Kara KE za czyje błędy? PiS: Absolutnie nie poczuwamy się do winy. Odpowiedzialna PO

Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej

Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej (Fot. Yves Logghe AP)

- Jest jasne stanowisko KE w tej sprawie. Dotyczy to niewłaściwych kontroli za lata 2007-2010. Nie może to dotyczyć poprzednich lat, bo za rządów SLD stworzono wzór, a potem, za rządów PiS, po prostu je składano. Natomiast źle kontrolowała to Platforma Obywatelska. PO rządzi od 6 lat i ponosi za to odpowiedzialność - przekonywał w rozmowie z TVP Info Mariusz Antoni Kamiński z PiS.
Komisja Europejska zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. To konsekwencja niewystarczających kontroli wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej - poinformował w czwartek rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite. Na tę informację szybko zareagowała PO i sam premier Donald Tusk, który obarczył na Twitterze winą za karę poprzednie rządy, pisząc: "To nie pierwszy kosztowny błąd naszych poprzedników, za który zapłaci polski podatnik. Kara za lata 2004-06".

Tymczasem, jak się okazuje, winne są wszystkie rządy - od SLD, przez PiS, po obecny. - To jest program, który obowiązywał w latach 2004-2006. W tym okresie powinna się odbywać właściwa kontrola wniosków. Ale jest to 5-letni program, więc pieniądze były wypłacane mniej więcej w latach 2007-2010. Podczas tego procesu również powinny zostać przeprowadzone odpowiednie kontrole - powiedział rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

Miller o wpisie Tuska: Nowoczesność czasami przesłania rozwagę

Po informacji rzecznika KE ds. rolnictwa opozycja zaczęła wytykać rządowi problemy w komunikacji i nieusprawiedliwione obarczanie winą innych. Chodzi głównie o wpis Donalda Tuska na Twitterze. - Nowoczesne techniki przekazywania informacji i komunikowania się są bardzo atrakcyjne i efektywne, ale bardzo niebezpieczne. Czasami nowoczesność jest na tyle pociągająca, że przesłania rozwagę i zmysły - ironizował w rozmowie z TVN24 przewodniczący SLD Leszek Miller.

PiS z kolei zapowiedział w rozmowie z TVP Info, że będzie żądał w sprawie pomyłki premiera wyjaśnień. - Będziemy zwoływali nadzwyczajne posiedzenie komisji rolnictwa. Chcemy, aby minister rolnictwa, Stanisław Kalemba, złożył dokładne wyjaśnienia, kto ponosi za tę sprawę odpowiedzialność, dlaczego premier został wprowadzony w błąd i czy został wprowadzony w błąd. Bo tutaj mamy taką sytuację: albo premier ma klapki na oczach i wszystko, co złego się stanie w Polsce, to mówi, że to wina PiS-u, albo - jak w sprawie Jamał II - ktoś go wprowadził w błąd i teraz ten ktoś powinien zostać zdymisjonowany - mówił Mariusz Antoni Kamiński z PiS.

Kamiński: PO odpowiedzialna za karę KE

Polityk zaznaczył jednocześnie, że PiS absolutnie nie poczuwa się do winy w sprawie kary zapowiedzianej przez KE za niewystarczającą kontrolę wniosków. - Jest jasne stanowisko KE w tej sprawie. Dotyczy to niewłaściwego nadzoru, niewłaściwych kontroli za lata 2007-2010. Nie może to dotyczyć poprzednich lat, bo za rządów SLD stworzono wzór, na podstawie którego potem wypełniono te wnioski, a potem, za rządów PiS, po prostu je składano. Natomiast źle kontrolowała to Platforma Obywatelska. PO rządzi od 6 lat i ponosi za to odpowiedzialność - przekonywał Kamiński.

Zobacz także
 • Mężczyzna wchodzący do siedziby Komisji Europejskiej KE zagrozi Polsce kolejnymi karami za niewdrożone dyrektywy? 160 tys. euro dziennie
 • Waldemar Pawlak, wicepremier i Minister Gospodarki Polska zapłaci za spryt Pawlaka? Będzie kara za niewdrożone prawo?
Komentarze (166)
Kara KE za czyje błędy? PiS: Absolutnie nie poczuwamy się do winy. Odpowiedzialna PO
Zaloguj się
 • and-j1

  0

  Kamiński puknij się w czółko. Bo to najlepiej tobie wychodzi. Niestety nie potrafisz jak cały PiS być samokrytycznym

 • ce65

  0

  Czytam tutaj ataki POwcow na PISowcow,a ja z bardzo daleka obserwujacy,scene polityczna mojej Ojczyzny,chcialbym Wam wszystkim,i tym z PO,PISu,PSLu,SLD,Partii Palikota i innych pomniejszych,nieistotnych partii-POWIEDZIEC,ze One wszystkie,od lewa do prawa nadaja sie na jak najszybsza eutanazje????? I jak najszybsze rozliczenie i absolutne ZAPOMNIENIE,ze kiedykolwiek te partie istnialy!!!!!!!! I wszystko zaczac od nowa,tylko inaczej,zupelnie inaczej?? W tej chwili,to Polska nie jest rzadzona a rozkradana w imieniu [ bez ] prawa! I nie sensu,licytowac sie ze PO jest lepszae od PISu,lub odwrotnie,bo i to GOWNO i to GOWNO??? Dla mnie mozecie w nastepnych wyborach,wybrac i Palikota na premiera a Kalisza na prezydenta,ja w Polsce nie mieszkam i nie konsumuje polskiej biedy,ktorej jest coraz wiecej?Czy Wy tego nie spostrzegacie,czy w Polsce rodza sie sami ludzie-bezmozgowcy?????? Kloccie sie dalej,napewno z tego bedziecie mieli w Polsce dobrobyt?????

 • ossmolony

  Oceniono 1 raz 1

  Rozp..alające sie nowe autostrady,roz..alające się nowe stadiony,roz..alające się nowe lotnisko,brylujący nie za swoje po knajpach minister z pożyczonymi "zegarkami" na ręku za 30 tyś,. nietykalne synekury i partyjni towarzysze ,a coraz bardaziej zagubiony nieudolny premier ze swoim rządem trwa i kurczowo się trzyma wladzy dla samej władzy mętnie wyjaśniając i lawirujac broni gwaranta tej wladzy tzw PSL ...Może wreszcie panie Tusk dalibyście sobie spokój z rządzeniem panstwem - 6 lat wam już wystarczy - szkoda na to polski i Polaków .Najwyższy czas ustąpic miejsce tym co się na tym znaja - nie partyjniakom ale uczciwym postawionym przed odpowiedzialnoscią fachowcom gdzie w każdym takim przypadku wyszlo to na dobre czego przykłady rozwijających się krajow ,które przescigneły gospodarczo i ekonomicznie Polskę w ostatnich latach .Z tym ,ze tam byla odpowiedzialnosc ,ale te premier i jego przyboczni towarzysze od tej odpowiedzialnosci jedynie umywają ręce zwalając swoją nieudolnosc na innych kręcac lawirując i kłamiąc!!!

 • ryllaa

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie jest artykuł: "Daniele abp. Głodzia dla celów sakralnych"?

 • dejtrejder

  0

  Minister Nowak niech zegarki odda na poczet długu!

 • dejtrejder

  0

  Ważne, że chytre baby sejmowe wzięły premie! Razem z Kuchcińskim :) Proponuje obciąć wszystkim urzędasom w Polsce zarobki na 1200 brutto i z różnicy spłacać długi. Jakim prawem politycy zadłużają społeczeństwo? Jakim prawem uchwala się budżet z deficytem? Niech teraz spłacają urzędasy z rodzinami! Trzeba zapisać ich nazwiska, żeby się od spłaty nie wymigali.

 • derek.4

  Oceniono 3 razy -1

  Wybiórcza znów jątrzy.

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 5 razy 3

  Głupie lemingi, żeby chronić własne dupsko, Tusk wmówi wam zaraz, że od 2007 roku rządzi PiS. A wy w to oczywiście uwierzycie, hehehe. Debile.

 • kane_777

  Oceniono 1 raz 1

  Widać jakich mamy polityków. Jak dzieci. Wszystko byle zwalić winę. ŻADEN NIE POCZUWA SIĘ DO ODPOWIEDZIALNOŚCI. Biedny to kraj którym rządzą tacy tchórze. Mój 4 letni syn ma więcej odwagi i jak coś zmaluje to się przynajmniej przyzna się i przeprosi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje