Politycy PiS przed sądem: zachowanie "Nergala" na koncercie było przestępstwem

06.05.2013 12:43
Adam Darski/ Jolanta Szczypińska

Adam Darski/ Jolanta Szczypińska (Fot. AG)

Czworo polityków PiS zeznawało jako świadkowie przed gdyńskim sądem w procesie lidera blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, "Nergala", oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Twierdzili, że zachowanie muzyka było przestępstwem.
W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni w klubie "Ucho" 35-letni Darski podarł Biblię, a jej kartki rozrzucił, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka - przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą - którzy obejrzeli w internecie film z koncertu.

Szczypińska: Czuję się znieważona

- Darcie w publicznym miejscu Biblii, świętej księgi dla wielu religii, jest przestępstwem i pan Darski powinien za to odpowiadać - powiedział przed Sądem Rejonowym w Gdyni poseł PiS Andrzej Jaworski.

Posłanka PiS Jolanta Szczypińska podkreśliła natomiast, że jeszcze dziś czuje się znieważona zachowaniem "Nergala". - bezcześcił Biblię, która jest przedmiotem sacrum. To jest niedopuszczalne. Nie mogę się z tym zgodzić jako chrześcijanka i nie ma tu żadnego znaczenia, czy byłam na tym koncercie osobiście - dodała.

Przed sądem w charakterze świadków wystąpili także b. eurodeputowana PiS Hanna Foltyn-Kubicka oraz b. poseł PiS Zbigniew Kozak. Oni także potwierdzali, że postawa "Nergala" podczas koncertu obraziła ich uczucia religijne i powinna go za to spotkać kara.

Darski: Jestem niewinny

Przed przesłuchaniem świadków pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego Ryszarda Nowaka złożył wniosek o wydanie opinii przez krytyka muzycznego specjalizującego się w muzyce heavymetalowej, mającego określić, czy niszczenie Biblii jest typowym zachowaniem dla wykonawców tego gatunku muzycznego. Prowadząca proces sędzia Monika Jobska zapowiedziała, że rozpatrzy ten wniosek w późniejszym terminie.

Darski nie był obecny w gdyńskim sądzie, reprezentował go obrońca Jacek Potulski. Podczas pierwszej rozprawy pod koniec marca "Nergal" nie przyznał się do winy. Wyjaśniał m.in., że w kanonie artystycznym muzyki, którą wykonuje, jest rebelia, skierowana często przeciwko Bogu i religiom. Muzyk tłumaczył też, że był zakaz filmowania koncertu.

Na kolejnej rozprawie 3 czerwca świadkiem będzie mężczyzna, który nagrał występ Behemotha w klubie "Ucho" oraz organizator tego koncertu ze strony zespołu.

Nergal już raz uniewinniony

Gdyński sąd rozpatruje czyn muzyka po raz drugi. W 2011 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego, uznając, że działał on "bez zamiaru bezpośredniego". Od wyroku gdyńskiego sądu odwołała się prokuratura i Ryszard Nowak. W styczniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uniewinniający wyrok sądu niższej instancji dla "Nergala" i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Podstawą decyzji o przekazaniu sprawy do powtórnego rozpoznaniu było stanowisko Sądu Najwyższego z października 2012 r. wyrażone na prośbę gdańskiego sądu. Sąd Najwyższy uznał wówczas, że przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść.

Art. 196 Kodeksu karnego stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega karze grzywny albo ograniczenia wolności do 2 lat więzienia.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (117)
Zaloguj się
 • mexi123

  Oceniono 182 razy 158

  I niech mi ktoś jeszcze powie, że nie żyjemy w kraju wyznaniowym bez wolności słowa...

 • 1warren

  Oceniono 162 razy 140

  A co z obraza zdrowego rozsadku, ktorych dopuszczaja sie gadajace weze, plonace krzaki i spacery po wodzie?

 • chi_neng1

  Oceniono 131 razy 123

  A my sie czujemy zniewazeni i dalej zniewazani tym, ze katastrofe samolotowa traktuje sie jako historie i tym, ze najwyzsze wladze Polski oskarza sie o zamach i morderstwo !

  Za to powinno sie oskaraz i osadzac PiS z ich liderem !

  To jest dopiero zaprzanstwo godne kary najwyzszej !

 • dziadekjam

  Oceniono 124 razy 104

  Ja nie chodzę do kościoła i nie interesuję się tym co tam szamani wyprawiają, żeby nie obrażano mojej inteligencji. Niech więc "wrażliwi katolicy" nie interesują się tym, co dzieje się na koncertach przeznaczonych dla ludzi normalnych. To tak samo, jakby bigot łaził do agencji towarzyskiej i użalał się, że go ktoś zgarsza.I to by było na tyle...

 • mordimer_56

  Oceniono 96 razy 86

  Pytanie pierwsze - a ci świadkowie to byli na koncercie, czy jedynie "jedna pani, drugiej pani..."
  Pytanie drugie - czy miejsce, do którego ma sie wstęp jedynie po wykupieniu biletu jest miejscem publicznym?
  Pytanie trzecie - czy polskie prawo ma tutaj najmniej do powiedzenia, w odróżnieniu od religijnych fanatyków lub wyrachowanych politykierów?

 • gawron34

  Oceniono 66 razy 56

  Porwanie biblii,to obraza uczuć religijnych przecież to jest historia żydów a nie pismo święte. A czy podarcie dzieł Lenina,Marsa, Engelsa też powinno być karane? Tak bo ja te dzieła studiowałem i poco ten cały ambaras?

 • endrju1521

  Oceniono 64 razy 56

  "Przed przesłuchaniem świadków pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego Ryszarda Nowaka złożył wniosek o wydanie opinii przez krytyka muzycznego specjalizującego się w muzyce heavymetalowej, mającego określić, czy niszczenie Biblii jest typowym zachowaniem dla wykonawców tego gatunku muzycznego."

  ===============================

  Tej, Nowak, poproś o opinię sądową, czy szczanie pod wiatr

  jest typowym zachowaniem ? ? ? ?

 • blogfiles

  Oceniono 53 razy 41

  Patrz Terlik, patrz Hofman! Państwo Tuska znowu zamachuje się na wolność słowa! Najpierw odebrali wam TRWAM, ale widać na tym nie chcą poprzestać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje