Potężny rozbłysk na Słońcu. Będzie więcej, cykl słoneczny zbliża się do maksimum [ZDJĘCIA]

Rozbłysk na Słońcu 3.05.2013 r.

Rozbłysk na Słońcu 3.05.2013 r. (fot. NASA/SDO/AIA)

Potężna burza słoneczna wywołała 3 maja na Słońcu potężny rozbłysk. Moment wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną słonecznej materii - o 17.32 czasu uniwersalnego - zarejestrowało obserwatorium NASA Solar Dynamics. To już druga burza słoneczna w ciągu trzech dni.
ZOBACZ SŁONECZNY ROZBŁYSK NA DUŻYCH ZDJĘCIACH

Według astronoma Phila Plaita ze specjalistycznego bloga Bad Astronomy, słoneczna burza wyrzuciła gorącą plazmę na wysokość ok. 200 tys. km. Rozbłysk miał miejsce w najbardziej aktywnym obecnie rejonie Słońca - zaledwie dwa dni temu zarejestrowano tam inną erupcję plazmy.

Obie nie były skierowane w stronę Ziemi, jednak niedługo nasza gwiazda obróci się w stronę naszej planety właśnie tą aktywną stroną.

Cykl aktywności Słońca zbliża się do maksimum

- Rosnąca liczba rozbłysków nie jest niczym dziwnym w tym okresie - 11-letni cykl aktywności słonecznej zbliża się do momentu maksimum, które przypadnie na koniec 2013 r. - podkreśla NASA.

Najsilniejszy w tym roku rozbłysk miał miejsce 11 kwietnia. Było to jednak wciąż zdarzenie astronomiczne klasy średniej (M). Takie zdarzenia mogą już mieć wpływ na Ziemię - jeżeli są na nią bezpośrednio skierowane, mogą wzmacniać efekty zórz polarnych. Z kolei najsilniejsze typy zdarzeń na Słońcu - burze słoneczne klasy X - mogą już być zagrożeniem dla statków kosmicznych i astronautów, mogą też zakłócać komunikację i działanie systemu GPS.Zobacz także
 • Tak będzie wyglądał NuSTAR na orbicie Co kryje Cygnus X-1? Superteleskop NASA zbada czarną dziurę i środek naszej Galaktyki
Komentarze (64)
Potężny rozbłysk na Słońcu. Będzie więcej, cykl słoneczny zbliża się do maksimum [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • jozef.sobczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Już kiedyś zastanawiałem się nad rozbłyskami słonecznymi i ich skutkami na planety naszego układu. O ile
  wiem każdy rozbłysk jest połączony z wyrzutem w przestrzeń kosmiczną miliardów ton materii w postaci plazmy.
  Uważam w związku z tym, że słońce traci ogromne ilości materii a zatem i energii. Wszystko to z pewnością
  skraca żywotność naszej gwiazdy a także negatywnie wpływa na najbliższe planety w zakresie klimatu i działania elektroniki w przypadku ziemi.

 • cezaryk

  Oceniono 3 razy 3

  Milion recept do wyrzucenia, bo nowe druki. 'Marnotrawstwo'

  Portal Gazeta być może zweryfikuje swoje linki? Żartowałem tylko.

 • losiu4

  Oceniono 3 razy 3

  skończy się maksimum, skończy się też globcio i postepaki będamusiały wymyslić innego straszaka, albo wmówić ze ocieplenie to tak naprawdę oziębienie.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • gomory

  Oceniono 2 razy 2

  ADMINY - macie zle podlinkowanego newsa na głownej. Do wiadomości o błyskach na słońcu prowadzi link: "milion recept do wywalenia"

 • artur737

  Oceniono 7 razy -1

  jedyne co wyborcza dobrze robi w dzisiejszych czasach to szczuc na siebie ludzi, wypisywac jatrzace artykuly, ktore maja na celu podzial spoleczenstwa na drobne.

  OBRZYDLIWA GAZETA sie zrobila, choc kiedys byla calkiem calkiem

 • borgar

  Oceniono 4 razy 4

  A mnie frapuje, dlaczego to jest na głównej podlinkowane pod tytuł "Milion recept do wyrzucenia, bo nowe druki. 'Marnotrawstwo' " Wybuch na słońcu spalił NFZ dostęp do starych?

 • osnick

  Oceniono 2 razy 2

  Czy musicie gapić się na słońce? Popatrzcie na własne podwórko! ARMAGEDON się zbliża!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje