Kara KE za czyje błędy? PiS: Absolutnie nie poczuwamy się do winy. Odpowiedzialna PO

06.05.2013 14:06
Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej

Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej (Fot. Yves Logghe AP)

- Jest jasne stanowisko KE w tej sprawie. Dotyczy to niewłaściwych kontroli za lata 2007-2010. Nie może to dotyczyć poprzednich lat, bo za rządów SLD stworzono wzór, a potem, za rządów PiS, po prostu je składano. Natomiast źle kontrolowała to Platforma Obywatelska. PO rządzi od 6 lat i ponosi za to odpowiedzialność - przekonywał w rozmowie z TVP Info Mariusz Antoni Kamiński z PiS.
Komisja Europejska zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. To konsekwencja niewystarczających kontroli wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej - poinformował w czwartek rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite. Na tę informację szybko zareagowała PO i sam premier Donald Tusk, który obarczył na Twitterze winą za karę poprzednie rządy, pisząc: "To nie pierwszy kosztowny błąd naszych poprzedników, za który zapłaci polski podatnik. Kara za lata 2004-06".

Tymczasem, jak się okazuje, winne są wszystkie rządy - od SLD, przez PiS, po obecny. - To jest program, który obowiązywał w latach 2004-2006. W tym okresie powinna się odbywać właściwa kontrola wniosków. Ale jest to 5-letni program, więc pieniądze były wypłacane mniej więcej w latach 2007-2010. Podczas tego procesu również powinny zostać przeprowadzone odpowiednie kontrole - powiedział rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

Miller o wpisie Tuska: Nowoczesność czasami przesłania rozwagę

Po informacji rzecznika KE ds. rolnictwa opozycja zaczęła wytykać rządowi problemy w komunikacji i nieusprawiedliwione obarczanie winą innych. Chodzi głównie o wpis Donalda Tuska na Twitterze. - Nowoczesne techniki przekazywania informacji i komunikowania się są bardzo atrakcyjne i efektywne, ale bardzo niebezpieczne. Czasami nowoczesność jest na tyle pociągająca, że przesłania rozwagę i zmysły - ironizował w rozmowie z TVN24 przewodniczący SLD Leszek Miller.

PiS z kolei zapowiedział w rozmowie z TVP Info, że będzie żądał w sprawie pomyłki premiera wyjaśnień. - Będziemy zwoływali nadzwyczajne posiedzenie komisji rolnictwa. Chcemy, aby minister rolnictwa, Stanisław Kalemba, złożył dokładne wyjaśnienia, kto ponosi za tę sprawę odpowiedzialność, dlaczego premier został wprowadzony w błąd i czy został wprowadzony w błąd. Bo tutaj mamy taką sytuację: albo premier ma klapki na oczach i wszystko, co złego się stanie w Polsce, to mówi, że to wina PiS-u, albo - jak w sprawie Jamał II - ktoś go wprowadził w błąd i teraz ten ktoś powinien zostać zdymisjonowany - mówił Mariusz Antoni Kamiński z PiS.

Kamiński: PO odpowiedzialna za karę KE

Polityk zaznaczył jednocześnie, że PiS absolutnie nie poczuwa się do winy w sprawie kary zapowiedzianej przez KE za niewystarczającą kontrolę wniosków. - Jest jasne stanowisko KE w tej sprawie. Dotyczy to niewłaściwego nadzoru, niewłaściwych kontroli za lata 2007-2010. Nie może to dotyczyć poprzednich lat, bo za rządów SLD stworzono wzór, na podstawie którego potem wypełniono te wnioski, a potem, za rządów PiS, po prostu je składano. Natomiast źle kontrolowała to Platforma Obywatelska. PO rządzi od 6 lat i ponosi za to odpowiedzialność - przekonywał Kamiński.

Zobacz także
Komentarze (166)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 216 razy 162

  Jaki sens ma szukanie winnych, skoro i tak całe społeczeństwo za niechlujstwo urzędasów zapłaci. Ustalenie winnych ma sens tylko w przypadku pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, inaczej to bicie piany i dalsze zbędne wydatki.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 154 razy 110

  W zwiazku z tym ze chodzi o dopłaty w rolnictwie to teraz nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności ale obrzuca konkurentów gnojem.

  Wystarczy blizej przyjrzeć sie sprawie i okazuje ze ze prawda jest taka ze WSZYSCY rządzący w latach 2004 - 2010 są upier*oleni po łokcie.

 • m-kow

  Oceniono 83 razy 77

  Poza wpadką premiera( świadczącą o jego zapleczu ) i obecną zaciemniającą sprawę wojna dwóch politycznych marketingów, powinno się chyba postawić głośno pytanie czy nie pora na jakąś poważniejszą kontrolę w 12 tysięcznym krsięstwie Waldemara Pawlaka, czyli Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa ?
  Bo KE raptownie szuka pieniędzy, a zwroty z pomocy to świetne źródło, do zrównoważenia budżetu inaczej PE nie odpuści...

 • sharn1

  Oceniono 152 razy 38

  Musimy natychmiast odsunąć PiS od władzy!
  Przez tych wichrzycieli Tusk juz gubi się w swoich kłamstwach a to źle wpływa na wizerunek Polski w UE i jest siara w chooy.

 • leoleo

  Oceniono 36 razy 32

  gierek winien, to oczywiste

 • cob22

  Oceniono 87 razy 31

  W dokumencie pisze : " za czas 2005 - 2010 " czemu tego nie opublikujecie w takiej wiadomosci ?
  To znaczy ze PIS jak i PO sa winne.

 • kalebas

  Oceniono 151 razy 27

  "za rządów SLD stworzono wzór, na podstawie którego potem wypełniono te wnioski, a potem, za rządów PiS, po prostu je składano"

  Tłumaczenie dziecka. Żałosne.

 • szary-polak

  Oceniono 45 razy 19

  Czytałem opinię KE; wyraźnie pisze , że kontrola dotyczy okresu 2005- 2010.... Myślę, że tu jest wskazany spokój i merytoryczna dyskusja.....

 • dynac

  Oceniono 98 razy 6

  >> winne są wszystkie rządy - od SLD, przez PiS, po obecny<<
  powiedział rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite

  Co wy na to pisopaci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje