W długi weekend na drogach zginęło 77 osób w 742 wypadkach

06.05.2013 07:14
77 osób zginęło, a 949 zostało rannych w 742 wypadkach, do jakich doszło na drogach w ciągu ostatnich dziesięciu dni - poinformował dziś rzecznik KGP Mariusz Sokołowski. Od początku długiego weekendu zatrzymano ponad 4,5 tys. nietrzeźwych kierowców. To mniej niż przed rokiem.
Statystyki w 2013 r. są zbliżone do tych ubiegłorocznych. W 2012 r. podczas długiego majowego weekendu doszło do 938 wypadków, w których zginęło 65 osób, a 1218 zostało rannych; zatrzymano ponad 5 tys. nietrzeźwych kierowców.

Jak powiedział Sokołowski, lepsza pogoda pod koniec majówki sprawiła, że wiele osób zbyt mocno zawierzyło swojemu samochodowi i jechało za szybko. - Dobra, sucha jezdnia to dla wielu okazja, żeby przycisnąć pedał gazu. Niestety większość wypadków zdarza się przy dużej prędkości, kiedy dochodzi do uderzenia z duża siłą najczęściej o drzewo, słup przydrożny albo samochód jadący z naprzeciwka - powiedział Sokołowski.

Nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami

Od piątku 26 kwietnia, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwało więcej patroli drogówki. Na trasach były też nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący są trzeźwi, czy jadą zgodnie z przepisami. Sprawdzali też stan techniczny pojazdów. Zwracali uwagę, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila.

Komentarze (155)
W długi weekend na drogach zginęło 77 osób w 742 wypadkach
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  Czyli cynicznie patrząc, bezrobocie zmalało o 77 osób. Samochody powinny jednak stanieć....

 • kuma1

  Oceniono 1 raz -1

  Wstawić jeszcze z 300 fotoradarów i z 200 gminnych plus chłopcy przy drodze i w krzaczkach oraz w limuzynach nie oznakowanych i przekroczymy magiczną liczbę 100 na 10 dni wolnych. Będzie można opić sukces służb dbających o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 • sortis06

  Oceniono 3 razy 1

  I co Panie Macierewicz, co weekend mamy Smoleńsk w którym giną tacy sami ludzie jak na Siewiernyj - co Pan zrobił, żeby temu zapobiec... jakie pomysły pan zaproponował ws. dróg, jakie ustawy pan napisał, żeby zapobiec co dziennemu Smoleńskowi na naszych drogach??? Kosooki tatarzyno Smoleńsk jest co tydzień, a pan pielęgnujesz cynizm, tylko cynizm i własne interesy - u Pana w głowie wszystko wybuchło i zostały Panu na brodzie resztki trotylu!!!

 • steppenwildschwein

  Oceniono 1 raz 1

  W 2012 r. zginęły na polskich drogach 3582 osoby, czyli 9,81 dziennie, a więc 98 osób na każde 10dni. Skoro teraz wciągu 10 dni zginęło tylko 77 (oczywiście też za dużo) to widać jakąś poprawę.

 • hare-hare

  Oceniono 3 razy -1

  nadmierna prędkość to z reguły nie potrzeba chwili ale stan chorego umysłu,Polska to kraj idiotów

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 1 raz 1

  I PO-co tyle piany? -Jeszcze kilka zegarków, parę kontraktów i drogi będą jak ta lala.

 • gogo2012

  Oceniono 4 razy -2

  W Polsce nadal nie ma dobrej drogi z północy na południe.
  Podobnie z drogą ze wschodu na zachód (o, przepraszam, nareszcie z Warszawy można w przyzwoitych warunkach dojechać do Berlina i nawet dalej ale jak ktoś mieszka w Olsztynie, Szczecinie, Słupsku, Białymstoku lub Rzeszowie - to nadal jedzie i jedzie, walczy z idiotami wyprzedzającymi na trzeciego i z idiotycznymi fotoradarami.
  Moje pytanie jest następujące - kiedy to się wreszcie skończy i kiedy producenci sanmochodów naprawdę zadbają o nasze bezpieczeństwo zamiast zwiększać moc silników i mnożyć elektroniczne i nikomuniepotrzebne bzdury multimedialne???

 • ryszardk2

  0

  ŻĄDAM INFORMACJI JAKI PROCENT ZABITYCH I RANNYCH ZOSTAŁ SPOWODOWANY PRZEZ NIETRZEŹWYCH. NATYCHMIAST !!!!!!

 • baba788

  Oceniono 1 raz 1

  W PL-u niestety jest wiekszy odsetek kierowcow, ktorzy nie moga skojarzyc, ze nowy samochod nie daje automatycznie przyzwolenia na szybka jazde- kierowca powinien dostosowac szybkosc do warunkow, ta prosta zasada obowiazuje takze kierowcow radowych. Brak zrozumienia tej zasady jest czystym dowodem oszolomstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje