Politycy PiS przed sądem: zachowanie "Nergala" na koncercie było przestępstwem

06.05.2013 12:43
Adam Darski/ Jolanta Szczypińska

Adam Darski/ Jolanta Szczypińska (Fot. AG)

Czworo polityków PiS zeznawało jako świadkowie przed gdyńskim sądem w procesie lidera blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, "Nergala", oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Twierdzili, że zachowanie muzyka było przestępstwem.
W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni w klubie "Ucho" 35-letni Darski podarł Biblię, a jej kartki rozrzucił, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka - przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą - którzy obejrzeli w internecie film z koncertu.

Szczypińska: Czuję się znieważona

- Darcie w publicznym miejscu Biblii, świętej księgi dla wielu religii, jest przestępstwem i pan Darski powinien za to odpowiadać - powiedział przed Sądem Rejonowym w Gdyni poseł PiS Andrzej Jaworski.

Posłanka PiS Jolanta Szczypińska podkreśliła natomiast, że jeszcze dziś czuje się znieważona zachowaniem "Nergala". - bezcześcił Biblię, która jest przedmiotem sacrum. To jest niedopuszczalne. Nie mogę się z tym zgodzić jako chrześcijanka i nie ma tu żadnego znaczenia, czy byłam na tym koncercie osobiście - dodała.

Przed sądem w charakterze świadków wystąpili także b. eurodeputowana PiS Hanna Foltyn-Kubicka oraz b. poseł PiS Zbigniew Kozak. Oni także potwierdzali, że postawa "Nergala" podczas koncertu obraziła ich uczucia religijne i powinna go za to spotkać kara.

Darski: Jestem niewinny

Przed przesłuchaniem świadków pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego Ryszarda Nowaka złożył wniosek o wydanie opinii przez krytyka muzycznego specjalizującego się w muzyce heavymetalowej, mającego określić, czy niszczenie Biblii jest typowym zachowaniem dla wykonawców tego gatunku muzycznego. Prowadząca proces sędzia Monika Jobska zapowiedziała, że rozpatrzy ten wniosek w późniejszym terminie.

Darski nie był obecny w gdyńskim sądzie, reprezentował go obrońca Jacek Potulski. Podczas pierwszej rozprawy pod koniec marca "Nergal" nie przyznał się do winy. Wyjaśniał m.in., że w kanonie artystycznym muzyki, którą wykonuje, jest rebelia, skierowana często przeciwko Bogu i religiom. Muzyk tłumaczył też, że był zakaz filmowania koncertu.

Na kolejnej rozprawie 3 czerwca świadkiem będzie mężczyzna, który nagrał występ Behemotha w klubie "Ucho" oraz organizator tego koncertu ze strony zespołu.

Nergal już raz uniewinniony

Gdyński sąd rozpatruje czyn muzyka po raz drugi. W 2011 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego, uznając, że działał on "bez zamiaru bezpośredniego". Od wyroku gdyńskiego sądu odwołała się prokuratura i Ryszard Nowak. W styczniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uniewinniający wyrok sądu niższej instancji dla "Nergala" i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Podstawą decyzji o przekazaniu sprawy do powtórnego rozpoznaniu było stanowisko Sądu Najwyższego z października 2012 r. wyrażone na prośbę gdańskiego sądu. Sąd Najwyższy uznał wówczas, że przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść.

Art. 196 Kodeksu karnego stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega karze grzywny albo ograniczenia wolności do 2 lat więzienia.

Zobacz także
Komentarze (117)
Politycy PiS przed sądem: zachowanie "Nergala" na koncercie było przestępstwem
Zaloguj się
 • banan125

  0

  a jak nazwać tę sektę de_BILI o nazwie KK wywodzącą się z Judaizmu, która zamordowała ponad 100,000,000 ludzi przez 1000 lat ???

 • banan125

  0

  de_BILNA posłanko SZCZYLIŃSKA !!

  święta księgą dla wielu religii nazywa się TORA ,

  a to co ty opisujesz to są wypociny marketingowców KK

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  oszuści i złodzieje z PiS, którzy razem z PO rozpieprzają Polskę odwracają nasza uwagę pierdołami od ich przestępstw przeciwko narodowi polskiemu

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 2 razy 0

  Szczypińska była na Golgocie przy ukrzyżowaniu, nawet chciała trochę fotek komórką pstryknąć, ale jej się akurat bateria rozładowała. Jakbogakocha. Poza tym ona może zaświadczyć, że była jak wielu z PIS świadkiem cudów, przemiany idiotów w mędrców, cudownych poczęć, Słów które zamieniały członków w słupy. Ponadto 10 kwietnia 2010 akurat jej ulubiony pambuk miał kaca i się kimnął i nie zauważył że coś spada. Bo jakby zauważył toby przecież nie pozwolił i odwrócił grawitację, na moment chociaż, prawda?

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 3 razy 3

  Ze świadków proponuję jeszcze wg klucza: Świadków Jechowy, mojego świadka ze ślubu, świadków z mojej rozprawy rozwodowej i pana z osiedla, co zawsze (cyt.) "może być świadkiem".

 • arturnm

  Oceniono 3 razy 1

  A kim jest Szczypinska !!!????? nawet jarek jej nie chcial. A ja jestem zniewazony pisem i pisiorami i co mam zrobic???

 • vadim62

  Oceniono 2 razy 0

  No ale żeby niedopieszczona przez Prezesa PiS lub jego kota stara piguła z rozumkiem wielkości kapsułki witaminy C próbowała kreować system prawa................EUTANAZJA DLA 30 letnich dziewic i prawiczków!
  O klerze nie wspomnę!

 • pietro62

  Oceniono 3 razy 1

  KatoKomuna!

 • helmio

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest ścigane z oskarżenia publicznego, a np. przestępstwo znieważenia (art 216 kk), z oskarżenia prywatnego ?
  Poza tym, rozumiem że ustawodawca uznał, iż dla ochrony pewnych uczuć nie wystarcza właśnie art 216 kk. Ok. Dlaczego w takim razie w art 196 kk jest mowa tylko o uczuciach religijnych, a nie w ogóle o uczuciach związanych z wyznawanym światopoglądem ?

  Tylko proszę o rzeczowe wyjaśnienia, a nie o podszyty chorymi emocjami bełkot....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje