Śmiała teoria badaczki z Oxfordu: Wiszące Ogrody Babilonu były... w asyryjskiej Niniwie

Malarska wizja Wiszących Ogrodów Babilonu. W tle Wieża Babel

Malarska wizja Wiszących Ogrodów Babilonu. W tle Wieża Babel (fot. Wikimedia Commons/public domain)

Nigdy nie udało się udowodnić, że Wiszące Ogrody Babilonu - jeden z antycznych 7 cudów świata - rzeczywiście istniały i znajdowały się w Babilonie. Ale badaczka z Oxfordu, Stephanie Daley, stawia śmiałą tezę: Wiszące Ogrody, owszem, zbudowano. Ale nie w Babilonie, a w Niniwie, a ich twórcą nie był król Nabuchodonozor II, a asyryjski władca Sennacherib.
300 mil na północ od Babilonu (dzisiejszy Irak) leży Niniwa, stolica antycznego imperium asyryjskiego. To tam - jak pisze w swojej najnowszej książce "Tajemnica Wiszących Ogrodów Babilonu" Daley - król Sennacherib nakazał wybudować wspaniałe nawadniane tarasy pełne egzotycznej roślinności. I dlatego w Babilonie nie znaleziono pozostałości po rzekomo stworzonym tam jednym z siedmiu cudów świata.

Wiszące Ogrody Babilonu

O Wiszących Ogrodach Babilonu pisali antyczni historycy, m.in. Strabon i Diodor Sycylijski. Przez stulecia ich wybudowanie przypisywano królowi Babilonu Nabuchodonozorowi II. Ten panujący w latach 605-562 p.n.e. władca miał stworzyć kipiące zielenią ogrody z miłości do żony Amytis, Medyjki, która tęskniła za zielenią rodzinnych stron.

Tyle legenda. Tymczasem brytyjska badaczka przypomina rezultaty 19 lat niemieckich wykopalisk w Babilonie w XX w. Niemcy nie dość, że nie znaleźli potencjalnego miejsca, w którym ogrody mogły zostać założone, ale nie odkopali też jakichkolwiek zapisanych informacji o ich istnieniu. A w jedynym miejscu, w którym według niemieckich archeologów mogły zostać założone, nie było śladów nawadniania czy korzeni drzew.

Kontrowersyjna teoria brytyjskiej badaczki

Na podstawie odczytanych na nowo tabliczek pisma klinowego (których zapisy miały być w przeszłości błędnie interpretowane), oraz archeologicznych dowodów potwierdzających istnienie w Niniwie skomplikowanego systemu akweduktów, kanałów i tam, Daley wyprowadza śmiałą i kontrowersyjną tezę: twierdzi, że to właśnie stolica asyryjskiego imperium od czasów króla Sennacheriba (panował w latach 705-681 przed narodzeniem Chrystusa) mogła poszczycić się jednym z siedmiu cudów świata.

Cytowane przez "Telegraph" zapisy pisma klinowego mówią m.in. o "nieporównywalnym" z niczym pałacu Sennacheriba z "cudem", którym zachwycali się wszyscy ludzie.

Swoją teorią Daley kwestionuje wszystkie dotychczasowe domniemania i teorie dotyczące ogrodów. Dowodzi, że zbudował je inny król, w innym państwie, w innym miejscu i w innym stuleciu - podkreśla "Telegraph".Na liście siedmiu antycznych cudów świata znajdowały się: Piramida Cheopsa w Gizie, Latarnia Morska na Faros, Wiszące Ogrody Babilonu, Świątynia Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie i Kolos z Rodos.

Zobacz także
 • Dyrektor Abdoulaye Cisse prezentuje jeden z ocalonych manuskryptów z Timbuktu To 72-letni staruszek-analfabeta uratował 28 tys. manuskryptów z Timbuktu
 • Widoczne na czaszce uszkodzenia, które odpowiadają opisywanym w przekazach historycznych obrażeniom odniesionym przez króla Badania DNA potwierdziły: szkielet znaleziony na parkingu to król Ryszard III
 • Znaleziony fragment bulli z pieczęciami Sensacja archeologiczna - gliniana bulla dowodzi istnienia Betlejem w okresie Pierwszej Świątyni
Komentarze (37)
Śmiała teoria badaczki z Oxfordu: Wiszące Ogrody Babilonu były... w asyryjskiej Niniwie
Zaloguj się
 • 13sw

  Oceniono 3 razy 1

  Bzdura, wszyscy wiedzą, że Złote Tarasy są w Warszawie.

 • kibic_rudego

  0

  tzn. ze Doda nie myliła się mówiąc, ze biblie pisali faceci naprani winem i prochami.
  Nowak i sędzia powinni odszczekać swoje pomówienia i skazanie

  Dlaczego GW skasowała mi poprzednio ten wpis ?
  tak zażarcie brona swoich kumpli z Watykanu czy urzędasów Tuska ?

 • mr.knox

  Oceniono 13 razy 3

  A zielona wyspa Tuska? Tez kiedys okaze sie, ze nie byla w Polsce...

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy 0

  Czy te ogrody nie były czasem nad Jordanem?
  Takie wspaniałości mógł stworzyć tylko Żyd.

 • m.godwin

  Oceniono 20 razy 16

  Podobno Odyseja i Iliada nie są autorstwa Homera, tylko innego anonimowego greckiego autora, który nosił takie samo nazwisko.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 27 razy 7

  Na stronie głównej tytuł, że cud jest w innym miejscu. Już się przeraziłem, że cud Tuska nie jest w RP.

 • maxmex

  Oceniono 6 razy -6

  Mitra mars słonice to różni bogowie Ra,RAMA, Vishnu Budda , Rasputin to odkrył ,Światowid Brahma,on był w biblii u Ezechiela.Bóg stworzył każdy utwór ,który ktoś gra ,i on myśli że jest jego właścicielem że jest taki wspaniały .Jak maż pieniądze ,to one przyczynią się do twojego upadku .To wiec lepiej żyć skromnie ,jeśli się pomylę to podam się woli, co to miało by nie być .

 • kato-rznik

  Oceniono 10 razy 0

  W Polsce mamy system metryczny, niedouczony glupcze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje