Izrael skrytykował Google'a za wprowadzenie nazwy "Palestyna"

06.05.2013 20:02
Palestyńska strona wyszukiwarki Google

Palestyńska strona wyszukiwarki Google (Fot. Google.com)

Władze Izraela krytycznie oceniły w poniedziałek decyzję koncernu Google, który od 1 maja w palestyńskich wersjach swych produktów, w tym w wyszukiwarce, posługuje się nazwą "Palestyna", a nie - jak dotąd - "Terytoria Palestyńskie". Strona izraelska uważa, że szkodzi to bliskowschodniemu procesowi pokojowemu.
- Myślę, że decyzja Google'a jest bardzo, bardzo problematyczna - oświadczył izraelski wiceminister spraw zagranicznych Zeew Elkin. Wyraził opinię, że takie posunięcie oddala perspektywę pokoju i "stwarza wśród przywódców palestyńskich złudne wrażenie, że w ten sposób mogą osiągnąć pożądany rezultat".

Władze palestyńskie decyzję Google'a powitały z wielkim zadowoleniem. Doradca palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, Sabri Saidam, nazwał ją krokiem we właściwym kierunku - krokiem, który zachęca innych do postąpienia w analogiczny sposób. Podkreślił, że dzięki decyzji Google'a Palestyna znalazła się "na mapie wirtualnej oraz na mapach geograficznych".

"Zwróciliśmy się o zmianę nazwy "Terytoria Palestyńskie" na "Palestyna"

Saidam ujawnił, że po decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 listopada 2012 r., przyznającej Palestyńczykom status "nieczłonkowskiego państwa obserwatora", władze palestyńskie zwróciły się do różnych firm międzynarodowych, w tym do Google'a, o posługiwanie się nazwą "Palestyna", a nie - jak dotąd - "Terytoria Palestyńskie".

Decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zdecydowanie sprzeciwiały się Stany Zjednoczone i Izrael. Ostateczny status terytoriów palestyńskich - Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej - nie został dotąd uzgodniony.

Palestyńczycy chcą, by społeczność międzynarodowa uznała ich państwowość i nazwę "Palestyna". Izrael stoi na stanowisku, że najpierw konieczne jest sfinalizowanie bliskowschodnich rozmów pokojowych, które wciąż są w impasie.

Google: Konsultowaliśmy się z "wieloma źródłami i władzami"

Rzecznik Google'a Nathan Tyler poinformował, że we wszystkich produktach tej firmy "Palestyna" zastąpiła dotychczasowe "Terytoria Palestyńskie". Dodał, że Google konsultował się w tej sprawie "z wieloma źródłami i władzami" i m.in. "poszedł śladem ONZ".

Wiceminister Elkin podkreślił, że pokój izraelsko-palestyński można osiągnąć tylko na drodze rokowań. "Bez bezpośrednich negocjacji z nami nic się nie wydarzy" - powiedział izraelskiemu radiu wojskowemu.

Zobacz także
Komentarze (131)
Izrael skrytykował Google'a za wprowadzenie nazwy "Palestyna"
Zaloguj się
 • didej007

  Oceniono 4 razy 2

  Izrael to po prostu nacjonalistyczne, a nawet rasistowskie państwo!

 • 8lena7-2

  Oceniono 3 razy 1

  Żydzi to jednak straszny naród, nic dziwnego ,że znienawidzony przez cały świat. Tylko politycy udają polityczną poprawność, a też najchętniej ............

 • tomspeed

  Oceniono 5 razy 1

  Żyd jak nie oszuka to nie jest żydem.
  A gdy mówi o pokoju to raczej swoim w domu. bo jakoś nie zauważyłem aby chcieli tam pokoju...
  Wolą budować pokoje zwane osiedlami.....

 • drupal

  Oceniono 4 razy 2

  Izrael wprowadził Palestyńczykom pokój metodą "wasze ulice nasze kamienice", którą tylko trochę dostosował do realiów bliskowschodnich.

 • neospasmin

  Oceniono 3 razy -3

  A ty Gazeto? Jakiej nazwy uzywasz na opisanie tego kraju? Tej onzetowskiej czy tej izraelskiej?

  I moze istotniejsze: jak czytam w powyzszym tekscie, nazwe Palestyna Google stosuje tylko w swej palestynskiej wersji, co robi/jak pisze na innych? Na amerykanskiej,polskiej czy chocby szwedzkiej?

  Marcin Lazarowicz

 • tylkologik

  Oceniono 5 razy 3

  @kocurxtr, dokładnie tak samo ewoluuje moje podejście do nacji żydowskiej.
  Sami się o to proszą swą nachalnością !
  Czy zauważyliście, że w każdym TELEEXPRESIE jest obowiązkowy fragment żydowski, w KAŻDYM !!!
  Albo sztuka żydowska, albo reżyser, albo pisarz, kurde nie ma innych kultur, śródziemnomorskiej, skandynawskiej czy nawet arabskiej!!!???

 • ayouseptim

  Oceniono 9 razy -5

  I słusznie, ponieważ w Piśmie Świętym jest napisane, że ziemie Izraela są od rzeki Eufrat do wielkiej rzeki Egiptu. Obecne terytorium Izraela nie jest jeszcze takim jakim powinno być, zachodni brzeg Jordanu powinien należeć do Izraela, ziemie za Jordanem, ziemie na której mieszkały pokolenia, Rubena, Gada i połowa pokolenia Manassesa też powinny należeć do Izraela.

 • metenburg

  Oceniono 2 razy 0

  www.youtube.com/watch?NR=1&v=PC_2rA40GzM&feature=endscreen

 • muledet.3

  Oceniono 6 razy 0

  Polskie swinie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje