"Data urodzenia, stopień pokrewieństwa". Bardzo szczegółowe deklaracje śmieciowe

06.05.2013 13:38
Tak wygląda deklaracja w Kartuzach

Tak wygląda deklaracja w Kartuzach (fot. screen UM Kartuzy)

Trwa zbieranie deklaracji śmieciowych. W związku z nowymi przepisami gminy muszą wiedzieć, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym i czy będą segregować śmieci. Niektóre gminy chcą też poznać PESEL, numer konta czy relacje łączące wspólnie mieszkających.
Urząd Miasta w Kartuzach rozesłał już do mieszkańców deklaracja śmieciowe. Pyta w nich m.in. o nazwiska, daty urodzenia i stopień pokrewieństwa osób wspólnie mieszkających. Nie wiadomo, do czego miałyby być wykorzystane takie informacje, ani kto będzie odpowiadał za ich przetwarzanie.

Gmina może pytać, ale..

Nie ma jednolitego wzoru deklaracji, jakie powinni składać mieszkańcy - każda gmina może zebrać takie informacje, jakie są niezbędne do prawidłowego naliczenia opłaty za wywóz odpadów.

Najczęściej pytanie dotyczy liczby osób zamieszkujących w danym lokalu. Mieszkańcy muszą też zadeklarować, czy będą segregować śmieci, czy wybierają wariant droższy - bez sortowania.

Informacje o tym, że gminy zbierają zbyt wiele informacji, pojawiły się w wielu gminach. Część mieszkańców zgłaszała się z pytaniami do Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych. Też dostaliście deklaracje ze szczegółowymi pytaniami? Wasza gmina chce znać PESEL, NIP, stopień pokrewieństwa mieszkańców?

Też mieliście kuriozalne przejścia związane z nową ustawą śmieciową? Czekamy na Wasze informacje i zdjęcia.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 516 razy 488

  Ta cała "ustawa śmieciowa" i związane z nią przepisy wykonawcze, to jeden wielki ŚMIEĆ, żeby nie powiedzieć gnój. Klasyczny przykład, jak aparat państwowy na wszystkich szczeblach potrafi skomplikować każdą, najprostszą nawet sprawę.

 • pis-dorn

  Oceniono 301 razy 281

  Najlepszym rozwiazaniem jest nie wypelniac tego bubla.
  Zaden urzad - nawet jak sie helu nalykal - nie ma prawa do zbierania informacji osobistych po to by naliczyc oplate za smieci.

  Bardzo mnie interesuje opinia tego bubla przez rzecznika ochrony danych osobistych w tymze zalosnym urzedzie.

 • bilbord0

  Oceniono 260 razy 238

  Dziwny ten kapitalizm. Prosta usługa stanie się podatkiem, zarobi firma zarobi, gmina, a obywatel będzie miał nowe wyższe obciążenie.
  Administracja zbyt bardzo wchodzi w życie obywateli , już się zaczynam czuć jak chłop pańszczyźniany -tylko ciężary , a żeby coś uzyskać to trzeba tworzyć organizacje lub zebrać 100tys podpisów.

 • m33h0w

  Oceniono 243 razy 231

  Kraj wolności - żeby wyrzucić papierek do śmietnika, trzeba będzie władzy przedstawić całą rodzinę, kochanki, konta bankowe, zrobić szczegółową relację z wyjazdów zagranicznych z ostatnich 10ciu lat itp. Tego nawet Bareja by nie wymyślił.

 • bacowa

  Oceniono 135 razy 121

  wg. dotychczasowych zasad płaciłam 10,- ,,od łebka'' co miesiąc za śmieci w stanie ,,jak leci'' czyli nie segregowane

  teraz mam przejąć obowiązki odbiory odpadów i segregować płacąc za segregowane 10,- zł/m-c i nie segregowane 15,-zł/m-c bez względu na ich ilość (do tej pory było to uwzględniane)

  przy dotychczasowym gospodarowaniu jestem w stanie napełnić mały kubeł raz na dwa miesiące, ale z dotychczasowych obserwacji widzę, że sąsiedzi z posesji walą do wspólnego dużego pojemnika wszystko co się da w czym pomagają im prywatni właściciele przylegle mieszkający

  śledząc temat widzę, że ustawa stworzona ,,na wariackich papierach'', czyli ,,czeski film'' i nikt dokładnie nie potrafi sprecyzować szeregu kwestii (w co złom, worki foliowe???? w co popiół z pieca??? w co gruz???)

  władze samorządowe wyczuły okazję i zastosują metodę ,,ceny na maksa'' by załatać swe potrzeby budżetowe

  już tych Polaków nie tylko strzygą z pieniędzy, ale i golą do gołej skóry

  i to wszystko zgodnie z prawem

 • szary_user

  Oceniono 114 razy 106

  Skoro na takim papierku nie ma adnotacji o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych to mogą pocałować mieszkańców w tyłek. Ja bym nie wypełniała. Kto wie komu te dane potem sprzedadzą?

 • wojtusz

  Oceniono 106 razy 100

  Nikt nie musi wypełniać tak skonstruowanej deklaracji.

 • klan_fan

  Oceniono 80 razy 72

  Nie można było uregulować tej samowolki opracowaniem jednego ogólnokrajowego druku?
  Niech Gmina poda podstawę prawną dla zbierania i uprawnienia przechowywania takich danych, a przede wszystkim uzasadni po co jej takie dane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje