NRA chce "dyscyplinarki" dla Rogalskiego. Za naruszenie tajemnicy adwokackiej

07.05.2013 13:15
Mecenas Rafał Rogalski

Mecenas Rafał Rogalski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Ewa Krasowska wystąpiła do warszawskiej adwokatury o wszczęcie dochodzenia dyscyplinarnego wobec mec. Rafała Rogalskiego. Ma podejrzenia, że pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej naruszył tajemnicę adwokacką.
Krasowska podejrzewa, że Rogalski mógł naruszyć "zasady tajemnicy adwokackiej, a ta powinna obowiązywać wszystkich adwokatów bez względu na barwy i sympatie polityczne".

Rogalski wyłamuje się z wierzących w zamach w Smoleńsku

Chodzi o wywiad Rogalskiego dla "Rzeczpospolitej", w którym odniósł się on do czasu, gdy był pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. "Główni odpowiedzialni za katastrofę zginęli na pokładzie tupolewa. Stawiam na zasadniczą winę po stronie polskiej" - mówił "Rz" mec. Rogalski.

- Gdyby to polegało na prawdzie, to by było dla mnie niezrozumiałe - powiedział mec. Rogalski, który od dziennikarza dowiedział się o tym wniosku. - Znam przepisy prawa i kodeks etyki adwokackiej. Nie naruszyłem ani tajemnicy zawodowej, ani kodeksu karnego, w kontekście przepisów o ujawnieniu tajemnicy. Wszczynanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko mnie byłoby dziwne i niezrozumiałe - zapewnił zarazem.

Zakaz promocji w mediach

NRA przypomniała, że jeszcze w sierpniu 2010 r. prezydium NRA wydało stanowisko w sprawie publicznych wypowiedzi adwokatów dotyczących postępowań, w których występują jako obrońcy albo pełnomocnicy. "Adwokaci powinni (...) unikać formułowania niemerytorycznych ocen dotyczących prowadzonych postępowań i publicznego prezentowania wniosków, które wykraczają poza rzeczową potrzebę. W żadnym wypadku nie wolno adwokatom traktować zainteresowania opinii publicznej niektórymi postępowaniami jako okazji do promowania własnej osoby lub własnych osobistych poglądów - czytamy w tym dokumencie.

Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej

Kodeks etyki adwokackiej stanowi m.in, że adwokat zobowiązany jest "zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych". "Tajemnicą objęte są nadto wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują" (...). "Obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej jest nieograniczony w czasie" - głoszą te zasady.

Wcześniej w medialnych wypowiedziach pełnomocnik Kaczyńskiego akcentował wątki możliwego wytworzenia w Smoleńsku sztucznej mgły czy też rozpylenia nad lotniskiem helu. Dziś bije się w piersi, niedawno stwierdził, że "nie zgadzał się z kategorycznymi stwierdzeniami dotyczącymi zamachu", w "Kropce nad i" u Moniki Olejnik kwestionował też wiarygodność ekspertyz zespołu Antoniego Macierewicza.Zobacz także
Komentarze (193)
NRA chce "dyscyplinarki" dla Rogalskiego. Za naruszenie tajemnicy adwokackiej
Zaloguj się
 • klm747

  Oceniono 2 razy 2

  w następnym kroku oskarżą go, że jest gejem, alkoholikiem, żydem, pedofilem...

 • cillian1

  Oceniono 1 raz -1

  ja bym się czepił powołania zespołu (wartego pewnie miesięcznie 300 000 zł) do odkłamywania słów debila maciory!

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedys Tomasz Turowski w szatach
  watykanu slal wiadomosci do Moskwy .
  A dzis Rafal Rogalski obronca prawicy
  sprzedaje ich wszystkich .

 • centurionblackcard

  Oceniono 3 razy -1

  dzieciaczku nie pie...głupot adwokat nie ma prawa zdradzić tajemnicy nie zależnie czy jest ona na rękę PO PIS SLD czy Świętemu Mikołajowi. Jeśli wtedy chodząc i bredząc o helu i mgle naruszył by ta tajemnice to powinien być ukarany tak jak wtedy

 • citisus

  Oceniono 3 razy 1

  Nie rozumiem takich ludzi. Jak dają im zarobić, jak dają stanowiska, jak mają profity to klepią największe bzdury i wychwalają chlebodawcę. A jak współpraca się kończy, to polecą do największego wroga zgnoić i opluć swojego wcześniejszego dobroczyńcę. Co za miernoty i szuje.
  Dziś Rogalski a wcześniej Kaczmarek, Sikorski, Giertych, Ziobro, Kurski, Migalski. Gdzie indziej nie jest lepiej, choćby taki Bartosz Arłukowicz .

 • 4_oddech_kaczuchy

  Oceniono 2 razy 0

  Mec. Rogalski - Żyłem w pewnej schizofrenii.
  #
  A cóż się stało mecenasie, żeś tak szybko ozdrowiał?
  Jakieś rozkazy były, żeby służbę u JK przed czasem zakończyć?

 • 12345janka

  Oceniono 3 razy 3

  PiS-dzielcy mają nowego wewnętrznego wroga. Oni bez wrogów nie mogą funkcjonować bo czują smrody IV RP.

 • orion57

  Oceniono 4 razy 2

  ciekawe jak bredził o mgle, helu ta sama rada siedziała cicho, teraz gdy chłop sie odważył grożą mu karami. Pytanie za 100 pkt komu przyklaskuje NRA - PISowi czy Prawdzie?

 • kat-kk

  Oceniono 4 razy 0

  Oto cały PIS!Gdyby Rogalski tego nie powiedział,nikt w Polsce by się nie domyślił samodzielnie!Prawdy wiary podaje kościół pedofilski,Kaczyński na zmianę z Tuskiem a jełopy już po wyborach, mają wierzyć, co przygłupawy sternik powie,albo im Michalik wytłumaczy, jak obecnego papieża" Czarnego buta"co nim kolegów z helikoptera nad oceanem na śmierć posyłał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje