Izrael skrytykował Google'a za wprowadzenie nazwy "Palestyna"

06.05.2013 20:02
Palestyńska strona wyszukiwarki Google

Palestyńska strona wyszukiwarki Google (Fot. Google.com)

Władze Izraela krytycznie oceniły w poniedziałek decyzję koncernu Google, który od 1 maja w palestyńskich wersjach swych produktów, w tym w wyszukiwarce, posługuje się nazwą "Palestyna", a nie - jak dotąd - "Terytoria Palestyńskie". Strona izraelska uważa, że szkodzi to bliskowschodniemu procesowi pokojowemu.
- Myślę, że decyzja Google'a jest bardzo, bardzo problematyczna - oświadczył izraelski wiceminister spraw zagranicznych Zeew Elkin. Wyraził opinię, że takie posunięcie oddala perspektywę pokoju i "stwarza wśród przywódców palestyńskich złudne wrażenie, że w ten sposób mogą osiągnąć pożądany rezultat".

Władze palestyńskie decyzję Google'a powitały z wielkim zadowoleniem. Doradca palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, Sabri Saidam, nazwał ją krokiem we właściwym kierunku - krokiem, który zachęca innych do postąpienia w analogiczny sposób. Podkreślił, że dzięki decyzji Google'a Palestyna znalazła się "na mapie wirtualnej oraz na mapach geograficznych".

"Zwróciliśmy się o zmianę nazwy "Terytoria Palestyńskie" na "Palestyna"

Saidam ujawnił, że po decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 listopada 2012 r., przyznającej Palestyńczykom status "nieczłonkowskiego państwa obserwatora", władze palestyńskie zwróciły się do różnych firm międzynarodowych, w tym do Google'a, o posługiwanie się nazwą "Palestyna", a nie - jak dotąd - "Terytoria Palestyńskie".

Decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zdecydowanie sprzeciwiały się Stany Zjednoczone i Izrael. Ostateczny status terytoriów palestyńskich - Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej - nie został dotąd uzgodniony.

Palestyńczycy chcą, by społeczność międzynarodowa uznała ich państwowość i nazwę "Palestyna". Izrael stoi na stanowisku, że najpierw konieczne jest sfinalizowanie bliskowschodnich rozmów pokojowych, które wciąż są w impasie.

Google: Konsultowaliśmy się z "wieloma źródłami i władzami"

Rzecznik Google'a Nathan Tyler poinformował, że we wszystkich produktach tej firmy "Palestyna" zastąpiła dotychczasowe "Terytoria Palestyńskie". Dodał, że Google konsultował się w tej sprawie "z wieloma źródłami i władzami" i m.in. "poszedł śladem ONZ".

Wiceminister Elkin podkreślił, że pokój izraelsko-palestyński można osiągnąć tylko na drodze rokowań. "Bez bezpośrednich negocjacji z nami nic się nie wydarzy" - powiedział izraelskiemu radiu wojskowemu.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (131)
Zaloguj się
 • lojciecdyrektor

  Oceniono 300 razy 252

  "Strona izraelska uważa, że szkodzi to bliskowschodniemu procesowi pokojowemu."

  A ja myślałem, że to ekspansja nielegalnego osadnictwa i utworzenie bantustanów na wzór tych obecnych w RPA w dobie apartheidu, które poszatkowały Palestynę tworząc archipelag wysp kontrolowanych przez izraelskiego okupanta temu martwemu procesowi szkodzą... Ale co ja tam wiem...

 • rabbinhood

  Oceniono 212 razy 188

  jaaaasne . Tylko budowa nowych osiedli przybliża pokój, ten typ tak ma.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 185 razy 153

  .
  .
  Czy jest jeszce ktos / cos na tej planecie kogo Izrael nie skrytykowal ?
  .
  .

 • herrporcupine

  Oceniono 148 razy 124

  Te "terytoria palestyńskie" to tak jak swojego czasu "generalne gubernatorstwo".

 • plastus82

  Oceniono 145 razy 107

  Jak żyd z Izraela mówi o pokoju to tak jak by świnie opowiadały jak to fajnie jest latać w przestworzach.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 126 razy 106

  Izrael jest dziwnie powściągliwy. Powinien zażądać od społeczności międzynarodowej używania dla określania wszystkich otaczających go państw i terytoriów nazw starohebrajskich.

  Inicjatywa ta zapewne uzyskałaby natychmiastowe poparcie tzw. USA.

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 121 razy 91

  Zaraz zablokują komentarze :) Za dużo prawdziwych.

 • novipir

  Oceniono 92 razy 76

  Ghetto Palestynskie, pod taka nazwa pokoj bylby zapewniony na wieki wedlug Izraela.

 • 8pasazer

  Oceniono 84 razy 72

  Tam nie będzie pokoju. Koniec i kropka.
  Cały region spłynie krwią i to bardzo niedługo - wystarczy patrzeć na to co strony robią a nie mówią.
  Temat zdecydwanie przerasta współczesne dziennikarstwo.
  Szkoda tylko milionów ludzi, którzy tam żyją i nie maja nic wspólnego z syjonistami ani muzułmańskimi fanatykami, którzy zresztą są siebie warci.
  RIP Middle East:(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje