ONZ ma dowody na stosowanie broni chemicznej w Syrii

06.05.2013 09:28
Damaszek, 5 maja

Damaszek, 5 maja (Fot. STRINGER REUTERS)

- ONZ dysponuje zeznaniami, według których rebelianci syryjscy stosowali bojowy gaz sarin. Nie ma natomiast dowodów, że broń chemiczną stosowały wojska rządowe - powiedziała członkini komisji ds. praw człowieka ONZ Carla Del Ponte.
- Nasi śledczy przesłuchiwali w krajach sąsiadujących z Syrią osoby, które padły ofiarą wojny domowej w Syrii, a także lekarzy w szpitalach polowych i według ich raportu, który widziałam, są mocne, konkretne podejrzenia, ale nie twarde dowody, stosowania gazu sarinu - powiedziała Del Ponte w wywiadzie dla jednej ze szwajcarsko-włoskich stacji telewizyjnych.

Władze i rebelianci oskarżają się nawzajem

- Chodzi o stosowanie (sarinu) przez opozycję, rebeliantów, a nie przez władze rządowe - dodała Del Ponte, była prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. byłej Jugosławii. Nie ujawniła jednak, kiedy i gdzie sarin miał być użyty.

Stosowanie broni chemicznej, w tym sarinu paraliżującego system nerwowy, zabronione jest przez prawo międzynarodowe. Władze reżimowe w Damaszku i rebelianci oskarżają się nawzajem o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej w marcu i w grudniu ub.r.

Obama: Użycie broni chemicznej byłoby przekroczeniem czerwonej linii

Według rządu USA istnieją "różne stopnie pewności", że sarin był stosowany przez syryjskie wojska rządowe. Prezydent Obama oświadczył w ub.r., że użycie lub rozmieszczenie broni chemicznej przez reżim prezydenta Asada byłoby "przekroczeniem czerwonej linii".

Wojna domowa w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 r. od fali demonstracji antyrządowych, kosztowała życie ponad 70 tys. osób. Ponad milion Syryjczyków uciekło za granicę, a podobna liczba uchodźców, którzy musieli opuścić swoje domy, przebywa w granicach Syrii.

Zobacz także
Komentarze (231)
ONZ ma dowody na stosowanie broni chemicznej w Syrii
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  ->bornintheusa Ten bydlak McCain to zdrajca USA w Wietnamie, który jest na wolności tylko dzięki ułaskawieniu przez prezydenta.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 4

  ->zigzaur tekst pochodzi z translatora, bo nie mam czasu tłumaczyć.
  Co więcej, Hitlary jest lesbijką, a przynajmniej biseksualna - co i tak nie zmienia faktu, jak bardzo odrażająca jest ta stara, pomarszczona, zwyrodniała szmata.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 5

  Pragnę uprzejmie przypomnieć: Bardzo ciekawe, że Rosja ma sojuszników wewnątrz rządu USA
  "...Według Johna Brennana..., nowy szef CIA, Stany Zjednoczone chcą nie tylko rozbicia koalicji, ale również fizycznie zniszczyć niektórych z jej przywódców, których sami prowokują. CIA ma już plany, aby oczyścić przywódców Armii Wolnej Syrii, "Al-Kaidy" i "Frontu al-Nusra"...."
  "Oznacza to, że istnieje pole do porozumienia?

  - Oczywiście. Moskwa i Waszyngton ma miejsca na negocjacje. Ważne jest tylko, aby wybrać negocjatorów, ponieważ Waszyngton jest bardzo różnorodny. Administracja zawsze ludzie, którzy nie chcą słyszeć o świecie z Rosji i byli gotowi iść na całość i za wszelką cenę. Tak było, na przykład, pozycja David Petraeus, który planował tajna wojna w Syrii i nie zamierza jej zatrzymać. Hillary Clinton, też stał w miejscu. Reprezentowała lobby pro-Izrael i zażądał zniszczenia Syrii.

  Musisz zrozumieć, że część instytucji wojskowych, w zasadzie, nie myśli istnienie konfliktu. Mówimy o wojsku, które doprowadziły system obrony rakietowej NATO i kołowania. Ci ludzie nie są gotowe do pokojowych stosunków z Rosją.

  Aby zapamiętać polityki usunięte z administracji, więc konfrontacja nad Rosją przeniósł się do Kongresu, gdzie istnieje również wiele grup anty-rosyjskich. Niektóre bronić interesów Izraela, bez względu na koszty w Stanach Zjednoczonych, inni są bezpośrednio związane z Dick Cheney i tych, którzy pracowali na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przedstawiciele dużych firm energetycznych są przekonani, że jest to konieczne, aby zakończyć pracę i podjąć Syrię, bo od dawna podzielony między wszystkich jej zasobów.

  Jakie grupowania zwycięży, zależy od sytuacji gospodarczej. Jak kryzys w kraju, Obama stara się znaleźć nową równowagę w świecie. On doskonale zdaje sobie sprawę, że status głównego i tylko supermocarstwa jest zbyt kosztowne dla Stanów Zjednoczonych. Podczas zimnej wojny, gdy świat jest podzielony, to było łatwiejsze, koszt był znacznie niższy niż w Stanach Zjednoczonych zapewniają tanie obecnie zdominowany je w prawej części świata. Więc Obama chce wrócić do starego typu relacji do osiągnięcia pełnego porozumienia z Rosją nie tylko w Syrii, ale także w całym regionie. ..."

  Izrael przyłapany na przygotowywaniu wojny światowej
  America’s Unspoken Civil War
  "Over the past decades, America has planned and executed civil wars across the globe, turning nation after nation into a cesspool of blood, as “tool of foreign policy.” Now the cabal that has kept the world aflame for a lifetime or longer has now turned inward, targeting America.
  Far from “conspiracy theory,” the highest levels of America’s military and intelligence are, not just aware, aided by privatization of key security functions now “outsourced” to what can only be described as America’s real enemies.
  The term those assigned the hopeless task of protecting America from the vast criminal empire that has seized “the high ground” in every aspect of society and culture use to describe what may well have already destroyed America is “bifurcation.”
  Deep divisions within the military, intelligence and law enforcement organizations, divisions that now extend into the hundreds of “contractor” groups run by retirees, is now nearing open warfare....."

  Sibel Edmonds' Boiling Frogs Post | Home of the Irate Minority

  Filozofia dominacji

 • mieetek

  Oceniono 7 razy 7

  www.youtube.com/watch?v=Q3osKV8ODT4
  Tak wygląda demokracja szerzona przez USA, Francję, Wlk Brytanię i ich kundelków.

 • conn-x-5

  Oceniono 8 razy 8

  a teraz moze o wielkich przyjaciolach polski Turkach ?
  pare lat temu prokurator Karla Del Ponte ujawnila o mordowaniu jencow serbskich przez kosowarskich bandytow z uck i jakos nic kolo tego sie nie dzieje..jeszcze nikogo nie zamkneli z tego powodu..
  A tera jak ujawnia francuski lekarz libanskiej gazecie .gina w dziwnych okolicznosciach ranni syryjscy uciekinierzy z obozow w turcji i dziwnym trafem gina im watroby, nerki i serca..

  gratuluje polsce przyjaciol , zawsze znajda sobie odpowiednich

 • conn-x-5

  Oceniono 8 razy 8

  Znowu wybiorcza milczy co tam wyprawiaja brodate dziwki bedace na zoldzie judeojankeskim i co tam sie wlasciwie dzieje...

  Po raz drugi brodate dziwki najemne oplacane z funduszy CIA porwaly ale tym razem 4 zolnierzy ONZ-owskich

  W marcu porwali 21 zolnierzy ONZ-owskich i przetrzymywali ich jakies 4 dni...

  Co to by bylo jakby porwali ich wojska rzadowe Asada ? trzesienie ziemi byloby..

  a wybiorcza dalej milczy otym...

 • 2560a

  Oceniono 7 razy 5

  Saddam nie mial wozow drabiniastych jako ruchomych wytworni broni masowej zaglady a Amerykanie i tak napadli, z nami oczywiscie i kilkoma innymi, na Irak i Saddama powiesili. nie wazne co mowia fakty ale wazne kto ma racje. racje zawsze ma silniejszy!

 • mr.knox

  Oceniono 11 razy -9

  Ha, ha, ha:)) Kto jeszcze wierzy w "dowody" czy tez raporty ONZ gdzie w sklad Rady Bezpieczenstwa wchodza przedstawiciele tak demokratycznych krajow jak: Azerbejdzan, Rwanda, Pakistan, Maroko, Rosja czy Chiny:)))
  A w Radzie Praw Czlowieka; Azja, Afryka czy czesc Ameryki Poludniowej reprezentowana jest przez dyktatorskie rezimy. Kto chce niech slucha ich "swiadkow":)

 • mieetek

  Oceniono 8 razy -8

  Izreal mówił, że zaatakuje, jeśli broń chemiczna wpadnie w ręce rebeliantów.

  Wiadomo jednak, że Izrael od dawna wyraża obawy o chemiczny arsenał syryjskiego reżimu, który zdaniem Jerozolimy może wpaść niepowołane ręce, np. Hezbollahu czy ugrupowań zbrojnych powiązanych z Al-Kaidą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje