W długi weekend na drogach zginęło 77 osób w 742 wypadkach

06.05.2013 07:14
Policyjny radiowóz

Policyjny radiowóz (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

77 osób zginęło, a 949 zostało rannych w 742 wypadkach, do jakich doszło na drogach w ciągu ostatnich dziesięciu dni - poinformował dziś rzecznik KGP Mariusz Sokołowski. Od początku długiego weekendu zatrzymano ponad 4,5 tys. nietrzeźwych kierowców. To mniej niż przed rokiem.
Statystyki w 2013 r. są zbliżone do tych ubiegłorocznych. W 2012 r. podczas długiego majowego weekendu doszło do 938 wypadków, w których zginęło 65 osób, a 1218 zostało rannych; zatrzymano ponad 5 tys. nietrzeźwych kierowców.

Jak powiedział Sokołowski, lepsza pogoda pod koniec majówki sprawiła, że wiele osób zbyt mocno zawierzyło swojemu samochodowi i jechało za szybko. - Dobra, sucha jezdnia to dla wielu okazja, żeby przycisnąć pedał gazu. Niestety większość wypadków zdarza się przy dużej prędkości, kiedy dochodzi do uderzenia z duża siłą najczęściej o drzewo, słup przydrożny albo samochód jadący z naprzeciwka - powiedział Sokołowski.

Nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami

Od piątku 26 kwietnia, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwało więcej patroli drogówki. Na trasach były też nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący są trzeźwi, czy jadą zgodnie z przepisami. Sprawdzali też stan techniczny pojazdów. Zwracali uwagę, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila.

Komentarze (155)
W długi weekend na drogach zginęło 77 osób w 742 wypadkach
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  Czyli cynicznie patrząc, bezrobocie zmalało o 77 osób. Samochody powinny jednak stanieć....

 • kuma1

  Oceniono 1 raz -1

  Wstawić jeszcze z 300 fotoradarów i z 200 gminnych plus chłopcy przy drodze i w krzaczkach oraz w limuzynach nie oznakowanych i przekroczymy magiczną liczbę 100 na 10 dni wolnych. Będzie można opić sukces służb dbających o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 • sortis06

  Oceniono 3 razy 1

  I co Panie Macierewicz, co weekend mamy Smoleńsk w którym giną tacy sami ludzie jak na Siewiernyj - co Pan zrobił, żeby temu zapobiec... jakie pomysły pan zaproponował ws. dróg, jakie ustawy pan napisał, żeby zapobiec co dziennemu Smoleńskowi na naszych drogach??? Kosooki tatarzyno Smoleńsk jest co tydzień, a pan pielęgnujesz cynizm, tylko cynizm i własne interesy - u Pana w głowie wszystko wybuchło i zostały Panu na brodzie resztki trotylu!!!

 • steppenwildschwein

  Oceniono 1 raz 1

  W 2012 r. zginęły na polskich drogach 3582 osoby, czyli 9,81 dziennie, a więc 98 osób na każde 10dni. Skoro teraz wciągu 10 dni zginęło tylko 77 (oczywiście też za dużo) to widać jakąś poprawę.

 • hare-hare

  Oceniono 3 razy -1

  nadmierna prędkość to z reguły nie potrzeba chwili ale stan chorego umysłu,Polska to kraj idiotów

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 1 raz 1

  I PO-co tyle piany? -Jeszcze kilka zegarków, parę kontraktów i drogi będą jak ta lala.

 • gogo2012

  Oceniono 4 razy -2

  W Polsce nadal nie ma dobrej drogi z północy na południe.
  Podobnie z drogą ze wschodu na zachód (o, przepraszam, nareszcie z Warszawy można w przyzwoitych warunkach dojechać do Berlina i nawet dalej ale jak ktoś mieszka w Olsztynie, Szczecinie, Słupsku, Białymstoku lub Rzeszowie - to nadal jedzie i jedzie, walczy z idiotami wyprzedzającymi na trzeciego i z idiotycznymi fotoradarami.
  Moje pytanie jest następujące - kiedy to się wreszcie skończy i kiedy producenci sanmochodów naprawdę zadbają o nasze bezpieczeństwo zamiast zwiększać moc silników i mnożyć elektroniczne i nikomuniepotrzebne bzdury multimedialne???

 • ryszardk2

  0

  ŻĄDAM INFORMACJI JAKI PROCENT ZABITYCH I RANNYCH ZOSTAŁ SPOWODOWANY PRZEZ NIETRZEŹWYCH. NATYCHMIAST !!!!!!

 • baba788

  Oceniono 1 raz 1

  W PL-u niestety jest wiekszy odsetek kierowcow, ktorzy nie moga skojarzyc, ze nowy samochod nie daje automatycznie przyzwolenia na szybka jazde- kierowca powinien dostosowac szybkosc do warunkow, ta prosta zasada obowiazuje takze kierowcow radowych. Brak zrozumienia tej zasady jest czystym dowodem oszolomstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje