Śmiała teoria badaczki z Oxfordu: Wiszące Ogrody Babilonu były... w asyryjskiej Niniwie

07.05.2013 08:23
Malarska wizja Wiszących Ogrodów Babilonu. W tle Wieża Babel

Malarska wizja Wiszących Ogrodów Babilonu. W tle Wieża Babel (fot. Wikimedia Commons/public domain)

Nigdy nie udało się udowodnić, że Wiszące Ogrody Babilonu - jeden z antycznych 7 cudów świata - rzeczywiście istniały i znajdowały się w Babilonie. Ale badaczka z Oxfordu, Stephanie Daley, stawia śmiałą tezę: Wiszące Ogrody, owszem, zbudowano. Ale nie w Babilonie, a w Niniwie, a ich twórcą nie był król Nabuchodonozor II, a asyryjski władca Sennacherib.
300 mil na północ od Babilonu (dzisiejszy Irak) leży Niniwa, stolica antycznego imperium asyryjskiego. To tam - jak pisze w swojej najnowszej książce "Tajemnica Wiszących Ogrodów Babilonu" Daley - król Sennacherib nakazał wybudować wspaniałe nawadniane tarasy pełne egzotycznej roślinności. I dlatego w Babilonie nie znaleziono pozostałości po rzekomo stworzonym tam jednym z siedmiu cudów świata.

Wiszące Ogrody Babilonu

O Wiszących Ogrodach Babilonu pisali antyczni historycy, m.in. Strabon i Diodor Sycylijski. Przez stulecia ich wybudowanie przypisywano królowi Babilonu Nabuchodonozorowi II. Ten panujący w latach 605-562 p.n.e. władca miał stworzyć kipiące zielenią ogrody z miłości do żony Amytis, Medyjki, która tęskniła za zielenią rodzinnych stron.

Tyle legenda. Tymczasem brytyjska badaczka przypomina rezultaty 19 lat niemieckich wykopalisk w Babilonie w XX w. Niemcy nie dość, że nie znaleźli potencjalnego miejsca, w którym ogrody mogły zostać założone, ale nie odkopali też jakichkolwiek zapisanych informacji o ich istnieniu. A w jedynym miejscu, w którym według niemieckich archeologów mogły zostać założone, nie było śladów nawadniania czy korzeni drzew.

Kontrowersyjna teoria brytyjskiej badaczki

Na podstawie odczytanych na nowo tabliczek pisma klinowego (których zapisy miały być w przeszłości błędnie interpretowane), oraz archeologicznych dowodów potwierdzających istnienie w Niniwie skomplikowanego systemu akweduktów, kanałów i tam, Daley wyprowadza śmiałą i kontrowersyjną tezę: twierdzi, że to właśnie stolica asyryjskiego imperium od czasów króla Sennacheriba (panował w latach 705-681 przed narodzeniem Chrystusa) mogła poszczycić się jednym z siedmiu cudów świata.

Cytowane przez "Telegraph" zapisy pisma klinowego mówią m.in. o "nieporównywalnym" z niczym pałacu Sennacheriba z "cudem", którym zachwycali się wszyscy ludzie.

Swoją teorią Daley kwestionuje wszystkie dotychczasowe domniemania i teorie dotyczące ogrodów. Dowodzi, że zbudował je inny król, w innym państwie, w innym miejscu i w innym stuleciu - podkreśla "Telegraph".Na liście siedmiu antycznych cudów świata znajdowały się: Piramida Cheopsa w Gizie, Latarnia Morska na Faros, Wiszące Ogrody Babilonu, Świątynia Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie i Kolos z Rodos.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • rabbinhood

  Oceniono 63 razy 23

  U nas wszyscy wiedzą że to był Biłgoraj, a co tam wiszący ogród, Józek wisi mnie pięć stówek, kiedy odda, nikt ni-niwie.;-) Chcesz być zdrowy, to pij kwas chlebowy.

 • m.godwin

  Oceniono 20 razy 16

  Podobno Odyseja i Iliada nie są autorstwa Homera, tylko innego anonimowego greckiego autora, który nosił takie samo nazwisko.

 • dziadekjam

  Oceniono 35 razy 13

  Jeszcze trochę, a będą w Las Vegas...

 • waldorffino

  Oceniono 18 razy 10

  Niniwa slynela z ogromnego bogactwa,kiedys juz zastanawialem Sie czy ogrody byly w Babilonie,bo brak bylo jakiegos dowodu na istnienie ogrodow Semiramidy w Babilonie

 • piq

  Oceniono 10 razy 8

  Tak trzeba robić z histrią, którą zwłaszcza XIX wiek kompletnie zafałszował. Scytyjsko-sarmacko-huńskie źródła słowiańszczyzny na przykład.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 27 razy 7

  Na stronie głównej tytuł, że cud jest w innym miejscu. Już się przeraziłem, że cud Tuska nie jest w RP.

 • mr.knox

  Oceniono 13 razy 3

  A zielona wyspa Tuska? Tez kiedys okaze sie, ze nie byla w Polsce...

 • 13sw

  Oceniono 3 razy 1

  Bzdura, wszyscy wiedzą, że Złote Tarasy są w Warszawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje