Gang Polaków wyłudzał zasiłki w Wielkiej Brytanii. Aresztowania

07.05.2013 16:16
Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii

Dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie. To tu najczęściej przybywają imigranci do Wielkiej Brytanii (Fot. Piotr Bernaś / AG)

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy aresztował pięciu przywódców dwóch grup przestępczych, które wyłudziły co najmniej 1,2 mln zł zasiłków socjalnych w Wielkiej Brytanii. Świadczenia pobierano za prawie 40 osób, które o tym nie wiedziały.
Jak poinformowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji kom. Monika Chlebicz, członkowie grup wyszukiwali osoby w trudnej sytuacji materialnej, a następnie zawozili je do Wielkiej Brytanii pod pretekstem załatwienia pracy. Tam załatwiano formalności w urzędach i bankach. Osoby te nie znały angielskiego i nie miały świadomości, że uczestniczą w procedurze przyznawania zasiłków. Później dowiadywały się, że nie ma dla nich pracy, więc wracały do Polski.

Zasiłki trafiały do członków obu grup przestępczych, stanowiąc przez kilka lat ich stale źródło dochodu. Funkcjonariusze CBŚ od ponad roku rozpracowywali obie grupy przestępcze, które wywodzą się z województwa kujawsko-pomorskiego, a kierowali nimi mieszkańcy powiatu inowrocławskiego. W gangach obowiązywała ścisła hierarchia, pomimo powiązań rodzinnych.

Policjanci przedstawili 11 osobom zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi, a pięciu z nich również kierowania grupą. Przywódcy zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące. Podejrzanym zarekwirowano m.in. trzy luksusowe samochody, a także pieniądze polskie i obce, o łącznej wartości ponad 160 tys. zł.

Policja zapowiedziała, że w sprawie planuje kolejne zatrzymania.

Zobacz także
 • Polacy w Wielkiej Brytanii Ponad 25 tys. mieszkających w Polsce dzieci emigrantów dostaje świadczenia rodzinne z brytyjskiego budżetu
Komentarze (63)
Gang Polaków wyłudzał zasiłki w Wielkiej Brytanii. Aresztowania
Zaloguj się
 • ive-tte

  0

  Nie moge strawić jak o Cyganach, przepraszam Romach mowi się Polacy. Oni sami za Polaków sie nie uważają.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 4 razy 2

  Nie to niemożliwe przecież 95% Polaków to ochrzczeni porządni katolicy , oni nie kradną .

 • biberstein1863

  Oceniono 4 razy 0

  A Magda Jehton z radiowej trojki wydala 100 tys. zl. z państwowej kasy na kretynska akcje "orzel może"

  wiem ze to tylko 1/12 powyższej kwoty ale to jest z naszych podatków a tamto z brytyjskich wiec mnie bardziej interesuje

 • zyks

  Oceniono 6 razy 4

  Policja coraz sprawniejsza. To cieszy. A na forum, jak zwykle, bełkot. Od kiedy są takie fora, wyraźnie mniej napisów w publicznych ubikacjach. Twórcy przenieśli się do internetu.

 • derp973

  Oceniono 7 razy -1

  A co z gangiem od autostrad, "eWuś", i innych. I nie było to kilka drobnych milionów na waciki xD A autostrad nie ma, "eWuś" działa jak chce z ponad rocznym opóźnieniem (i po protestach na zmianę lekarzy i farmaceutów)...

  Winnych nie ma :DDD Ale gadzinówka zawsze znajdzie temacik, żeby pokazać jaki ten polak to kombinator, darmozjad i złodziej. Wy się nie boicie ku...szony, że w końcu rozwścieczone społeczeństwo pokaże wam gdzie wasze miejsce?

 • gelbigel

  0

  kustrica już w latach 80 krecił filmy o takich menelach

 • tenare

  Oceniono 6 razy 4

  Za wyłudzanie zasiłków chorobowych ZUS w Polsce nic się nie dzeje. Gang Joasi H. chodzi na wolności i się śmieje z jeleni.

 • leslaw28

  Oceniono 8 razy -2

  Gang Zydow jest wlascicielem GW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje