Tusk: Komunikat KE potwierdza, że mówiłem prawdę ws. odpowiedzialności za karę

Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Niedociągnięcia stwierdzone przez Komisję dotyczą: nieskutecznej kontroli początkowych wniosków o finansowanie i nieskuteczności procesu zatwierdzania biznesplanów. Miały one zatem miejsce w okresie wdrażania środka w latach 2004-2006 - cytował komunikat KE Donald Tusk. Premier zaznaczył, że ucina to spekulacje ws. odpowiedzialności konkretnych rządów za karę nałożoną przez KE.
Komisja Europejska zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. To konsekwencja niewystarczających kontroli wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Według cytowanego przez premiera oświadczenia Rogera Waite'a, rzecznika Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, "korekta dotyczy wydatków z funduszy na rozwój obszarów wiejskich, przyznawanych w ramach środka "Gospodarstwa niskotowarowe". - Środek "Gospodarstwa niskotowarowe" był wdrażany w Polsce tylko w okresie programowania 2004-2006; wypłaty są realizowane w okresie pięcioletnim i z tego powodu są też finansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Niedociągnięcia stwierdzone przez Komisję dotyczą: nieskutecznej kontroli początkowych wniosków o finansowanie i nieskuteczności procesu zatwierdzania biznesplanów. Miały one zatem miejsce w okresie wdrażania środka w latach 2004-2006 - cytował Tusk.

Tusk: Ten komunikat zamyka spekulacje

Premier zaznaczył, że komunikat ostatecznie wyjaśnia, które rządy były odpowiedzialne za nałożoną przez KE karę. Wcześniej opozycja zarzucała mu nieuzasadnione oskarżanie o odpowiedzialność za sprawę poprzedników. - Wydaje mi się, że ten komunikat zamyka spekulacje i interpretacje, które w sposób krzywdzący dotykały ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Niektórzy chcieli uczynić ministra odpowiedzialnym za to, niektórzy uważali, że mijam się z prawdą, kiedy komunikuję te kwestie [odpowiedzialność za karę poprzednich rządów - red.] - mówił premier.

Tusk: Nie gniewam się na tych, którzy nadużywali mocnych słów

- Mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy formułowali te poglądy, nie będą trwali w błędzie i nie będą korzystali z każdego pretekstu, aby walić na odlew oponentów politycznych. Nie gniewam się na tych, którzy nadużywali mocnych słów pod moim adresem, chociaż oczekiwałbym na przyszłość, żeby powstrzymywać się od szczególnie twardych oskarżeń w sytuacji, kiedy nie do końca sprawdza się materiały, które opisują daną rzeczywistość

- zaznaczył Tusk. Jak dodał, jutro minister Kalemba przedstawi dziennikarzom szczegóły dotyczące kary nałożonej przez KE.

Spór o winę

Kiedy w czwartek KE poinformowała o karze dla Polski za niewystarczające kontrole wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, Tusk napisał na Twitterze: "To nie pierwszy kosztowny błąd naszych poprzedników, za który zapłaci polski podatnik. Kara za lata 2004-06".

Szybko pojawiły się jednak informacje, że kara dotyczy nie tylko lat 2004-2006, ale także 2007-2010 i stwierdzenie premiera może być nieuzasadnione. - To jest program, który obowiązywał w latach 2004-2006. W tym okresie powinna się odbywać właściwa kontrola wniosków. Ale jest to 5-letni program, więc pieniądze były wypłacane mniej więcej w latach 2007-2010. Podczas tego procesu również powinny zostać przeprowadzone odpowiednie kontrole - powiedział sam rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

Po informacji rzecznika KE ds. rolnictwa opozycja zaczęła wytykać rządowi problemy w komunikacji i nieusprawiedliwione obarczanie winą innych. Jednak we wtorek KE wydała kolejny komunikat (ten cytowany przez premiera), w którym podkreślono wyraźniej, że przyczyną nałożenia kary są nieprawidłowość z okresu 2004-2006. "Cofnięcie blisko 80 mln euro funduszy rolnych UE dla Polski jest rezultatem wdrażania pomocy dla gospodarstw niskotowarowych w latach 2004-2006". "Niedociągnięcia stwierdzone przez Komisję (Europejską) dotyczą: uchybień w kontroli początkowych wniosków (o finansowanie), uchybień w zatwierdzaniu biznesplanów. Dlatego (uchybienia) są rezultatem wdrażania środka w latach 2004-2006" - czytamy.

Zobacz także
 • Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej Kara KE za czyje błędy? PiS: Absolutnie nie poczuwamy się do winy. Odpowiedzialna PO
 • Strona, na której Holendrzy mogą zgłosić swoje "problemy" z imigrantami z Europy Wschodniej Komisja Europejska grozi Holandii Trybunałem. Za dyskryminację Polaków
Komentarze (136)
Tusk: Komunikat KE potwierdza, że mówiłem prawdę ws. odpowiedzialności za karę
Zaloguj się
 • m.arco

  Oceniono 1 raz -1

  He, he, he!
  Lemingi znowu łyknęły kolejna opowieść o złym Jarosławie ludojadzie!

  Baśń o dobrym Donaldzie i złym Jarosławie.

  www.youtube.com/watch?v=EGwcnKvu3vg

 • tp70

  Oceniono 3 razy 1

  Cokolwiek zrobi PIS to jest takie rydzykowe, frajerskie. Jak im druczek nie zatwierdzi PROBOSZCZ to nie wiedzą co wpisać. Dlatego PIS tylko przez 2 lata był u władzy. TO PARTIA FRAJERSKICH NIEUDACZNIKÓW.

 • drbob20

  Oceniono 3 razy 1

  to sa efekty odzyskiwania resortow przez kacze gowno. kurduple naszczaly do zupy.

 • m.arco

  Oceniono 4 razy 0

  Początek wdrażanie unijnej dyrektywy to robota papierkowa i przygotowanie procedur w latach 2004 - 2006 a realizacja i kontrola a raczej jej brak od strony praktycznej odbyło się w latach 2007-2010. Skoro ukarali za brak kontroli to nie mogli ukarać za lata 2004-2006 bo to niemożliwe!

 • m.arco

  Oceniono 4 razy 0

  PREMIER TUSEK - KŁAMCUSEK.
  Najbardziej zabawne jest to,że wypłaty i kontrola nad nimi odbywała się w latach 2007 - 2010 a próbuje się tradycyjnie obwiniać PiS chociaż ten nie miał żadnej możliwości przeprowadzić takiej kontroli. Pleć pleciugo byle długo. Taka informacja jest na polskiej stronie UE a kto tym zarządza? Buzek, Lewandowski i doradca premiera Tuska Jan Krzysztof Bielecki. Sądzę, że rzecznik UE nie ma pojęcia, że tak go wmanewrowano. Wiadomo,że wypowiedział się ogólnie o sytuacji nie tylko Polski dotyczącej.

 • majo_rmajor

  Oceniono 3 razy 1

  @pedersdorfer
  Idac tokiem twojego "rozumowabnia"mozemy powiedziec,ze:zmowa Zydow doprowadzila do powstania sekty,ktora zadzi swiatem-chodzi o chrzescijanstwo. A tak powaznie: czy na prawicy sa rylko durnie? Jeszcze jedno. Moze Zuydzi zwroca wreszcie te 30 srebrnikow, ktore przekaze sie na dobry zajklad zamkniety dla obywatela pedersdorfera?

 • razb1947

  Oceniono 5 razy -1

  Najwięcej oszustw i kłamstwa jest za rządu PO.

 • kniazwitold

  Oceniono 6 razy 0

  Zastanawiam się, czy jak tusk powie jedną prawdziwą informację, to powinno się ogłosić święto państwowe?

  Tusk, ludzie nie są debilami, czytają serwisy, znają wypowiedzi komisarza.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 5 razy -1

  Bezczelny kłamca. Kara dotyczy braku szczegółowych i nielicznych kontroli jakie powinny być przeprowadzone w roku 2008. Wtedy już od roku rządziła niepodzielnie szajka Tuska..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje