Gang Polaków wyłudzał zasiłki w Wielkiej Brytanii. Aresztowania

07.05.2013 16:16
Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii

Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii (Fot. Piotr Bernaś / AG)

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy aresztował pięciu przywódców dwóch grup przestępczych, które wyłudziły co najmniej 1,2 mln zł zasiłków socjalnych w Wielkiej Brytanii. Świadczenia pobierano za prawie 40 osób, które o tym nie wiedziały.
Jak poinformowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji kom. Monika Chlebicz, członkowie grup wyszukiwali osoby w trudnej sytuacji materialnej, a następnie zawozili je do Wielkiej Brytanii pod pretekstem załatwienia pracy. Tam załatwiano formalności w urzędach i bankach. Osoby te nie znały angielskiego i nie miały świadomości, że uczestniczą w procedurze przyznawania zasiłków. Później dowiadywały się, że nie ma dla nich pracy, więc wracały do Polski.

Zasiłki trafiały do członków obu grup przestępczych, stanowiąc przez kilka lat ich stale źródło dochodu. Funkcjonariusze CBŚ od ponad roku rozpracowywali obie grupy przestępcze, które wywodzą się z województwa kujawsko-pomorskiego, a kierowali nimi mieszkańcy powiatu inowrocławskiego. W gangach obowiązywała ścisła hierarchia, pomimo powiązań rodzinnych.

Policjanci przedstawili 11 osobom zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi, a pięciu z nich również kierowania grupą. Przywódcy zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące. Podejrzanym zarekwirowano m.in. trzy luksusowe samochody, a także pieniądze polskie i obce, o łącznej wartości ponad 160 tys. zł.

Policja zapowiedziała, że w sprawie planuje kolejne zatrzymania.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX