Biernacki: Lubię stawiać sobie cele. Deregulacja jest priorytetem

Marek Biernacki i Jarosław Gowin podczas nominacji nowego ministra sprawiedliwości

Marek Biernacki i Jarosław Gowin podczas nominacji nowego ministra sprawiedliwości (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Jedną z pierwszych decyzji będzie zbudowanie szeroko rozumianego programu wsparcia i ochrony świadka. Będę też pracował nad dalszymi transzami deregulacji. Deregulacja jest priorytetem nie tylko Ministerstwa Sprawiedliwości, ale również rządu Donalda Tuska - mówił dziś Marek Biernacki, który został powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na nowego ministra sprawiedliwości.
Biernacki zastąpił na tym stanowisku Jarosława Gowina. Podczas swojego dzisiejszego wystąpienia nie ukrywał, że zamierza w dużej mierze kontynuować politykę swojego poprzednika.

"Aby po mojej kadencji coś się zmieniło"

- Jest na czym pracować - zaznaczył. Nowy minister sprawiedliwości powiedział, że priorytetem będzie dla niego "zbudowanie szeroko rozumianego programu wsparcia i ochrony świadka".

- Chodzi mi nie o świadka koronnego, ale o świadka zwykłego obywatela. Z jednej strony zwykły obywatel, kiedy styka się z sądem, nie ma wrażenia, że jest chroniony, z drugiej strony brakuje mu wsparcia od wymiaru sprawiedliwości - stwierdził. Dodał, że wymiar sprawiedliwości powinien służyć obywatelowi i służy mu, ale ta konfrontacja "wygląda nie za dobrze". - Chciałbym, żeby po mojej kadencji, po mojej pracy obywatel odczuł, że coś się zmieniło - mówił Biernacki.

"Chcę zdać rachunek z realizacji celów"

Biernacki zapowiedział także, że zamierza kontynuować deregulację zawodów. - Deregulacja jest priorytetem nie tylko Ministerstwa Sprawiedliwości, ale również rządu Donalda Tuska - zaznaczył. Poza tym nowy minister sprawiedliwości zamierza popracować nad problemem przewlekłości postępowań sądowych, usprawnić sądy gospodarcze oraz znowelizować Kodeks postępowania karnego i ustawę o prokuraturze.

- Ja wiem, że trudno będzie to przeprowadzić, ale już teraz mówię to oficjalnie: to jest jeden z moich celów. Jak państwo wiecie, lubię stawiać sobie cele. Później chcę przed państwem zdać rachunek, czy udało mi się je zrealizować, czy nie - zaznaczył Biernacki.

Tusk: Biernacki wykazywał się już odwagą

Nowego ministra sprawiedliwości chwalił dzisiaj Donald Tusk. - Marek Biernacki w swojej działalności wykazywał nadzwyczajną odwagę i determinację. Jest żywym dowodem na to, że być byłym ministrem nie oznacza końca życiowej drogi. Pełnił już tę funkcję jako minister spraw wewnętrznych i administracji - mówił premier.

Premier ocenił także, że Jarosław Gowin nie ma powodu, by się wstydzić swojej pracy w czasie, gdy był ministrem sprawiedliwości. - Ten bilans oceniam pozytywnie, przy wszystkich zastrzeżeniach, które stały się powodem dymisji - powiedział Tusk.

Zobacz także
 • Jan Wróbel, prowadzący Poranek Radia TOK FM Zdort: "Dymisja Gowina na zamówienie Gazety Wyborczej". Wróbel: "Jak mogłem zajmować się innymi gazetami?"
 • Krzysztof Bondaryk Biernacki: Bondaryk nie zbierał haków na Tuska. Graś: Teraz będzie doradzał premierowi
Komentarze (87)
Biernacki: Lubię stawiać sobie cele. Deregulacja jest priorytetem
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  0

  M Biernackij-świeża(?) krew PO:Jestem z PODZIEMIA! Konserwatywny podziemny KRETzik czyli dla DUCEta nowy ból głowy?

 • andaraos

  0

  "Deregulacja jest priorytetem.."
  Deregulacja czyniona jest już od blisko 24 lat, a mamy coraz większy bałagan w przepisach prawnych.
  Za następne ćwierć wieku jakiś nowy.. figurant będzie chrzanił podobne banialuki o deregulacji i pakietach deregulacyjnych. Oczywiście pod warunkiem, że w Polsce będzie jeszcze co ukraść, bo w przeciwnym razie nie będzie sensu dopasowywać przepisów dla nowych przekrętów.

  Ech.. Ależ ze mnie pesymista. Przecież władza zawsze może zalegalizować niewolnictwo.

 • folwark_polski

  0

  Biernacki wykaż się:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13859835,_Wychodzic__bo_was_pozabijamy___Kibole_sterroryzowali.html#MT

 • city-zen

  0

  "Chciałbym, żeby po mojej kadencji, po mojej pracy obywatel odczuł, że coś się zmieniło - mówił Biernacki."
  Obywatel odczuwał??? Czycoś ma się naprawdę zmienić? Obywatel jest Panem, a nie reprezentujący go(Ją) debil - "minister sprawiedliwości".

 • comrade

  Oceniono 2 razy 2

  Szybkie pytanie do pana ministra:

  1) Ile czasu zajmuje ustalenie sędziemu sądu RP faktu czy Jan Kowalski jest żywy czy martwy. To jest bardzo ważne w róznych sprawach cywilnych
  2) Ile czasu zajmuje sędziemu sądu RP wyszukanie danych z księgi wieczystej jeśli nie dysponuje numerem księgi a np. tylko nazwiskiem własciciela?

  itd.

  W polskich sądach nie ma praktycznie INFORMATYZACJI., Sama informacja istnieje - ale gdzies w papierach, w segregatorach, rozwalona po różnych urzędach i archiwach. Wszystko załatwia się drogą listową, papierami z pieczątkami korespondując z tymi urzędami. Sędzia nie jest w stanie wyjąć smartfona/tableta i jednym klikiem ustalić stan rzeczy nawet w NAJPROSTSZYCH sprawach do których zobowiązuje go procedura.

 • kat-kk

  Oceniono 5 razy -1

  A idzze idzze, jak mawiają gorale,Sługusie z Opus Dei, łajdaku kleszy!

 • robert28l

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Ministrze , teraz kolej na Adwokatów , radców prawnych i notariuszy. Do dzieła !

 • mawohe

  Oceniono 4 razy 4

  Aby skutecznie zreformować sądownictwo, należy zacząć od reformy sędziów. To nie lada trudność bo środowisko sędziowskie się skutecznie broni. Efekt - najgorszy wymiar sprawiedliwości w UE, a co za tym idzie patologie w życiu społeczno-politycznym dobrze się mają.

 • kinoman1920

  Oceniono 3 razy -1

  Jak powiedziec coś aby nie powiedzieć w sumie niczego - to całe wystąpienie ministra. Gowin też dużo mówił (w nieco histerycznym tonie) o deregulacji i... nie zderegulował niczego?
  Trochę chyba jest tak jak z kolejnymi ministrami zdrowia - każdy naprawia tylko efektów nie widać.

  poralunchu.pl/category/zdrowa-zywnosc-2/ - zdrowa żywność

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje