Kilkanaście tysięcy przeciwników Putina demonstruje w Moskwie

06.05.2013 18:13
Opozycja demonstruje w Moskwie. Domaga się uwolnienia więźniów politycznych, wolności słowa i ograniczenia kadencji prezydenta do dwóch

Opozycja demonstruje w Moskwie. Domaga się uwolnienia więźniów politycznych, wolności słowa i ograniczenia kadencji prezydenta do dwóch (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Kilkanaście tysięcy osób zebrało się dziś na placu Bołotnym w Moskwie, aby zażądać uwolnienia opozycjonistów, którzy rok temu, w przededniu inauguracji prezydenta Władimira Putina, w tym samym miejscu protestowali przeciwko jego powrotowi na Kreml.
Doszło wówczas do starć demonstrantów z siłami specjalnymi policji OMON. Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni. Zarzuty w sprawie zajść postawiono już 28 osobom. Jeden z organizatorów ubiegłorocznej manifestacji, Konstantin Lebiediew, w zeszłym miesiącu został już skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności w kolonii karnej. Wcześniej - w listopadzie - na 4,5 roku łagru sąd w Moskwie skazał jednego z uczestników starć, Maksima Łuzianina. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów.

W kwietniu Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zakończył śledztwo przeciwko 12 oskarżonym, którzy nie przyznają się do winy. Dochodzenie przeciwko kilkunastu innym, w tym koordynatorowi radykalnego Frontu Lewicy Siergiejowi Udalcowowi i jego asystentowi Leonidowi Razwozżajewowi, wciąż trwa. Wobec większości z nich sąd nakazał zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu lub aresztu domowego.

"Rosja bez Putina!", "To nasz kraj!", "Rosja będzie wolna!"

Uczestnicy dzisiejszej akcji domagają się również uwolnienia innych więźniów politycznych w Rosji, zaprzestania politycznych procesów sądowych, w tym przeciwko liderowi opozycji Aleksiejowi Nawalnemu, a także doprowadzenia do końca głośnych spraw korupcyjnych.

Protestujący żądają też zakazania sprawowania urzędu prezydenta przez jedną osobę dłużej niż przez dwie kadencje, zniesienia cenzury politycznej w mediach, zwłaszcza w telewizji, oraz dopuszczenia do mediów polityków opozycyjnych i aktywistów społeczeństwa obywatelskiego.

"Wolność dla więźniów politycznych!", "Rosja bez Putina!", "To nasz kraj!" i "Rosja będzie wolna!" - skandują. Manifestacja rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pamięci 25-letniego robotnika, który zginął w czasie montowania sceny, aparatury nagłaśniającej i telebimów na placu Bołotnym; z wysokości kilku metrów spadła na niego kolumna głośnikowa.

Także przed zeszłoroczną akcją na placu Bołotnym doszło do tragedii. Śmierć poniósł wówczas 26-letni fotoreporter, który usiłował wejść na dach jednego z pobliskich domów po schodach przeciwpożarowych. Spadł z wysokości szóstego piętra, ginąc na miejscu.

Śledztwo obywatelskie

W grudniu 2012 r. "Komitet 6 maja" i partia RPR-Parnas utworzyły "Okrągły Stół 12 grudnia", w ramach którego przeprowadzili społeczne dochodzenie w sprawie wydarzeń na placu Bołotnym. Opublikowali raport, z którego wynikało, że podczas manifestacji doszło do kilku starć demonstrantów z policją, które były prowokowane przez przedstawicieli służb.

Film "Anatomia protestu" i "Anatomia Protestu 2"

Rosyjska telewizja przygotowała na temat wydarzeń na placu Bołotnym dwa propagandowe filmy. Ich główna teza to finansowanie antyrządowych protestów przez obce wywiady i zagraniczne organizacje, a także związki opozycjonistów z Kaukazem, przede wszystkim z Gruzją. Poza tym pojawiły się takie zarzuty jak "kupowanie uczestników", czyli płacenie osobom (przede wszystkim imigrantom) za przychodzenie na manifestacje. W drugiej części filmu opozycjonistów oskarżono o plany zamachów terrorystycznych.

Zobacz także
Komentarze (106)
Kilkanaście tysięcy przeciwników Putina demonstruje w Moskwie
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 3 razy 3

  Dokładnie było 8.000 (przepuszczano przez bramki) a miało być 30.000. Wiekszość jak widać na zdjęciu z długimi nosami !

 • yarrrr

  Oceniono 4 razy -2

  Brawo. Ci ludzie mają rację. I nie wycierajcie sprawie pyska Ameryką. Ona jest dużo bardziej chora, ale w Rosji małe przeczyszczenie też by się przydało.

 • jackpolnar

  Oceniono 3 razy 1

  Czy chodzi o kumpla Rudego? I Pana lemingów?

 • maxmex

  Oceniono 1 raz 1

  Co wy chcecie od Vladimira, nie gorszy od Stanów .Wszyscy są równi nawet zastępcy szefa ,wielkiego szefa

 • kwiecien45

  Oceniono 8 razy 6

  Kilka tysięcy. Bez naście.

 • anthrax_2

  Oceniono 7 razy -5

  Ci demonstranci wiedzą co robią,cena ropy i gazu spada,krach finansowy Rosji to kwestia kilku miesięcy ewentualnie lat
  Putin to olewa bo się już nachapał ,nawet gdyby żył 200 lat to by tego nie był w stanie wydać
  A Rosjanie po upadku Rosji będą musieli iść na poniewierkę,może do chińskich fabryk jak północni Koreańczycy

 • mieetek

  Oceniono 9 razy 7

  www.youtube.com/watch?v=yqmICQw-AfA
  Świetny film z innych protestów w Moskwie. Amerykańscy dyplomaci udają Niemców.
  Bardzo zabawne.

 • zyks

  Oceniono 8 razy -6

  Wszyscy czekiści z Łubianki zawezwani na ekstra dyżury z domów i z urlopów i zalewają cały internet na świecie (w tym i to forum) stekiem swoich bzdur. Widać, że się boją i to nie na żarty :)))

 • biggus-dickus

  Oceniono 3 razy 3

  Jak już będą mieli tą swobodę, to pomyślą, że przydałaby im się jeszcze kasa.

  Ale wtedy będzie już za późno.

  Wolnych związków zawodowych nie chcą?

  Dlaczego nie wzorują się na zagranicy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje