Madryt: samolot runął na ziemię podczas pokazów. Pilot zginął

06.05.2013 06:07
Do tragicznego wypadku doszło podczas pokazów akrobacji lotniczej na lotnisku Cuatro Vientos, w pobliżu Madrytu

Do tragicznego wypadku doszło podczas pokazów akrobacji lotniczej na lotnisku Cuatro Vientos, w pobliżu Madrytu (fot. Youtube.com)

Do tragicznego wypadku doszło podczas pokazów akrobacji lotniczej i starych samolotów na lotnisku Cuatro Vientos w pobliżu Madrytu. Historyczny samolot o napędzie odrzutowym z nieustalonych przyczyn spadł na hangar i eksplodował. Pilot zginął.
Maszyna HA-200 Saeta, wyprodukowana w latach 50. ub. wieku, była pilotowana przez doświadczonego pilota, 35-letniego Ladislao Tejedora Romero, doradcy ministra obrony Hiszpanii Pedro Morenesa. Romero zmarł z powodu doznanych obrażeń.

Pokazy obserwowało ponad 3 tys. osób. Hiszpańska telewizja RTVE pokazała zdjęcia, na których widać kulę ognia i kłęby dymu nad hangarem. Według świadków maszyna zanurkowała i spadła na budynek. Do szpitala przewieziono z lekkimi obrażeniami trzy osoby z obsługi naziemnej, w tym 57-letniego ojca pilota.

Samoloty HA-200 Saeta były jednymi z pierwszych odrzutowców produkowanych w Hiszpanii i początkowo używano ich do celów szkoleniowych. Później powstała wersja zdolna do wykonywania lotów bojowych.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje