "gang Polaków". Chora polityczna poprawność.

 • proth

  Oceniono 61 razy 45

  Dzielna Polska Policjo! Dochodzą mnie słuchy, że Cyganie..tfu. przepraszam Polacy z Gorzowa spokrewnienie z tymi z Inowrocławia robią to samo

 • 27bubba

  Oceniono 62 razy 38

  nie dziwota ze polacy na calym swiecie ciesza sie slaba opinia. Wystarczy pare nieudacznikow ktorym udalo sie za granice wyjechac aby psoc opinie dla reszty..

 • srool

  Oceniono 31 razy 23

  Przestępcy !!! ....oni tworzyli mobilny oddział " miejskiej opieki pomocy społecznej " na uchodźstwie ...no taki nasz MOPS bez licencji ,...
  .....z utęsknieniem czekam na informację o działalności pozakrajowej ZUSu !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje