"Data urodzenia, stopień pokrewieństwa". Bardzo szczegółowe deklaracje śmieciowe

Tak wygląda deklaracja w Kartuzach

Tak wygląda deklaracja w Kartuzach (fot. screen UM Kartuzy)

Trwa zbieranie deklaracji śmieciowych. W związku z nowymi przepisami gminy muszą wiedzieć, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym i czy będą segregować śmieci. Niektóre gminy chcą też poznać PESEL, numer konta czy relacje łączące wspólnie mieszkających.
Urząd Miasta w Kartuzach rozesłał już do mieszkańców deklaracja śmieciowe. Pyta w nich m.in. o nazwiska, daty urodzenia i stopień pokrewieństwa osób wspólnie mieszkających. Nie wiadomo, do czego miałyby być wykorzystane takie informacje, ani kto będzie odpowiadał za ich przetwarzanie.

Gmina może pytać, ale..

Nie ma jednolitego wzoru deklaracji, jakie powinni składać mieszkańcy - każda gmina może zebrać takie informacje, jakie są niezbędne do prawidłowego naliczenia opłaty za wywóz odpadów.

Najczęściej pytanie dotyczy liczby osób zamieszkujących w danym lokalu. Mieszkańcy muszą też zadeklarować, czy będą segregować śmieci, czy wybierają wariant droższy - bez sortowania.

Informacje o tym, że gminy zbierają zbyt wiele informacji, pojawiły się w wielu gminach. Część mieszkańców zgłaszała się z pytaniami do Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych. Też dostaliście deklaracje ze szczegółowymi pytaniami? Wasza gmina chce znać PESEL, NIP, stopień pokrewieństwa mieszkańców?

Też mieliście kuriozalne przejścia związane z nową ustawą śmieciową? Czekamy na Wasze informacje i zdjęcia.

Zobacz także
Komentarze (136)
"Data urodzenia, stopień pokrewieństwa". Bardzo szczegółowe deklaracje śmieciowe
Zaloguj się
 • rafiroch

  0

  Niezła inwigilacja.

 • matitalolo

  0

  Szkoda że nie wyznanie , znajomości, przynależność partyjna, posiadane ordery, zasługi dla władzy i kościoła posiadanie w rodzinie księdza a jeszcze lepiej biskupa. A gdzie należy wystąpić o zaświadczenie,że akurat ja ksiądz nie produkuję śmieci bo niby z czego -opłatków się nie wyrzuca.

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  sbm-grenadierow.com.pl/doc/oswlos.pdf

 • tumoi

  Oceniono 1 raz -1

  u nas by nie przeszło, zaraz by się zaczęło wzajemne podrzucanie worków pod płot.

 • arkadius.muhomory

  Oceniono 2 razy 2

  co za debile

 • szczuras99

  Oceniono 7 razy 1

  Segregowac smieci to moga Skandynawowie albo Szwajcarzy nie Polacy ktorzy maja mentalnosc Grekow i Wlochow ,

 • ninkajg

  Oceniono 3 razy 3

  U nas gmina zapowiada że będzie odbierać śmieci raz w miesiącu!!!! Musimy sobie kupić pojemniki do sortownia śmieci i kompostownik. Dlatego nie wypowiadamy starej umowy na śmieci z MPGK ....bo ktoś je przecież musi wywozić. W sumie dzięki ustawie będziemy płacić podwójnie....firmie wywożącej śmieci normalnie i gminie....za pseudoobsługę wywozu śmieci. Ludzie których nie będzie na to stać to chyba do lasu będą musieli swoje śmieci wywozić....no bo jak sobie wyobrażacie śmietniki oczyszczane raz w miesiącu????

 • stachkaz47

  Oceniono 5 razy 5

  Jak się odpowiednio skomplikuje to się odpowiednio OBŁOWI -złodziej z urzędu.

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 3 razy 3

  Na stronie ZM GOAP (Poznań) - wśród FAQ, takie oto :
  "Wszyscy w klatce segregują, a jedna osoba nie. Co robić?

  W takiej sytuacji wszyscy mieszkańcy nieruchomości (np. bloku) zostaną obciążeni wyższymi opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wyjściem z sytuacji może być uświadomienie takiej osoby o konsekwencjach jej postępowania."...

  A kto ma uświadamiać? Sąsiedzi? Gmina? Sąd? Są na to jakieś przepisy prawne? Czy wystąpić z pozwem przeciw takiemu lokatorowi do Sądu o zwrot kosztów?

  Takiej bzdury jak te Ustawa Śmieciowa, mimo wielu bubli prawnych , już dawno nie było.
  Jeden urzędnik ma obsługiwać w zw. z tą ustawą 10 tys. mieszkańców. Dołożą obowiązków urzędnikom już zatrudnionym czy zatrudnią na nowe wakaty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje