USA wprost oskarżają Chiny o cyberszpiegostwo [RAPORT PENTAGONU]

07.05.2013 11:56
Pentagon

Pentagon (fot. The Pentagon/David B. Gleason/Wikimedia Commons/Public Domain)

Stany Zjednoczone po raz pierwszy bezpośrednio oskarżyły chińskie wojsko o prowadzenie cyberataków na amerykańskie sieci komputerowe w celu określenia "potencjału militarnego, który mógłby być wykorzystany w czasie kryzysu". Nawet ponad 90 proc. cyberszpiegostwa w USA miało źródło w Chinach - podkreśla "New York Times".
W przeszłości departament obrony USA twierdził wiele razy, że cyberataki mają źródło w Chinach i mogą mieć związek z wykorzystaniem przez władze w Pekinie ekspertów cywilnych do ataków przeciwko amerykańskim przedsiębiorstwom. Jednak w ciągu minionego roku przedstawiciele amerykańskiej administracji i niezależni eksperci coraz bardziej zdecydowanie oskarżali chiński rząd o udział w cyberszpiegostwie wymierzonym w USA. Tym razem poszli jeszcze dalej.

"Ataki można zapewne przypisać chińskiej armii"

To, co jest znaczące w dorocznym raporcie Pentagonu dla Kongresu, to bezpośredniość oskarżeń. Według raportu "w 2012 roku wiele sieci komputerowych na świecie, w tym systemy amerykańskiego rządu, w dalszym ciągu padało ofiarą ataków, z których niektóre można zapewne przypisać bezpośrednio chińskiemu rządowi i armii".

Według raportu Chiny poprzez cyberataki zdobywają tajne informacje o amerykańskich programach dyplomatycznych, gospodarczych i obronnych. Głównym celem Pekinu ma być kradzież technologii przemysłowych, ale wiele ataków było też obliczonych na zdobycie wglądu w amerykańską politykę.

Chiny: "To nieodpowiedzialne i szkodliwe"

Chińska armia odrzuca oskarżenia. Pekin podkreśla, że obie strony powinny współpracować na rzecz wspólnego celu, jakim jest walka z globalnym zagrożeniem przestępczości komputerowej.

Zdaniem cytowanego przez agencję Xinhua pułkownika Wanga Xinjuna z akademii wojskowej w Pekinie, zarzuty Pentagonu są "nieodpowiedzialne i szkodliwe z punktu widzenia wzajemnego zaufania".

USA monitorują chińską armię

W raporcie odnotowano również chińskie postępy militarne. Jak oceniono, chińskie przywództwo coraz bardziej zmierza do angażowania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w misjach poza strefą wpływów Chin. Wspierała ona np. operację ewakuacji w Libii, wysłała okręt szpitalny do Ameryki Łacińskiej i odgrywała coraz aktywniejszą rolę w ONZ-owskich operacjach pokojowych.

Autorzy raportu twierdzą, że Chiny modernizują pociski krótkiego zasięgu i rozszerzają arsenał konwencjonalnych pocisków średniego zasięgu. Zmiany te mają zwiększyć odległość, na którą Pekin będzie mógł prowadzić precyzyjne uderzenia na cele lądowe i morskie, w tym lotniskowce, działające z dala od wybrzeży Chin.

Zobacz także
Komentarze (43)
USA wprost oskarżają Chiny o cyberszpiegostwo [RAPORT PENTAGONU]
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  0

  "Stany Zjednoczone po raz pierwszy bezpośrednio oskarżyły chińskie wojsko o prowadzenie cyberataków na amerykańskie sieci komputerowe"

  Rety, rety, olaboga. Polskie zjeby by sie pewnie w takiej sytuacji poskarzyly jankesom.
  Ale komu moga sie poskarzyc jankesi? Chyba tylko... Chinczykom ;)

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Trwa zażarta walka o pozycję drugiego mocarstwa w świecie. między Chinami a USA.
  Izrael wie które jest na pozycji pierwszej
  www.debka.com/article/22957/US-to-arm-Syrian-rebels-Putin’s-rebuke-Chinese-“peace-plan”-mar-Netanyahu’s-Chinese-trip-

 • wyjepka

  Oceniono 4 razy 0

  Chiny kredytują amerykańskie awantury i mają święte prawo sprawdzać na czym siedzi ich dłużnik :-))

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  50 i więcej lat temu Chiny nie były członkiem Rady Bezpieczeństwa, były bardzo słabe i biedne. USA bezczelnie naruszały zarówno ich przestrzeń powietrzną jak i wody terytorialne. Bezsilne Chiny wydawały BARDZO POWAŻNE OSTRZEŻENIA POD ADRESEM CHIN. Numerowały je kolejno" Jest to już 354 bardzo poważne ostrzeżenie rządu ChRL pod adresem USA"
  USA pobije ten rekord...
  Już przed paroma laty Chiny zgrabnie unicestwiły laserem naziemnym własnego uszkodzonego satelitę meteorologicznego. USA potrzebowały rakiety do osiągnięcia podobnego rezultatu mimo że ich satelita był wypełniony hydrazyną - wystarczyłaby iskra...

 • cube3006

  Oceniono 7 razy 3

  roznica miedzy zusa a chinami jest taka sama jak miedzy butami cowboy’a i rolnika ... na butach rolnika goowno jest z zewnatrz

 • baba788

  Oceniono 5 razy 1

  Notorycnie najbardziej bezczelni szpiedzy swiata- Amerykanie- nie moga zniesc konkurencji. Oni juz tak maja. Ich fan club kurczy sie ale w PL-u wciaz maja goracych adoratorow.

 • yarrrr

  Oceniono 7 razy 1

  Fakt, Chińczycy dokonują rzeczy niegodziwej. Włamują się i kradną.

  Ale może przynajmniej wykradną tajemnice kompleksu militarno- przemysłowego, bandy finansowanej przez naftowców, przemysłowców i bankierów, o budżecie liczonym w bilionach dolarów. Skrywa ona przed ludzkością technologie jak antygrawitacja czy wolna energia. Dokonuje nielegalnych eksperymentów genetycznych w bazie Dulce.

  Ostrzegał przed nim już Eisenhower:
  www.youtube.com/watch?v=8y06NSBBRtY
  Więcej w filmie Sirius:
  www.sirius.neverendinglight.com/

 • kharper

  Oceniono 2 razy -2

  yO yankeee przyGWoopy i Piekna 12...........a coto jest

  ECHELON???????????

 • kharper

  Oceniono 3 razy -1

  uesej sa jak IPhone....nikt go juz nie chce i obciach sie pokazywac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje