USA wprost oskarżają Chiny o cyberszpiegostwo [RAPORT PENTAGONU]

07.05.2013 11:56
Pentagon

Pentagon (fot. The Pentagon/David B. Gleason/Wikimedia Commons/Public Domain)

Stany Zjednoczone po raz pierwszy bezpośrednio oskarżyły chińskie wojsko o prowadzenie cyberataków na amerykańskie sieci komputerowe w celu określenia "potencjału militarnego, który mógłby być wykorzystany w czasie kryzysu". Nawet ponad 90 proc. cyberszpiegostwa w USA miało źródło w Chinach - podkreśla "New York Times".
W przeszłości departament obrony USA twierdził wiele razy, że cyberataki mają źródło w Chinach i mogą mieć związek z wykorzystaniem przez władze w Pekinie ekspertów cywilnych do ataków przeciwko amerykańskim przedsiębiorstwom. Jednak w ciągu minionego roku przedstawiciele amerykańskiej administracji i niezależni eksperci coraz bardziej zdecydowanie oskarżali chiński rząd o udział w cyberszpiegostwie wymierzonym w USA. Tym razem poszli jeszcze dalej.

"Ataki można zapewne przypisać chińskiej armii"

To, co jest znaczące w dorocznym raporcie Pentagonu dla Kongresu, to bezpośredniość oskarżeń. Według raportu "w 2012 roku wiele sieci komputerowych na świecie, w tym systemy amerykańskiego rządu, w dalszym ciągu padało ofiarą ataków, z których niektóre można zapewne przypisać bezpośrednio chińskiemu rządowi i armii".

Według raportu Chiny poprzez cyberataki zdobywają tajne informacje o amerykańskich programach dyplomatycznych, gospodarczych i obronnych. Głównym celem Pekinu ma być kradzież technologii przemysłowych, ale wiele ataków było też obliczonych na zdobycie wglądu w amerykańską politykę.

Chiny: "To nieodpowiedzialne i szkodliwe"

Chińska armia odrzuca oskarżenia. Pekin podkreśla, że obie strony powinny współpracować na rzecz wspólnego celu, jakim jest walka z globalnym zagrożeniem przestępczości komputerowej.

Zdaniem cytowanego przez agencję Xinhua pułkownika Wanga Xinjuna z akademii wojskowej w Pekinie, zarzuty Pentagonu są "nieodpowiedzialne i szkodliwe z punktu widzenia wzajemnego zaufania".

USA monitorują chińską armię

W raporcie odnotowano również chińskie postępy militarne. Jak oceniono, chińskie przywództwo coraz bardziej zmierza do angażowania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w misjach poza strefą wpływów Chin. Wspierała ona np. operację ewakuacji w Libii, wysłała okręt szpitalny do Ameryki Łacińskiej i odgrywała coraz aktywniejszą rolę w ONZ-owskich operacjach pokojowych.

Autorzy raportu twierdzą, że Chiny modernizują pociski krótkiego zasięgu i rozszerzają arsenał konwencjonalnych pocisków średniego zasięgu. Zmiany te mają zwiększyć odległość, na którą Pekin będzie mógł prowadzić precyzyjne uderzenia na cele lądowe i morskie, w tym lotniskowce, działające z dala od wybrzeży Chin.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 53 razy 19

  Złodziej krzyczy ,,Łapać złodzieja"' swiete krowy oburzone a sami robią to samo, tylko infromatyków maja wujowych. Widać konkurencji nie wytrzymują :)

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 23 razy 9

  No, dobra - Amerykanie oskarżyli Chińczyków wprost. I CO DALEJ ?

 • dziadekjam

  Oceniono 28 razy 6

  Jak Yankes Chinom, tak Chiny Yankesom. Skończył się monopol i "święte oburzenie"?

 • cube3006

  Oceniono 7 razy 3

  roznica miedzy zusa a chinami jest taka sama jak miedzy butami cowboy’a i rolnika ... na butach rolnika goowno jest z zewnatrz

 • ben-oni

  Oceniono 11 razy 3

  W dniu, w którym żydojankesi okradli z wynalazków Nikolę Teslę stracili moralne prawo dopominać się o jakąś ochronę patentów czy licencji.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Trwa zażarta walka o pozycję drugiego mocarstwa w świecie. między Chinami a USA.
  Izrael wie które jest na pozycji pierwszej
  www.debka.com/article/22957/US-to-arm-Syrian-rebels-Putin’s-rebuke-Chinese-“peace-plan”-mar-Netanyahu’s-Chinese-trip-

 • folwark_polski

  Oceniono 4 razy 2

  dobrze że USA nie szpiegują, naprawdę uważają idioci Obamy że ktoś im będzie współczuł?

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 2

  Ludzkość się rozwija, Amerykanie kradli patenty w Europie wyrywająć kartki z patentami ,Japończycy robili zdjęcia a jak się nie dało to graficy robili dokładne rysunki a Chiny w XXi w drogą cyfrową.

 • iremus

  Oceniono 24 razy 2

  ..... USA wprost oskarżają Chiny o cyberszpiegostwo .....

  Łaaał, co za tupet i bezczelność!!!
  Ciekawe dlaczego polskie władze prosiły nie chiński wywiad ale amerykańskie CIA o nagrania z telefonu satelitarnego ostatnich rozmów prowadzonych przez Lecha Kaczyńskiego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje