Tusk: Komunikat KE potwierdza, że mówiłem prawdę ws. odpowiedzialności za karę

07.05.2013 15:59
- Niedociągnięcia stwierdzone przez Komisję dotyczą: nieskutecznej kontroli początkowych wniosków o finansowanie i nieskuteczności procesu zatwierdzania biznesplanów. Miały one zatem miejsce w okresie wdrażania środka w latach 2004-2006 - cytował komunikat KE Donald Tusk. Premier zaznaczył, że ucina to spekulacje ws. odpowiedzialności konkretnych rządów za karę nałożoną przez KE.
Komisja Europejska zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. To konsekwencja niewystarczających kontroli wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Według cytowanego przez premiera oświadczenia Rogera Waite'a, rzecznika Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, "korekta dotyczy wydatków z funduszy na rozwój obszarów wiejskich, przyznawanych w ramach środka "Gospodarstwa niskotowarowe". - Środek "Gospodarstwa niskotowarowe" był wdrażany w Polsce tylko w okresie programowania 2004-2006; wypłaty są realizowane w okresie pięcioletnim i z tego powodu są też finansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Niedociągnięcia stwierdzone przez Komisję dotyczą: nieskutecznej kontroli początkowych wniosków o finansowanie i nieskuteczności procesu zatwierdzania biznesplanów. Miały one zatem miejsce w okresie wdrażania środka w latach 2004-2006 - cytował Tusk.

Tusk: Ten komunikat zamyka spekulacje

Premier zaznaczył, że komunikat ostatecznie wyjaśnia, które rządy były odpowiedzialne za nałożoną przez KE karę. Wcześniej opozycja zarzucała mu nieuzasadnione oskarżanie o odpowiedzialność za sprawę poprzedników. - Wydaje mi się, że ten komunikat zamyka spekulacje i interpretacje, które w sposób krzywdzący dotykały ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Niektórzy chcieli uczynić ministra odpowiedzialnym za to, niektórzy uważali, że mijam się z prawdą, kiedy komunikuję te kwestie [odpowiedzialność za karę poprzednich rządów - red.] - mówił premier.

Tusk: Nie gniewam się na tych, którzy nadużywali mocnych słów

- Mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy formułowali te poglądy, nie będą trwali w błędzie i nie będą korzystali z każdego pretekstu, aby walić na odlew oponentów politycznych. Nie gniewam się na tych, którzy nadużywali mocnych słów pod moim adresem, chociaż oczekiwałbym na przyszłość, żeby powstrzymywać się od szczególnie twardych oskarżeń w sytuacji, kiedy nie do końca sprawdza się materiały, które opisują daną rzeczywistość

- zaznaczył Tusk. Jak dodał, jutro minister Kalemba przedstawi dziennikarzom szczegóły dotyczące kary nałożonej przez KE.

Spór o winę

Kiedy w czwartek KE poinformowała o karze dla Polski za niewystarczające kontrole wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, Tusk napisał na Twitterze: "To nie pierwszy kosztowny błąd naszych poprzedników, za który zapłaci polski podatnik. Kara za lata 2004-06".

Szybko pojawiły się jednak informacje, że kara dotyczy nie tylko lat 2004-2006, ale także 2007-2010 i stwierdzenie premiera może być nieuzasadnione. - To jest program, który obowiązywał w latach 2004-2006. W tym okresie powinna się odbywać właściwa kontrola wniosków. Ale jest to 5-letni program, więc pieniądze były wypłacane mniej więcej w latach 2007-2010. Podczas tego procesu również powinny zostać przeprowadzone odpowiednie kontrole - powiedział sam rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

Po informacji rzecznika KE ds. rolnictwa opozycja zaczęła wytykać rządowi problemy w komunikacji i nieusprawiedliwione obarczanie winą innych. Jednak we wtorek KE wydała kolejny komunikat (ten cytowany przez premiera), w którym podkreślono wyraźniej, że przyczyną nałożenia kary są nieprawidłowość z okresu 2004-2006. "Cofnięcie blisko 80 mln euro funduszy rolnych UE dla Polski jest rezultatem wdrażania pomocy dla gospodarstw niskotowarowych w latach 2004-2006". "Niedociągnięcia stwierdzone przez Komisję (Europejską) dotyczą: uchybień w kontroli początkowych wniosków (o finansowanie), uchybień w zatwierdzaniu biznesplanów. Dlatego (uchybienia) są rezultatem wdrażania środka w latach 2004-2006" - czytamy.

Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • georg7

  Oceniono 126 razy 116

  Działacze PSL rozdawali kasę nieuprawnionym rolnikom za poparcie w wyborach, więc teraz powinni ją zwrócić.

 • jamcijest44

  Oceniono 141 razy 43

  Czyli jak zwykle. Nieważne, że wtopiliśmy 80 dużych baniek. Ważne, żeby zrzucić z siebie (ewentualną) winę. I - żeby było jasne - dotyczy to w takim samym stopniu Tuska, jak i jego pożal się Boże poprzedników. "Byle nie na mnie..." I jak w tym kraju ma być dobrze skoro, zamiast działać (nawet i wspólnie, a czemu nie?) na rzecz odkręcenia tego, co się stało niedobrze, każdy tylko szuka sposobu, jak by tu przywalić oponentom, a samemu się wybielić?

 • agap.e

  Oceniono 71 razy 43

  Komisarz UE ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - Dacian Cioloş: Służby audytowe Komisji Europejskiej stwierdziły, że w Polsce nie zostały przeprowadzone żadne kontrole mające na celu sprawdzenie, czy rolnicy faktycznie sprzedawali (część) swojej produkcji (np. sprawdzając, czy istnieją faktury). Władze polskie weryfikowały wyłącznie powierzchnię gospodarstwa i na okres programowania 2007-2013 – minimalną powierzchnię 3 ha, zakładając, że było to dowodem na istnienie działalności gospodarczej. 2. Komisja Europejska uważa, że ten system kontroli miał poważne niedociągnięcia, narażając fundusze UE na znaczące ryzyko nieprawidłowości. Komisja Europejska podjęła decyzję o wyłączeniu z finansowania UE 2 % wydatków za lata 2007-2013 (podwyższony próg zmniejszył ryzyko dla Funduszu)."

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 53 razy 41

  Kłamie nie kłamie a forsa przepadła. A kto sprawdzał wnioski i kontrolował wypłaty? Minister w osobie własnej ten i czy inny , czy urzędnicy niższego szczebla nie dopełnili obowiązków i procedur? Ministrowie zmieniają się dość często a urzędnicy, którzy od 2004 roku zajmują się tym tematem weryfikując wnioski? Co z nimi będzie? Hm. Miejmy nadzieję, że ich przyszłość zawodowa jednak od wyników pracy zależy.

 • wodakrolewska

  Oceniono 58 razy 28

  O rozliczaniu z efektów przekręconej kasy się nie mówi.
  Problem to brak przecinka i za mało pieczątek.

 • zygzak_mejklin

  Oceniono 157 razy 23

  Tja ---- ktos zauwazyl ze tusk NIGDY za nic nie jest odpowiedzialny?????

  To nie on ma pelna wladze w kraju od 6lat.
  To nie on obiecywal drobne zmiany dla podatnikow przed kazdymi wyborami.
  To nie on powiedzial takie albo takie zdania.
  To nie on mogl naprawic, mogl cos zmienic przez tyle LAT rzadow - to "ktos", "inni", "poprzednicy"....
  To nie on stawia pierdyliony fotoradarow zamiast naprawy dziurawych drog.
  To nie on dopuszcza do powstawania gigantycznych konsorcjow dojacych podatnikow typu koncesjonariusze autostradowi, via-toll, gornicze koncerny, itp itd.
  To nie on rozdal koncesje na wydobycia i badania gazu lupkowego (z ktorych czesc jest dawno kupiona przez gazprom).

  I tak mozna to kontynuuowac....

  Mam w d*** czy to bylo PSL czy PIS ---- ten cwok mial tyle lat --- LAT, nie miesiecy --- ze mozna bylo cos z tym zrobic. Zadne kary nie sa nakladane w minute - to trwa miesiacami.

  Ale ten koles gra nie swoimi pieniedzmi, wiec moze urzadzac swoje show, co mu tam. Moze nawet powiedziec ze on od poczatku byl przeciwko OFE, a co mu tam.

 • robi_99

  Oceniono 92 razy 10

  " Łże jak Tusk" ®

 • jamcijest44

  Oceniono 10 razy 10

  To na pewno jakaś pomyłka. Przecież nie mogło dojść do żadnych nieprawidłowości, skoro o wszystko dbali fachowcy z PSLu... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane