Potężny rozbłysk na Słońcu. Będzie więcej, cykl słoneczny zbliża się do maksimum [ZDJĘCIA]

07.05.2013 15:00
Rozbłysk na Słońcu 3.05.2013 r.

Rozbłysk na Słońcu 3.05.2013 r. (fot. NASA/SDO/AIA)

Potężna burza słoneczna wywołała 3 maja na Słońcu potężny rozbłysk. Moment wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną słonecznej materii - o 17.32 czasu uniwersalnego - zarejestrowało obserwatorium NASA Solar Dynamics. To już druga burza słoneczna w ciągu trzech dni.
ZOBACZ SŁONECZNY ROZBŁYSK NA DUŻYCH ZDJĘCIACH

Według astronoma Phila Plaita ze specjalistycznego bloga Bad Astronomy, słoneczna burza wyrzuciła gorącą plazmę na wysokość ok. 200 tys. km. Rozbłysk miał miejsce w najbardziej aktywnym obecnie rejonie Słońca - zaledwie dwa dni temu zarejestrowano tam inną erupcję plazmy.

Obie nie były skierowane w stronę Ziemi, jednak niedługo nasza gwiazda obróci się w stronę naszej planety właśnie tą aktywną stroną.

Cykl aktywności Słońca zbliża się do maksimum

- Rosnąca liczba rozbłysków nie jest niczym dziwnym w tym okresie - 11-letni cykl aktywności słonecznej zbliża się do momentu maksimum, które przypadnie na koniec 2013 r. - podkreśla NASA.

Najsilniejszy w tym roku rozbłysk miał miejsce 11 kwietnia. Było to jednak wciąż zdarzenie astronomiczne klasy średniej (M). Takie zdarzenia mogą już mieć wpływ na Ziemię - jeżeli są na nią bezpośrednio skierowane, mogą wzmacniać efekty zórz polarnych. Z kolei najsilniejsze typy zdarzeń na Słońcu - burze słoneczne klasy X - mogą już być zagrożeniem dla statków kosmicznych i astronautów, mogą też zakłócać komunikację i działanie systemu GPS.



Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • kanetsb

  Oceniono 87 razy 81

  3ciego maja NASA podała... 4tego przedstawiły informację serwisy światowe... 7dmego, 4 dni po fakcie, polskie. Profesjonalne dziennikarstwo.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 98 razy 54

  Nie potraficie porzadnie informacji ze świata ogarnąć, a wszechświatem się zajmujecie.

 • dziadekjam

  Oceniono 34 razy 18

  Oby to uświadomiło możnym tego świata ich małość w obliczu potęgi kosmosu i pobudziło do refleksji.

 • borgar

  Oceniono 4 razy 4

  A mnie frapuje, dlaczego to jest na głównej podlinkowane pod tytuł "Milion recept do wyrzucenia, bo nowe druki. 'Marnotrawstwo' " Wybuch na słońcu spalił NFZ dostęp do starych?

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 10 razy 4

  Tą redakcję to faktycznie blask słońca poraził skoro od godziny 15 nie ma żadnych nowych informacji. Może się świat zatrzymał na ponad sześć godzin przez te wyładowania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje