Zatrzymano 93-letniego byłego strażnika z Auschwitz

06.05.2013 17:55
Brama byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Brama byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

93-letni były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz został w poniedziałek zatrzymany w Niemczech - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie. Mężczyzna jest podejrzany o współudział w morderstwie.
Policja kryminalna Badenii-Wirtembergii zatrzymała byłego funkcjonariusza obozu koncentracyjnego Auschwitz. Był on strażnikiem w tym obozie od jesieni 1941 roku do jego likwidacji w 1945 roku. Jest podejrzany o współudział w morderstwie - poinformowała prokuratura w komunikacie.

- Po przeszukaniu mieszkania został doprowadzony przed sąd i tymczasowo aresztowany - dodała. Zaznaczyła, że obecnie przygotowuje akt oskarżenia. Prokuratura nie podała informacji dotyczących tożsamości zatrzymanego, ale według niemieckich mediów chodzi o Hansa Lipschisa, urodzonego na Litwie i zamieszkałego w Aalen w południowo-zachodnich Niemczech.

"Czwarty najbardziej poszukiwany przestępca"

Według raportu Centrum Szymona Wiesenthala z 2013 r. Lipschis figuruje na czwartym miejscu na liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Centrum potwierdza, że między 1941 a 1945 r. służył w batalionie SS i "brał udział w masakrach i prześladowaniu niewinnych cywilów, głównie Żydów" - pisze agencja AFP. Lipschis twierdzi, że pracował w Auschwitz jako kucharz, a nie strażnik.

W rozmowie z dziennikarzami "Welt am Sonntag", która ukazała się 21 kwietnia br., Lipschis przyznał, że od jesieni 1941 r. przez trzy lata służył jako esesman w obozie w Auschwitz-Birkenau. - Tak, służyłem, przez cały czas jako kucharz - powiedział, zapewniając, że gotował dla załogi obozu i nic nie wiedział o masowych zbrodniach. Na pytanie, czy niczego nie widział, odparł: "Nie widziałem, ale słyszałem".

Był tylko kucharzem? "Dokumenty świadczą o czymś innym"

"WaS" zwrócił uwagę, że dokumenty odnalezione w Archiwum Federalnym w Koblencji oraz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau świadczą o czymś wręcz przeciwnym. Wynika z nich, że pochodzący z Litwy mężczyzna, któremu niemieckie władze przyznały status volksdeutscha, służył początkowo jako szeregowy esesman w oddziałach wartowniczych trupiej główki (Totenkopf) w Birkenau i Auschwitz, by następnie awansować na Rottenfuehrera SS (dowódca sekcji w SS, odpowiednik kaprala w wojsku). Z dokumentów wynika, że przez pewien czas rzeczywiście był zatrudniony w kantynie SS na terenie obozu.

Po zakończeniu wojny Lipschis mieszkał początkowo w Niemczech Zachodnich, a następnie w latach 50. wyemigrował do Chicago. Władze USA odkryły dopiero w 1983 r. jego nazistowską przeszłość i wydaliły go z kraju. Od tamtej pory były esesman przez nikogo nie niepokojony mieszka znów w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. "Jego losy są dobrym przykładem na to, jak sprawcy zbrodni wprowadzali w błąd wymiar sprawiedliwości i unikali kary" - komentował "WaS".

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 63 razy 55

  www.bbc.co.uk/news/world-europe-22277866 Tutaj jest jego zdjęcie. Jak wygląda brama Auschwitz to wszyscy wiedzą.

 • 1966jerry

  Oceniono 79 razy 53

  po zakończeniu wojny nikt w zasadzie nie rozliczał niemieckich masowych morderców - do piachu poszła tylko znana faszystowska elita która w Norymberdze skompromitowała się jako niedoszła rasa panów .,podobnie w Polsce - naturalnie nie w tej skali - nikt nie rozliczył po 1989 roku pie...nych komunistów ,którzy głównie w latach 50 tych gnębili ojców i matki nasze .,teraz mają emeryturki po kilka tysięcy od ZOMOców po SBeków jebanych i działaczy PZPRu.,a nasi rodzice lekko ponad tysiąc złotych i zmarnowane życie przez tych sqrwysynów.,następna bandę tego typu należy likwidować w zarodku,zabijać i zakopywać do ziemi .,

 • spock2

  Oceniono 56 razy 48

  Szkoda że tak się późno obudzili i np. taki Heinz Reinefarth kat Warszawy spokojnie sobie zdechł jako szanowany obywatel, ba została ta kanalia nawet burmistrzem i pochowana z honorami.

 • distefano5

  Oceniono 61 razy 47

  Wybitne osiągnięcie władz niemieckich , po dziesięcioleciach ukrywania brunatnej przeszłosci swoich obywateli w tym: polityków, przedsiebiorców , biznesmenów i innych mających na sumieniu zbrodnie faszyzmu.

 • lukasz271181

  Oceniono 37 razy 37

  No proszę jacy ci Niemcy sprawiedliwi a Amerykanie jeszcze bardziej mieli go w 1983 roku i nie wydali Izraelowi no proszę proszę.

 • gangut

  Oceniono 70 razy 30

  Trzeba naśladować żydów i nie odpuszczać, Moreli, Michników i Wolińskie ścigać do skutku.

 • kreweetka

  Oceniono 31 razy 23

  Rychło w czas.

 • biberstein1863

  Oceniono 48 razy 22

  Zbrodniarzy hitlerowskich jakos Niemcy potrafia zatrzymac (mimo ze pozno) bez wzgledu na wiek.

  Natomiast zbrodniarzy komunistycznych w Polsce nikt nie rusza bo starzy i chorzy...... i maja jeszcze wplywy np. taki jaruzelski, kiszczak czy michnik (stefan brat Adama)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje