Fateh-110: to te rakiety zbombardował Izrael w Syrii. Dlaczego? Oto powody

Unowocześnione wersje rakiet Fateh-110. Zdjęcie zrobione w 2010 r. w Teheranie

Unowocześnione wersje rakiet Fateh-110. Zdjęcie zrobione w 2010 r. w Teheranie (Fot. Vahid Reza Alaei AP)

W ciągu ostatnich trzech dni Izrael przeprowadził ataki lotnicze na terenie Syrii. Ich celem były - według anonimowych źródeł we władzach Izraela - transporty irańskich rakiet fateh-110, które miały trafić do libańskich bojowników z Hezbollahu. Dlaczego akurat te rakiety zmusiły Izrael do interwencji?
Co to za rakiety? Fateh-110 to rakiety krótkiego zasięgu produkowane w Iranie i po raz pierwszy wprowadzone do użycia w 2002 r. W zeszłym roku Iran zaprezentował unowocześnioną wersję pocisków: z udoskonaloną celnością i zasięgiem zwiększonym do 300 km. Minister obrony Iranu gen. Ahmad Vahidi powiedział wtedy, że fateh-110 "uderzają w cel bardzo precyzyjnie" i są pod tym względem najlepszą bronią w irańskim arsenale.

Dlaczego fateh-110 są tak ważne? Izrael obawia się, że irańskie rakiety trafią do działającego w Libanie Hezbollahu i znacząco wzmocnią arsenał, którym dysponują szyiccy bojownicy. Fateh-110 są bardziej dokładne niż jakakolwiek inna broń będąca w posiadaniu Hezbollahu. Jeśli trafiłyby do Libanu, praktycznie całe terytorium Izraela byłoby w ich zasięgu, a precyzyjny system nakierowania byłby dużym zagrożeniem dla najważniejszej infrastruktury i instalacji militarnych.

Zobacz także
 • F-16 Syria: Izraelski atak to deklaracja wojny. Będzie odwet
 • Działacz FSA ucieka przed żołnierzami reżimu w Aleppo Miałem dobrą pracę, dużo pieniędzy, żadnych zobowiązań... To nie tak miało wyglądać. Zupełnie nie tak [WYWIAD]
 • Krystyna Janda, Anna Dymna, Władysław Bartoszewski Dymna, Pendereccy, Wajda, Kwaśniewski... Znani Polacy apelują o pomoc dla ofiar wojny w Syrii
Komentarze (195)
Fateh-110: to te rakiety zbombardował Izrael w Syrii. Dlaczego? Oto powody
Zaloguj się
 • me2free

  0

  dla mnie to ciekawa sytuacja, chce na jesieni powloczyc sie po Israel, uwazam, ze wtety jest najbardziej uroczy, jak zgine bo mnie jebna palestyny, mala sprawa

 • calli

  Oceniono 2 razy 0

  Należy utworzyć NATOwską strefę zakazu lotów nad całą Palestyną, zbombardować ośrodki rządowe i wojskowe na terenie państewka żydowskiego i naprawić błąd popełniony w 1948 r. poprzez likwidację terrorystycznego państwa Izrael tak, jak ono powstało - decyzją ONZ.

  Ludność żydowską należy przesiedlić do nowej ziemi Obiecanej w Teksasie (USA), skąd będą mieli bliżej do swoich władz w Waszyngtonie i rodzin w Nowym Jorku.

  Pokojową Nagrodę Nobla dla mnie proszę przekazać na niedożywione polskie dzieci i ofiary syjonistycznego reżimu i judeo-jankeskiej agresji na całym świecie.

  :)

 • vikaromaniuta

  Oceniono 8 razy 0

  Izrael zbombardował ośrodek badawczy - był to terrorystyczny nalot na suwerenne państwo !

 • swietypentagram

  Oceniono 7 razy 1

  Brawo Izrael. Tak trzymać. Pozdrawiamy serdecznie z Zakopanego.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 6 razy 2

  Walka z terroryzmem to podstawowe zadanie państwa. Trzeba robić wzsystko by chronić ludność . B.Klimkiewicz.

 • nedlog123

  Oceniono 6 razy 0

  przestańcie szczekać katolickie kundelki. zmienili byście zdanie, jakby zamiast ojcze nasz trzeba by parę razy dziennie odmawiać "namaz".

 • mitochondrium

  Oceniono 4 razy 0

  @oremus: ..."Rosja chyba aktualnie nas nie atakuje?"...

  widac ze rzeczywiscie nie sledzisz "njusow" :)

  Przeciez Antek oglosil ze jestesmy w stanie wojny z Rosja...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje